مشاوره رایگان در کانال تلگرام راستینه کلیک کنید

شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی ملاحظات پزشکی در مسافرت های هوایی

ملاحظات پزشکی در مسافرت های هواییافزودن دیدگاه

مقداری از ترس مسافران از پرواز ، به دلیل پیشینه ی ذهنی است که آنان از شرایط خاص کابین هواپیما و خطراتی که آنان را تهدید می کند دارند . اما آیا در ارتفاعات ، بر کابین هواپیما شرایط خاصی حاکم است که همه افراد را تهدید کند ؟ آیا بیماران خاصی حین سفر هوایی در معرض آسیب قرار می گیرند و اگر چنین است این آسیب ها کدام هستند ؟

سفر هوایی

بیماران قبل از سفر هوایی باید به چه نکاتی توجه کنند ؟

اغلب قریب به اتفاق مسافران که در وضعیت سلامتی ، به میزان متوسطی قرار دارند ، پرواز و مسافرت هوایی را به خوبی تحمل می کنند و مشکلی از این جهت برای آنها ایجاد نمی شود . اما در مسافرت هوایی ، بسیار دیده شده که در بین مسافران ، بیمارانی وجود دارند که ممکن است شرایط پروازی سبب وخامت حال آنها گردد و افرادِ دارای بیماری های مختلف را خطراتی تهدید کند .

به طور کلی بیمارانی که اقدام به مسافرت هوایی می کنند به دو دسته کلی تقسیم می شوند .

 

 دسته اول

گروهی هستند که سفر آنان نسبت به بیماری شان تصادفی است و برای زیارت ، سیاحت و غیره اقدام به سفر هوایی می کنند . ( بیشتر مسافران بیمار در این گروه قرار می گیرند و معمولا مشکلی از جهت پرواز برایشان ایجاد نمی شود )

 

کپسول اکسیژن

 دسته دوم

گروه دوم افرادی هستند که بیماری ، علت اصلی سفرشان بوده و جهت درمان یا اخذ مشاوره تخصصی و غیره اقدام به سفر می کنند . این دسته از بیماران هرچند گروه بسیار کوچکی از مسافران هوایی را تشکیل می دهند ، لیکن معمولا قادر به مراقبت از خود در طول پرواز نبوده و نیاز به همراه دارند . همچنین شرایط پرواز می تواند به طور بالقوه اثرات سویی را بر بیماری و وضعیت ایشان ایجاد نماید .

 

ماسک اکسیژن هواپیما

به طور کلی چه خطراتی حین پرواز ، بیماران را تهدید می کند ؟

در حین پرواز ، تغییرات فیزیولوژیک که تحت تاثیر عواملی چون کاهش فشار و اکسیژن ایجاد می شوند ، شدت پیدا می کنند و می تواند سبب بحرانی شدن وضعیت بیماران مستعد شود . همچنین محدودیت های فیزیکی کابین هواپیما و عوارض و هیجانات روانی ایجاد شده در اثر پرواز می تواند برای بیماران مشکل آفرین شود .

البته در هواپیماهای مسافربری ، با توجه به استفاده از کمپرسورهای بسیار قوی که فشرده کردن هوای خارج و انتقال آن به داخل کابین را بر عهده دارد ، شرایط حاکم بر داخل کابین به طور معمول مانند سطح زمین است و به جز کاهش مختصر فشار هوا و اکسیژن ، تغییر فراوانی دیده نمی شود اما همین مقدار مختصر کاهش فشار و کمبود اکسیژن نیز می تواند برای برخی از بیماران مخاطره داشته و سبب وخامت حال آنها شود .

برای مثال کاهش نسبی اکسیژن (هیپوکسی) در داخل کابین و هنگام پرواز در حالی که برای خدمه و مسافرین سالم به خوبی تحمل می شود ، می تواند سبب وخامت حال بیماران قلبی عروقی ، بیماران تنفسی ، بیماران خونی وَ بیماران نولوژیک شود . کاهش فشار هوای داخل کابین در بیمارانی که به تازگی عمل جراحی به ویژه در ناحیه شکم انجام داده اند ، همچنین بیمارانی که از مشکلات گوش میانی ، سینوس های مجاور بینی و دستگاه گوارش رنج می برند ، یا بیمارانی که تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته و یا به تازگی دچار ضربه مغزی شده اند ، و آن دسته از بیمارانی که با عارضه پنوموتوراکس دست به گریبانند می تواند سبب تشدید یا عود بیماری شود .

کسانی که به تازگی گچ گیری داشته اند هم می توانند به این دلیل در معرض آسیب های جدی قرار گیرند .

 

سفر هوایی در دوران بارداری

کدام دسته از بیماران از پرواز هوایی منع می شوند ؟

هرچند هیچ گونه محدودیت مطلقی در انتقال هوایی بیماران وجود ندارد ، اما اغلب شرکت های هواپیمایی انتقال دسته ای از بیماران را ممنوع می دانند که از جمله آنان می توان به بیمارانی که به دلیل وخامت بیماری ، احتمال فوت آنها در پرواز وجود دارد ٬ اشاره کرد . همچنین آنها که به دلیل نوع بیماری ، وضعیت ناخوشایندی را برای سایر مسافران ایجاد می کنند مانند بیماران مبتلا به صرع و یا بیماران مبتلا به بیماریهای عفونی که خطر سرایت بیماری شان به سایر مسافران وجود دارد . و نیز حاملگی بعد از هفته سی وچهارم بارداری وَ یا نوزادانی که تنها یک هفته از زمان تولدشان می گذرد اشاره نمود .

بیمارانی که ممکن است شرایط پروازی ، سبب تشدید یا وخامت وضعیت ایشان گردد قبل از پرواز ملزم به اخذ مجوز پزشکی هستند .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

بارداری

سونوگرافی

اگر مادر بیشتر غذا بخورد، رشد جنین بهتر خواهد شد؟

اطلاعات دارویی

ملاتونین

موارد استفاده و عوارض ملاتونین

اطلاعات پزشکی

فتق

فتق چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

اطلاعات پزشکی

نازایی و اختلالات باروری

نازایی و اختلالات باروری زنان

سلامت زنان

ماما

مامایی را بهتر بشناسیم.

تغذیه و سلامتی

روغن سیاه دانه

چرا روغن سیاه دانه برای هر مشکلی به جز مرگ مفید است؟

اطلاعات پزشکی

بارداری و مشکلات گوارشی

بارداری و مشکلات گوارشی

اطلاعات پزشکی

درد کمر

درد لگن و کشاله ران در دوران بارداری!

اطلاعات پزشکی

بهداشت جنسی برای زنان!

بهداشت جنسی برای زنان!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. شرق گفت:

    ممنون از اطلاعات خوبتون