شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینه

اطلاعات عمومی برای پیشگیری از سرطان سینهافزودن دیدگاه

پستان مهمترین عضوی است که بیماری های آن ، زنان را به درمانگاه ها و مطب ها راهنمایی می کند . شایعترین علامت بیماری های پستان ، درد ، پس از آن توده ( که حدود ۷۰ درصد موارد خوش خیم است ) و پس از آن ترشح غیر طبیعی از نوک سینه است .

نکاتی برای پیشگیری از سرطان سینه 

ضایعات بدخیم یا سرطانی پستان بیشتر در دوران یائسگی یا بعد از آن ایجاد می شود و با بالا رفتن سن ، شیوع این ضایعات نیز افزایش می یابد . حدود ۷۵ درصد سرطان های پستان بعد از ۴۰ سالگی و کمتر از ۲ درصد آنها قبل از ۳۰ سالگی ایجاد می شود .

سرطان سینه

نکات روانی – اجتماعی سرطان سینه 

پستان یکی از نمادهای زنانگی است . فکر از دست دادن پستان برای بسیاری از زنان غیر قابل تحمل است . واکنش زن نسبت به هر بیماری واقعی یا مشکوک ممکن است شامل ترس از بدشکلی و از دست دادن جذابیت و ترس از مرگ باشد . این نگرانی ها می تواند مانع بزرگی در مقابل ارزیابی مشکلات پستان باشد . به عقیده روانشناسان بین پستان و صفت مادری ارتباط نمادین وجود دارد . و زمانی که یک پستان برداشته می شود این صفت به شدت مورد تهدید قرار می گیرد . طبیعی است که سلامت روانی زنان ممکن است با از دست دادن پستان به مخاطره بیفتد .

معاینه پستان 

در هنگام معاینات عمومی یا تناسلی زنان و یا در صورت مشکوک شدن ، استرس یا شکایت بیمار از بیماری پستان ، معاینه ی پستان انجام می گیرد . یکی از موانع در معاینه ی کامل پستان ، این است که اکثر بیماران و بسیاری از پزشکان نسبت به معاینه ی این عضو تا حدی حساسیت نشان می دهند و ناراحت می شوند . برخوردی دقیق و ماهرانه و همراه با توضیح کافی توسط پزشک ، معاینه را آسان می کند . معاینه پستان توسط متخصص ، در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی هر سه سال یک بار و پس از آن سالی یک بار توصیه می شود . معاینه کامل پستان شامل ارایه توصیه هایی درباره خودآزمایی پستان نیز هست که در زیر به آن اشاره می گردد . توصیه می شود بانوان محترم ماهانه یک بار خود را با روشی که توضیح میدهیم آزمایش کنند .

خودآزمایی پستان ( معاینه پستان توسط خود فرد )

از آن جایی که در کشور ما ۸۰ درصد سرطان سینه توسط خود زنان کشف می شود ، آموزش چگونگی انجام و زمان معاینه ی پستان به زنان بسیار مهم است . تمامی دختران دبیرستانی باید نسبت به نحوه ی خودآزمایی آگاه شوند و آن را به عنوان یک وظیفه ی بهداشتی هر ماه انجام دهند . طبق تحقیقات به عمل آمده ، تخمین زده می شود که تعداد کمی از زنان هر ماه پستان خود را معاینه می کنند . حتی زنانی که معاینه ی ماهیانه ی پستان را انجام می دهند نیز اغلب با تأخیر به پزشک مراجعه می کنند . دلایل این رفتار را باید در مواردی از قبیل مسائل اقتصادی ، عدم آگاهی از اهمیت و روش انجام خودآزمایی ، عوامل روانی ، ترس ، خجالت بی مورد و افسردگی دانست . انجام معاینه ماهانه پستان بعد از هر دوره قاعدگی برای بانوان ۳۰ ساله و بالاتر حتماً توصیه می شود .

آگاه کردن زنان از نحوه ی انجام خودآزمایی بسیار حیاتی است . بهترین زمان معاینه ی پستان توسط خود فرد ، پایان دوره ی قاعدگی یا چند روز پس از خاتمه ی قاعدگی است . زیرا در دوران قبل از قاعدگی ممکن است به طور طبیعی پرخونی و یک توده با قوام نرم در سینه وجود داشته باشد که چند روز بعد از شروع قاعدگی از بین می رود . زنان بعد از یائسگی نیز می توانند معاینه ی ماهیانه ی پستان را هر ماه در یک روز معین انجام دهند . مهم این است که روز معاینه ثابت باشد . زنانی که رحمشان را برداشته اند باید درباره ی بهترین زمان برای انجام خودآزمایی با پزشک خود مشورت کنند . البته لازم است زنان تفاوت بافت طبیعی غده ای را با بافت چربی تشخیص دهند و اگر در هنگام لمس توده ای از هر نوع کشف کردند نباید زیاد آن را مالش دهند ، بلکه باید به پزشک مراجعه نمایند .

 

نحوه ی انجام خود آزمایی پستان

۱ – مشاهده :

 • طوری در مقابل آیینه قرار بگیرید که از سر تا کمر خود را ببینید . سپس پستان های خود را از جلو و بعد از راست و چپ مشاهده کنید . آن گاه بازوها را در طرفین بدن قرار دهید و به اندازه ، شکل ، رنگ ، نمای ظاهری کلی ، سیاهرگ ها ، نوک پستان و سایر ویژگی های پستان ها دقت کنید .
 • بازوها را به بالای سر ببرید . به طوری که به دنبال بالا بردن بازوها هر دو پستان به سمت بالا حرکت کنند . سپس پستان ها بررسی کنید .
 • کف دست ها را پشت سر ، به هم قفل کرده و شانه ها را به عقب بکشید و به پستان ها نگاه کنید و آنها را از نظر فرورفتگی پوست ، تو کشیدگی نوک پستان ها ، عدم تقارن و پوسته پوسته شدن و سایر علائم بررسی کنید .
 • دست ها را در دو طرف کمر قرار دهید و شانه ها را به طرف داخل و قدری به سمت جلو و پایین بیاورید . سپس پستان ها را مورد بررسی قرار دهید . در نگاه کردن به پستان باید به بزرگی و غیر یکنواختی و یا ظاهر توده در پستان و یا بسیار مهم تر فرو رفتگی های کوچک ، به خصوص  با بالا بردن دست ها توجه کرد .

۲ – لمس :

 • برای لمس پستان ها در حالت درازکش قرار بگیرید . یک بالش زیر شانه در سمت مورد معاینه بگذارید و دست همان طرف را زیر سر قرار دهید . سر انگشت های خود را به یکدیگر بچسبانید و از قسمت نرم انگشتان برای لمس پستان استفاده کنید . ( با دست چپ پستان را معاینه کنید و برعکس )
 • از انتهای بالایی پستان ( حدود استخوان ترقوه ) تا پایین پستان ( لبه پایینی سینه بند ) و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شوند . برای این کار می توانید از اطراف نوک پستان در دایره های فرضی هم جهت با عقربه های ساعت ، لمس را انجام دهید .
 • پس از لمس هر پستان ، لمس زیر بغل همان طرف را انجام دهید . لمس زیر بغل مانند لمس پستان با نوک انگشتان انجام می شود و در صورت وجود هرگونه سفتی یا غده در زیر بغل ، باید جهت معاینه به مراکز بهداشتی مراجعه نمایید .
 • در انتهای معاینه ، پستانها را در جهات مختلف مانند حالت دوشیدن فشار دهید و به ترشحات نوک پستان توجه کنید . ترشحات نوک پستان شایع هستند و اگر از هر دو پستان باشند ، معمولا خطری ندارند. ترشحات خونی یا خونابه ای و بی رنگ یک طرفه مهمتر هستند و ممکن است به دلیل بیماریهای سرطانی ایجاد شده باشند .
  شما می توانید لمس پستان را در زیر دوش حمام نیز انجام دهید ، به این دلیل که آب و صابون حرکت انگشتان بر پوست را آسان می نماید .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • منبع تصاویر ooma


 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

افسردگی

آیا من افسرده‌ام؟

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری‌جوانا

ماری‌جوانا و تاثیرات آن بر سلامت جسم و ذهن

اطلاعات پزشکی

آفت دهان

هر آنچه درباره آفت دهان باید بدانید

اطلاعات دارویی

کلیدینیوم سی (لیبراکس)

موارد استفاده و عوارض کلیدینیوم سی (لیبراکس)

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

فواید منیزیم

فواید منیزیم

دسته‌بندی نشده

کمبود هورمون کورتیزول

کورتیزول

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *