سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض مولتی ویتامین

مولتی ویتامین ها ترکیبی از ویتامین های مختلفی هستند که به طور معمول در غذاها و سایر منابع طبیعی یافت می شوند. مولتی ویتامین ها برای تامین ویتامین هایی که از طریق رژیم غذایی دریافت نمیشوند مورد استفاده قرار میگیرند.

مولتی ویتامین

موارد مصرف مولتی ویتامین

مولتی ویتامینها همچنین برای درمان کمبود ویتامین ها (فقدان ویتامین ها) ناشی از بیماری، بارداری، تغذیه نامناسب، اختلالات گوارشی و بسیاری از بیماری های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

هرگز بیش از دوز توصیه شده مولتی ویتامین، را مصرف نکنید. از مصرف بیش از یک محصول مولتی ویتامین در یک زمان اجتناب کنید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد. مصرف همزمان محصولات ویتامینی مشابه می تواند منجر به اوردوز ویتامین یا عوارض جانبی جدی شود.

اگر فکر می کنید که بیش از حد از این دارو استفاده کرده اید، به اورژانس مراجعه کنید. مصرف بیش از حد  ویتامین D ، ویتامین E، ویتامین A یا K می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی یا خطرناک شود. برخی از مواد معدنی موجود در مولتی ویتامین نیز ممکن است در صورت مصرف بیش از حد موجب بروز علائم اوردوز شدید شوند.

این دارو را با شیر، سایر محصولات لبنی، مکمل های کلسیم یا آنتی اسیدهای حاوی کلسیم مصرف نکنید. کلسیم ممکن است جذب مواد تشکیل دهنده خاصی از مولتی ویتامینها را برای بدن دشوار تر سازد.

بسیاری از ویتامین ها می توانند در صورت مصرف در دوزهای بالا باعث ایجاد عوارض جدی یا خطرناک شوند. این دارو را بیشتر از مقدار تجویز شده توسط پزشک یا مقدار تعیین شده روی برچسب محصول مصرف نکنید.

قبل از استفاده از مولتی ویتامینها، پزشک را از بیماری ها و آلرژی های خود مطلع سازید. در بعضی موارد ممکن است نتوانید از مولتی ویتامینها استفاده کنید یا ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا اقدامات احتیاطی ویژه داشته باشید.

دوزهای مورد نیاز شما ممکن است در دوران بارداری متفاوت باشند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، مولتی ویتامین را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید. بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی در صورتی که در دوزهای بالا مصرف شوند، ممکن است به جنین آسیب برساند. ممکن است لازم باشد از ویتامین پریناتال که مخصوص زنان باردار است، استفاده کنید.

مولتی ویتامین ها می توانند به شیر مادر منتقل شوند و ممکن است به کودک شیرخوار آسیب برسانند. در دوران شیردهی بدون مشورت با پزشک، از این دارو استفاده نکنید.

 

مولتی ویتامین

عوارض جانبی مولتی ویتامین

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک، فورا به اورژانس مراجعه کنید: کهیر، مشکلات تنفسی، تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو.

مولتی ویتامینها در صورتی که طبق تجویز پزشک مصرف شوند، انتظار نمی رود که باعث ایجاد عوارض جدی شوند. عوارض جانبی که کمتر جدی هستند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست و ممکن است عواض دیگری نیز رخ دهند. برای مشاوره پزشکی درمورد عوارض دیگر با پزشک خود مشورت کنید.

 

مولتی ویتامین

تداخلات دارویی مولتی ویتامین

از مصرف بیش از یک محصول مولتی ویتامین در یک زمان اجتناب کنید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد. مصرف ویتامین های مشابه با هم می توانند منجر به اوردوز ویتامین یا افزایش ابتلا به عوارض جانبی جدی شود.

اگر مولتی ویتامین شما حاوی پتاسیم باشد، از مصرف منظم جایگزین های نمک در رژیم غذایی خود اجتناب کنید. اگر ملزم به داشتن رژیم کم نمک هستید، قبل از مصرف مکمل های ویتامین یا مواد معدنی، از پزشک خود مشورت بگیرید.

این دارو را با شیر، سایر محصولات لبنی، مکمل کلسیم یا آنتی اسیدهای حاوی کلسیم مصرف نکنید. کلسیم ممکن است جذب مواد تشکیل دهنده خاصی از مولتی ویتامین را برای بدن دشوارتر سازد.

مولتی ویتامین ها می توانند با داروهای خاصی تداخل داشته باشند یا بر نحوه عملکرد داروها در بدن تاثیر بگذارند. اگر از داروهای زیر استفاده می کنید، از پزشک یا داروساز سؤال کنید که آیا مصرف مولتی ویتامین همزمان با مصرف این داروها مشکلی ایجاد میکند یا خیر:

 • ترتینوئین یا ایزوترتینوین
 • آنتی اسید
 • آنتی بیوتیک
 • دارو های دیوریتیک یا قرص آب
 • داروهای فشار خون یا قلب
 • داروهای سولفونامید
 • NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی)-ایبوپروفن (ادویل، موترین)، ناپروکسن (Aleve)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، اندومتاسین، ملوکسیکام و غیره.

لیست ارائه شده در این مقاله از راستینه کامل نیست. داروهای دیگری می توانند با مولتی ویتامین ها و مواد معدنی تداخل داشته باشند، از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، و محصولات گیاهی. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی ذکر نشده است.

 

دوز مولتی ویتامین

دوز مولتی ویتامین

دوز دارو را دقیقا همانطور که روی برچسب مشخص شده است، یا طبق تجویز پزشک مصرف کنید. مقدار مصرف را بیشتر یا کمتر نکنید و دوره درمان را از آنچه توصیه شده است بیشتر نکنید.

هرگز بیش از دوز توصیه شده مولتی ویتامین مصرف نکنید. از مصرف بیش از یک محصول مولتی ویتامین در یک زمان اجتناب کنید مگر اینکه پزشک دستور داده باشد. مصرف ویتامین های مشابه با هم می تواند منجر به اوردوز ویتامین یا عوارض جانبی جدی شود.

بسیاری از محصولات مولتی ویتامین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و روی نیز هستند. مواد معدنی (به ویژه در دوزهای بالا) می توانند باعث ایجاد عوارض جانبی مانند تغییر رنگ دندان ها، افزایش ادرار، خونریزی معده، ضربان قلب نامنظم، سردرگمی و ضعف عضلانی یا احساس لرز در بدن شوند. برچسب هر محصول مولتی ویتامین را بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که از آنچه در آن وجود دارد مطلع هستید.

مولتی ویتامین را با یک لیوان آب پر مصرف کنید.

قرص جویدنی باید قبل از اینکه بلعیده شود، جویده شود.

قرص زیر زبانی را زیر زبان خود قرار دهید و اجازه دهید تا کاملا حل شود. از جویدن قرص زیر زبانی یا قورت دادن آن به صورت کامل خودداری کنید.

داروی مایع را با سرنگ مخصوص یا با قاشق یا فنجان مخصوص دارو مصرف کنید. اگر وسیله اندازه گیری دوز ندارید، از مسئول داروخانه بخواهید یک نوع را برای شما بیاورد.

مولتی ویتامین ها را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آنها ببرید. پیش از اینکه داروی شما به طور کامل تمام شود، مجددا آن را تهیه کنید.

مولتی ویتامین ها را در دمای اتاق به دور از رطوبت و گرما نگهداری کنید. شکل مایع این دارو را منجمد نکنید. مولتی ویتامین ها را در ظرف اصلی خود نگهداری کنید. نگهداری مولتی ویتامین ها در ظرف شیشه ای می تواند دارو را خراب کند.

 

محصولات مولتی ویتامین

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

مصرف بیش از حد ویتامین A، D، E، یا K می تواند باعث ایجاد بیماری های جدی یا خطرناک شود. بعضی از مواد معدنی در صورتی که بیش از حد مصرف شوند ممکن است باعث بروز علائم شدید شوند.

علائم اوردوز ممکن است شامل درد معده، استفراغ، اسهال، یبوست، از دست دادن اشتها، ریزش مو، پوسته پوسته شدن پوست، احساس سوزن سوزن شدن در دهان و اطراف دهان، تغییرات در دوره قاعدگی، کاهش وزن، سردرد شدید، درد عضلانی یا مفصلی، درد شدید پشت، وجود خون در ادرار، پوست رنگ پریده و خونریزی و کبودی آسان باشند.

در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، به محض یاد آوری، آن را مصرف نمایید. دوز فراموش شده را مصرف کنید حتی اگر تقریبا به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک باشد. برای جبران دوزهای فراموش شده دوز اضافی مصرف نکنید.

 

نکته های مهم

مولتی ویتامین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

 • everydayhealth

منبع تصاویر 

 • priceline
 • lmall
 • worldwideshoppingmall
 • barilife
 • muaythaipros

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

ریپورتاژ

ویتامین آ و انواع آن

معرفی ۷ ماده غذایی سرشار از ویتامین A که نباید از آنها غافل شد

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. 🎀منیر گفت:

  ممنوم ازتوضیحات شفاف وخوبتان🙂