سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

کهیر چیست؟ علائم٬دلایل و درمان کهیر

کهیر ، که برخی آن را با نام های دیگری می شناسند،  گاهی اوقات به حدود ۲۰ درصد افراد در طول زندگی تاثیر می‌گذارد. که می‌تواند با بسیاری از مواد و یا در موقعیت‌های مختلف ایجاد شود و معمولا به صورت لکه‌های پوستی خارش‌دار خود را نشان می دهد که تبدیل به تاول‌های قرمز متورم می‌شود. خارش ممکن است خفیف یا شدید باشد.

همه چیز درباره کهیر

 

کهیر

خاراندن، مشروبات الکلی، ورزش و استرس ممکن است خارش را بدتر کند.

 

علائم کهیر کدامند ؟

علائم می‌تواند در هر جایی از چند دقیقه تا چند ماه یا حتی سال ادامه داشته باشد. در حالی که آنها شبیه گزش حشره هستند، کهیر، به چندین صورت مختلف است :

 • کهیر، در هر نقطه از بدن ظاهر می‌شود؛ آنها ممکن است تغییر شکل دهد، به اطراف حرکت کند، ناپدید شوند و در طول دوره کوتاه زمانی دوباره ظاهر شوند.
 • برجستگی – قرمز یا “کهیر” به رنگ پوست با لبه‌های روشن – معمولا به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و به سرعت از بین می‌رود.
 • فشار دادن مرکز کهیر ،باعث می‌شود به رنگ سفید درآید که “بلانچ” نامیده می‌شود.

دو نوع کهیر وجود دارد – کوتاه مدت (حاد) و بلند مدت (مزمن). که هیچ کدام معمولا تهدید کننده زندگی نیستند، هر چند هر تورم در گلو و یا هر نشانه دیگری که تنفس را محدود سازد نیاز به مراقبت فوری دارد.

کهیر مزمن تقریبا هر روز برای بیش از شش هفته رخ می‌دهد و معمولا خارش‌دار است. هر کهیر، کمتر از ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد. کبود نمی‌شوند و جای زخمی ایجاد نمی‌شود.

اگر کهیر بیش از یک ماه به طول انجامید و یا اگر آنها در طول زمان عود پیدا کرد، به پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید، که تاریخچه بیماری را بررسی کند و یک معاینه کامل فیزیکی برای تعیین علت علائم انجام دهد. آزمایش پوست و تست چالش نیز ممکن است در شناسایی محرک لازم باشد.

درمان شامل کمپرس سرد برای تسکین خارش پوست یا آنتی هیستامین‌ها و دیگر داروها، مانند داروهای ضد التهاب و داروهایی که ممکن است سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد می‌باشد.

 

علایم کهیر

علل کهیر کدامند ؟

 • برخی از مواد غذایی (به خصوص بادام زمینی، تخم مرغ، آجیل و صدف)
 • داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها (به ویژه پنی سیلین و سولفا)، آسپرین و ایبوپروفن
 • گزش حشرات
 • محرک‌های فیزیکی مانند فشار، سرما، گرما، ورزش و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • عفونت‌های باکتریایی انتقال خون، از جمله عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت گلو
 • عفونت‌های ویروسی، از جمله سرماخوردگی، مونونوکلئوز عفونی و هپاتیت ٬ شوره سر
 • حیوان خانگی
 • گرده بعضی از گیاهان، مانند بلوط سمی و پیچک سمی

 

آیا این کهیر است یا آنژیوادم؟

آنژیوادم – تورم بافت زیر سطح پوست است – که ممکن است با کهیر اشتباه گرفته شود و یا مرتبط باشد. و با واکنش‌های آلرژیک، داروها و یا کمبود ارثی برخی از آنزیم‌ها ایجاد می‌شود.

علائم زیر آنژیوادم را نشان می‌دهد:

 • تورم در چشم یا دهان
 • تورم دست‌ها، پاها و یا گلو
 • اشکال در تنفس، گرفتگی معده و یا ورم ملتحمه (تورم مخاط چشم)

پزشک متخصص آلرژی می‌تواند کهیر و آنژیوادم را تشخیص و درمان کند.

 

تشخیص کهیر

تشخیص کهیر

در برخی از موارد، علائم آشکار است – فردی که بادام زمینی یا میگو می‌خورد و پس از آن درزمان کوتاه کهیر می‌زند.

موارد دیگر به علل بسیاری نیاز به تشخیص توسط بیمار و پزشک دارد. در چند مورد، علت را نمی‌توان مشخص کرد.

معمولا کهیر، تنها برای آزمایش‌های گسترده پاسخ نمی‌دهد. اگر مشکوک به حساسیت غذایی است، به یاد آورید که چه خورده‌اید. این کمک خواهد کرد که شما بفهمید آیا ارتباطی بین غذایی که خورده‌اید و جوش‌های کهیرتان وجود دارد یا نه.

کهیر مزمن باید توسط پزشک متخصص آلرژی ارزیابی شود، که در مورد تاریخچه پزشکی شما و خانواده‌تان، موادی که شما در خانه و در محل کار در معرض آن هستید، قرار گرفتن در معرض حیوانات خانگی و یا حیوانات دیگر و هر گونه داروهایی که به تازگی مصرف کرده‌اید می‌پرسد. اگر یادداشت غذایی داشته باشید، آن را به پزشک متخصص آلرژی خود نشان دهید.

احتمالا پزشک می‌خواهد آزمایش پوست، آزمایش خون و آزمایش ادرار برای شناسایی علت کهیر انجام دهید. اگر مشکوک به مصرف مواد غذایی است، پزشک ممکن است یک تست پوستی-خراش یا آزمایش خون برای تایید تشخیص بگیرد؛ زمانی که علت شناسایی شد، به احتمال زیاد به شما توصیه می‌شود از مصرف مواد غذایی و محصولات کارخانه ای بپرهیزید. در موارد نادر، ممکن است پزشک متخصص آلرژی تست مواد غذایی دهانی را توصیه کند – این آزمایش به دقت تحت نظارت انجام می‌شود که در آن شما یک مقدار اندازه‌گیری شده از غذای مشکوک به علت کهیر را می‌خورید تا مشخص شود که کهیر ایجاد می‌شود یا نه. اگر یک دارو مشکوک به علت کهیر باشد، پزشک می‌تواند آزمایش مشابه را انجام دهد، و یک چالش دارویی محتاط – شبیه به یک چالش غذایی دهان و دندان، اما با داروها – همچنین ممکن است برای تایید تشخیص لازم باشد. از آنجا که احتمالآ نافیلاکسی یک واکنش آلرژیک تهدید کننده حیات هست، این آزمون چالش تنها باید تحت نظارت دقیق پزشکی، با دارو اضطراری و تجهیزات لازم انجام شود.

در مواردی که واسکولیت ممکن است علت کهیر باشد، پزشک ممکن است نمونه برداری (بیوپسی) پوستی انجام دهد و آن را به درماتوپاتولوژیست جهت بررسی زیر میکروسکوپ بفرستد.

شناسایی علت کهیر مزمن اغلب دشوار است.

 

درمان کهیر

مدیریت و درمان کهیر چگونه است ؟

 • جلوگیری از محرک‌های شناخته شده
 • به یک پزشک متخصص آلرژی مراجعه کنید، تا علل کهیر را بیابد و احتمالا داروهای جلوگیری از کهیر یا کاهش شدت علائم تجویز خواهد کرد. آیا درمان تنها با نسخه پزشک امکان‌پذیر است یا برعکس به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه کهیر چگونه باعث ناراحتی می‌شود.

محققان، بسیاری -اما نه همه – عواملی که می‌تواند باعث این عارضه شود را شناسایی کرده‌اند. که شامل مواد غذایی و مواد دیگر، مانند داروها هست. بعضی افراد فقط با موارد خاص لمس کردن کهیر می‌زنند. بعضی از بیماری‌ها نیز باعث کهیر می‌شود.

آنتی هیستامین‌ها درمان غالب برای کهیر هست. آنها با مسدود کردن اثر هیستامین عمل می‌کنند، هیستامین یک ماده شیمیایی در پوست هست که علائم آلرژی را ایجاد می‌کند، از جمله تاول. آنتی هیستامین کم آرام بخش یا غیر آرام بخش ترجیح داده می‌شوند. آنها موثر و طولانی مدت می‌باشد (ممکن است یک بار در روز مصرف شود) و اثرات جانبی کمی دارد. ممکن است پزشک ترکیبی از دو یا سه آنتی هیستامین برای درمان کهیر، همراه با کمپرس سرد یا پمادهای ضد خارش برای کاهش علائم تجویز کند.

کهیر حاد به درمان موقت با پردنیزون نیاز دارد، مشابه کورتون یا مدولاتور ایمنی بدن، که می‌تواند به شدت علائم را کاهش دهد.

اگر واکنش شامل تورم زبان یا لب نیز هست، و یا مشکلات تنفسی دارید، پزشک ممکن است یک اتوانژکتور اپی نفرین (آدرنالین) را برای شما تجویز کند تا همیشه کنار خود داشته باشید. اینها می‌تواند علائم اولیه آنافیلاکسی باشد ( یک واکنش آلرژیک به طور بالقوه کشنده که باعث اختلال در تنفس می‌شود و می‌تواند در بدن شوک ایجاد کند ). تنها درمان برای آنافیلاکسی اپی‌نفرین است. اگر کهیر زیاد شد و انژکتور ندارید – و یا اگر استفاده از تزریق خودکار باعث بهبود سریع علائم نمی‌شود – بلافاصله به اورژانس بروید. شما همچنین باید پس از استفاده از انژکتور  خودکار به اورژانس بروید.

اگر علت کهیر، را بتوان شناسایی کرد، بهترین درمان پیشگیری و یا از بین بردن آن هست که در زیر به آنها میپردازیم:

 • مواد غذایی: غذاهایی که به عنوان ایجاد کنندۀ علائم شناسایی شده‌اند را نخورید.
 • مالش یا خاراندن: اجتناب از صابون‌های تند. حمام‌های مکرر شاید خارش و خاراندن را کاهش دهد، ولی می‌تواند کهیر را بدتر کند.
 • فشار ثابت: اجتناب از لباس‌های تنگ. فشار کهیر، را می‌توان با پوشیدن لباس گشاد کم کرد.
 • دما: اگر زمانیکه در معرض سرما قرار می‌گیرید دچار کهیر می‌شوید، به تنهایی در آب سرد شنا نکنید وهمیشه اپی نفرین اتوانژکتور با خود داشته باشید. از قرار گرفتن در معرض هوای سرد اجتناب کنید و از یک روسری به دور بینی و دهان در هوای سرد استفاده کنید. اگر مجبور شدید در هوای سرد باشید، لباس‌های گرم بپوشید.
 • در معرض خورشید قرار گرفتن: لباس های محافظ بپوشید؛ ضد آفتاب استفاده کنید.
 • داروها: بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید اگر شما گمان می‌برید که داروی خاص باعث این عارضه می‌شود.

 

کهیر مزمن

کهیر مزمن چیست ؟

در برخی از موارد٬ کهیر برای بیش از شش هفته و ماه‌ها یا سالها طول می‌کشد. این وضعیت به عنوان کهیر مزمن شناخته شده است.

اگر علت، حتی پس از یک تاریخچه دقیق و آزمایش نیز قابل تشخیص نیست، بیماری کهیر مزمن ایدیوپاتیک نامیده می‌شود. ( “ایدیوپاتیک” به معنای “ناشناخته است.”) در حدود نیمی این موارد همراه با برخی از یافته‌های ایمنی بدن هستند. کهیر مزمن نیز ممکن است با بیماری تیروئید، دیگر مشکلات هورمونی و یا، در موارد بسیار نادر، سرطان در ارتباط باشد. حتی این بیماری معمولا در طول زمان گسترش می‌یابد.

 

کهیر فیزیکی

کهیر فیزیکی چیست ؟

در کهیر فیزیکی، کهیر علت فیزیکی دارد، مانند قرار گرفتن در معرض گرما، سرما یا فشار.

محرک‌های رایج عبارتند از:

 • مالش یا خراش (dermographism ساده) : این شایع‌ترین علت ایجاد فیزیکی کهیر است. علائم در چند دقیقه که مالیده شد یا خراشیده شد ظاهر می‌شود و معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.
 • فشار یا انقباض : کهیر فشار تاخیر می‌تواند به صورت تورم قرمز شش تا هشت ساعت پس از فشار (کمربند یا لباس تنگ، به عنوان مثال) ظاهر شود. علائم همچنین در بخش‌هایی از بدن تحت فشار ثابت، مانند کف پا رخ می‌دهد.
 • تغییر در درجه حرارت : کهیر سرد بر اثر قرار گرفتن در معرض دماهای پایین ایجاد می‌شود.که اگر خنک کننده عمومی بدن وجود دارد – برای مثال، پس از یک شیرجه رفتن به استخر شنا می‌تواند شدید و تهدید کننده زندگی باشد.
 • درجه حرارت بالای بدن : کهیر کولینرژیک به علت افزایش دمای بدن به دلیل عرق کردن، ورزش، دوش آب گرم و / یا اضطراب ایجاد می‌شود.
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید : کهیر خورشیدی ممکن است در عرض چند دقیقه پس از مواجهه با نور خورشید رخ دهد.

 

التهاب عروق خونی، یا واسکولیت، همچنین می‌تواند باعث کهیر شود. این کهیر، دردناک تر از خارش هست، که ممکن است باعث کبودی بر روی پوست و ترک شود و اغلب بیش از یک روز طول بکشد.

 

منابع

 • American College of Allergy
 • Asthma & Immunology

منبع تصاویر 

 • allergyasthmamichigan
 • howrid
 • pinimg
 • versiondaily
 • qsota
 • allergybeverlyhills
 • blogspot

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. تهمینه گفت:

  سلام من یک سال کهیر داشتم با خوردن انار ناشتا داره درمان میشه حتما امتحان کنید عالیه

 2. ندا گفت:

  سلام بدن من بعداز اپيلاسيون كهير ميزند و به تازگي بعد از شش ماه اين واكنش را نشان ميدهد و تا يك روز بعد خوب ميشود علت را ميتونيد بهم بگيد كه ايا بيماري خاصي هست يا نه؟