سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض دیازپام (والیوم)

از دیازپام برای درمان اضطراب و تشنج استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن اسپاسم عضلانی و ایجاد آرام سازی قبل از عمل های پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو با آرام کردن مغز و اعصاب کار می کند. دیازپام متعلق به دسته ای از داروها موسوم به بنزودیازپین است.

 

نحوه مصرف دیازپام

نحوه مصرف دیازپام

قبل از شروع مصرف داروی دیازپام، و هر بار مصرف مجدد، بروشور اطلاعات دارویی ارائه شده توسط داروساز را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. طبق دستور پزشک، این دارو را به صورت خوراکی یا همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز آن را با استفاده از دستگاه اندازه گیری یا قاشق مخصوص به دقت اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی برای این کار استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

اگر از محلول کنسانتره استفاده می کنید، از قطره چکان استفاده کنید و دوز اندازه گیری شده را با مقدار کمی مواد غذایی مایع یا نرم (مانند سس سیب، پودینگ) مخلوط کنید. تمام مخلوط را بلافاصله مصرف کنید. مخلوط را برای استفاده بعدی ذخیره نکنید.

دوز دارو براساس وضعیت پزشکی، سن و پاسخ به درمان تعیین میشود. دوز خود را افزایش ندهید و یا دفعات مصرف این دارو را بیشتر از مقداری که تجویز شده است، افزایش ندهید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد و خطر عوارض جانبی شما افزایش می یابد. مصرف دارو را طبق دستور و به درستی متوقف کنید.

اگر به طور ناگهانی استفاده از این دارو را متوقف کنید، ممکن است علائم احتمالی (مانند لرز، گرفتگی شکمی / عضلانی، استفراغ، تعریق، اضطراب، بیحالی، تشنج) داشته باشید. برای کمک به جلوگیری از علائم ترک، پزشک ممکن است دوز شما را به آرامی پایین بیاورد. در صورت استفاده از دیازپام برای مدت زمان طولانی یا در دوزهای بالا احتمال بروز علائم ترک بیشتر است.

هنگامی که این دارو برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است به خوبی اثرگذار نباشد. اگر این دارو به خوبی اثرگذار نیست با پزشک خود صحبت کنید.

اگرچه دیازپام به بسیاری از افراد کمک می کند، اما گاهی اوقات باعث اعتیاد می شود. در صورتی که اختلال مصرف مواد داشته باشید،این خطر ممکن است بالاتر باشد. این دارو را دقیقا طبق تجویز مصرف کنید تا خطر ابتلا به اعتياد کاهش یابد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سوال کنید.

هنگامی که این دارو استفاده میکنید، از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت اجتناب کنید مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما بگوید این کار را می توانید با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر مشورت بگیرید.

اگر طبق دستور پزشک این دارو را مصرف کنید، و به طور مرتب آن را استفاده کنید بیشترین بهره را از آن خواهید برد. برای کمک برای عدم فراموشی دوز دریافتی، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید. اگر بیماری شما طول کشید و یا بدتر شد، به پزشک خود بگویید.

هشدارها: مصرف دیازپام با داروهای مخدر (مانند کدئین، هیدروکودون) ممکن است خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش دهد. برای کاهش خطر خود، پزشک باید کمترین دوز دیازپام که اثرگذار است و در کوتاه ترین زمان ممکن، را تجویز کند. اگر هر کدام از این عوارض جانبی بسیار جدی رخ داد، فورا به پزشک مراجعه کنید: تنفس آهسته / کم عمق، سرگیجه غیر معمول، خواب آلودگی/ سرگیجه شدید، مشکل در بیدار شدن از خواب.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

همچنین به بخش هشدار مراجعه کنید.

با مصرف این دارو خواب آلودگی، سرگیجه، خستگی، تاری دید و یا عدم تعادل ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این عوارض باقی ماند یا بدتر شد، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر عوارض جانبی جدی از جمله: تغییرات ذهنی / روحی (مانند مشکلات حافظه، تحریک، توهم، سردرگمی، بی حسی، افسردگی)، مشکل صحبت کردن، راه رفتن، ضعف عضلانی، لرز، مشکلات ادرار، زخم چشم / پوست، علائم عفونت (مانند گلودردی که از بین نمی رود، تب، لرز) داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در صورت وجود عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار حساس به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفس، فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرید.

در اینجا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

هشدارها

هشدارها

قبل از مصرف دیازپام، اگر به این دارو یا به اگزازپام یا تمازپام حساسیت دارید، یا اگر هرگونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید: به ویژه سوابقی همچون: بیماری خاص عضلانی (میاستنی گراویس)، مشکلات ریه / تنفس (مانند COPD، آپنه خواب)، اختلالات روانی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی، روانپزشکی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند مصرف بیش از حد مواد مخدر)، گلوکوم، بیماری کبد، بیماری کلیوی.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود یا تاری دید ایجاد کند. از رانندگی و استفاده از ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری یا بینایی دارند تا زمان اطمینان در مورد انجام بی خطر چنین کارهایی، خودداری کنید.

برخی از محصولات مایع ممکن است شامل الکل باشند. در مورد استفاده بی خطر از این محصولات با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

برای بعضی از کودکان، دیازپام به جای داشتن اثر آرام بخش، ممکن است اثر عکس داشته باشد، و باعث تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک، توهم، بیقراری) شود.

سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص خواب آلودگی و از دست دادن هماهنگی داشته باشند. این عوارض جانبی می توانند خطر سقوط را افزایش دهند. دیازپام برای بعضی از افراد مسن، به جای تأثیر آرام بخش، ممکن است اثر متفاوتی داشته باشد و تغییرات ذهنی / خلقی (مانند تحریک، توهم، بی حوصلگی) ایجاد کند.

این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. دیازپام ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر شیر مادر داشته باشد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

دیازپام

تداخلات دارویی

همچنین به بخش هشدار و نحوه مصرف مراجعه کنید.

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر عملکرد داروها یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شوند. این مقاله شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک مصرف دارو را شروع یا متوقف نکنید و یا دوز داروها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کلوزاپین، فلوراکسامین، ارلستات، سدیم اکسیباتی.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که موجب خواب آلودگی یا ناراحتی تنفسی میشوند، خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی / سرگیجه شدید) ممکن است افزایش یابد. در صورت مصرف داروهای دیگری مانند مسکن های درد مخدر یا داروهای سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، ماری جوانا، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند

آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، آرامبخش های ماهیچه ای (مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین) و یا آنتی هیستامین ها (مانند سیتیزین، دیفن هیدرامین) به پزشک اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که موجب خواب آلودگی می شوند. از مسئول داروخانه در مورد نحوه استفاده مطمئن داروها سوال کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج نادرست خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

دیازپام را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • i2-prod.walesonline
  • hawaii-products
  • anabolen-kopen
  • icuvita
  • pharma-centre

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *