سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

همه چیز درمورد ماست ایسلندی

ماست ایسلندی ماستی است که مقدار پروتئین آن بسیار بیشتر از ماست های معمولی است . برخی از شرکت های تولید کننده ادعا می کنند مقدار پروتئین ماست ایسلندی تولید شده توسط آنها سه برابر سایر ماست هاست و مثلا در هر بسته ۴۰۰ گرمی ماست ایسلندی ۳۶ گرم پروتئین و صفر گرم چربی وجود دارد یعنی به ازای هر صد گرم ماست ۹ گرم پروتئین اضافه شده است.

ماست ایسلندی

در مورد ماست ایسلندی بیشتر توضیح دهید ؟

خوب است بدانید ماست های معمولی به ازای هر ۱۰۰ گرم فقط ۴ درصد پروتئین دارند . البته اینکه میزان چربی ماستی صفر باشد هم در صنعت امکان پذیر نیست و به هیچ وجه نمی توان چربی ماست را به صفر رساند .ماست کم چربی با کمتر از دو درصد چربی در بازار موجود است ، اما کمتر از این امکان پذیر نیست .

گفتنی ست مواد اولیه مختلفی وجود دارند که می توان با افزودن آنها به برخی محصولات ، پروتئین آنها را بالا برد . مثلا می توان به ماست یا سایر محصولات لبنی پودر شیر خشک ، مشتقات خود پروتئین یا حتی پروتئین های کازئین شیر را که به صورت پودر موجود است ، اضافه کرد . حال باید دید در برچسب روی بسته بندی به چه پروتئین هایی اشاره شده است . احتمالا پروتئینی که به ماست ایسلندی اضافه می شود ، پروتئین آب پنیر است که به آن WPC یا پروتئین Whey تغلیظ شده گفته می شود و میزان پروتئین آن حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد است . وقتی پودر وی به ماست اضافه می شود ، میزان پروتئین محلول آن افزایش پیدا می کند . البته نوع دیگری از پروتئین وی به صورت WPI یا پروتئین وی ایزوله شده هم وجود دارد که به صورت پودر ، فرموله شده و میزان پروتئین آن می تواند از ۹۰ تا ۹۸ درصد متغیر باشد .

WPI یا پروتئین وی ایزوله شده هم وجود دارد که به صورت پودر ، فرموله شده و میزان پروتئین آن می تواند از ۹۰ تا ۹۸ درصد متغیر باشد . WPI به صورت پودر در بازار مکمل ها به فروش می رسد و همان پروتئینی است که بدنسازان برای افزایش حجم عضلاتشان از آن استفاده می کنند و دائم به آنها توصیه می شود مراقب باشند انواع تقلبی این پودرها را تهیه نکنند یا خودسرانه و بدون تجویز متخصص طب ورزشی یا متخصص تغذیه آنها را نخورند . قطعا مصرف ماستی که به آن پروتئین اضافه شده ، ضرری ندارد و همه افراد به جز کسانی که از نظر مصرف پروتئین محدودیت دارند مانند بیمارانی که اوره خونشان بالاست یا به بیماری نقرس مبتلا شده اند ، می توانند از این نوع ماست هم استفاده کنند . البته تولید کنندگان ماست ایسلندی مصرف آن را بیشتر به ورزشکاران بدنسازی که فیتنس کار می کنند ، پیشنهاد می دهند زیرا هم پروتئین بالایی دارد و هم چربی آن پایین است ، اما ماست ایسلندی به هیچ وجه جای مکمل ها را نمی گیرد و ورزشکاران نباید انتظار داشته باشند با مصرف این نوع ماست عضلاتشان بزرگ و حجیم شود .

 

ماست ایسلندی

سخن پایانی

ماست ایسلندی از نظر بافت سفت تر از سایر ماست هاست و آب اندازی ندارد و علتش هم اضافه کردن پروتئین ها به ماست است که شبکه ی ژله ای ماست را سفت تر می کنند . نکته دیگر اینکه اگر تولید کننده بخواهد پروتئین زیادی به محصولش اضافه کند به هیچ وجه صرفه اقتصادی نخواهد داشت چون قیمت محصول بسیار بالا خواهد رفت . ضمن اینکه افزودن پروتئین بیش از حد معین باعث بد مزه شدن آن می شود و مشتری پسندی خود را از دست می دهد .

مقاله مرتبط : ۹ ماده غذایی پروبیوتیک دار عالی که باید مصرف کنید !

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • fermented-foods
  • img.thrfun

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

تغذیه و سلامتی

خواب خوب

چه غذاهایی بخوریم تا بهتر بخوابیم؟

تغذیه و سلامتی

وعده صبحانه

۱۶ مورد از بدترین و بهترین خوراکی ها برای وعده صبحانه

تغذیه و سلامتی

سیر

۲۰ مسکن درد طبیعی در آشپزخانه شما

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

تغذیه و سلامتی

کلوچه های نارگیلی

کلوچه های نارگیلی چربی سوز!

تغذیه و سلامتی

مواد غذایی پروبیوتیک

بهبود وضعیت گوارشی با مواد غذایی پروبیوتیک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *