سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ماموگرافی چیست؟

چنانچه بانوان در معاینه پستان خود به موردی مشکوک و یا غده و توموری کوچک برخورد کردند بهتر است هر چه سریعتر آزمایش ماموگرافی Mammography را انجام دهند. ماموگرافی ،گونه ای آزمایش پستان، با استفاده از اشعه ایکس می باشد که احتیاج به فیلم و تکنیک های مخصوص و نیز رادیولوژیست ماهر جهت تفسیر آن دارد.

 

ماموگرافی چیست؟ ماموگرافی به ویژه در موارد زیر مفید است :

ا- هنگامی که یکی از پستانها بر اثر جراحی برداشته شده باشد، پستان دیگر باید بارها مورد آزمایش ماموگرافی قرار گیرد.
۲۔ امتحان یک توده نامشخص، توسط خود بیمار و یا پزشک متخصص، وقتی که نتوان آن را غده واضحی به حساب آورد، به خصوص وقتی که کیست هایی متعدد و یا توده هایی مبهم و متعدد و تشخیص با بیوپسی نیز نامعلوم باشد.
٣- پستان بزرگ و چربی دار باشد، به خصوص وقتی بیمار ناراحت باشد ولی هیچگونه غده مشکوکی لمس نشود.
۴- هر رادیولوژیست ورزیده می تواند، سرطان پستان را به خوبی تشخیص دهد.
۵- ماموگرافی می تواند سرطان هایی را آشکار بسازد که امکان کشف آنها با هیچ راه دیگر ممکن نیست.
۶- با توجه به اینکه میزان اشعه در حداقل ۱٪ راد می باشد، مقدار دوز جمع شونده به حدی کم است که امروزه خطرهای ناشی از اشعه ناچیز شمرده می شود.
۷- ماموگرافی همچنین بعد از چهل سالگی هر ساله برای بررسی پستان توصیه می گردد.

 

آزمایش مام اسمیرسیتولوژی را توضیح دهید ؟

آزمایش مام اسمیر یا سیتولوژی از ترشح نوک پستان و مایع کیست، در بسیاری از موارد مفید واقع می شود و در صورت مشاهده مشکوک باید اقدام به پیویسی از پستان نمود. آزمایش مام اسمیر را می توان به شکل سرپایی یا در مطب پزشک انجام داد. با این تکنیک می توان بیش از ۹۰ درصد ضایعات را به درستی تشخیص داد.

 

بیوپسی پستانبیوپسی یا تکه برداری را توضیح دهید ؟

بیوپسی پستان اقدامی است با خطر کم که با بی حسی موضعی انجام می گیرد و حتی ممکن است در درمانگاه انجام شود. نمونه برداشته شده سریعا به دایره پاتولوژی فرستاده می شود و بعد از چند روز نتیجه قطعی از نظر خوش خیم بودن یا نوع سرطان مشخص می شود.
پس از تشخیص نوع سرطان عمل جراحی اصلی روی بیمار انجام می شود. برای انجام بیوپسی، شکافی منحنی در جهت خطوط پوستی بر روی توده مشکوک ایجاد می شود. اگر ضایعه کوچک بود، بهتر است که تمامی آن خارج گردد، اما اگر با ضایعه ای به نسبت بزرگ برخورد گردید، تکه کوچکی از توده اصلی برداشته می شود تا پاتولوژی نوع بدخیم بودن آن را تشخیص دهد و سپس عمل جراحی اصلی روی تمامی آن انجام می گردد.

نکته : حتی ضایعات لمس نشدنی را می توان به وسیله ماموگرافی کشف نمود.

شیمی درمانی چهار مبحث مهم در خصوص سرطان سینه 

١- رابطه درمان با روند طبیعی بیماری.
۲- نقش ماموگرافی در تشخیص.
٣- عمل جراحی مناسب برای درمان.
۴- استفاده از پرتوگرافی و شیمی درمانی بعد از عمل جراحی به عنوان درمان کمکی.

 

شیوع 

سرطان سینه از شایعترین نوع سرطان در زنان است که با معاینه ، ماموگرافی یا تشخیص خود فرد مشخص می شود . تقریبا شش درصد همه زنان در طول عمر خود گرفتار سرطان پستان می شوند. شیوع انواع گوناگون سرطان در زنان در طول زندگی بیست و هفت درصد است با این حساب از هر چهار زن گرفتار سرطان، یکی سرطان پستان خواهد داشت.
در ایالات متحده سالانه پنجاه هزار تا هفتاد هزار مورد جدید سرطان پستان بروز می کند و در حدود چهل هزار زن سالانه به علت بیماری فوت می کنند. متأسفانه این روند رو به افزایش است و عوامل آن هنوز شناخته نشده است. با وجودی که بیماری رو به افزایش است ولی درصد مرگ و میر تفاوت چندانی نکرده است. این موضوع نشانه ای امیدوارکننده در مبارزه با این بیماری و تنها به دلیل تشخیص زودرس آن توسط خود بیماران در مراحل اولیه بوده است. داشتن اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه مهمترین رکن است .

 

ماموگرافیعلت بروز بیماری

١- سن بیمار : قبل از بلوغ، این بیماری وجود ندارد، در زیر بیست سالگی نیز بیماری سرطان پستان نادر است، اما بیماری از ۲۰ سالگی به بعد تدریجا شروع می شود و در ۴۵ و ۵۰ سالگی کم کم به میزان متوسطی می رسد. بعد از ۵۵ سالگی شیوع بالا می گیرد، به طوری که در زنان ۸۰ تا ۸۵ ساله خطر ابتلا سالانه دو برابر زنان ۶۰ تا ۶۵ سال است.

۲- عوامل ژنتیکی : در ظهور سرطان سینه عوامل ژنتیکی نقش مؤثری دارند، مثلا ، اگر مادر سرطان پستان داشته باشد، خطر ابتلای دختر به سرطان سینه ۲ تا ۳ برابر بیشتر است.
بعضی از دانشمندان چنین نتیجه گرفته اند که سرطان پستان زودرس (گروه سنی ۴۰ تا ۴۵ ساله) ناشی از تأثیر عوامل ژنتیکی است، در حالی که سرطان پستان دیررس (گروه سنی ۶۰ تا ۷۰ ساله ) بیشتر به عوامل محیطی نظیر تغذیه مربوط است.

مقاله مرتبط :آنچه باید درباره سرطان دهانه رحم بدانید!

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • دکتر کالید کوت
  • احسانی خوانساری

منبع تصاویر 

  • theglobeandmail
  • everydayhealth
  • zanauniversofeminino
  • medicalnewstoday
  • mskcc

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

زیبایی

پروتز سینه

صفر تا صد پروتز سینه

سلامت عمومی

تعریق بیش از حد

اگر زیاد عرق می کنید بخوانید!

اختصاصی

آزمایش برای خانم ها

۷ آزمایشی که خانم ها باید انجام دهند!

زیبایی

داشتن سینه های سالم و زیبا

کمک به داشتن سینه های سالم و زیبا

کمک های اولیه

درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال

درمان خونریزی غیر طبیعی واژینال

تغذیه و سلامتی

گندم

خواص گندم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *