سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد مصرف و عوارض قرص اورژانسی (لوونورژسترل)

قرص اورژانسی (لوونورژسترل) برای جلوگیری از بارداری پس از شکست در روش های پیشگیری از بارداری (مانند پاره شدن کاندوم) و یا رابطه جنسی محافظت نشده، توسط زنان استفاده می شود.

 

موارد مصرف قرص اورژانسی

موارد مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل)

قرص اورژانسی (لوونورژسترل) یک پیشگیری اورژانسی است و نباید به عنوان یک فرم منظم پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار گیرد. این دارو یک هورمون پروژستین است که عمدتا با جلوگیری از انتشار تخمک (تخمک گذاری) در طول دوره قاعدگی شما اثر میگذارد. همچنین باعث می شود مایع واژن برای کمک به جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک (لقاح) و تغییر پوشش داخلی رحم برای جلوگیری از اتصال تخمک بارور ضخیم تر شود.

استفاده از این دارو، بارداری موجود را متوقف نخواهد کرد و یا شما و همسرتان را در برابر بیماری های آمیزشی (از قبیل HIV، گونوره، کلامیدیا) محافظت نمی کند.

قرص اورژانسی ممکن است به خوبی در زنانی که بیش از وزن خاصی هستند (برای مثال، بیشتر از ۷۴ کیلوگرم)، و یا اگر داروهای خاص دیگری در ماه گذشته استفاده مصرف کرده باشند، به خوبی تاثیر گذار نباشد. این اثر می تواند به حاملگی منجر شود. برای جزئیات بیشتر و اطمینان از اینکه آیا این دارو برای شما مناسب است یا نه با پزشک صحبت کنید (همچنین به بخش تداخلات دارویی مراجعه کنید).

حتی اگر قبلا از این دارو استفاده کرده اید، مواد تشکیل دهنده آن را بر روی برچسب بررسی کنید. سازنده ممکن است مواد تشکیل دهنده را تغییر داده باشد. همچنین محصولاتی با اسامی مشابه ممکن است دارای مواد مختلف برای اهداف مختلف باشند. مصرف محصولی اشتباه می تواند به شما آسیب برساند.

 

نحوه مصرف قرص اورژانسی

نحوه مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل)

اگر در حال مصرف داروهای بدون نسخه ضد بارداری هستید، تمام دستورات بسته بندی محصول را قبل از مصرف این دارو مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، با داروساز خود صحبت کنید. اگر پزشک شما این دارو را تجویز کرده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.

بلافاصله بعد از رابطه جنسی محافظت نشده، ۱ قرص را بخورید. بهترین زمان اثرگذاری این دارو، طی ۷۲ ساعت (۳ روز) بعد از رابطه جنسی محافظت نشده می باشد.

اگر در عرض ۲ ساعت پس از مصرف این دارو استفراغ کردید، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز دوباره دارو را مصرف کنید.

پس از مصرف این دارو، زمان شروع دوره قاعدگی و میزان خونریزی شما ممکن است تغییر کنند. در صورتی که دوره شما از ۷ روز بیشتر شود، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید. ممکن است نیاز به آزمایش بارداری داشته باشید.

اگر فکر می کنید ممکن است دچار مشکل جدی پزشکی شوید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

با مصرف این دارو تهوع / استفراغ، شکم درد، خستگی، گیجی، تغییر در خونریزی واژینال، حساسیت پستان، یا سردرد ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض همچنان ادامه داشتند یا بدتر شدند، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

اگر پزشک دستور داده است که از این دارو استفاده کنید، به یاد داشته باشید که او فایده آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر عوارض جانبی جدی، از جمله: درد شدید زیر شکم (مخصوصا ۳ تا ۵ هفته پس از مصرف لوونورژسترل)، دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورتی که متوجه هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، تنفس مشکل شدید، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

لوونورژسترل

هشدارها

قبل از مصرف قرص اورژانسی (لوونورژسترل) ، اگر به این دارو یا به پروژستین های دیگر (مانند نورتیدرون) حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و سایر مشکلات را ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود را مطلع سازید، به ویژه سوابقی همچون: خونریزی واژینال غیر قابل توضیح.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را میتوانید با خیال راحت انجام دهید از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا سایر فعالیت هایی که مستلزم هوشیاری هستند خودداری کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر نفوذ می کند اما بعید است که به نوزاد آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون اجازه پزشک خود، مصرف این دارو را شروع و متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

بعضی از داروها ممکن است با کاهش میزان هورمون های کنترل بارداری در بدن شما، باعث شوند روش های اورژانسی پیشگیری از بارداری تاثیر کمتری داشته باشند. این اثر می تواند به بارداری منجر شود. نمونه چنین داروهایی عبارتند از : گریزئوفولوین، مودافینیل، ریفامیسن ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) مخمر سنت جان، داروهایی برای درمان تشنج (مانند باربیتورات ها، کاربامازپین، فلبامات، فنی توئین، پریمیدون، توپیرامات)، داروهای HIV (مانند نلفیناویر، نویراپین). برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید (همچنین به بخش موارد مصرف مراجعه کنید.).

 

قرص اورژانسی

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

اوردوز با این دارو بسیار بعید است.در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند. علائم اوردوز ممکن است شامل تهوع یا استفراغ شدید باشند.

 

تذکرات

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به طور مرتب ادامه دهید.

 

نکته های مهم

قرص اورژانسی (لوونورژسترل) را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

 • WebMD

منبع تصاویر 

 • img.buzzfeed
 • pharmaceutical-journal
 • media.salon
 • folharondoniense
 • metrouk2
 • hongngochospital

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

سلامت عمومی

کیست گانگلیون یا کیست مچ دست

چقدر از کیست می‌دانیم؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

کتابخانه راستینه

موسی بن میمون

نظرات جنسی ابن میمون در مصر

سلامت جنسی

رابطه جنسی زن چاق

چاقی و رابطه جنسی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمدی گفت:

  سلام ببخشید من بعد خوردن قرص اورژانسی چای خوردم مشکلی نداره ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

 2. مماااد گفت:

  من ۵روز پیش این قرصو مصرف کردم و لک دارم و سرگیجه .و الان از خواب با لرز پاشدم نمیدونم چیکار کنم

 3. نانا گفت:

  سلام من دارای پرده بکارت حلقوی هستم. ۳۰ سالمه و ۲۱ بهمن پریود شدم و دوم اسفند رابطه لاپایی داشتم. کاندوم پاره شد و منی که خیلی کم روی آلت تناسلیم و باسنم ریخته شد. پنج ساعت بعد یک قرص تنسی ۷۵ و ۱۲ ساعت بعد قرص دوم رو خوردم. ۷ روز بعد به مدت سه روز لک بینی قهوه ای داشتم که گاهی یکم خون تیره رنگ میومد. اما در کل سه روز بیشتر قهوه ای بود. یک بارم غذامو اوردم بالا و حالت تهوع داشتم. الان بیش از یک هفتست سینه هام بشدت دردناکخ و دمای بدنم بالاس. من جایی در مورد بالا بودن دمای بدن نخوندم و توی قسمت بارداری خوندم. لطفا بگین که احتما بارداری وجود داره یا نه. ممنون

 4. معراج گفت:

  سلام میخواستم بدونم مصرف قرص اورژانسی ممکنه رحم و ازبین ببره؟؟

 5. وحید گفت:

  سلام.من حدود ۳ روز پیش با نامزدم رابطه بدون کاندوم داشتم که ایشون بنا به دلایلی که بنده هم تو اون دخیل بودم باکره نیستن.حین رابطه به طور اتفاقی دچار انزال زود رس شدم و تمام منی رو داخل واژن ایشون تخلیه کردم.حدود یک ساعت بعد از داروخانه قرص اورژانسی تهیه کردیم و ایشون میل کردن.از اون روز دچار هیچ نوع عارضه ای نشدن-خودم یه سری اطلاعات راجب این قرص ها داشتم که اگر بلافاصله استفاده بشه تا ۷۲ ساعت بعدهم از رابطه میشه استفاده کرد و تاثیرش پا برجا هستش.لطفا بفرمایید که ما باید به فکر راه حل های دیگه هم باشیم یا به همون استفاده قرص اکتفا کنیم؟

 6. Mary گفت:

  سلام من از قرص کابرلین استفاده میکنم چند روز پیش با نامزدم رابطه داشتم بعد از ۴۸ ساعت اورژانسی مصرف کردم میخواستم ببینم این دارو اثر اورژانسی رو از بین نمیبره

 7. Ghzal گفت:

  ببخشید من یکشنبه پیش یه رابطه حفاظت نشده داشتم دوست پسرم می‌گفت ک چیزی داخل ریخته نشده اما بعد از نیم ساعت من یه قرص اورژانسی خوردم یکی دیگه هم فرداش خوردم کمر درد ..دل درد و الان از دیروز خون ریزی دارم نمی‌دونم این خون ریزیم مال پریودی هست یانه

 8. محمد رضا گفت:

  با سلام و خسته نباشی خیلی خوبه این قرص ها قیمتشم مناسبه حدود ۲ الی ۲ هزارو پانصد تومان

 9. فاطیما گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من چهارشنبه شب با همسرم رابطه داشتم بعد از رابطه متوجه شدیم کاندوم پاره شده و همه منی وارد واژن شده .۲۰٫۲۱ ساعت بعدش به قرص اورژانسی ۱٫۵ خوردم ودیشب ک شنبه شب بود و۶ بود من باز رابطه داشتم و دوباره همون اتفاق افتاد و متوجه شدیم کاندوم پاره بوده .الان باید چیکار کنم باز قرص اورژانسی بخورم یه راهی بگید ک خیالم راحت بشه باردار نمیشم و ۲۳ باید پریود بشم امروزم ۷ هس چیکارکنم من نمیخام باردار بشم.کمکم کنید

 10. Elham گفت:

  سلام . یه نفر به من گفته بود دو تاش ز در اولین فرصت بخورم و یکی دیگه رو ۱۲ ساعت بعد . من وا رو خوردم ولی سومی رو فراموش کردم . میخواستم ببینم سومی رو هم بخورم ؟؟ نزدیک ۲۴ ساعته از اون دوتا اولی میگذره . خواهش میکنم جواب بدید

 11. آسمان گفت:

  من حدود ۱۰ روز پیش رابطه داشتم و پیشگیری انجام ندادم بعد از حدود ۳الی ۴ ساعت ۲تا قرص هم زمان مصرف کردم و امروز خونریزی دارم به رنگ خیلی تیره نزدیک به قهوه ای و در ناحیه شکم و کمرم درد بی سابقه ای رو دارم بنظرتون طبیعی هستش و این خونریزی یعنی دوره پریودم قبل از موعد شروع شده یا عوارض قرص هست؟؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 12. نسترن گفت:

  سلام
  من براي اولين بار دكتر بخاطر مشكلات هورموني كه داشتم بهم قرص ضد بارداري داد، و گفت بعد از پنج روز ميتوني رابطه داشته باشي و نگران بارداري نباشي، من روز سوم رابطه محافظت نشده داشتم با همسرم، قرص اورژانس مصرف كردم
  تداخل مصرف قرص اورژانس با قرص ضد بارداري چه مشكلاتي داره؟

  سوال بعديم اينع كه اگه يه روز فاصله بيفته در مصرف قرص ضد بارداري بايد چيكار كرد؟

 13. مهسا گفت:

  سلام من دیروز رابطه محافظت نشده داشتم و موقع بیرون اومدن منی. یکی دو قطره داخل واژنم ریخته شد احتمال بارداریم هست.؟!!!! قرص و امشب بخورم جلوگیری میکنه؟!

 14. رها گفت:

  سلام من با نامزدم رابطه بدون دخول داشتم و احتمال اینکه مایعش رو واژن من ریخته هست و هشت روزیه ک پراکنده رابطه داریم دیشب و صبحم داشتیم و من امروز یه قرص خوردم و شدیدا حالت تهوع دارم لطفا جواب بدین ک احتمال بارداریم هست شدیدا میترسم لطفا جواب بدین

 15. مهسا گفت:

  فقط یادم رفت این بگم ک نوک سینه هام هم امروز حساس شده و درد میکنه

 16. مهسا گفت:

  سلام روز شما بخیر ، عذر میخوام من روز چهار فروردین رابطه حفاظت نشده داشتم و کاملا آب شوهرم تخلیه شد توی واژنم ، چند ساعت بعدش ۲ تا قرص لوونورجسترول ۰٫۷۵ خوردم ک البته چهار ساعت بعد از خوردن قرص استفراغ کردم ، دیروز صبح ک دهم فروردین بود یعنی شیش روز بعد رابطم دل درد و کمر درد گرفتم و یه مقدار نسبتا متوسط خونریزی داشتم اما فقط همون ی بار بود و دیگه نه دل درد دارم نه کمر درد و نه خونریزی ،،، الان ب نظرتون من پریود شدم دیروز یا خونریزی لانه گزینی بوده ؟!😢

 17. شقایق گفت:

  سلام من ۷روزقبل‌رابطه‌داشتم‌ولی‌الان‌این‌قرصواستفاده‌کردم‌
  یعنی‌اثرنمیکنه؟

 18. مریم گفت:

  ایا مصرف قرص اورژانسی چند دقیقه از ساعت مصرف قبلیش رد شده باشد بی تاثیر است حتما باید سر ساعت باشد ؟

 19. ماری گفت:

  یه سوال داشتم ازتون
  من بعد از خوردن این قرص دوهفته بعد پریود شدم و سیکل قاعدگیم به جای ۵ الی ۶ روزی که هیشه بود الان شده ۱۲ روز و هنوز قطع نشده یه کم نگرانم نمیدونم چیکار کنم میشه راهنماییم کنین؟

 20. نسترن گفت:

  خیلی ممنون بخاطر توضیحات کاملتون .
  من قبلا هم از این دارو استفاده کرده بودم که البته عوارض جانبی رو هم تجربه کرم مثل تهوع (‌همون روزی که خوردم). اما خیلی خوب جواب داده .
  حتما تا ۷۲ ساعت بعد از شیطونیتون قرص رو مصرف کنید .
  دوستای من هم نتایج مختلفی رو تجربه کردند برای بعضی ها عوارض جانبی نداشته برای بعضی ها داشته با این حال اگر خدایی نکرده عوارض جانبی به سراغتون اومد برای اینکه وحشت زده نشید حتما قبل از مصرف در مورد این قرص مطالعه کنید .