سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. پایین آوردن فشار خون بالا به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. همچنین اسپیرونولاکتون برای درمان تورم (ادم) ناشی از شرایط خاص (مانند نارسایی قلبی، بیماری کبد) با حذف مایعات بیش از حد و بهبود علائمی نظیر مشکلات تنفسی استفاده می شود.

 

اسپیرونولاکتون

موارد مصرف اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون برای درمان سطح پتاسیم پایین و شرایطی که در آنها بدن بیش از حد مواد شیمیایی طبیعی (آلدوسترون) تولید می کند، استفاده می شود.
اسپیرونولاکتون به عنوان قرص آب شناخته شده است (دیورتیک حافظ پتاسیم).

 

نحوه مصرف اسپیرنولاکتون

نحوه مصرف اسپیرنولاکتون

طبق دستور پزشک، این دارو را به صورت خوراکی مصرف کنید. در صورت بروز ناراحتی معده، آن را با غذا یا شیر مصرف کنید. به منظور جلوگیری از لزوم تخلیه ادرار در طول شب، بهتر است صبح زود (قبل از ساعت ۶ صبح) این دارو را مصرف کنید. اگر سوالی دارید، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، بطری را قبل از هر دوز مصرف خوب تکان دهید. دوز دقیق را با وسیله یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز دقیق را دریافت نکنید. می توانید شکل مایع این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اما مهم است که یک روش را انتخاب کنید و همیشه به همان شکل دارو را مصرف کنید.

مصرف دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین میشود. در کودکان نیز، دوز بر اساس وزن بدن تعیین میشود.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به یاد داشته باشید هر روز آنرا در همان زمان (ها) مصرف کنید. ادامه مصرف دارو حائز اهمیت است حتی اگر احساس خوبی داشته باشید. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا احساس بیماری نمی کنند.

اسپیرونولاکتون را دقیقا طبق تجویز مصرف کنید. بدون تایید پزشک دوز خود را افزایش ندهید و دفعات و دوره مصرف را از نسخه تجویزی بیشتر نکنید. مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید. هنگامی که مصرف این دارو به طور ناگهانی متوقف شود، وضعیت شما ممکن است بدتر شود.

اگر وضعیت شما بدتر شد (به عنوان مثال اگر متوجه افزایش روزافزون فشار خون خود شدید)، به پزشک اطلاع دهید.

 

اسپیرنولاکتون

عوارض جانبی

با مصرف این دارو خواب آلودگی، احساس سبکی سر، سرگیجه، ناراحتی معده، اسهال، تهوع، استفراغ یا سردرد ممکن است رخ دهند. برای به حداقل رساندن سرگیجه، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را بدین دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

اگر در معرض خطر جدی باشید، از جمله: تشنگی، علائم مشکلات کلیه (مانند تغییر مقدار ادرار)، تغییرات ذهنی / خلقی، خستگی / ضعف غیر معمول، اسپاسم عضلانی، تغییرات قاعدگی، درد سینه، بزرگ شدن سینه در مردان (gynecomastia)، مشکلات عملکرد جنسی، علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، درد شدید معده و شکمی، تهوع / استفراغ مداوم، استفراغی که به رنگ قهوه باشد، ادرار تیره، زردی/ پوست چشم، کبودی / خونریزی آسان.

این دارو به ویژه در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، ممکن است به سطح بالایی از پتاسیم منتهی شود. سطوح بسیار بالای پتاسیم در صورتی که درمان نشود، می تواند کشنده باشد. اگر متوجه یکی از موارد جدی زیر شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید: ضربان قلب آهسته / نامنظم، ضعف عضلانی.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، فورا به پزشک مراجعه کنید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

اسپیرونولاکتون

موارد احتیاط

قبل از مصرف اسپیرونولاکتون ، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به ویژه سوابقی همچون: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، عدم تعادل مواد معدنی درمان نشده (مانند پتاسیم بالا، سدیم کم)، کاهش عملکرد غده فوق کلیه (بیماری آدیسون).

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است سطح پتاسیم شما را افزایش دهد. قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم یا جایگزین نمک هایی که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک یا داروساز مشورت کنید. خوراکی های حاوی پتاسیم بالا مانند موز، گوجه فرنگی، سیب زمینی و شیر را محدود کنید. برای جزئیات بیشتر، از جمله توصیه های لازم، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند موجب تشدید سرگیجه یا خواب آلودگی شما شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که نیاز به هشیاری دارد تا زمانی که بتوانید چنین کارهایی را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

سالمندان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه تاثیر روی میزان پتاسیم، حساسیت بیشتری داشته باشند (به بخش عوارض جانبی مراجعه کنید).

این دارو در دوران بارداری فقط باید در صورت نیاز شدید مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود اما بعید است به شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

اسپیرونولاکتون

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات احتمالی دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویز و محصولات گیاهی) تهیه و آن را با پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید و دوز آنها را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتنداز: لیتیوم و داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم را در خون افزایش دهند (مانند آمیلوراید، سیکلوسپورین، اپلرنون، تاکرولیموس، تریامترن، قرص های ضد بارداری حاوی دسپیرنون).

بعضی از محصولات دارای مواد تشکیل دهنده ای هستند که می توانند فشار خون شما را افزایش دهند یا تورم را بدتر کنند. در صورت مصرف هرگونه دارو (به خصوص محصولات سرفه و سرماخوردگی، داروهای رژیم غذایی یا NSAID ها مانند ایبوپروفن / ناپروکسن) با داروساز مطرح کنید.

این دارو ممکن است با آزمایشات آزمایشگاهی خاص (از جمله میزان دیگوکسین یا کورتیزول)، احتمالا باعث نتایج کاذب می شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

اگر از این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده می کنید، تغییرات در شیوه زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، تمرینات و تغذیه ممکن است فواید این دارو را افزایش دهند. با پزشک یا داروساز خود در مورد تغییرات شیوه زندگی که ممکن است برای شما مفید باشند، صحبت کنید. در هنگام مصرف این دارو، فشار خون را به طور منظم بررسی کنید. با پزشک خود صحبت کنید و یاد بگیرید که چگونه فشار خون خود را در منزل کنترل کنید. نتایج میزان فشار خون خود را به پزشک اطلاع دهید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

 

نکته های مهم

اسپیرونولاکتون را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • musclebond
  • evopharmacy
  • ۳-ecom-.mcguffmedical
  • farmalisto

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *