سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض سیمواستاتین(زوکور)

سیمواستاتین همراه با یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به کاهش چربی ها و کلسترول بد (مانند LDL، تری گلیسیرید) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون استفاده میشود. بدون دستور پزشک میزان مصرف را افزایش ندهید و دفعات مصرف را از آنچه تجویز شده است بیشتر نکنید. با این کار وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت، و ممکن است خطر عوارض جانبی جدی افزایش یابد.

نام عمومی: سیمواستاتین

 

موارد مصرف سیمواستاتین

موارد مصرف سیمواستاتین

سیمواستاتین متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده تحت عنوان “استاتین” می باشد. سیمواستاتین با کاهش میزان کلسترول ساخته شده توسط کبد اثر خود را میگذارد. کاهش کلسترول و تری گلیسیرید “بد” و بالا رفتن کلسترول “خوب” خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و از سکته مغزی و حملات قلبی جلوگیری می کند.

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم غذایی کم چربی/ کم کلسترول)، تغییر در شیوه زندگی که میتواند به عملکرد بهتر این دارو کمک کند، شامل ورزش، کاهش وزن در صورت اضافه وزن، و ترک سیگار می باشد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

چگونگی مصرف زوکور

چگونگی مصرف زوکور

زوکور از طریق دهان یا بدون غذا یا همراه با غذا طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز به هنگام عصر مصرف میشود.

مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان، سن، و داروهای دیگری که ممکن است مصرف کنید در نظر گرفتن میشود. حتما از تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، و محصولات گیاهی) پزشک یا مسئول داروخانه را مطلع سازید. بیماران چینی که نیاسین مصرف میکنند ممکن است به دوزهای پایین تری از سیمواستاتین نیاز داشته باشند. برای جزئیات بیشتر از پزشک خود مشورت بگیرید.

حداکثر دوز معمول زوکور ۴۰ میلی گرم در روز است. اگر پزشک شما مصرف بیش از ۴۰ میلی گرم دستور داده باشد، همان دوز را ادامه دهید. با این حال، در مورد خطرات و مزایای دوز بالاتر خود حتما با پزشک صحبت کنید.

از خوردن گریپ فروت و یا نوشیدن آب گریپ فروت در حالی که این دارو را مصرف میکنید، اجتناب کنید مگر اینکه پزشک شما چیزی غیر از این را دستور داده باشد. گریپ فروت می تواند مقدار این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

برای دریافت بهترین نتیجه، این دارو را به طور منظم مصرف کنید. به یاد داشته باشید آن را هر روز در زمان یکسان مصرف کنید. ادامه مصرف این دارو حتی در صورتی که احساس خوبی داشتید، حائز اهمیت است. اغلب افراد مبتلا به کلسترول و تری گلیسیرید بالا احساس بیماری نمیکنند.

ادامه پیروی از مشاوره با پزشک خود در مورد رژیم غذایی و ورزش اهمیت بسزایی دارد. ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا بتوانید به طور کامل فایده این دارو را دریافت کنید.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

به یاد داشته باشید که پزشک شما زوکور را بدین دلیل تجویز کرده است که او فایده آن را بیش از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد بسیار کمی از افرادی که سیمواستاتین مصرف میکنند، ممکن است دچار مشکلات حافظه خفیف یا سردرگمی شوند. اگر این عوارض نادر دهند، پزشک خود را مطلع سازید. به ندرت، استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا بدترشدن دیابت شوند. در مورد مزایا و خطرات آن با پزشک صحبت کنید.

سیمواستاتین ممکن است به ندرت باعث مشکلات عضلانی شود (که به ندرت می تواند به شرایط بسیار جدی به نام رابدومیولیز و میوپاتی های خود ایمنی منجر شود). در صورتی که دچار هر یک از این علائم در طول درمان شدید و اگر این علائم پس از اینکه پزشک مصرف این دارو را متوقف کرد باقی ماند، فورا با پزشک در میان بگذارید: درد عضلانی / حساسیت به لمس / ضعف (به خصوص با تب یا خستگی مزمن)، نشانه هایی از مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

زوکور ممکن است به ندرت باعث مشکلات کبدی شود: زردی چشم / پوست، ادرار تیره، درد شدید معده / شکم، تهوع / استفراغ مداوم.

واکنش آلرژیک جدی این دارو نادر است، با این حال اگر متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر ولی جدی زیر شدید فورا پزشک خود را مطلع سازید: جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، تنفس مشکل.

در اینجا ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا نیست، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.

 

هشدارها

هشدارها

قبل از مصرف سیمواستاتین، در صورتی که به این دارو حساسیت دارید یا هرگونه آلرژی دیگری دارید به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می تواند موجب واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را با پزشک یا داروساز مطرح کنید، به ویژه سوابقی همچون: بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به خصوص مشکلات عضلانی حساس تر باشند.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. سیمواستاتین ممکن است به جنین آسیب برساند. بنابراین، جلوگیری از بارداری در حین مصرف این دارو حائز اهمیت است. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید و در مورد استفاده از شکل قابل اعتماد پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم، قرص های ضد بارداری) هنگام مصرف این دارو بحث کنید. اگر باردار شده اید و یا فکر می کنید ممکن است باردار شده باشید، فورا به پزشک خود بگویید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر نفوذ می کند یا خیر. به دلیل خطر احتمالی این دارو برای نوزاد، تغذیه با شیر مادر در حین مصرف این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله از راستیته شامل تمام تداخلات دارویی امکان پذیر نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای با نسخه / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک و مسئول داروخانه به اشتراک بگذارید. بدون تایید پزشک، میزان مصرف هیچ دارویی را شروع، متوقف، و یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل ایجاد کنند عبارتند از: “رقیق کننده های خون” (مانند وارفارین)، سیکلوسپورین، دانازول، جمفیبروزیل.

سایر داروهایی که می توانند به حذف سیمواستاتین از بدن شما تاثیر بگذارند، ممکن است چگونگی سیمواستاتین را نیز تحت تاثیر قرار دهند. مثالها عبارتند از: ضد قارچ های خاص آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول وریکونازول)، بوکپرویر، کوبیسیستات، کلشی سین، دلاویردین، آنتی بیوتیک مکرلید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، نفازودون، مهار کننده های پروتئاز HIV (مانند نلفیناویر، ریتوناویر)، تلاپرویر، تلیترومایسین.

هیچ یک از محصولات برنج مخمر قرمز را در حین مصرف سیمواستاتین استفاده نکنید چرا که برخی از محصولات مخمر قرمز برنج نیز ممکن است حاوی استاتین تحت عنوان لووستاتین باشند. مصرف محصولات مخمر سیمواستاتین و قرمز برنج با هم می تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبد را افزایش دهد.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نکته های مهم

سیمواستاتین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • parkinsonsmovement
  • adlershop
  • farmaciaetero
  • edc2.healthtap
  • drugsdb

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *