سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مزوتلیومای بدخیم چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن

مزوتلیوما سرطان نادری است که در بافت هایی که اندام های شما را می پوشانند شروع می شود. این بیماری یک سرطان رو به رشد است که می تواند تحت درمان قرار گیرد اما اغلب به طور کامل معالجه نمی شود.

مزوتلیوما

مزوتلیوما چیست؟

مزوتلیوما اغلب در ریه ها اتفاق می افتد، جایی که مزوتلیومای پلورال نامیده می شود. همچنین می توانید در پوشش شکم و به ندرت، در اطراف قلب یا بیضه ها نیز دچار این نوع سرطان شوید.

 

انواع مزوتلیوما

انواع مزوتلیوما

انواع مختلفی مزوتلیوما بر اساس ظاهر سلول های سرطانی وجود دارد. Epithelioid یا مزوتلیوم بافت پوششی شایع ترین نوع آن است که سلول های سرطانی بر روی لایه ای به صورت مرتب قرار گرفته اند. درمان ها در این نوع بهتر از سایر انواع اثر گذار هستند. در نوع سارکوماتوئید، سلول های دوک مانند هستند. این نوع کمتر شایع است و درمان آن دشوار است. نوع سوم Biphasic یا دوفازی است که ترکیبی از دو نوع دیگر است. وجود سلول های سارکوماتوئید بیشتر، درمان را دشوارتر می سازد.

 

ارتباط این سرطان با آزبست

ارتباط این سرطان با آزبست (پنبه نسوز)

در صورتی که زمان زیادی را در معرض آزبست صرف کنید، احتمال بیشتری برای ابتلا به مزوتلیوما بدخیم وجود دارد، آزبست یک ماده معدنی طبیعی است که در کف ها، دودکش ها و سایر مصالح ساختمانی استفاده می شود. همچنین اگر با کسی که با آزبست کار می کند زندگی می کنید بیشتر در معرض ابتلا به این نوع بیماری هستید، گرد و غبار موجود بر روی پوست و لباس میتواند وارد خانه شود. هنگامی که آزبست شکسته می شود، گرد و غبار آن می تواند به ریه های شما برسد و ممکن است به مزوتلیوما منجر شود. پزشکان در مورد دلیل آن مطمئن نیستند. همه کسانی که با آزبست سر و کار دارند دچار این سرطان نمی شوند، ممکن است تا ۴۰ سالگی این بیماری خود را نشان ندهد.

 

سرفه

علائم مزوتلیوما

علائم شایع مزوتلیوما بدخیم عبارتند از:

 • سرفه
 • درد، ورم و یا تورم در شکم یا قفسه سینه
 • احساس خستگی
 • مشکل تنفس
 • مشکلاتی در لخته شدن خون
 • کاهش وزن بدون هیچ دلیل بسیاری از شرایط دیگر می توانند این مسائل را ایجاد کند، اما اگر شما نگران هستید، به خصوص اگر در معرض آزبست بوده اید، به پزشک مراجعه کنید.

 

آزمایشات تصویربرداری

تشخیص: آزمایشات تصویربرداری

ممکن است پزشک شما سؤالاتی درمورد سابقه بیماری شما بپرسد، سپس معاینه ای فیزیکی انجام دهد که ببیند در قفسه سینه یا شکم شما تورم وجود دارد یا خیر. همچنین ممکن است بخواهد برای بررسی دقیقتر ریه ها، از قفسه سینه خود با اشعه ایکس تصویربرداری انجام دهید. بسته به آنچه که عکس با اشعه ایکس نشان می دهد، ممکن است اسکنی توصیه کند تا ببیند کجا ممکن است تومور باشد و آیا گسترش یافته است یا خیر. این اسکن ممکن است یک اسکن کامپیوتری توموگرافی (سی تی اسکن) باشد، زمانی که چندین عکس به وسیله اشعه ایکس از زوایای مختلف گرفته شده و با هم ترکیب می شوند تا تصویر کاملتری داشته باشند. یا ممکن است یک اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) را پیشنهاد دهد که از پرتو برای ساخت تصاویر رنگی ۳ بعدی استفاده می کند.

بیوپسی

تشخیص: بیوپسی

تنها راهی که پزشکان می توانند مطمئن شوند که آیا مزوتلیوما دارید یا نه، نمونه برداری از تومور برای آزمایش است. برای انجام این کار، پزشک ممکن است یک یا دو برش کوچک را ایجاد کند، سپس از یک دوربین کوچک و ابزارهای ویژه برای برداشتن نمونه استفاده کند. یا ممکن است مقداری از بافت یا مایع را با یک سوزن بردارد. در بعضی موارد، پزشک ممکن است از جراحی باز استفاده کند، که در آن قسمتی از بدن بیشتر باز می شود تا نمونه برداری انجام شود.

 

مزوتلیوما

مراحل بیماری

تنها مزوتلیوما پلورال، نوعی که در ریه های شما ایجاد میشود، شامل مراحلی می باشد. مراحل بیماری به شما می گویند که سرطان چقدر پیشرفت کرده است و به پزشک کمک میکند تا بداند که چگونه آن را درمان کند.

 • مرحله اول: سرطان تنها در یک طرف دیواره قفسه سینه شما گسترش یافته است.
 • مرحله دوم: سرطان به پوشش یا بافت ریه و دیافراگم شما گسترش یافته است.
 • مرحله سوم: سرطان به طور عمیق تر به سمت سینه شما گسترش یافته است، شاید به عضلات ریه یا گره های لنفاوی نیز منتقل شده باشد.
 • مرحله چهارم: سرطان در سراسر قفسه سینه یا قسمت های دیگر بدن شما گسترش یافته است.

 

جراحی

درمان: جراحی

توصیه پزشک شما به مرحله سرطان (اگر از نوعی باشد که شامل مراحل است)، سلامت کلی شما و نحوه عملکرد ریه ها بستگی دارد. جراحی رایج ترین درمان است. اگر به اندازه کافی به موقع و زود متوجه این بیماری شوید، پزشک شما ممکن است بتواند تمام سرطان را از بین ببرد. حتی اگر او نتواند سرطان را به طور کامل حذف کند، جراحی می تواند به علائمی مانند درد، مشکل تنفس و تجمع مایع کمک کند.

شیمی درمانی

درمان: شیمی درمانی

شیمی درمانی شامل ترکیبی از داروهای قوی است که برای کشتن سلولهای سرطانی استفاده می شوند. پزشک ممکن است قبل از عمل جراحی برای کوچک شدن سلولهای سرطانی یا بعد از آن برای جلوگیری از بازگشت سرطان، شیمی درمانی را پیشنهاد دهد. همچنین این روش گزینه ای برای افرادی است که به اندازه کافی برای انجام عمل جراحی سالم نیستند یا سرطان آنها در سراسر بدن گسترش یافته است. عوارض جانبی شامل زخم دهان، ناراحتی معده و استفراغ است.

 

رادیوتراپی

درمان: رادیوتراپی

برای این کار، پزشکان از پرتوهایی با انرژی بالا برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کنند. این روش گاهی اوقات بعد از جراحی برای از بین بردن قسمت های باقی مانده سلول سرطانی استفاده می شود. همچنین می توانید به منظور کاهش علائم مانند درد، مشکل تنفس، و یا مشکلات بلع این روش درمانی را انجام دهید. این روش معمولا در دوزهایی است که فقط چند دقیقه طول می کشند. عوارض جانبی ممکن است شامل احساس خستگی بیش از حد معمول، تنگی نفس و ناراحتی معده باشد.

 

آزمایشات بالینی

درمان: آزمایشات بالینی

محققان از آزمایشات بالینی برای آزمایش درمان های جدید استفاده می کنند. اگر شما علاقه مند باشید، پزشک شما می تواند به شما کمک کند که آیا ممکن است این آزمایشات برای شما مناسب باشند یا خیر. درمان هایی که برای تست مزوتلیوما انجام می شود عبارتند از:

 • فوتودینامیک تراپی: ترکیب دارو و نور است که میتواند سلولهای سرطانی را بکشد.
 • درمان هدفمند: از داروهایی استفاده می کند که سلول های سرطانی را از کار انداخته و در نتیجه آنها نمیتوانند مطابق معمول رشد کنند.
 • ژن درمانی: تغییر ژن ها در سلول های سرطانی برای از بین بردن آنها.
 • ایمونوتراپی: از سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول های سرطانی استفاده می شود.

 

طب سوزنی

درمان: پزشکی یکپارچه سازی

برخی از انواع داروهای مکمل میتوانند به کاهش علائم مزوتلیوما کمک کنند. به عنوان مثال، اگر شما اغلب تنفس کوتاه داشته باشید، میتوانید تمرینات ریلکسیشن، طب سوزنی و یا تمرین نفس را امتحان کنید تا به شما در حفظ آرامش و تنفس بهتر در زمانی که دچار مشکل در تنفس شدید، کمک کنند.

 

سرطان

آیا می توان از این نوع سرطان جلوگیری کرد؟

اگر خانه شما قبل از سال ۱۹۷۸ میلادی ساخته شده باشد، هنگام کار در آن مراقب باشید چون بیشتر احتمال دارد که آزبست در آن به کار رفته باشد. اگر مطمئن نیستید که آیا خانه شما دارای چنین مشکلاتی هست یا خیر، یک بررسی کارشناسانه داشته باشید. معمولا ایمن تر است که آزبست در جای خود باقی بماند تا اینکه سعی کنیم آن را از بین ببریم.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • American Cancer Society: “Malignant Mesothelioma,” “What’s New in Dana-Farber Cancer Institute: “Mesothelioma,” “Malignant Mesothelioma Research and Treatment.”
 • Memorial Sloan Kettering Cancer Center: “Malignant Mesothelioma.”
 • Mayo Clinic: “Mesothelioma.”
 • NIH, National Cancer Institute: “Malignant Mesothelioma Treatment (PDQ®)–Patient Version.”
 • NYU Langone Medical Center: “Malignant Mesothelioma.”

منبع تصاویر 

 •  Creative Commons
 • asbestorama / Thinkstock
 • BSIP / UIG / Getty Images
 • utah778 / Thinkstock
 • BSIP / Medical Images
 • Scott Camazine / Science Source
 • santypan / Thinkstock
 • Tom Stewart / Getty Images
 • Phanie / BURGER / Medical Images
 • monkeybusinessimages / Thinkstock
 • Yue_ / Thinkstock
 • Billbeee /Wikipedia

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

مزایای مراجعه به متخصص پوست

آنالیز صورت و تمام نکات مربوط به آن

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *