سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

بهترین گزینه‌ها برای رفع موهای زائد مردان

آیا موهای بدنتان از کنترل خارج می‌شود؟ در این مقاله از راستینه، متخصصان رفع مو درباره بهترین راه حل‌ها برای رفع موهای زائد آقایان گفتگو می‌کنند.

رفع موهای زائد مردان

رفع موهای زائد مردان

در گذشته برداشتن موهای زائد یک امر کاملاً زنانه بود، مگر اینکه شما یک بدنساز، دوچرخه سوار، شناگر یا یک رقصنده عجیب و غریب مرد بودید، در غیر این صورت موهای بدن شما دست نخورده باقی می‌ماند.
دیگر اینطور نیست. بر اساس اطلاعات موجود، تعداد بیشتری از مردان، به دنبال حقوق نظافتی مشابه با زنان که همان پوست صاف بدن است، هستند.
دیوید گلدبرگ، پزشک متخصص پوست؛ دکتری که مرتباً لیزر موهای زائد را انجام می‌دهد، می‌گوید: “اکثر آقایان لزوماً به دنبال رفع کامل موهای زائد نیستند، اما عموما برای رفع موهای پشت و روی سینه‌شان اقدام می‌کنند.”
میشل سرنیوک، متخصص اپیلاسیون مو می‌گوید: “مردانی که به دنبال رفع موهای زائد هستند، بخش کثیری از مشتریان او را تشکیل می‌دهند.”
سرنیوک، متخصص اپیلاسیون در Beyond Day Spa در مرکز پزشکی دانشگاه هاکنزاک می‌گوید: “مردان زیادی به ما مراجعه می‌کنند که می‌خواهند خطوط روی ابروی‌شان را اپیلاسیون کنند و شکلی جدید به آن بدهند. به‌علاوه مردان علاقه زیادی دارند که موهای اطراف گوش یا پشت گردن نیز پاک شود.”
ضمنا، گزارش‌های رسانه‌های مختلف حاکی از آن است که اکنون بسیاری از مردان، موم (موادی که زنان در گذشته خود را با آن نظافت می کردند) را ترجیح می‌دهند.
سرنیوک می‌گوید: “مردانی به ما مراجعه کردند که خواستار این روش بودند.”

 

لیزر موهای زائد

انتخاب شماره یک برای حذف موهای زائد: لیزر موهای زائد

این روش چگونه کار می‌کند؟ با استفاده از انرژی نور لیزر برای نفوذ به بدنه مو عمل می‌کند و ریشه مو را از بین می برد. این روش فولیکول را از بین نمی‌برد (مکانی که رشد مو شروع می‌شود). بنابراین از نظر فنی، موهای دیگری می‌توانند در همان جای خود رشد کنند، اما رشدشان به کندی انجام می‌شود. بنابراین بدان معنی است که نتایج لیزر موهای زائد نسبتاً طولانی مدت است.
درمان چه مدت طول می‌کشد؟ تقریباً ۳۰ دقیقه در هر درمان، تا ۸ جلسه.
بهترین روش برای از بین بردن یا کاهش موهای پشت، سینه، شکم، شانه‌ها و ناحیه تناسلی است. بهترین روش برای پوست‌های روشن و موهای تیره است. برای موهای بلوند یا سفید مناسب نیست. پوست‌های سیاه فقط به یک نوع لیزر یعنی Nd: YAG جواب می‌دهد.
هزینه: ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار برای هر درمان.
ماندگاری: پس از اتمام تمام روش‌های رفع لیزر موهای زائد، نتایج را می‌توان تقریباً دائمی دانست، به همراه درمان‌های جزئی سالانه یا دو بار در سال برای حفظ نتیجه.
نظر کارشناسان: “بیشتر مردان از لیزر موهای زائد برای پشت، بازوها و قفسه سینه استفاده می‌کنند و بیشتر خواهان کم پشت کردن موها هستند تا رفع کامل آن، کاری که لیزرها به راحتی آن را انجام می‌دهند.”
گلدبرگ می گوید: “در حقیقت، به غیر از الکترولیز، لیزر موهای زائد تنها روش رفع موهای زائد است که باعث ریزش مو می شود نه برداشتن کامل آن.” گلدبرگ می‌گوید: “در حالی که مردها متوسط به ۵ تا ۷ جلسه نیاز دارند، با افزایش سن مردان، موهای بیشتری به‌خصوص در پشت آنها رشد می‌کند. به همین ترتیب، درمان‌های لیزر موهای زائد معمولاً سالی یکبار مورد نیاز است.”

 

اپیلاسیون

گزینه شماره ۲ برای رفع موهای زائد: اپیلاسیون

روش کار: موم های چسبنده و غلیظی هستند که مبنا و پایه‌اش عسل است. روی این ترکیب موم سویا اضافه می‌شود، یک لوسیون خامه‌ای که روی پوست گذاشته می‌شود و فقط به موها می‌چسبد. نوارهایی از پارچه مخصوص تهیه شده بر روی این موم گذاشته می‌شود. هنگامی که مخلوط خشک می‌شود، تنها در چند دقیقه، پارچه‌ها برداشته می‌شوند (انگار که یک پانسمان را با شدت بکشید) و تمام! مو از بین رفته است.
چقدر طول می‌کشد؟ بستگی به جایی که اپیلاسیون می شود ، از ۱۰ دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر طول می‌کشد. بهترین روش برای شکل دادن به ابرو، خطوط پیشانی، موی روی گوش و گردن، پاها، زیر بغل و بازوها. در حالی که اپیلاسیون به راحتی در ناحیه دستگاه تناسلی انجام می شود، اما بسیار دردناک است، بنابراین ممکن است بخواهید ابتدا آن را در قسمت‌های دیگر بدن امتحان کنید تا متوجه شوید که در چه مواردی برایتان مناسب است.
هزینه: از ۱۰ تا ۷۰ دلار بسته به آنچه می‌خواهید انجام دهید.
ماندگاری: حدود ۴ تا ۶ هفته.
نظر کارشناسان: سرنیک می‌گوید:”اگر قبلاً هرگز اپیلاسیون نکرده‌اید، بهتر است که آن را به صورت حرفه ای انجام دهید، اگر به دنبال اپیلاسیون کامل بدن هستید، ابتدا با سالن مورد نظر هماهنگ کنید، بعضی ها این کار را انجام می دهند، بعضی هم خیر. از آنجا که اپیلاسیون می‌تواند منجر به عفونت های پوستی شود، پیروی از مشاوره پس از مراقبت، که شامل استفاده از لوسیون پوست ضد باکتریایی برای چند روز است، مهم است. جالب است که یک مطالعه نشان داد مردانی که مناطقی از پشت خود را قبل از انجام لیزر درمانی اپیلاسیون کرده بودند نتیجه بهتری از درمان با لیزر داشتند.”

 

الکترولیز

گزینه شماره ۳: الکترولیز

روش کار: با استفاده از یک سوزن فوق باریک برای نفوذ به هر ریشه مو صورت می‌گیرد، این سیستم تکان‌های الکتریکی بزرگی را به فولیکول مو منتقل می‌کند و سلول‌هایی را که در واقع مو ایجاد می‌کنند را می کشد. هنگامی که یک سلول از بین رفت، دیگر به طور کامل از بین رفته است، بنابراین دیگر مو در آنجا رشد نمی‌کند.
چه مدت طول می‌کشد؟ روش درمانی با الکترولیز نسبتاً کوتاه است – از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه – اما اگر می‌خواهید موهای زیادی برداشته شود، تا یک سال هفته‌ای یکبار طول می کشد. از آنجا که هر یک از موها به طور جداگانه‌‌ای درمان می‌شود، اگر به ضخامت موی خود نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که درمان‌تان چه مدت به طول خواهد انجامید. به عبارت دیگر ضخامت موی شما در طول درمان‌تان تاثیر دارد.
در حالی که الکترولیز برای رفع موهای زائد به خوبی در همه قسمت‌های بدن کار می‌کند، به دلیل ماهیت وقت‌گیر بودن درمان، مناطق کوچک اغلب مکان مناسبی برای شروع هستند مانند خطوط پیشانی و گردن. در صورت استفاده برای موهای زائد دستگاه تناسلی، بی‌حسی موضعی می‌تواند کمک کند، اگرچه بسیاری از آقایان درمان در این منطقه را بسیار دردناک می‌دانند.
هزینه: حدود ۴۰ دلار برای هر درمان.
ماندگاری: دائمی
نظر کارشناسان: پتسی کربی، رئیس انجمن الکترولیز در خلیج بادگا از کالیفرنیا آمریكا می‌گوید:”متداول‌ترین روش الکترولیز برای مردان جوان، خطوط ابرو است، اما هرچه مردان پیرتر می‌شوند، برای برداشتن موهای زائد نواحی اطراف یقه و گوش و اطراف بینی‌شان بیشتر علاقه‌مند می‌شوند.” با این وجود او مردان را از انجام این روش در قسمت‌های بزرگتر دلسرد نمی‌کند: “طول دوره درمان به مرور با مراجعه به پزشک‌تان کوتاه می‌شود. در حالی که اولین درمان ممکن است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد، درمان‌های بعدی ممکن است فقط ۵ یا ۱۰ دقیقه طول بکشد، بنابراین یک درمان طولانی مدت است، اما وقت گیر نیست.”

 

موتراش پشت بدن

گزینه شماره ۴: موتراش پشت بدن

روش کار: دارای تیغ‌های تیز و صاف به اندازه یک اینچ و نیم و دستگیره‌های حلقوی که به شما این امکان را می‌دهد که پشت و شانه‌های خود را به معنای واقعی کلمه اصلاح کنید، مانند روشی که در هنگام دوش گرفتن از یک برس برای شستن پشت استفاده کنید.
بهترین روش برای تراشیدن هر قسمتی از پشت، شانه ها یا باسن است. تراشیدن ناحیه تناسلی ممکن است، اما توصیه نمی‌شود زیرا تراشیدن این منطقه می‌تواند عوارض جدی داشته باشد.
چه مدت طول می‌کشد؟ بسته به جای مورد نظر از ۲۰ دقیقه تا یک ساعت.
هزینه: زیر ۴۰ دلار، به علاوه تیغه‌های اضافی و کرم‌های اصلاح.
ماندگاری: حداکثر چند روز.
نظر کارشناسان: پزشک متخصص پوست، بروس کاتز یادآور می‌شود، در حالی که تراشیدن با آن سریع و آسان است، می‌تواند خطر افزایش بیماری‌های موهای زائد را بالا ببرد، به‌طوری‌که قطع موهای زائد با این دستگاه، رشد غیر قابل باوری را در پی دارد. این می‌تواند یک مشکل خاص برای مردان باشد و احتمال ابتلا به عفونت ناشی از موهای زائد را در پی داشته باشد. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، کاتز می‌گوید، اطمینان حاصل کنید که موهایی که اصلاح می‌کنید خیس باشند، شما می‌توانید اصلاح را زیر دوش انجام دهید. او همچنین توصیه می‌کند که موها را در جهت رشدشان اصلاح کنید و قبل از تراشیدن موهایتان برای آسان تراشیدن روی آن صابون بزنید. برخلاف تصور رایج، اصلاح مو باعث نمی‌شود موها ضخیم‌تر یا درشت‌تر از قبل شوند.

 

کرم‌های موهای زائد

گزینه شماره ۵: واجبی / کرم‌های موهای زائد

روش کار: یک ترکیب شیمیایی معلق در ژل یا پایه کرم است که به پروتئین‌های مو حمله می‌کند و آنها را در خود حل می‌کند. این باعث می‌شود موها بلافاصله شل شوند و ریزش کنند.
بهترین کار برای پشت، قفسه سینه، بازوها و پاها است. ممکن است پوست اطراف ابرو و اندام تناسلی برای این روش درمانی مو بسیار حساس باشند.
چه مدت طول می‌کشد؟ ۳۰ تا ۶۰ دقیقه، اگرچه این ترکیبات فقط در حدود ۵ دقیقه روی پوست قرار می‌گیرند.
هزینه: ۱۰ تا ۲۰ دلار در منزل؛ ۲۵-۵۰ دلار یا بیشتر در سالن‌های درمان.
نتیجه ماندگار: یک هفته تا چند هفته.
نظر کارشناسان: جانت فیرلی دکتر و متخصص پوست در کالج پزشکی ویسکانسین می‌گوید: “از آنجا که برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در واجبی‌ها و کرم‌های موبر می‌توانند بسیار سخت و ناملایم باشد، به‌خصوص در مورد پوست حساس دستگاه تناسلی پیشنهاد می‌کند که همیشه یک آزمایش کوچک روی قسمت کوچکی از پوست انجام دهید. اگر هر نوع واکنشی دارید – سوزش، قرمزی، تاول یا خارش – سریعاً آن را پاک کنید و از آن استفاده نکنید. بنابراین از آنجا که هر فرمولاسیونی کمی با دیگری متفاوت است، ممکن است شما بخواهید قبل از استفاده از آن از مارک دیگری استفاده کنید.

 

منابع

  • webmd
  •  Trotter, M. Anatomical Record, December 1928; vol 37: pp 372-379. Lemar, M.S., Dermatologic Surgery, February 2003; vol 29: pp 118-123. American Academy of Dermatology. Medical College of Wisconsin web site.
  • Emedicine.com: “Non Laser Hair Removal Techniques.” David Goldberg, MD, director, Skin and Laser Surgery of New York and New Jersey. Patsy Kirby, MA, CPE, executive director, American Electrology Association, Bodega Bay, Calif. Michelle Serniuk, Beyond Day Spa, Hackensack University Medical Center, New Jersey. Bruce Katz, MD, director, Juva Laser and Skin Spa, New York.

منبع تصاویر 

  • razor2laser.co
  • primandprep
  • eliteskinandbeauty
  • reviewcounty
  • losreplicantes
  • advancedlaserclinicsk

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *