سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته سی و نهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری ، ممکن است نوزادتان در هر زمان به دنیا آید. احتمال اینکه در این هفته نوزادتان متولد شود بسیار زیاد است. برای هر نشانه ای از زایمان، به شدت هوشیار باشید.

تغییرات و علائم مادران در هفته سی و نهم بارداری

 

روزهای قبل از شروع زایمان

اگر انقباضات براکستون هیکس دارید، ممکن است متوجه شوید که این انقباضات بیشتر اتفاق می افتند و قوی تر می شوند. در این زمان تبدیل انقباضات براکستون هیکس به انقباضات واقعی رایج است. حتما زمان بندی مدت زمان و تعداد دفعات انقباض ها را شروع کنید.

اگر انقباضات شما در فواصل نامنظم هستند و شدت آنها افزایش نمی یابد، احتمالا دچار دردهای زایمان کاذب شده اید. در طول زایمان واقعی، انقباضات شما فواصل منظم دارند که به هم نزدیک تر میشوند، مدت بیشتری طول می کشند و قدرت آنها افزایش پیدا کند.

فشار و ناراحتی لگن یک نشانه بارداری معمول در هفته سی و نهم بارداری است و این نشان می دهد که بدن شما در حال آماده شدن برای زایمان است. هنگامی که سر نوزاد شما به عمق لگن شما می افتد، ممکن است احساس ناخوشایند افزایش یابد. فقط دانستن اینکه نوزاد شما به زودی به دنیا می آید، قوت قلبی برای شما خواهد بود.

در روزهای قبل از شروع زایمان ممکن است اسهال، سوء هاضمه، تهوع و استفراغ داشته باشید و به طور مستمر به رفتن به توالت نیاز داشته باشید. اینها همگی نشانه های “زایمان” هستند.

افزایش ترشح واژن نیز نشانه زایمان در این هفته است. اگر متوجه شدید ترشحات واژن که با خون صورتی، قرمز یا قهوه ای رنگ می شوند، افزایش یافته اند، ممکن است نشانه ای از انقباض و یا نازک شدن دهانه رحم باشد.

 

گرفتگی های شکمی یا کمر درد

دانستن زمانی که زایمان آغاز می شود!

علائمی که در هفته سی و نهم بارداری نشان میدهند زایمان شروع شده است عبارتند از:

 • افزایش مایع واژینال (ترشح) که مخاطی و ضخیم، و یا شاید کمی خونین باشد. این نشانه نیز گاهی اوقات به عنوان نمایش خونین یا پلاگین مخاطی شناخته می شود.
 • افتادن جنین در لگن و یا حرکت آن از درون شکم به قسمت پایینتر
 • گرفتگی های شکمی یا کمر درد
 • پاره شدن کیسه آب. کودک شما در داخل رحم شما در یک کیسه پر از مایع آمنیوتیک قرار دارد. قبل از اینکه کودک شما متولد شود، کیسه آمنیوتیک پاره می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مایع درون آن از بدن زن خارج می شود. شما ممکن است احساس کنید فقط مقداری آب خارج شده است، یا ممکن است به طور ناگهانی مقدار زیادی آب از شما خارج شود.
 • آغاز انقباضات. در طول این انقباضات، رحم شما سفت خواهد شد. شکم شما احساس سفتی می کند و ممکن است دردناک باشد. هنگامی که یک انقباض کاهش می یابد، درد از بین می رود و رحم شما آرام میشود. بعضی از زنان انقباضات کاذب را تجربه میکنند، که انقباضات براکستون هیکس نیز نامیده می شوند. در حالی که این انقباضات ممکن است مانند انقباضات واقعی احساس شوند، اما آنها انقباضات واقعی زایمان نیستند. گاهی اوقات دشوار است که بگوییم آیا شما انقباضات براکستون هیکس دارید یا انقباضات واقعی دارید. انقباضات براکستون هیکس، ممکن است هر چند دقیقه یک بار، اما در طول زمان رخ دهند، و فراوانی آنها افزایش نیابد.این نوع انقباضات معمولا با استراحت، از بین می روند اما انقباضات واقعی با استراحت از بین نمی روند. انقباضات براکستون هیکس به طور معمول قوی نمیشوند و دردناک تر نمی شود، اما انقباضات واقعی در طول زمان قوی تر و دردناک تر میشوند. اگر مطمئن نیستید، باید با ماما یا پزشک تماس بگیرید. اگر احساس میکنید انقباض دارید، زمانی را بررای تعیین اینکه یا چه فاصله ای رخ میدهند اختصاص دهید. این کار به شما یک ایده خوب می دهد که آیا تعداد این انقباضات بیشتر می شوند.هر زمان که انقباضات شما آغاز می شوند را یادداشت کنید. از ساعت مچی برای محاسبه مدت زمانی که انقباض طول میکشد استفاده کنید. پزشک یا ماما به این اطلاعات نیاز دارد.

 

مراجعه به ماما یا پزشک

چه موقع به ماما یا پزشک مراجعه کنید؟

اگر در هفته سی و نهم بارداری فکر می کنید که انقباضات زایمان رخ میدهند، باید با ماما یا پزشک تماس بگیرید. همچنین ممکن است به خاطر موارد زیر نیاز باشد به پزشک یا ماما مراجعه کنید:

 • ترشح مایع واژینال، مخاط و یا خون
 • انقباضات دردناک تر و قوی تر
 • ۶انقباض یا بیشتر در طول ۱ ساعت (فاصله بین انقباضات نباید بیش از ۱۰ دقیقه باشند)

ماما یا پزشک شما احتمالا معاینه ای برای چک کردن رحم شما انجام میدهد. آنها به معاینه دهانه رحم نیاز دارند تا ببینند که آیا دهانه رحم باز شده و نازک شده است. پزشک شما همچنین می خواهد بداند تعداد انقباضات شما چقدر است. ممکن است آزمایشات دیگری نیز وجود داشته باشند.

 

نظارت ضربان قلب جنین

نظارت ضربان قلب جنین

در طول زایمان، ضربان قلب نوزاد شما تحت نظارت قرار خواهد گرفت. نظارت بر ضربان قلب جنین کمک می کند تا پزشک شما کودک را در طول زایمان ارزیابی کند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز همان طور که برنامه ریزی شده است، پیش می رود.

به طور معمول، هنگامی که رحم شما منقبض میشود، جریان خون اکسید شده به جفت شما محدود میشود. از آنجا که این یک فرآیند طبیعی است، برای اکثر نوزادان مشکلی پیش نخواهد آمد.

با این حال، در برخی موارد، این مسئله می تواند منجر به خطر برای جنین شود. نظارت جنین ارزیابی اینکه آیا کودک شما تحت تأثیر این مسئله قرار می گیرد یا خیر را ممکن خواهد ساخت.

پزشک شما می تواند از طریق نظارت خارجی بر جنین یا نظارت داخلی بر جنین، ضربان قلب کودک را کنترل کند. نظارت خارجی بر جنین می تواند در هر زمان در هنگام زایمان استفاده شود.

کمربندی با یک گیرنده می تواند بر روی شکم تان قرار گیرد. این کار با ارائه یک نوار بازخورد که ریتم ضربان قلب کودک در طول و در بین انقباضات را ردیابی میکند، در تشخیص ضربان قلب جنین بسیار شبیه به سونوگرافی است.

نظارت داخلی جنین میتواند برای ارزیابی ضربان قلب کودک نیز استفاده شود. برای انجام این کار، یک الکترود به طور مستقیم از طریق واژن و گردن رحم شما بر روی پوست کودک شما قرار می گیرد. دهانه رحم شما باید حداقل ۱ سانتیمتر باز شده باشد و غشاهای شما باید برای استفاده از این نوع نظارت پاره شوند.

 

منابع

 • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

 • img4.thelist
 • saludlimpia
 • cote-famille
 • drugcenter
 • newsbarber

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

اطلاعات دارویی

نحوه عملکرد سولفات منیزیم

هرآنچه که باید درباره سولفات منیزیم بدانیم

اطلاعات پزشکی

اسهال

علت‌ها و علامت‌های اسهال

اطلاعات پزشکی

کمبود وزن

علل و درمان کمبود وزن

سلامت عمومی

ویتامین‌ها

با انواع ویتامین‌ها آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

علائم اسهال

حقایقی درباره اسهال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *