سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض گاباپنتین (نورونتین)

گاباپنتین (نورونتین) به عنوان یک ضد تشنج و یا داروی ضد صرع شناخته می شود. راستینه در این مقاله اطلاعات کاملی از سایر کاربردها گاباپنتین و عوارض آن در اختیارتان قرار می دهد.

نام عمومی: گاباپنتین

 

موارد کاربرد گاباپنتین

موارد کاربرد گاباپنتین 

گاباپنتین به همراه داروهای دیگر برای جلوگیری و کنترل تشنج استفاده می شود. این دارو برای تسکین درد عصبی ناشی از زونا (حساسیت پوستی دردناک به علت عفونت هرپس زوستر) در بزرگسالان استفاده می شود.

 

سایر کاربردها

این بخش شامل موارد استفاده گاباپنتین که در برچسب حرفه ای مورد تایید برای دارو ذکر نشده است، اما ممکن است توسط افراد حرفه ای در زمینه مراقبت های بهداشتی تجویز شود، می باشد. از این دارو برای بیماری هایی که در این بخش ذکر شده اند تنها در صورتی که توسط فرد حرفه ای در زمینه مراقبت های بهداشتی تجویز شده باشد، استفاده کنید.

گاباپنتین ممکن است برای درمان سایر بیماری های درد عصب (مانند نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی محیطی، نورالژی تریژمینال) و سندرم پاهای بی قرار نیز استفاده شود.

 

چگونگی استفاده از گاباپنتین

چگونگی استفاده از گاباپنتین 

قبل از شروع مصرف و یا مصرف مجدد گاباپنتین، درصورت وجود راهنمای دارو و بروشور اطلاعات بیمار که توسط داروساز ارائه می شود، آنها را مطالعه کنید. اگر هر گونه سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو از طریق دهان طبق دستور پزشک، معمولا یک بار در روز مصرف می شود. دوز دارو براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. برای کودکان دوز دارو معمولا براساس وزن است.

اگر شکل قرص این دارو را مصرف می کنید و پزشک شما دستور داده است که نصف قرص را مصرف کنید، نیمه دیگر قرص را در دوز برنامه ریزی شده بعدی خود استفاده کنید. در صورتی که نیمه قرص ها را در طی چند روز استفاده نکردید آنها را دور بیندازید. اگر شکل کپسول دارو را مصرف می کنید، آنها به طور کامل با مقدار زیادی آب مصرف کنید.

پیروی از دوز تعیین شده توسط پزشک به صورت دقیق بسیار مهم است. در طول چند روز اول درمان، پزشک شما ممکن است به تدریج دوز شما را افزایش دهد بنابراین بدن شما می تواند با دارو تنظیم شود. برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، دفعه اول دوز تعیین شده را در هنگام خواب مصرف کنید.

برای دریافت بیشترین سود از این دارو، آن را به طور منظم مصرف کنید. این دارو زمانی که مقدار دارو در بدن شما در یک سطح ثابت نگه داشته شود بهترین اثر را دارد. بنابراین، گاباپنتین را در فواصلی با فاصله مساوی در زمان (زمان های) یکسان در هر روز مصرف کنید. در صورتی که این دارو را برای کنترل تشنج، سه بار در روز مصرف می کنید، اجازه ندهید که بین دوزها بیش از ۱۲ ساعت فاصله بیفتد چرا که تشنج شما ممکن است افزایش یابد.

بدون مشورت با پزشک، این دارو را به دفعات بیشتر از آنچه تعیین شده است مصرف نکنید و یا دوز آن را افزایش ندهید. با این کارها وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر عوارض جانبی جدی ممکن است افزایش یابد.

بدون مشورت با پزشک خود مصرف این دارو را متوقف نکنید. در صورت توقف ناگهانی مصرف این دارو، برخی شرایط ممکن است بدتر شوند. ممکن است دوز شما نیاز به کاهش تدریجی داشته باشد.

آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم ممکن است با جذب این دارو تداخل داشته باشند. بنابراین، در صورتی که آنتی اسید (داروی ضد ترشی معده) مصرف می کنید، بهتر است حداقل ۲ ساعت پس از مصرف آنتی اسید، گاباپنتین را مصرف کنید.

شکل های مختلف گاباپنتین (مانند آزاد شدن- فوری، آزاد شدن -پایدار، آزاد شدن -پایدار اناکاربیل) در بدن به صورت متفاوتی جذب می شوند. شکل دارو را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید.

اگر وضعیت شما بهبود نیافت و یا بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی گاباپنتین 

با مصرف این دارو خواب آلودگی، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، خستگی، تاری دید / دو بینی، حرکات غیر معمول چشم، و یا تکان (لرزش) ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض باقی بمانند یا بدتر شوند، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این خاطر تجویز کرده است که در نظر گرفته است فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند.

درصورتی که هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی رخ دهند فورا پزشک خود را در جریان قرار دهید، مانند: تورم دست / مچ پا / پاها.

تعداد کمی از افرادی که داروهای ضد تشنج را برای هر نوع بیماری (مانند تشنج، اختلال دو قطبی، درد) مصرف می کنند ممکن است افسردگی، افکار /تلاش برای خودکشی، و یا دیگر مشکلات روانی و خلق و خوی را تجربه کنند. در صورتی که خود یا خانواده و یا پرستار شما متوجه تغییرات غیر معمول / ناگهانی در خلق و خوی، افکار، و یا رفتار شما از جمله نشانه هایی از افسردگی، افکار/ تلاش برای خودکشی و افکار در مورد آسیب رساندن به خود شدید، فورا پزشک را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک جدی این دارو نادر است. با این حال، درصورتی که متوجه هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، جوش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه و تنفس مشکل شدید، فورا کمک پزشکی دریافت کنید.

مواردی که در این مقاله از راستینه به آن ها اشاره شد٬ یک فهرست کامل از عوارض جانبی است که امکان دارد رخ دهد. چنانچه شما متوجه عوارض دیگری شدید که در این فهرست به آن اشاره نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

احتیاط ها

قبل از مصرف گاباپنتین، در صورتی که به این دارو و یا به گاباپنتین اناکاربیل (خوراکی) حساسیت دارید و یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، پزشک یا داروساز خود را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعالی باشد، که می توانند واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک و یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید، به خصوص از سوابقی همچون موارد زیر: بیماری های کلیوی، مشکلات روانی / خلق و خوی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)…

گاباپنتین ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی و یا تاری دید شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید فعالیت هایی که نیازمند هوشیاری هستند را به درستی انجام دهید، از انجام چنین فعالیت هایی مانند رانندگی و استفاده از دستگاه ها خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی اکیدا خودداری کنید.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع سازید.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند، به خصوص تورم دست / مچ پا / پاها، سرگیجه، یا از دست دادن هماهنگی. سرگیجه و از دست دادن هماهنگی می توانند خطر سقوط را افزایش دهند.

کودکان ممکن است به عوارض جانبی این دارو، به ویژه تغییرات روانی / خلق و خوی / رفتار (مانند: خصومت، مشکلات تمرکز، بی قراری) حساس تر باشند.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.

گاباپنتین به شیر مادر نفوذ می کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی گاباپنتین

تداخلات دارویی گاباپنتین

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد داروهای شما را تغییر دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این مقاله شامل تمام تداخلات دارویی امکان پذیر نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله نسخه / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را به پزشک یا داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکنید، و یا دوز آن را تغییر ندهید.

در صورت مصرف سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند، از جمله: آنتی هیستامین ها (از قبیل ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهایی برای خواب و یا اضطراب (مانند: آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی، و داروهای ضد درد مخدر (مانند: کدئین، مرفین) پزشک خود را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید چرا که آنها ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشند که باعث خواب آلودگی شوند. با داروساز خود در مورد استفاده بی خطر این محصولات صحبت کنید.

این دارو را با سایر داروهایی که حاوی گاباپنتین هستند (از جمله اناکاربیل گاباپنتین) استفاده نکنید.

این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص برای پروتئین ادرار تداخل داشته باشد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان شما می دانند که از این دارو استفاده می کنید.

 

مصرف بیش از حد

مصرف بیش از حد گاباپنتین ممکن است باعث خواب آلودگی شدید، لکنت زبان و ضعف شود.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

نکته های مهم

گاباپنتین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان) ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • WebMD

منبع تصاویر 

  • nationalpainreport
  • painnewsnetwork
  • vetdepot

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

خطرات یا عوارض جانبی لیزر

همه چیز درباره لیزر بدن

تغذیه و سلامتی

خواص مفید جو

جو و خواص مفید این دانه برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *