سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هشداری مکرر در خصوص خواباندن نوزادان به شکم

متخصصین اطفال برای جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، توصیه می کنند که نوزادان همیشه به پشت بخوابند. مطالعه ای جدید نشان میدهد، با وجود سال ها اقدامات بهداشت عمومی، بسیاری از والدین هنوز هم نوزادان خود را در موقعیتی قرار می دهند که خطرناک است. این مطالعه نشان می دهد که فقط نیمی از مادرانی که در نظر سنجی شرکت کرده بودند گفته اند که آنها همیشه نوزادان خود را به پشت می خوابانند.

 

خواباندن نوزادان به شکم

خواباندن نوزادان به شکم

کارشناسان این نتایج را “ناامید کننده” نامیدند، زیرا خوابیدن به پشت به عنوان روشی برای کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) ترویج شده بود. در سال ۱۹۹۴، کمپینی تحت عنوان ” خوابیدن به پشت” را راه اندازی شد تا والدین را تشویق کند تا نوزادان خود را به حالتی که سر آنها رو به بالا باشد دراز کنند. این کمپین پس از تحقیقی که خوابیدن به شکم را به عنوان عامل خطر عمده برای SIDS تعیین کرد، راه اندازی شد.

محققان معتقدند SIDS به مشکلاتی در مناطق مغزی مرتبط است که تنفس و انسداد را در خواب کنترل می کنند.

دکتر مایکل کاستاین، متخصص مغز و اعصاب توضیح داد که هیچ راهی برای گفتن اینکه نوزادان آسیب پذیر هستند وجود ندارد، بنابراین، خوابیدن به پشت، بهترین موقعیت برای همه نوزادان در اولین سال زندگی آنها است.

وی گفت، نرخ SIDS در دهه پس از راه اندازی کمپین خوابیدن به پشت، تا ۵۰ درصد کاهش یافت.

گوداستین گفت: “این کمپین یکی از موفق ترین برنامه های بهداشت عمومی در اواخر قرن بیستم بود.”

با این حال، مدتی طولانی است که برخی از والدین هنوز هم تمایل به خواباندن نوزاد به شکم را دارند. به گفته گوداستین، شواهدی وجود دارند که نشان میدهند میزان خوابیدن به پشت در میان خانواده های سیاه پوست در حال کاهش است.

گوداستین گفت که از نتایج جدید شگفت زده نشده است. وی افزود: “اما محققان از نتایج به دست آمده ناامید و نگران شده اند.” خوابیدن به ستون فقرات [پشت] ساده و تاثیرگذار است.
گوداستین در ویرایش مقاله منتشر شده در ۲۱ آگوست مجله آنلاین Pediatrics، مشارکت داشته است.

این یافته ها حاصل نظرسنجی ملی از ۳۳۰۰ مادر با نوزادان بین ۲ تا ۶ ماه هستند.

به طور کلی، ۷۷ درصد از مادران گفته اند که “معمولا” نوزادان خود را برای خواب، به پشت میگذارند. اما تنها ۴۹ درصد گفته اند که همیشه این کار را میکنند.

به گفته محققان، این امر به این دلیل نگران کننده است که “همیشه” مهم است. خوابیدن به شکم ممکن است برای نوزادانی که به این موقعیت عادت ندارند، حتی خطرناک تر هم باشد.

همچنین از مادران سوالی در مورد اینکه قصد دارند نوزادان خود را در طول چند هفته آینده چطور بخوابانند، پرسیده شد. مادران سیاه پوست و کسانی که تحصیلات آنها کمتر از سطح دبیرستان بود، برخلاف سایر مادران، بیشتر احتمال داشت که خوابیدن به شکم را انتخاب کنند. حدود یک چهارم از مادران گفتند که قصدشان این است که کودک خود را به پشت و همچنین به پهلو بخوابانند. و حدود ۱۵ درصد از مادران خواباندن کودکشان به شکم، حداقل در برخی مواقع، را انتخاب کردند.

 

خواباندن کودک به پشت

چرا بسیاری از والدین برای خواباندن کودکشان به پشت مقاومت میکنند؟

گوداستین گفت، برخی نگران هستند که کودکشان از بین برود و خفه شود. اما، او توضیح داد، هیچ خطر دیگری در خواب به دلیل آناتومی مسیرهای هوایی وجود ندارد.

گوداستین گفت، “در موارد دیگر به مادران گفته شده است که نوزادان وقتی به شکم میخوابند خواب عمیق تری خواهند داشت، که اغلب توسط پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها چنین چیزهایی گفته میشود.”

این مطالعه نشان داد افرادی که در زندگی مادران هستند، اهمیت دارند. به عنوان مثال، هنگامی که مادران گفتند که وابستگان نزدیکشان خوابیدن به شکم را تایید می کنند، تقریبا ۱۲ برابر احتمال بیشتری برای انجام این کار وجود دارد.

دکتر اوی کالسون، محقق اصلی در این مطالعه گفت که این موضوع نیاز به آموزش فراگیر دارد.

کالسون، استاد طب اطفال در دانشکده پزشکی ییل در ادامه اظهار داشت: “ما باید تا حد امکان افراد بیشتری را در اقدامات آموزشی خود در نظر بگیریم. مادران اغلب در انتخاب شیوه خواب نوزادان تحت تاثیر افراد مهم اطرافشان قرار می گیرند هستند.

گوداستین گفت که تنها افراد عادی نیستند که نیاز به آموزش دارند. او اشاره کرد که حتی در بیمارستان ها، کارکنان گاهی اوقات نوزادان را به شکم می خوابانند. حتی برخی از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به توصیه های موقعیت ایمن خواب نمی پردازند. واضح است که ما باید کار بهتری انجام دهیم.”

به گفته کالسون، تحقیقات نشان می دهند که وقتی نگرانی در مورد خفگی مورد توجه قرار گیرد، و زمانی که به والدین پیام های ساده اما مشخصی داده شود، مثلا “نوزادان به پشت ایمن تر هستند” بهتر میتوان حمایت والدین را بدست آورد.

گوداستین گفت، ممکن است صحبت متخصصان زنان و زایمان در دوران باردرای، در مورد SIDS و روش خواب امن نوزاد کمک کننده باشد، بنابراین والدین به موقع این پیام را می شنوند.

وی افزود: “فقط این نمونه نمی تواند کافی باشد باید به دنبال روش های بهتر نیز باشیم.”

مقاله مرتبط : چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم؟

 

منابع

  • Eve Colson, M.D., professor, pediatrics, Yale School of Medicine, New Haven, Conn.; Michael Goodstein, M.D., attending neonatologist, York Hospital, and director, York County Cribs for Kids Program, York, Pa.; Aug. 21, 2017, Pediatrics
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • static1.squarespace
  • blogdenenes

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

وضعیت مناسب خواب برای مغز

یافتن بهترین موقعیت خواب مناسب شما

کمک های اولیه

اگزما در نوزادان

اگزما در نوزادان

سلامت کودکان

حمام کردن نوزاد

مراحل حمام کردن نوزاد

اخبار

زنان باردار معتاد

زنان باردار معتاد، هپاتیت C را به نوزادان‌شان منتقل کنند!

اختصاصی

هفته سی و پنجم بارداری

اخبار

غربالگری نوزاد

اهمیت غربالگری نوزاد در هنگام تولد

اختصاصی

تنظیم خواب نوزاد

چگونه خواب نوزاد را تنظیم کنیم؟

اختصاصی

تغذیه دوقلوها

چگونه به دوقلو ها غذا بدهیم ؟

اخبار

بیرون زدگی ناف کودک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *