شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی فرق لیکن پلان و آلرژی پوستی

فرق لیکن پلان و آلرژی پوستیافزودن دیدگاه

لیکن پلان یک بیماری خود ایمنی است که پوست، مو، ناخن و مخاط ها را درگیر می کند و چون تابلوهای بالینی متعددی دارد از آن به عنوان مقلد بزرگ نام می برند. از همراهی شما با راستینه سپاسگزاریم.

فرق لیکن پلان و آلرژی پوستی

فرق لیکن پلان و آلرژی پوستی چیست؟

این بیماری به اشکال مختلف خود را نشان می دهد. گاهی به جای لیکن پلان ، به اشتباه تشخیص آلرژی و اگزمای پوستی می دهند. آلرژی پوستی یا اگزما نوعی واکنش حساسیتی است که اشکال مختلفی دارد اما این دو بیماری به ندرت با هم اشتباه گرفته می شود. آنچه قابل توجه است، اینکه گاهی آلرژی پوستی و لیکن پلان همراه با هم بروز می کنند یعنی ممکن است فردی که مبتلا به آلرژی پوستی است، همزمان به لیكن پلان مبتلا شود.
ضایعات اگزمایی ضایعات شدیدا خارش دار هستند که خاراندن آنها به خراشیدن ختم و ضایعات به هم ملحق می شوند. ابتدا ضایعات ترشح دار و قرمز هستند و ضخامت ندارند اما به مرور به دنبال خاراندن پوست ضخیم و تیره می شوند. افرادی که مبتلا به آلرژی می شوند معمولا پوست خشکی دارند و زمینه خانوادگی ابتلا به آلرژی در آنها وجود دارد و ضایعات مرتبا در آنها عود می کند.
برخلاف ضایعات اگزمایی، ضایعات لیکن پلان به صورت پاپول و به شکل مسطح و قطر کمتر از یک سانتی متر است. رنگ ضایعات لیکن پلان بنفش مایل به قهوه ای است و خارش این ضایعات به حدی نیست که به خراشیدن منتهی شود و معمولا در نواحی مچ دست و پا و کمر دیده می شود. حتی اشکالی از لیکن پلان وجود دارد که خود را تنها به شکل تیره شدن پوست نشان می دهد.
درمان هایی که برای اگزما توصیه می شود، معمولا می تواند باعث بهبود لیکن پلان شود ولی برای درمان کامل به درمان های قوی تر نیاز است. نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که ضایعات لیکن پلان برخلاف ضایعات اگزمایی حتی پس از درمان از خود لک به جا می گذارند.

مقاله مرتبط : ۱۲ مورد از بهترین مکمل های طبیعی برای مدیریت سطح قند خون

 

پرسش : ۵۹ ساله هستم و دچار بیماری لیکن پلان در دهان شده ام. ابتدا زبانم را گرفتار کرده بود و اکنون دو گونه ام را درگیر کرده است. به پزشک متخصص پوست مراجعه و حدود ۳ ماه کورتون مصرف کردم.۳ بار هم آمپول تزریقی به دو گونه ام تزریق شد. آیا به جز مصرف کورتون راه دیگری برای درمان این بیماری وجود دارد؟ در ضمن هیچ بیماری خاص دیگری ندارم.

پاسخ راستینه : لیکن پلان یکی از بیماری های نسبتا شایع و جزو بیماریهای مزمن پوستی است. این بیماری ممکن است تظاهرات مختلفی در انسان داشته باشد و هم مخاط ، از جمله مخاط دهانی یا سایر قسمت ها از جمله مخاط تناسلی را درگیر کند و هم در ناحیه پوست و حتی موی سر ایجاد شود. بنابراین علائم با توجه به قسمتی از بدن که درگیر این بیماری می شود، متفاوت خواهد بود. متاسفانه یکی از مقاوم ترین انواع لیکن پلان، نوع دهانی آن است، به خصوص اگر به صورت زخم تظاهر پیدا کند بنابراین لازم است فرد از درمان های مناسب و طولانی مدتی استفاده کند. گام اول در درمان این بیماری استفاده از کورتون است و ما چاره ای جز مصرف این داروها نداریم زیرا لیکن پلان ماهیتا بیماری پیشرونده ای است و نوعی بیماری التهابی محسوب می شود و زمینه های ارثی در بروز آن نقش دارند. از این رو، لازم است این التهابات در بدن سرکوب شوند. توصیه می کنیم در درمان این بیماری و مصرف کورتونها صبور باشید. متخصص پوست براساس پیشرفت بیماری، میزان بهبود و نوع و دوز داروهایی که قبلا استفاده کرده اید حتما توصیه هایی برایتان خواهد داشت. سعی کنید در فواصل مشخص ویزیت شوید و درمان ها را به صورت تزریقی و خوراکی ادامه بدهید. گاهی اوقات جایگزین هایی برای کورتون ها وجود دارد که ممکن است با نظر پزشک تان قابل مصرف باشد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر مجتبی امیری (عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا.. )
  • دکتر سید مهدی طبایی (رئیس مرکز تحقیقات لیزر جهاد دانشگاهی)

منبع تصاویر 

  • verywellhealth

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

اسانس لیمو

فواید اسانس لیمو

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

پوست و مو

روغن درخت چای

درمان آکنه با روغن درخت چای

سلامت عمومی

سردرد

چگونه می توان بدون مصرف قرص در عرض ۵ دقیقه سردرد را درمان کرد؟

کمک های اولیه

گزش حشرات

درمان آلرژی نسبت به گزیدگی حشرات

کمک های اولیه

گزیدگی و زخم نیش حشرات

گزیدگی و زخم نیش حشرات در کودکان

کمک های اولیه

اگزما در نوزادان

اگزما در نوزادان

کمک های اولیه

درمان کهیر در کودکان

سلامت عمومی

ایجاد آرامش با موسیقی

۱۴ نکته برای سلامت بدن شما!

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *