سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مبارزه با اچ آی وی با واکسن ترکیبی

طبق نتایج دو مطالعۀ امیدوار کننده روی حیوانات، استراتژی ترکیبی آنتی بادی می تواند کلید توقف شیوع HIV باشد.

استراتژی ترکیبی به طور کامل از میمون های آزمایشگاهی محافظت می کند.

 

 مبارزه با اچ آی وی

واکسن ترکیبی برای مبارزه با اچ آی وی

دو گروه تحقیقاتی جداگانه، با استفاده از استراتژی واکسیناسیون ترکیبی، مجموعه میمون های آزمایشگاهی خود را به طور کامل از عفونت اچ آی وی محافظت کردند، هرچند دو روش کاملا متفاوت بودند.

یک گروه میمونهای خود را با ترکیبی از دو نوع آنتی بادی واکسینه شدند، در حالی که گروه دیگر به طور ژنتیکی یک آنتی بادی را که قادر به حمله به ویروس اچ آی وی بود، به سه روش مختلف مهندسی کرد.

فقط یک نقطه ضعف وجود دارد: از آنجا که این آنتی بادی ها به جای اینکه به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی ایجاد شود، به بدن تزریق می شود، افراد مجبور هستند به طور منظم برای حفاظت خود در برابر ویروس ایجاد کننده ایدز تزریقات دریافت کنند.

دکتر گری نایبل، دانشمند ارشد شرکت داروسازی سانوفی در این باره گفت: این استراتژی روی خنثی کردن آنتی بادیهای HIV، نوعی آنتی بادی که به ویروس متصل میشود و از وارد شدن آن به سلول های ایمنی که آن را مورد هدف قرار میدهند جلوگیری می کند، متمرکز است.

راونا جانستون، نایب رئیس و مدير پژوهشي آمفار، بنیاد تحقيقات ايدز، گفت: مطالعات پيشين با استفاده از آنتي بادي هاي فردي براي جلوگيري از HIV، انجام شده اند.

جانستون گفت: “این ویروس به راحتی نمی تواند تنها با یک دارو مورد تهاجم قرار گیرد.” “وقتی ما HIV را درمان می کنیم، شما نمی توانید تنها یک داروی ضد رترو ویروسی بدهید. شما باید ترکیبی از حداقل دو و به روشی مطلوب سه دارو را بدهید. آنها هم اکنون به این ایده برای آنتی بادی ها نگاه می کنند.”

جانستون گفت، همچنین محققان به دنبال “ایمن سازی غیرفعال” به عنوان روشی برای ارائه این آنتی بادی های محافظتی به عنوان جایگزینی برای واکسیناسیون سنتی هستند. سیستم ایمنی بدن انسان قادر به یادگیری واکنش ایمنی واکسینه که حفاظت مداوم علیه جهش HIV را فراهم می کند، نیست.

وی گفت: “با یک واکسن، شما از لحاظ پیچیدگی پیشرفت می کنید زیرا شما از سیستم ایمنی برای طراحی آنتی بادی هایی که می خواهید استفاده می کنید.” “با ایمن سازی غیرفعال، شما به سادگی این آنتی بادی ها را اداره می کنید و نیازی به درخواست از سیستم ایمنی برای توسعه آنها نیستید.”

یک تیم تحقیقاتی این استراتژی جدید را با تزریق میمون های آزمایشگاهی با دو آنتی بادی که مانع HIV از متصل شدن به اهداف مختلف واقع در ویروس میشود، مورد آزمایش قرار داد.

محققان سپس اثربخشی این ترکیب را با قرار دادن میمون ها به دو نوع سویه HIV آزمایش کردند. هر نوع به یکی از آنتی بادی ها آسیب پذیر بود، اما دیگری به آن نوع آسیب پذیر نبود.

محققان گزارش دادند که میمون هایی که هر کدام از آنتی بادی ها را به طور جداگانه دریافت کردند، هنگامی که در معرض هر دو گونه سویه HIV قرار گرفتند دچار عفونت شدند. با این حال، هنگامی که آنها ترکیب دو آنتی بادی را دریافت کردند، از هر دو نوع HIV محافظت شدند.

دون باروچ، مدیر مرکز ویروس شناسی و تحقیقات واکسن در مرکز پزشکی دایکسنس بث اسرائیل در بوستون، گفت: “اگر ویروس دارای جهش های مقاوم به یکی از آنتی بادی ها باشد، بنابراین شما واقعا نیاز به بیش از یک آنتی بادی برای محافظت از خود دارید.”

 

واکسن ترکیبی

محققان از تیم تحقیقاتی دیگر چیزهای بیشتری را در پیش گرفتند: آنها تنها یک آنتی بادی را از لحاظ ژنتیکی طراحی کردند که به عنوان سه نوع آنتی بادی عمل می کند و به سه هدف جداگانه HIV حمله می کند.

” نابل، محقق اصلی این پژوهش گفت: “مشکل این است که اگر هر یک از آنتی بادی ها را میگیرید و آن را به عنوان حمایتی برای محافظت در برابر عفونت استفاده کنید، ویروس قصد دارد راهی برای نفوذ خود پیدا کند و به آن آنتی بادی مقاوم شود.”

نابل در ادامه گفت: “ما در واقع گفتیم، خوب، اگر شما در چتر حمایتی من نفوذ میکنید، پس من مجبور هستم چتر حمایتی خود را دو لایه کنم. اگر یک ویروس از یک لایه رد شود، واقعا بعید است که از لایه دوم نیز رد شود حتی اگر از لایه دوم رد شد، هنوز یک لایه سوم وجود دارد”.

محققان گزارش دادند که تمام میمون هایی که ترکیبات سه گانه از یک آنتی بادی واحد به آنها داده شد کاملا در برابر ویروس محافظت شدند. متأسفانه تمام این آنتی بادی ها حفاظت ناپایداری ارائه میکنند زیرا در نهایت آنها یکی از پس از دیگری از بین می روند و به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی جایگزین نمی شوند.

جانستون گفت: “اگر شما برای جلوگیری از عفونت HIV قصد استفاده از این ترکیبات به روش بالینی دارید، مجبور هستید به طور مکرر آنها را استفاده کنید،” شاید هر چند هفته مجبور باشید واکسن ترکیبی را دریافت کنید.

باروچ گفت، تلاش برای افزایش طول عمر این آنتی بادی ها در حال انجام است، بنابراین آنها می توانند چند ماه حفاظت ارائه دهند.

باروچ گفت که تیمش آزمایشات بالینی انسانی را برای رویکرد ترکیب خود آغاز می کند. تیم نابل نیز در راستای آزمایشات انسانی مشغول به کار است.

با این حال، اغلب، نتایج آزمایشات حیوانی در مطالعات انسانی تکرار نمی شوند.

این مطالعات در ۲۰ سپتامبر در مجلات Science and Science Translational Medicine منتشر شده اند.

 

منابع

  •  Gary Nabel, M.D., Ph.D., chief scientific officer and senior vice president, Sanofi, Cambridge, Mass.; Rowena Johnston, Ph.D., vice president and director, research, amfAR, The Foundation for AIDS Research; Dan Barouch, M.D., Ph.D., director, Center for Virology and Vaccine Research, Beth Israel Deaconess Medical Center, Boston; Sept. 20, 2017, Science and Science Translational Medicine
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • en.tengrinews
  • studying-in-germany
  • cdn.sheknows

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

سلامت عمومی

دوره نقاهت

چکار کنیم تا مريض نشویم؟

کمک های اولیه

تب در بزرگسالان

درمان تب در بزرگسالان

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری جوانا

مهمترین سوالات راجع به اعتیاد!

اطلاعات دارویی

اسیکلوویر

موارد استفاده و عوارض اسیکلوویر

اطلاعات دارویی

زینک

موارد استفاده و عوارض زینک

اطلاعات پزشکی

التهاب لثه (ژنژیویت)

بیماری التهاب لثه (ژنژیویت): علل، عوامل خطر و علائم آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *