سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اهمیت تست پاپ اسمیر در زنان بالای سی سال

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: پروتکل غربالگری سرطان دهانه رحم زنان کشور بر اساس مستندات داخلی و گایدلاین های خارجی تدوین و در اختیار مراکز درمانی و دانشگاهی قرار گرفته است که مطابق آن زنان بالای ۳۰ سال باید هر ۵ سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند.

ناهید خداکرمی از تدوین راهنمای بالینی برای غربالگری سرطان دهانه رحم خبر داد و گفت: سرطان دهانه رحم جزو معدود سرطان هایی است که می توان ضایعات سرطانی را قبل از اینکه تبدیل به توده شود شناسایی کرد.

وی افزود: عامل این نوع سرطان ویروسی است که از راه ارتباط جنسی منتقل می شود.اگر به نوجوانان و جوانان بیاموزیم که روابط جنسی را در چارچوب اخلاقی و خانواده رعایت کنند و در عین حال از رفتارهای پرخطر بپرهیزند قطعاً با مشکلی به نام سرطان دهانه رحم روبه رو نخواهند شد.

عضو کمیته مرگ و میر مادری با اشاره به این نوع سرطان قابل پیشگیری است، افزود: بعضاً شاهد بودیم که برخی خانم ها از روی نگرانی هر شش ماه یا یک سال برای تست پاپ اسمیر (تست تشخیص سرطان رحم) مراجعه می کردند ولی اکنون بر اساس مستندات داخل کشور و رجوع به گایدلاین های خارج کشور پروتکلی را در رابطه با راهنمای بالینی سلامت تدوین کرده ایم که در کتاب راهنمای بالینی سلامت وزارت بهداشت هم منتشر شده و در اختیار مراکز دانشگاهی و درمانی قرار گرفته است.

خداکرمی ادامه داد: طبق این راهنمای بالینی، به تمام زنان توصیه می شود که از سن ۳۰ سال به بعد هر پنج سال یکبار تست پاپ اسمیر بدهند و اگر خانمی طی ۱۵ سال متوالی نتیجه تست او منفی بود می تواند تا سن ۶۰ سالگی هر ۱۰ سال یکبار این تست را به تأخیر بیندازد.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران به زنانی که ازدواج مجدد دارند یا احتمال رفتار پرخطر از طرف همسر آنها وجود دارد، توصیه کرد تا پزشک خود را از این موضوع مطلع کرده و غربالگری خود را هر سه سال یکبار انجام دهند.

وی افزود: هیچ خانم زیر ۲۵ سالی نیاز به غربالگری این نوع سرطان ندارند مگر اینکه جز افراد پرخطر باشند چرا که تحقیقات نشان داده بسیاری از ضایعات سرطانی در این سن خود به خود دفع می شود.

خداکرمی اظهار امیدواری کرد تا بیمه ها تست پاپ اسمیر را پوشش دهند و مراکز بهداشتی درمانی در آینده بتوانند به صورت رایگان این تست را برای خانم ها انجام دهند.

رئیس انجمن علمی مامایی ایران در مورد شیوع این نوع سرطان در کشور نیز اظهار کرد: از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲٫۶۱ نفر به این سرطان مبتلا می شوند. تزریق واکسن HPV از بروز این سرطان جلوگیری می کند ولی مشکل اینجاست که قیمت این واکسن گران است و در مراکز خصوصی عرضه می شود.(فارس)(جام جم آنلاین)

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *