سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چرا نمی توانم وزن کم کنم ؟

“چرا وزن من کاهش نمی یابد؟” تقریبا هر روز در باشگاه به ورزش می پردازید و با دویدن و ورزش کردن به نفس نفس می افتید اما با همه اینها هنوز اتفاقی نیفتاده است که خوشایند شما باشد. وزن کم نمی کنید، عضله های شما تقویت نمیشوند، و از زمانی که شروع به ورزش کرده اید هیچ تفاوتی نکرده اید. حتی ممکن است وزن شما افزایش نیز یافته باشد!

عدم کاهش وزن

 

چرا این اتفاق می افتد؟ میتوانید تسلیم شوید، اما با این کار هیچ نتیجه ای نخواهید گرفت. راه بهتر این است که بنشینید و فکر کنید دقیقا اشکال کار کجاست و شما چه کرده اید (یا چه کارهایی را انجام نداده اید). در این مقاله از راستینه ۱۰ دلیل را برای شما گردآوری کردیم که چرا نتیجه ای دریافت نمیکنید و چگونه میتوانید این مسئله را حل کنید.

 

دلایل عدم کاهش وزن کدامند ؟

 

یکنواختی در ورزش

یکنواختی در ورزش

آیا هر روز همان کارهای دیروز را انجام میدهید؟ آیا در برنامه مقرراتی خود گیر کرده اید و حتی در کلاس محل خود را عوض نمیکنید؟ مشکل انجام تمرینات ورزشی یکسان به صورت روزانه این است که بدن شما به آن تمرین عادت میکند و دیگر به سختی اول کار نیست بنابراین کمتر کالری مصرف میشود و در نتیجه تغییری حاصل نمیشود. به جای اینکه به کلاس ها و یا دستگاه های مشابه بچسبید و بارها و بارها تمرینات ورزشی یکسان را انجام دهید، تمرینات هوازی خود را متنوع کنید بنابراین بدن شما از خستگی آن ورزش بیدار میشود و به نوعی از کُما خارج میشود. بنابراین با این کار بدن چربی های اضافه خود را از دست خواهد داد!

 

وزنه زدن

بلند نکردن وزنه = نرسیدن به هدف

اگر از بلند کردن وزنه غفلت میکنید، بنابراین مهمترین بخش تحول بدنی خود را از دست داده اید! در حالی که ورزش های قلبی عروقی یا هوازی برای سلامت قلب و کاهش وزن مفید هستند، بلند کردن وزنه برای لاغر شدن اهمیت بسزایی دارد. در واقع، بلند کردن وزنه بسیار موثر تر از چیزی است که فکرش را میکنید. اگر وزنه های سنگینی که در آن رسیدن به هشت تکرار تقریبا غیر ممکن است را بلند کنید، بدن شما تا ساعت ها پس از تمرین کالری میسوزاند. با ورزش های هوازی چنین مزیتی دریافت نخواهید کرد. پس شروع کنید و این کار را امتحان کنید و با برداشتن وزنه به کاهش وزن مطلوب برسید !

 

دویدن روی تردمیل

بدن خود را به چالش بکشید !

آیا همیشه تردمیل خود را در همان سرعت و شیب تنظیم میکنید؟ آیا همیشه وزنه یکسان برای حرکت پرس سینه استفاده میکنید؟ اگر این کار را میکنید بنابراین بدن خود را در چالش قرار نمیدهید اگر میخواهید نتیجه ای دریافت کنید باید بدن خود را در چالش قرار دهید. فواصل سرعت دویدن خود را اضافه کنید یا از وزنه های سنگین تر برای پرس سینه استفاده کنید. اگر نتوانید مدت طولانی بدوید و یا چندین بار وزنه ای را بلند کنید خوب است و مشکلی نیست ٬ مادامی که بدن به تمرینی عادت کند دیگر برای وزن کم کردن مفید واقع نمیشود. به چالش کشیدن بدن بدین معنی است که سخت تر فعالیت کنید!

 

خوراکی

خوراکی ها دشمن اند

بیایید با این مسئله روبرو شوید – می توانید مانند یک ورزشکار المپیک تمرین کنید، اما اگر به خانه بروید و تا خرخره پیتزا، ماکارونی و کیک بخورید تمام ورزش هایی که کرده بودید به فنا خواهند رفت و سودی برای کاهش وزن شما نخواهد داشت. ورزش مجوزی برای خوردن هر آنچه می خواهید نیست. در طول روز مراقب آنچه میخورید باشید (حتی مراقب خوردن خوراکی های باقی مانده بچه های خود نیز باشید). هر ذره ای که بیشتر بخورید باید برای سوزاندن آن وقت بسیاری بگذارید! همچنین بهتر است بدانید که خوردن غذاهای سالم به معنی قربانی کردن طعم و مزه نیست. دستورهای غذایی بسیار زیادی هستند که علاوه بر خوشمزه بودن کالری، چربی و کربوهیدرات کمی دارند.

 

نوشیدنی پرکالری

خوردن نوشیدنی های پر کالری

درست مثل غذایی که می خورید ، آنچه که می نوشید نیز بر نتیجه نهایی تاثیر گذار خواهد بود. قهوه مورد علاقه شما ممکن است برای نوشیدن لذت بخش باشد، اما احتمالا سرشار از قند و کربوهیدرات است. برخی از آب میوه ها، اسموتی ها، چای های طعم دار و قهوه ها به دلیل داشتن شکر و کربوهیدرات اضافه شده کالری بسیار زیادی دارند. برای لذت بردن از این نوشیدنی ها باید ریسک کنید یا اینکه نوشیدنی های بهتری مانند قهوه سیاه، چای سبز یا آب لیمو انتخاب کنید.

 

استرس بیش از حد

استرس بیش از حد

سلامت عاطفی نیز می تواند بر سلامت جسمی شما تاثیر گذار باشد. اگر به طور مداوم تحت فشار باشید و استرس داشته باشید بدن شما بیش از حد کورتیزول (هورمونی که استرس را تنظیم میکند) آزاد میکند. هنگامی که تحت استرس زیادی قرار میگیرید، بدن شما واکنش منفی نشان می دهد. کاهش در بافت ماهیچه، عدم تعادل قند خون و افزایش چربی شکمی میتوانند نتیجه سطوح ثابت بالای استرس باشند. فعالیتی آرامش بخش پیدا کنید که از آن لذت می برید و هر روز آن را انجام دهید تا استرس شما تحت کنترل قرار بگیرد.

 

نداشتن خواب کافی

نداشتن خواب کافی

همانند داشتن استرس، اگر خواب کافی نداشته باشید، سطح کورتیزول بالاتر از حد معمول خواهد رفت. اطمینان حاصل کنید که هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. باید حداقل هفت ساعت خواب کافی داشته باشید. محیطی ایجاد کنید که به موجب آن خواب خوبی داشته باشید مثلا دستگاه های الکترونیکی خود را خاموش کنید (از جمله تلویزیون و گوشی های هوشمند) و  یا موسیقی آرامش بخش پخش کنید.

 

برچسب غذایی

خوراکی هایی که میخورید آن طور که فکر میکنید نیستند

گزینه های سالم بسیار زیادی وجود دارند اما سردرگمی هایی نیز همراه آنها هست. برخی از برچسب های خوراکی ها ادعا میکنند که طبیعی یا سالم هستند اما در حقیقت این طور نیستند. در نتیجه، شما آن طور که فکر میکنید خوراکی های سالم نمیخورید. با اشتیاق برچسب های روی خوراکی ها را بخوانید و ابتدا به مواد تشکیل دهنده آنها توجه کنید. اگر لیست مواد تشکیل دهنده پاراگرافی طولانی است، میتوانید عاقلانه قسمت های بی ارزش آن را کنار بگذارید و به دنبال خوراکی بهتری باشید. خوراکی ها باید عمدتا طبیعی و فرآوری نشده باشند، و مواد تشکیل دهنده کمی داشته باشند.

 

آب نخوردن

آب نخوردن

به اندازه ای که خوردن غذاهای سالم اهمیت دارد، هیدراته ماندن بدن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. نوشیدن آب در طول روز نه تنها به سیستم گوارشی شما کمک میکند و به تعبیری بدن را پاکسازی میکند، بلکه گرسنگی را نیز مهار خواهد کرد. در حقیقت هنگام گرسنگی بدن به آب احتیاج دارد. میتوانید از آب های طعم دار که به راحتی تهیه میشوند درست کنید به عنوان مثال در مقداری آب تکه های خیار، لیمو، گریپ فروت و برگ نعناع بریزد و نوش جان کنید.

 

استراحت کردن

استراحت نکردن

شاید باور نکنید، اما حداقل یک روز در هفته نیاز دارید که استراحت کنید و ورزش نکنید. بدن شما نیاز به زمانی برای بهبود دارد، و تنها کاری که میتوانید برای بهبود وضعیت بدن خود انجام دهید این است که یک روز هیچ گونه فعالیت فیزیکی نداشته باشید. بعد از چند روز داشتن فعالیت زمانی برای استراحت دادن به بدن میتواند برای بدن مفید باشد.

 

این بار که از نگرفتن نتیجه نا امید شدید این ۱۰ دلیل را مرور کنید و ببینید که اشکال کار کجاست. گاهی اوقات تغییری بسیار کوچک می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. اجازه ندهید که سرخوردگی شما را از فعالیت بازدارد. هر کسی موانعی دارد و برای رسیدن به هدف با مشکلاتی رو به رو میشوند، اما دلیلی برای عقب نشینی وجود ندارد! برنامه روزانه خود را مرور کنید، اهداف خود را مجددا ارزیابی کنید و برنامه خود را سازماندهی کنید بدین ترتیب موفقیت به زودی از آن شما خواهد شد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • SkinnyMom

منبع تصاویر 

 • skinnymom
 • chuzefitness
 • flatoutevents
 • kaylaitsines
 • livestrong
 • wiknow
 • firmoo
 • legsmart
 • verywell
 • givemeahoorah

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

زیبایی

انجام کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز

کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز چیست؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین

رژیم‌هایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

اسکالپشور

نگاهی دقیق‌تر به ‌اسکالپشور

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. لیلا خلیلی گفت:

  عالی بود،،فقط لطفآ راهکارای چربی سوزی رو هم اضافه کنید به سایت واینکه چه رژیمی برای هر گروه خونی مناسب تر است.

 2. شهریار مرتاضی گفت:

  عالی و خیلی خوب