سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا گریه برای شما مفید است؟

همه ما زمانی که ما بچه بودیم گریه میکردیم. اما در حال حاضر که بزرگسال هستیم، بسیاری از ما اغلب سعی میکنیم گریه خود را کنترل کنیم چرا که اعتقاد داریم اشک ریختن – به خصوص در محل کار یا در ملاء عام – نشانه ضعف تلقی میشود و عاملی است که به خاطرش شرمنده میشویم. اما آیا همین طور است؟ یا عمل ریختن اشک در واقع نشانه سلامتی است؟

فواید گریه خوب برای سلامتی

 

فواید گریه

فرض: گریه، فوایدی برای سلامتی دارد.

حکم: ریختن اشک می تواند برای سلامتی شما خوب باشد، به خصوص در موقعیتی درست.

ریختن اشک گاهی اوقات می تواند تنها چیزی باشد که پزشک تجویز میکند. در واقع، برخی از روانشناسان حتی نشان میدهند که ممکن است ما با گریه نکردن منظم، به خودمان زیان وارد کنیم.

دکتر استفان سیدراف، روانشناس بالینی در دانشگاه UCLA و مدیر موسسه رائول والنبرگ اخلاق میگوید: “ریختن اشک، بدن را به شیوه ای سالم فعال میکند. گارد نگرفتن و مقابله نکردن با گریه، چیز بسیار مثبت و سالمی است. همان چیزی که در هنگام تماشای یک فیلم رخ میدهد و احساسات شما را جریحه دار میکند و موجب ریختن اشک شما میشود … روند گشودن درون خود … این اشک ریختن همانند قفل و کلید است که درون شما را میگشاید.

 

باشگاه گریه

ژاپنی ها جزو کسانی هستند که به شدت به فواید سلامتی گریه معتقدند آنها باور دارند گریه، عقل و خِرد را به سطح بالاتر می رساند. در حال حاضر برخی شهر ها در ژاپن “باشگاه گریه” دارند کهRui-katsu نامیده میشود (که معنی تحت الفظی آن به معنای، “در جستجوی اشک “می باشد)، جایی که در آن افراد به خود اجازه میدهند هق هق کنان گریه کنند. (برای کمک به جاری شدن اشک، شرکت کنندگان به تماشای چیزهایی می نشینند که گریه را تحریک میکنند.). فرض چیست؟ گریه، استرس را آزاد میکند، بنابراین تمرینی عالی برای سالم ماندن از لحاظ روانی می باشد.

 

گریه های احساسی

تحقیقات این نظریه را تایید میکنند. مطالعات مربوط به انواع مختلف گریه، نشان داده اند که گریه های احساسی حاوی میزان بالاتری از هورمون های استرس نسبت به گریه های معمولی (با نام مستعار روان کننده ها) و یا گریه های رفلاکس (این نوع گریه زمانی رخ میدهد که چیزی در چشم شماست) می باشد. اشکهای احساسی نسبت به دیگر انواع گریه ها حاوی منگنز بیشتر که در تنظیم خلق و خوی نقش دارد، می باشند. سیدراف میگوید، استرس عضلات را سفت میکند و تنش را افزایش میدهد، بنابراین زمانی که شما اشک میریزید بخشی از این استرس آزاد میشود. [گریه] سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال میکند و بدن را به حالت تعادل برمیگرداند.

 

تمرین گریه کردن

سیدراف همچنین معتقد است که “باشگاه های گریه” می توانند فضایی حمایتی و امن برای گریه کردن افرادی باشد که به دلایل فرهنگی یا شخصی برای بیان احساسات مشکل دارند. وی میگوید، “این یک ایده خوبی است،گریه کردن گروهی می تواند این تمرین را بهتر سازد و به شما بگوید که ریختن اشک اشکالی ایجاد نمیکند. برای بسیاری از افراد، این کار می تواند ریختن اشک را آسان تر کند.”

احساسات منفی را آزاد کنید

دکتر جودیت اورلوف، استاد روانپزشکی بالینی دانشگاه UCLA و نویسنده کتاب آزادی هیجانی: خود را از احساسات منفی آزاد کنید و زندگی خود را متحول سازید، میگوید: “این فوق العاده است اگر شما به راحتی در جمع اشک بریزید و اطمینان متقابل وجود دارد … اما من به بیماران خود توصیه نمیکنم که در جلسات کاری و یا در محل کار اشک بریزند. این کار می تواند به عنوان ضعف شناخته شود.” در عوض، اورلوف پیشنهاد میکند که شما مکانی را پیدا کنید که بتوانید در آنجا با حفظ حریم خصوصی راحت اشک بریزید، مانند اتاق کار خالی و یا حمام.
اگر بتوانید فضاهای امنی برای گریه، در محیط های روزمره خود شناسایی کنید، به دست آوردن فواید جسمی و روحی ریختن اشک – بدون ترس از انتقام یا قضاوت- برای شما آسانتر خواهد شد.

مقاله مرتبط : خنده را جدی بگیرید!

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • i.huffpost
  • img.huffingtonpost
  • footage.framepool
  • images.wisegeek
  • ak9.picdn

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

آسیب های خفیف وارده به سر در کودکان

درمان آسیب های خفیف وارده به سر در کودکان

کمک های اولیه

دل درد و تهوع در کودکان

دل درد و تهوع در کودکان

سلامت عمومی

نعمت حمام کردن

چه چیزهایی برای شما مفید است؟

اختصاصی

بخشش واقعی خود

خودت را ببخش!

اختصاصی

راهنمای تصویری برای سیستم عصبی

تشریح سیستم عصبی همراه با تصاویر

اختصاصی

علائم هشدار دهنده عود افسردگی

علائم هشدار دهنده عود افسردگی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. پریسا گفت:

    من که اشکم لبه مشکمه همیشه گریه خیلی خوبه