سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اهمیت غربالگری نوزاد در هنگام تولد

به گفته مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، چنین غربالگری هایی برای مراقبت های اولیه بسیار مهم هستند.

گزارشی جدید نشان می دهد برخی از نوزادان هنوز برای کاهش شنوایی یا بیماری های مادرزادی قلبی غربالگری نشده اند.

 

 آزمایشات خون نوزادان

برخی از نوزادان برای نقایص مادرزادی قلبی و شنوایی غربالگری نمی شوند!

برندا فیتزجرالد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده، گفت:” غربالگری نوزاد در هنگام تولد برای شناسایی نوزادانِ در معرض خطر ابتلا به بیماری های شنوایی و بیماری های مادرزادی قلبی بسیار حیاتی است بنابراین آنها میتوانند به موقع تحت درمان و پیگیری قرار گیرند. ”
فیتزجرالد در خبرگزاری سازمان افزود: “شناسایی به موقع این شرایط می تواند به بهترین شانس برای داشتن زندگی سالم نوزادان منتهی شود.”
این آژانس توضیح داد که از دهه ۱۹۷۰، نوزادان در ایالات متحده برای شرایط بهداشتی متعددی از طریق آزمایشات خون غربالگری میشوند. تخمین زده می شود ۴ میلیون کودک در هر سال غربالگری میشوند.
در حال حاضر، توصیه های ملی نشان می دهند نوزادان قبل از رفتن به خانه پس از تولد، برای از دست دادن شنوایی و بیماری های مادرزادی قلبی غربالگری میشوند.
سازمان پیشگیری و کنترل بیماری ها افزود: در حالی که بیماری مادرزادی قلبی وخیم شایع نیست و در حدود یک مورد در ۵۰۰ نوزاد را تحت تاثیر قرار میدهد، این نقص مادرزادی بیشترین تاثیر را روی نوزادان دارد. این نقص مادر زادی می تواند مرگبار باشد و تقریبا یک سوم نوزادانی که به خاطر نقص های مادرزادی می میرند، به خاطر همین نقص جان خود را از دست میدهند. خوشبختانه، غربالگری می تواند موارد این بیماری را تشخیص دهد و به پزشکان اجازه مداخله میدهد.
این سازمان خاطر نشان کرد: اما برآورد می شود که ۸۷۵ نوزاد تازه متولد شده در ایالات متحده هر ساله با بیماری مادرزادی قلبی به خانه می روند، زیرا آنها تحت آزمایش بدون درد پالس اکسیمتری قرار نگرفته اند.

 

بیماری های شنواییبه گفته CDC، برای هر ۲۰۰ کودک مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی، اگر تمام نوزادان در بیمارستان ها برای این بیماری مورد آزمایش قرار بگیرند، حداقل یک نوزاد ممکن است نجات یابد.
محققان همچنین تخمین می زنند که تقریبا دو نوزاد در هر ۱۰۰۰ نوزاد دارای کم شنوایی دائمی هستند که آنها را در معرض خطر تاخیر در رشد قرار میدهد. مداخله پیش از سن ۶ ماهگی ابزار مهمی برای کمک به نوزادان در توسعه مهارت های زبان در بخش های بعدی زندگی آنها تلقی میشود.
CDC به برنامه های تشخیص و مداخله به موقع شنوایی که از دستورالعمل های غربالگری “۱-۳-۶” برای نوزادان حمایت می کنند، اشاره می کند: آزمایش نوزدان برای از دست دادن شنوایی قبل از یک ماهگی، شناسایی آنها قبل از سن ۳ ماهگی، و مداخله و درمان قبل از ۶ ماهگی.
دکتر استوارت شاپیرا، دانشیار در مرکز ملی نقایص مادرزادی و اختلالات رشد در CDC، گفت: همین روش باید برای غربالگری بیماری های مادرزادی قلبی به منظور جلوگیری از مرگ نوزادان و شانس بهتر برای رشد بهتر نوزادان استفاده شود.

این گزارش در ۲۵ اوت گزارش های هفتگی مرگ و میر و ناخوشی مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها منتشر شد.

منابع

  • U.S. Centers for Disease Control and Prevention, news release, Aug. 24, 2017
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • health4mom
  • uploads1.bundoo
  • c1.staticflickr

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

کمک های اولیه

اگزما در نوزادان

اگزما در نوزادان

سلامت کودکان

حمام کردن نوزاد

مراحل حمام کردن نوزاد

اطلاعات پزشکی

غربالگری

غربالگری و سرطان

اخبار

سگ

اگر سگ ها می توانند سرطان را بو بکشند، چرا برای غربالگری سرطان بکار نمی روند؟

اخبار

زنان باردار معتاد

زنان باردار معتاد، هپاتیت C را به نوزادان‌شان منتقل کنند!

اخبار

خواباندن نوزادان به شکم

هشداری مکرر در خصوص خواباندن نوزادان به شکم

اختصاصی

تغذیه دوقلوها

چگونه به دوقلو ها غذا بدهیم ؟

اخبار

بیرون زدگی ناف کودک

اخبار

شایعترین علائم بیماری‌های چشم کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *