سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

راه های تشخیص عسل نامرغوب و تقلبی از عسل طبیعی

عسل طلای مایع نامیده شده است. عسل یکی از شیرین ترین هدیه طبیعت میباشد.همچنین یکی از خوردنی های خالص در طبیعت میباشد.دکترهای تغذیه به آن غذای فراسودمند میگویند چراکه فواید سلامتی زیادی دارد و طبیعی است .در حقیقت عسل ماده خامی است که پاستوریزه نشده ، هرگز بیش از دمای کند حرارت ندیده است در حالیکه شامل ۲۲ اسید آمینه، ۲۷ مواد معدنی شامل کلیسم ، آهن ، زینک ، پتاسیم ، منیزیم ، و حتی سلنیوم میباشد.همچنین عسل سرشار از ویتامینها مانند ویتامین B6 ، تیامین، ریبوفلاوین، اسید پنتوتنیک و نیاسین میباشد.
و اگر شما بدنبال یک آنزیم هضم غذای مغذی هستید ، عسل شامل آنزیم های زیادی مانند دیاستازها، اینورتاس ، کاتالاس ، گلوکوز اکسید، اسید فسفاتاز ، اینیولاسمیباشد. عسل همچنین حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان میباشد. بنظر جالب می آید ، اینطور نیست؟ نه واقعا. همه عسلها یکسان نیستند . در حقیقت ، بیشتر آنها که شما از سوپرمارکت محله خریداری میکنید سالمتر از شکر سفید نیستند، مخصوصا عسل های ارزان و بیشتر آنها در چین ، جایی که در قوانین سلامت و امنیت سهل انگاری شده و در بیشتر موارد قوانینی وجود ندارد، ساخته شده اند.

 عسل

تاریخچه عسل

عسل یک خوراک لذیذ قدیمی میباشد.برای قرن ها وجود داشته چرا که هم شیرین کننده و هم درمان کننده است.بیش از ۴۰۰۰ سال از عسل بعنوان عنصر پزشکی و درمانی استفاده شده است.
فیلسوف های قدیم ، ارسطو (۳۸۴-۳۲۲قبل از مسیح) و آریستوکسنوس (۳۲۰ قبل از مسیح) ، نیز از خواص و فواید طلایی عسل بسیار گفته بودند.آریستوکسنوس ادعا میکرد :”هر کسی که برای صبحانه روزانه عسل ، پیازچه و نان بخورد در تمام طول عمرش از بیماری ها رها میشود.”
بقراط، پدر علم پزشکی ، نیز از عسل بعنوان پایه اصلی بیشتر داروها استفاده میکرد.آمبرس قدیس نیز ادعا کرد :”میوه زنبورها آرزوی همه است ، و برای همه ، پادشاه و فقیر ، یکسان شیرین است . نه تنها خوشایند است بلکه مفید و مقوی میباشد. عسل دهان را شیرین ، زخم را مرهم ، و التیام بخش زخمهای درونی میباشد.”
زمانیکه خواص درمانی عسل بیشتر و بیشتر شناخته شد ، تولید آن در جاهایی مانند یونان قدیم و سیسیلی رشد کرد. همچنین در میدان جنگ جهانی اول از آن بعنوان پاک کننده زخم دارویی استفاده شد .این ماده توسط شیمی دان هنری درایزدال داکین اختراع شد. تاریخچه بکارگیری عسل برای درمان ، بسیار طولانی است وتوسط تمام افراد با فرهنگهای متفاوت ، در نواحی مختلف ، ثروتمند و فقیر بکاربرده شده است.اما همانطور که شهرت عسل بالا میگرفت ، روش هایی که عسل توسط آنها تولید میشد نیز افزایش یافت. امروزه ، بعد از پردازش و پاستوریزه کردن آنها ، تنها مقدار کمی از ارزش درمانی آنها در عسل های متفاوت در سوپرمارکت ها باقی مانده است.

 

عسل های تقلبی

عسل های تقلبی

برطبق سازمان غذا و دارو ، دسته بندی غذاهای سالم ، عسل واقعی حاوی گرده میباشد.
بدون وجود گرده افشانی ، سازمان غذا و دارو نمیتواد مشخص کند که آن عسل از راه قانونی و منابع طبیعی بدست آمده باشد.
و بیشتر عسل های سوپرمارکت ها ، اگر نگوییم همه آنها ، فراصافی شده اند ، مرحله ای که شامل حرارت دادن عسل در دمای بالا میباشد که موجب از بین رفتن بسیاری از مواد مغذی و مفید و همچنین آنزیم ها میشود. به آن آب اضافه میکنند تا رقیق شود و و برای فیلتر کردن آن از تکنولوژی فشار استفاده میکنند تا تمام گرده ها رابزدایند.
این روش بکارگرفته در چین و هند شرقی میباشد که مقدار زیادی عسل نامرغوب صادر میکنند و مسوولین ناتوان از تشخیص آن هستند .
وون برایانت ، پروفسور دانشگاه تگزاس آی اند آم ، همچنین مشهور به گرده شناس عسل ( مطالعه در مورد گرده موجود در عسل ) ، ۶۰ نوع عسل را از ۱۰ ایالت و ناحیه از کلمبیا مورد بررسی قرار داد.
آنچه نتیجه گرفت این بود که ۷۶ درصد عسل هایی که در سوپر مارکت ها فروخته میشوند عاری از گرده هستند. حتی بدتر از ان اینکه ، ۱۰۰ درصد عسل هایی که در داروخانه ها و یا عسل هایی که در بسته بندی کوچک در رستورانها داده میشوند بدون گرده میباشند.مطالعات او نشان داد اگر بخواهید یک عسل ارگانیک از سوپرمارکت محله خریداری کنید تنها ۲۹ درصد از آنها فاقد گرده میباشند درنتیجه سالمتر است اما باز هم ریسک پذیر است.
برطبق نظریات مارک جنسن ، رییس سازمان تولید عسل در آمریکا، هر نوع فراصافی انجام شده روی عسل مشکوک است.:” من اینطور قضاوت میکنم ، که هر عسلی که فراصاف شده باشد و برروی طبقات سوپرمارکتها باشد ، عسل چینی است و بدون نظارت و برخلاف قانون وارد کشور شده است.”
تنها دلیل فیلتر کردن گرده عسل برای پنهان کردن جایی است که آن آمده .و برطبق کارخانجات مشهور عسل ، و بیشتر عسل های به اصطلاح شسته شده از چین می آیند.

 

عسل

چگونه عسل نامرغوب و تقلبی را تشخیص دهیم؟

 • همیشه برچسب روی آن رابخوانید. اگر حاوی گلوکز اضافه یا شربت ذرت فروکتوز باشد ، این یک عسل طبیعی نیست.
 • عسل را بچشید. اگر مزه گل ها و یا گیاهان را دهد ، عسل طبیعی میباشد. عسل تقلبی تنها شیرین است با مقدار کمی طعمی شبیه عسل.
 • یک قطره از عسل را برروی شست خود بریزید.اگر پخش شود خالص نیست ، چراکه عسل خالص در یکجا میماند.
 • چند قطره سرکه به مخلوط عسل و آب اضافه کنید.اگر کف کرد ، عسل با گچ ساخته شده است .
 • اگر عسل شما طی مدتی شکرک نزند ، به احتمال زیاد تقلبی است چراکه عسل خالص هنگامی که در یخچال نگهداری شود طی مدتی شکرک میزند.
 • چند قطره ید به یک لیوان آب اضافه کنید سپس به آن عسل اضافه کنید.اگر عسل آبی رنگ شد ، با نشاسته ذرت ترکیب شده است و طبیعی نمیباشد.
 • مقداری عسل را برسر چوب کبریت قرار دهید و روشن کنید.اگر آتش گرفت ، خالص است.
 • یک قاشق عسل در یک لیوان آب قرار دهید.اگر حل شود تقلبی است .عسل خالص در آب حل نمیشود و ته لیوان باقی میماند.

راه های دیگری برای امتحان کردن عسل وجود دارد ، اما مهمتر از همه این است که به شما در تشخیص عسل خوب و مرغوب کمک کند.

 

 

منابع

 • dailyhealthpost

منبع تصاویر 

 • grands-mamans
 • tcmworld
 • einfache-hausmittel

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

پوست و مو

خط اخم

چگونه از شر خط اخم خلاص شویم؟

پوست و مو

رفع موهای زائد مردان

بهترین گزینه‌ها برای رفع موهای زائد مردان

تغذیه و سلامتی

سیر

۲۰ مسکن درد طبیعی در آشپزخانه شما

تغذیه و سلامتی

کلوچه های نارگیلی

کلوچه های نارگیلی چربی سوز!

تغذیه و سلامتی

naukrinama

ترکیب معجزه گر زردچوبه و عسل

سلامت عمومی

مشکل در روده

داروی پاک کننده روده بزرگ

کمک های اولیه

گزیدگی و زخم نیش حشرات

گزیدگی و زخم نیش حشرات در کودکان

سایر مطالب

پانچ موكا

فراپه چیست؟ انواع خوشمزه آن کدامند؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *