سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

افسردگی، طول عمر را کوتاه می‌کند !

مطالعات نشان می‌دهد که افسردگی، طول عمر را کوتاه می‌کند و در دهه‌های گذشته، زنان بسیار شدیدتر از مردان تحت تأثیر افسردگی قرار گرفته‌اند.

افراد مبتلا به افسردگی، زودتر از آنچه انتظار می رود فوت می‌کنند و تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که این الگو در سال‌های اخیر در میان زنان فراوان‌تر شده است.

افسردگی

ارتباط بین افسردگی و طول عمر

این مطالعه، هزاران نفر از بزرگسالان را بین سال های ۱۹۵۲ و ۲۰۱۱ مورد بررسی قرار داد و دریافت که میزان مرگ‌ومیر افراد مبتلا به افسردگی به‌طور کلی بالاتر از افراد فاقد این اختلال خلقی بود.

این ارتباط در دهه‌ی ۱۹۹۰ فقط در میان زنان ظاهر شد. با این حال تا پایان این مطالعه، افسردگی به‌طور یکسان بر طول عمر مردان و زنان تأثیر گذاشت.

استفان گیلمن، پژوهشگر ارشد این مطالعه می‌گوید این یافته‌ها ثابت نمی‌کند که خود افسردگی از طول عمر انسان می‌کاهد.

به‌عنوان مثال این مطالعه نمی‌تواند اثرات مشکلات سلامت جسمانی را توجیه کند.

استفان گیلمن از موسسه‌ی ملی سلامت کودک و رشد انسان می‌گوید: «بنابراین یک توضیح احتمالی این است که افراد مبتلا به افسردگی به احتمال بیشتری به یک بیماری مزمن دچار می‌شوند.»

اما حتی اگر این درست باشد، او اضافه می‌کند که بدان معنا نیست که افسردگی هیچ نقشی در این میان ندارد، چون افسردگی می‌تواند به سلامت جسمی لطمه بزند.

گیلمن گفت: «به‌عنوان مثال مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که خطر ابتلای افراد افسرده به بیماری های قلبی و سکته‌ مغزی، بالاتر از دیگران است.»

این یافته‌ها بر مبنای نتایج حاصل از تحقیق روی ۳۴۱۰ بزرگسال است که برای چندین دهه مورد بررسی قرار گرفتند. با اولین گروه از شرکت‌کنندگان در ۱۹۵۲، گروه بعدی در ۱۹۷۰ و آخرین گروه در ۱۹۹۲ مصاحبه شد.

در هر گروه حدود ۶ درصد از بزرگسالان براساس یک ارزیابی استاندارد، افسردگی داشتند.

و به‌طور متوسط، آن افراد طول عمر کوتاه‌تری داشتند. به‌عنوان مثال انتظار می‌رفت یک مرد ۲۵ ساله که در سال ۱۹۵۲ افسردگی داشت، به‌طور متوط ۳۹ سال دیگر زندگی کند اما این مقدار برای یک مرد عادی ۵۱ سال بود.

مردان مبتلا به افسردگی در هر زمان در مقایسه با افراد غیرافسرده با خطر بالاتر مرگ‌و‌میر روبرو بودند.

هرچند این تصویر برای زنان متفاوت بود. ارتباط بین افسردگی و مرگ‌ومیر فقط در دهه ۱۹۹۰ ظاهر شد.

زنان مبتلا به افسردگی در آن زمان در مقایسه با سایر خانم‌ها، ۵۱ درصد بیشتر احتمال داشت که تا سال ۲۰۱۱ فوت کنند. آن، خطر مرگ‌ومیر آنها را با مردان افسرده برابر می‌کرد.

اما دلایل آن نامشخص‌اند. گیلمن می‌گوید: «چرا افسردگی در یک برهه‌ی زمانی برای زنان کمتر خطرناک بود؟»

او حدس می‌زند که تغییرات اجتماعی در این مسئله نقش دارند. به‌عنوان مثال زنان در دهه‌های اخیر، هم در خانه و هم در بیرون کار می‌کنند و بعضی از آنها حتی مادران مجرد هستند.
گیلمن می‌گوید یک احتمال دیگر این است که زنان این روزها از افسردگی شدیدتری رنج می‌برند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تأثیر افسردگی به مرور زمان کاهش یافته است. به‌عنوان مثال مردان مبتلا به افسردگی در۱۹۵۲، پس از ۱۹۶۸ دیگر خطر مرگ بالاتری نداشتند – مگر آنکه در مصاحبه‌های بعدی نیز افسردگی می‌داشتند.

در مورد علل مرگ، شواهدی وجود نداشت که نشان دهد خودکشی، این خطرات را در میان افراد مبتلا به افسردگی توضیح می دهد.

گیلمن گفت:« در واقع تعداد کمی خودکشی گزارش شد.» او می‌گوید: «افراد مبتلا به افسردگی به دلایلی مشابه سایر افراد فوت کردند – دلایلی مانند بیماری قلبی‌عروقی و سرطان

 

 سیگار کشیدن

دکتر آرون پینکاسوف، رئیس بخش سلامت رفتاری می‌گوید که افسردگی می‌تواند طول عمر را از چند طریق به‌طور غیرمستقیم کوتاه کند. افراد افسرده، کمتر قادرند که سبک زندگی سالم داشته باشند و بیشتر مستعد سیگار کشیدن هستند. همچنین ممکن است آمادگی کمتری در مقابل هرگونه مشکل سلامتی جسمی داشته باشند.

دکتر آرون که در این تحقیق شرکت نداشته است، گفت: «هنگامی که افسردگی آغاز می شود، شما ممکن است انرژی یا انگیزه نداشته باشید.»

گیلمن گفت که مطالعه‌ی او نمی‌تواند بگوید که درمان افسردگی باعث کاهش خطر مرگ‌ومیر مرتبط با آن می شود.

اما آرون می‌گوید شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد درمان افسردگی می‌تواند به افراد کمک کند که دیابت و فشار خون بالا را بهتر کنترل کنند.

او تأکید کرد که درمان‌های مختلف موثری برای درمان افسردگی وجود دارد – از صحبت درمانی گرفته تا مصرف دارو.

آرون می گوید: «خودتان را سرزنش نکنید که چرا ضعیف هستید یا به خودتان نگویید که باید فورا از شر این احساس خلاص شوید.»

جان همیلتون، یک مشاور در مرکز درمانی Mountainside در کانان با این حرف موافق است. او می‌گوید که بخصوص زنان به‌خاطر افسردگی‌شان به شدت احساس خجالت می‌کنند، چون احساس می‌کنند که باید تکیه‌گاه خانواده باشند. او می‌گوید:‌«حتی ممکن است اطرافیان‌شان به آنها بگویند که تو بچه داری، از افسردگی دست‌بردار.» « اما افسردگی با سایر بیماری‌های مزمن هیچ تفاوتی ندارد. ما باید یک رویکرد دلسوزانه و عاری از قضاوت در برخورد با آن داشته باشیم.»

این نتایج در ۲۳ اکتبر در مجله CMAJ منتشر شد.

مقاله مرتبط : خوراکی‌هایی که به مبارزه با افسردگی کمک می‌کنند!

 

منابع

  • Stephen Gilman, Sc.D., acting chief, health behavior branch, U.S. National Institute of Child Health and Human Development, Bethesda, Md.; Aaron Pinkhasov, M.D., chairman, behavioral health, NYU Winthrop Hospital, Mineola, N.Y., and associate professor, clinical psychiatry, Stony Brook University School of Medicine, Stony Brook, N.Y.; John Hamilton, L.M.F.T., L.A.D.C., chief clinical outreach officer, Mountainside Treatment Center, Canaan, Conn.; Oct. 23, 2017, CMAJ, online
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر

  • paradigmmalibu
  • i2.wp

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. فرخ گفت:

    تحقیق یعنی عملی که علت یک چیزی را در طی آن پیدا کنند. این چند گروه بارها از سال ۱۹۵۲ تابحال بر روی افسردگی و طول عمر بقول خودشون تحقیق کردند ولی نتیجه هایی که ارایه میکنند عاری از علت است ، یعنی هیچ !