سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

سرطان پوست چیست؟ عکسهایی از انواع سرطان پوست و خالهای سرطانی

سرطان پوست شامل تغییرات غیرعادی در لایه بیرونی پوست می‌شود. سرطان پوست متداول ترین و شایع ترین نوع سرطان در تمام جهان بوده و ۷۵ درصد کل سرطان در جهان را تشکیل می‌دهد و هرچند اکثر مبتلایان به سرطان پوست شفا می‌یابند، اما بدلیل شیوع زیاد آن یکی از نگرانی‌های بزرگ افراد بحساب می‌آید. شما می‌توانید با کاهش قرارگیری در برابر اشعه فرابنفش و یا عدم قرارگیری دربرابر این اشعه، از ابتلا به سرطان پوست پیشگیری کرده و یا خطر آن را کاهش دهید.

انواع سرطان پوست

انواع سرطان پوست و نشانه‌های آن

سرطان پوست می‌تواند در همه نقاط بدن بوجود بیاید، اما معمولا در نقاطی‌ این سرطان رخ می‌دهد که بیشتر از همه در معرض آفتاب هستند. سرطان پوست در همه افراد با هر رنگ پوستی را مبتلا می‌کند. در ادامه بشرح انواع سرطان پوست و نشانه‌های آن می‌پردازیم:

 

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال (Basal cell carcinoma)

کارسینوم سلول بازال معمولا در نواحی در معرض آفتاب از جمله گردن یا صورت رخ می‌دهد. این نوع سرطان پوست ممکن است، به شکل:

 • یک برآمدگی چرکی یا سفید در صورت
 • یا یک زخم صاف، که رنگ پوست و یا قهوه‌ای رخ دهد.

 

کارسینوم سلول سنگفرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous cell carcinoma)

بیشتر اوقات، کارسینوم سلول سنگفرشی در نواحی در معرض آفتاب مانند صورت، گوش‌ها و دست‌های فرد رخ می‌دهد. افرادیکه پوستشان تیره بوده، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع سرطان در نواحی‌ای که درمعرض آفتاب نیستند، از جمله پاها می‌باشند. این نوع سرطان ممکن است به شکل:

 • یک برآمدگی قرمز و سفت
 • یک ضایعه مسطح، پوسته پوسته و دلمه بسته

 

ملانوم

ملانوم (Melanoma)

ملانوم نوعی سرطان است که می‌تواند در هر نقطه بدن، از پوست عادی گرفته تا یک خال سرطانی بوجود آید. ملانوم معمولا در تنه، سر و یا گردن مردان ظاهر میشود. در زنان این نوع سرطان معمولا برروی پاها ظاهر می‌گردد. در ملانوم، بیماری می‌تواند در نقاطی که در معرض آفتاب نیست، هم رخ دهد. در افرادیکه رنگ پوست آنها تیره است، ملانوم معمولا در کف پا، کف دست و یا زیر ناخن دست‌ یا پا ظاهر می‌شود. ملانوم معمولا سرطانی شدید و خطرناک بوده ومی‌بایست درمان آن بموقع شروع شود. نشانه‌های ملانوم شامل:

 • لکه‌های قهوه‌ای بزرگ برروی پوست با خال‌های تیره تر در درونشان
 • خالی‌ که در اندازه، رنگ، حساسیت آن تغییر ایجاد می‌شود و یا خونریزی می‌کند.
 • زخم یا ضایعه‌ای که سرخ، سفید، آبی و یا مشکی آبی باشد.
 • زخم های تیره برروی کف دست، کف پا، ناخن‌های دست و پا و یا نقاط پوشیده در مخاط همچون بینی، دهان، مقعد و یا واژن ظاهر می‌شوند.

زمانیکه دچار هر تغییری در پوست خود شدید که شما را آزرده خاطر می‌کند به پزشک مراجعه نمایید، البته همه این تغییرات نشانه سرطان نیستند و پزشک سرطانی بودن و یا نبودن آنها را مشخص می‌کند.

 

آفتاب سوختگی یکی از دلایل ابتلا به سرطان پوست

چه کسانی در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند؟

عواملی که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست، را افزایش دهد شامل:

 • پوست روشن. هر فردی بدون توجه به رنگ پوستش ممکن است دچار سرطان شود، با اینحال افرادیکه رنگدانه کمتری در پوستشان دارند، در برابر اشعه فرابنفش آسیب پذیرترند.
 • سابقه آفتاب سوختگی. افرادیکه سابقه آفتاب سوختگی و تاول های نتیجه آفتاب سوختگی در کودکی و نوجوانیشان دارند، خطر ابتلا به سرطان پوست، در آنها بیشتر است. در ضمن آفتاب سوختگی در بزرگسالی هم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پوست، را افزایش دهد.
 • قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور آفتاب. همه افرادیکه مدت زیادی زیر نور خورشید بدون محافظ هایی همچون لباس و کرم ضد آفتاب قرار می‌گیرند در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. راههای برنزه کردن، از جمله خوابیدن در تخت‌های برنزه کننده و یا قرار گرفتن در برابر لامپ های برنزه کننده، خطر ابتلا به سرطان پوست، را افزایش می‌دهد. برنزه شدن پوست، واکنش پوست به تشعشع بیش از حد اشعه ماوراء بنفش است.
 • آب و هوای آفتابی و یا آب و هوای مناطق مرتفع. افرادیکه در مناطق آفتابی، گرم زندگی می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض نور خورشید هستند. زندگی در مناطق مرتفع که نورخورشید در آنجا در شدیدتر و قوی تر است، نیز خطر ابتلا به سرطان پوست، را می‌افزاید.
 • خال‌ ها. افرادیکه بدن آنها پر از خال بوده و یا خال های غیرعادی بنام خال‌های دیسپلاستیک (که معمولا بزرگ تر از خال های عادی می‌باشند) در بدنشان وجود دارد، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به سرطان پوست، می‌باشند. اگر شما سابقه خال‌های غیرعادی در بدنتان دارید، آنها را مرتب بمنظور نظارت بر تغییراتشان چک کنید.
 • ضایعات پیش سرطانی پوست. ضایعات پیش سرطانی پوست بنام کراتوز آکتینیک خطر ابتلا به سرطان پوست، را افزایش می‌دهند. این ضایعات پیش سرطانی معمولا بشکل تکه های فلس مانند که رنگ‌های متفاوتی از قهوه‌ای تا صورتی داشته و معمولا برروی صورت، سر و دست‌های افراد پوست روشن که آفتاب به آنها آسیب زده است، خود را نشان می‌دهند.
 • سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پوست. اگر یکی از والدین و یا خواهر و برادر شما مبتلا به سرطان پوست، هستند، خطر ابتلا به این نوع سرطان در شما افزایش می‌یابد.
 • سابقه قبلی ابتلا به سرطان پوست. درصورتیکه شما قبلا به سرطان پوست، مبتلا شده‌اید، خطر ابتلای دوباره شما به سرطان پوست بالاست.
 • ضعف سیستم ایمنی. افرادیکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطر ابتلا به سرطان پوست، در آنها بیشتر می‌باشد. این افراد شامل بیماران مبتلا به اچ ای وی/ ایدز یا سرطان خون و یا افرادیکه بعد از تعویض عضوی از بدنشان مهار کننده های سیستم ایمنی دریافت می‌کنند، می‌باشد.
 • قرار گرفتن در معرض تشعشع. افرادیکه از رادیوتراپی برای درمان بیماریهایی از جمله، اگزما و آکنه استفاده می‌کنند، ممکن است خطر ابتلای آنها به سرطان پوست، افزایش یابد.

 

منابع

 • MAYOCLINIC
 • diseasespictures
 • WEBMD

منبع تصاویر 

 • mdedge
 • medicalnewstoday
 • oncologynews
 • intermountainhealthcare
 • skincancer

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سما گفت:

  سلام من چند وقته روی پاشنه و کف پام دوتا لکه قهوه ای ایجاد شده استرس گرفتم سرطان باشم میشه راهنمایی کنید خارش نداره برجسته هم نیست فقط دوتا لکه ی قهوه ای رنگه

 2. سحر گفت:

  سلام من پوست دستم ،روی دستم قشنگ دایره ای شکل قرمز شده و حساس و همینطور میسوزه
  البته من چند سال پیش هرازگاهی دستم اینجوری میشد اما فقط دونه میزد و میخارید و حساسیت داشتم
  اما این سری همین نقطه دستم اینجوری شده اما به جا دونه و خارش قرمز شده و میسوزه
  همون حساسیته؟
  لطفا راهنماییم کنید

 3. فاطمه گفت:

  دکتر پوست برو

 4. رسول گفت:

  سلام روی دستم جوش مانندریزفشارمیدی آب میادخارش شدیدی دارد ده بیست تایجاهست فقط ممنونم از لطف شما

 5. Amir گفت:

  سلام خسته نباشی حدود ۲ هفته میشه ک کف پام لکه های قهوایی شکل در اومد میخاستم بپرسم مشکل چیه ؟؟؟؟؟؟

 6. بینام گفت:

  سلام بهاره جون حتما آزمایش کبد بده

 7. matin گفت:

  سلام . من تو کمرم تعداد زیادی خال های قرمز رنگ که سطحی ان و هیچ خارش یا هر چیزی هم نداره دارم تو کمر که تعدادشون زیاده
  این چه بیماریه لطفا کمک کنید

 8. Fatima گفت:

  سلام یه مدتی هست تقریبا نزدیک دوهفته روی باسنم جوش بزرگی ک خیلی دردناک بود دراومد اندازه یه نخود بود بد دو روز روی جوش نقطه های چرکی در اومد وخیلی دردناک الان دردش کمتر شده اما روش مثل زخم خشک شده و از بغلش دوباره داره در میاد خیلی نگرانم میشه کمکم کنید

 9. حمید رضوی گفت:

  من دختر۳ساله ای دارم که الان یه چیزاندازه عدس زیر گلوش زیر پوستی وتکون میخوره پیداشده که با پایین بالا کردن سرش حرکت میکنه مشکلش چیه؟

 10. Majid گفت:

  لطفا برای تداوی مرض جلدی دردستها
  به من رهنمای کنید
  مدت۵سال است که دستهایم آبله داره
  پوست میدهد

 11. زینب گفت:

  سلام وقت بخیر خواهش میکنم جواب بدید من ۱۹سالمه وحدود ۱سالی میشه که یه خط قهوه ای مشکی عمودی روی ناخن شصت دستم افتاده چندماهی هست که قسمت پوست بالای ناخن هم تیره شده و ۱خط عمودی دیگه هم بافاصله کنارش داره تازه پدیدار میشه خواهش میکنم راهنماییم کنید چیکارکنم راستش خیلی میترسم
  ایا این میتونه سرطان باشه؟

 12. مسلم گفت:

  بسلام من نزدیک چهل ساله چند مدتی متوجه شدم رو س کل بدنم خال های قهوه ای رنگ هستش البته رو شکمم یکی بزر گتر از بقیه و کمتر از ۶ میلیمتر تر هستش البته نامنظم، خیلی نگران ام لطفا راهنمایی بفرمایید، سپاس

 13. Jodi.abot گفت:

  سلام‌،من روی بینیم یک جوش سرسفید داشتم اما اون رو ترکاندم، و دوسه بار این کار رو تکرار کردم بعد از اون روی بینیم در همین محل پوسته ای ایجاد شد، و من عادتا همیش این پوسته رو میکنم اما الن حدود چهار ساله اون پوسته روی بینیم هست و خوب نمیشه و رشد هم میکنه ، میخواستم بپرسم ممکنه یکی از علایم سرطان پوست باش؟؟

 14. افسانه گفت:

  سلام، من یه مدته یه لک های صورتی بنفش روی دستو پام میبینم، مثل کبودی،که هرچند وقت یبار ظاهر میشن و خودشون از بین میرن، روی دست و ران پام این لک هارو زیاد دیدم،میخواستم راهنمایی کنید که اینا علاعم چی هستن؟؟ خیلی نگرانم

 15. فائزه_ گفت:

  سلام، من سه چهار سالی هست که روی پاهام بیشتر پای راستم یک سری لک های قرمز رنگ ظاهر میشه یه وقتایی خیلی زیاد میشد تا زانوهامم بالا میومد دکتر پوست دکتر داخلی هم رفتم هر دو گفتن کمبود ویتامین هستش و کمتر باید سر پا وایستم و راه برم، الان دو ماهه که اول احساس داغی و سوختن داشتم تو همون قسمت روی پاهام بعد انگار که بی حس شد اون قسمت چند روز بعدشم لکهای قرمز رنگ کمرنگ ظاهر شد ک ب مرور پر رنگ شدن انگاری ک میان سمت سطح پوستم به شکل زخم دراومدن الان چند جا راجبش خوندم که نشانه ی دیابته یام سرطان پوسته یا سرطان خون، خیلی ترسیدم وقت دکتر پوستم گرفتم که مراجعه کنم، خیلی نگرانم کسی بوده ک چنین نشونه هایی داشته باشه و ب بیماری خاص وجدیی مبتلا نباشه? ینی تشخیصش این موارد ک من خوندم نباشه? و درمانم شده باشه بی دردسر?برام دعا کنید

 16. صغرا گفت:

  سلام مادرم سرطان پوست داره خیلی دکترارفتیم نتونست کاری بکنه الان به چشم اش زده تروخداکمک کنیدمن بایدچیکارکنم

 17. زهرا گفت:

  سلام.موهای نوک سینمو با اپیلیدی زدم.یکیش فرو رفته بود توی پوست.جوش در اومده بود.منم سعی کردم با فشار دادن و برداشتن با موچین مو رو دربیارم که نشد.ولی دور اون مو زخم قهوه ای شده.آیا این خطرناکه؟؟

  1. محمدمهدی گفت:

   سلام این مورد برای یکی از رفقا پیش اومده بود البته اون مرد بود و مو برگشت کرده بود ب کمرش و اوایل باهمین نشانه ها و بعد شروع ب چرک کرد پیشنهاد میکنم به یک دکتر قبل از پیش اومدن اتفاقات ناهنجاری مراجعه کنین

 18. متخصص ارولوژى گفت:

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

 19. masood گفت:

  سلام خسته نباشید من استا هستم چند روزه با بلوک دیوار میچینم یه دانه التهابی و چرکی سر زانوم در اومده خیلی درد داره یکم از اکنه بزرگتره اسم دانه رو بلد نیستم و نمیدونم چیه پلیز هر کی میدونه ج بده با تشکر

 20. مشاور زیبایی گفت:

  کیفیت مطالب و عکسها جای تشکر داره ممنون

 21. میریام پناهی گفت:

  با عرض سلام و ادب .
  خواهشمندم چندتا عکس از سرطان پوست نوع بازال برام بفرستید.
  من یک نوع برآمدگی روی گردنم دارم که رنگ پوستمه و وقتی بکشمش درد میکنه . ولی خون و چرک نداره.

 22. حامد گفت:

  سلام.
  من ۱۷ سالمه گاها قسمتی از پوستم سوزش پیدا می کنه بعد می بینم که یه خال کوچک قرمز تو اون نقطه تشکیل شده .خال های قرمز دیگه ای هم در بدنم هست که سوزش نداره.درضمن تو ۱۰ ۱۱ سالگی یه افتاب سوختگی داشتم.خواهشن جواب بدین ،می ترسم

 23. مرجانه گفت:

  سلام.من۲۶ساله هستم.از سال۹۰لکه های سفید رنگی روی شکمم ظاهر شد و کم کم بیشتر شد بطوریکه الان تقریبا همه جای بدنم پر شده بجزصورتم.پیش چندتا دکتر رفتم ولی هیچکدوم تشخیص ندادن که چی هست.تا دو سال پیش یبوست هم داشتم.کبدم چرب نیس کم خونی دارم ولی نه خیلی شدید.برای اینکه بدونمسرطان هست یا نه به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟رنگ پوستم هم تیره هس به خاطر همین لکهای سفید خیلی به چشم میاد و اذیتم میکنه.لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

 24. ساره گفت:

  سلام خسته نباشید..ببخشیدمن سوال داشتم حدودسه ساله روی پوست دستم فرورفتگی ایجاد میشه بعدتبدیل به خال میشن این نمیتونه ازعلایم سرطان باشه؟

 25. انی گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من یه سوال داشتم اکه لطف کنید جواب بدید ممنون میشم.من حدود یه ماهی هست که رو گردنم یه چیزی شبیه جوش البته جوش نیست مثل تاوله یه کم برآمدگی داره و صورتیه دراومده امروز متوجه شدم بازم یکی عین همون از این طرف گردنم دراومده.خارش نداره ولی خیلی کم سوزش داره.
  خیلی نگرانم اگه میشه راهنمایی کنید لطفا

 26. zahra_m گفت:

  سلام ۱۶ سالمه و چند وقته خالهایی روی دست وپام و بدنم ظاهر شده و زیر یکی از ناخنهای دستم یک لکه قهوه ای تیره کوچیکه این میتونه سرطان باشه خواهشا جواب بدید

 27. عباس گفت:

  سلام از دیروز روی پوست رانم تا حالا چند دانه رنگی به شکل ستاره و یک عدد ماه بوجود آمده است که دقیقا شبیه ماه و چندتا ستاره هستند. لطفا راهنمایی کنید.

 28. ناشناس گفت:

  سلام وققتون بخير چن وقتيه روي پاهاي لكه هاي قهواي ديده ميشه و خيليم ميخاره دكترم رفتم چند نوع پماد داد ولي بازم هست و هنوز كامل خوب نشده الان دوباره ي چن وقتي هست روي دستم يك لكه قرمزتقريبا برجسته هست ميشه لطفا راهنمايم كنين ك اين چيه و ايا ميتونه خطر ناك باشه يانه؟؟؟

 29. زیبا گفت:

  سلام من چند ماه پیش یعنی قبل از عید پارسال دی ماه افت پلا کت داشتم . بعدش کرتون مصرف م کردم فقط یه بار در مدفوع خون دیدم گاه استخوانهام یه دفعه ای درد میگیره وگاه گاهی در دستهام نقطه های ریز بدون درد وقرمز رنگ می بینم که خودشون کم رنگ میشه وازبین میره می خواستم بدونم اینها نشونه چی می تونه باشه.

 30. بهار گفت:

  سلام من ۳۰ سالم هست حدود۵ سال هست که جوشهای چرکی میزنم و شکمم هم ورم خیلی شدید درد همراه با درد کم برای صورتم دکتر پوست میروم اما برای مدت ۲ هفته خوب میشه ولی باز برمیگرده باید چه کار کنم آیا خطر ابتلا به سرطان وجود داره

 31. Baran گفت:

  سلام ، من حدود ۴٫ یا. ۵ ماهه ک بالای سینه،م جوش خیلی کوچیک و داخل ان سفید است ، اول فکر میکردم جوش چرکی هست ، هرچی تلاش کردم ک چرکشو در بیارم نشد، چون سفت بود، از همین مدل جوش یه دونه پایینتر از گردنم زده شده ک اون رو هم فک کردم جوشه ، البته اونو فشار دادم و فقط خون اومد ازش، خوناشو خالی کردم و با الکل ضد عفونی کردم الان یه هفته،س هیچ تغییری نکرده و همچنان قرمزه، ناگفته نماند ک ی جوش مث همینو روی ران پا حدود ۵الی۶ ساله ک هست ، روی صورتمم زده بود ک با استفاده از صابون شتر مرغ کاملا دو روزه خوب شد، اما به بدنم ک زدم هیچ تاثیری نداشت، خیلی میترسم. لطفا منو راهنمایی کنید… ممنون

 32. behrooz گفت:

  سلام من جدیدا متوجه شدم که زخم هام بیش تر از یک ماه طول می کشه که پوستم ترمیم میشه رو ساق پام یک لکه قرمز خیلی ریز که برآمده نیست هستش ایا اینا علائم سرطان پوسته یا نه؟

 33. آفاق گفت:

  سلام. مادرم روی بینی سرطان پوست داشتن و عمل کردن ولی از همون موقع پوست بینی ظاهر بدی پیدا کرد (خداروشکر سرطان برطرف شد ولی الان چند ساله که ظاهر بینی مشکل داره که حالت تحریک شده و بسیار ناصاف و با مویرگهای خونی داره الان چند ساله و مادر دیگه به اون دست نزدن چون فکر میکنن تحریکش جهت زیبایی ممکنه بد باشه) با این روشهایی که الان مد شده مثل PRP ممکنه ضایعات روی بینی درست بشه؟ مرسی (پیشاپیش) که ایمیلمو خوندین

 34. سارا گفت:

  ممنون میشم اگه پاسخ منوبدیدباتشکر

  1. فاطمه گفت:

   سلام
   حدود دو سه ساله جای جوشهای صورتم تبدیل به خال میشه جدیدا جای زخمهای که روی دستو پام یا بدنم به وجود میاد خوب نمیشه تبدیل به خال میشه خیلی عصبی شدم همه جای بدن صورتم پر خال شده

   1. فاطمه گفت:

    سلام
    حدود دو سه ساله جای جوشهای صورتم تبدیل به خال میشه جدیدا جای زخمهای که روی دستو پام یا بدنم به وجود میاد خوب نمیشه تبدیل به خال میشه خیلی عصبی شدم همه جای بدن صورتم پر خال شده
    لطفا راهنمایم کنی ایا مشکل که باید به متخصص پوست مراجعه کنم.تا حالا نرفتم چون متخصص خوب تو شهرمون نیست

 35. سارا گفت:

  باسلام
  من چندروزپیش لباس آستین کوتاه داشتم دستام دراثربرخوردباشیره درخت انجیرازانگشت تا کتف دچارقرمزی وخارش شدیدشدباتوجه به اینکه آفتاب هم خیلی تندبودودمابالابود.بعدازخارش شدیددستاموبامایع شستم ولی همچنان قرمزبودوحالت آفتاب سوخته شدالان بعدازچندروزچندبصورت همزمان فقط دستام لکه های قهوه ای ایجادشده میخواستم بدونم خطرناکه یادراثرهمون شیره انجیروآفتاب بوده .لطفاسریعترجوابموبدیدخیلی ترسیدم

 36. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید.یه سوال داشتم
  پدرم روی انگشت دستش یه خال داشت کا امروز متوجه شد متورم شده و حالت آبدار پیدا کرده تقریبا ظاهرش همانند خال گوشتیه میخواستم بدونم احتمال اینکه سرطان باشه هست یا نه ممنون میشم سریع پاسخ بدین

 37. من گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من حدود ۵ ساله که روی ناخن شصت پام لکه قهوه ای رنگی به اندازه سه میل وجود داره الانم ۵ ماهیه روی یکی از ناخن های دستم داره یه لکه ی عمودی قهوه ای رنگ پیدا میشه.
  خال های روی بدنمم تغییر نکرده، من استرسم زیاده ممنکنه که سرطان پوست نباشه؟
  چند درصد احتمال مریضیم هست؟
  لطفا پاسخ بدید.

  1. با سلام مشکل خاصی نیست و جای نگرانی ندارد

 38. ارمیتا گفت:

  سلام خسته نباشید تقریبا سه هفته است که متوجه شدم روی سینه ام چند لکه خیلی کوچک ایجاد شده است الان چند روزی است که متوجه شدم کمی کوچکتر شده است در ضمن به رنگ قهوه ای روشن است ایا مدیتواند علایم سرطان باشد؟لطفا سریع جواب بدهید ممنون

  1. با سلام لکهای ذکر شده می تواند مربوط به تغییرات هورمونی باشد در صورت بزرگ شدن یا پر رنگ شدن به پزشک مراجعه نمایید

 39. علیرضا فراهانی گفت:

  سلام خواهشا سریع جواب بدید………روی ناخن های خواهرم ((۲ تا ۳ عدد از ناخن هاشون)) خط های قهوه ای بسیار بسیار کوچکی به تعداد کم و به اندازه ای حدود نیم تا یک سوم یک میلیمتر روی ناخن هاش ظاهر شده و در قسمت های جلویی ناخنشان هست و آنقدر کوچک اند که باید با چشم قوی دیدشون….. آیا احتمال داره که خراش یا علايم سرطان یا بیماری باشه یا از استرس یا غیره باشه؟؟؟ ….. خواهشا سریع و کامل و درست جواب بدید… لطفاسریع جواب بدید.

 40. الهام گفت:

  سلام، خسته نباشيد
  پدرم ٥٢ سالشونه چند ماهي هست كه زخم هايي روي پوستش ايجاد شده كه همراه با خارش شديده!
  چندين دكتر مراجعه كردن، اما مدت خيلي كوتاهي كمتر ميشه، و كامل بهبود نميشه!
  در ضمن اين زخم ها صورتي و گاهي آبدار هستن!
  خواهش ميكنم راهنمايي كنيد
  متشكرم

 41. سیما گفت:

  سلام خسته نباشید

  من امروز وقتی که داشتم لاک ناخن دستمو پاک میکردم متوجه رنگ قهوه ای رنگی روی ناخنم شدم البته اول که پاک کردم رو ناخنم ندیدم چیزی یه کم که گذشت خواستم که دست هامو بشورم دیدم این لکه رو. یه کمیش پاک شد از رو ناخنم ولی هنوزم مونده راستی اینم بگم که وقتی ناخنم لاک داشت یه قسمت کوچیکی از روی ناخنم رو اتفاقی با ژیلت بریدم نمیدونم لکه خونه یا چیز دیگه چون ژیلت طوری نبرید که بخواد خونی بیاد.

  لطفا میشه راهنماییم کنید خیلی میترسم.

  1. باسلام خدمت شما
   ۱۰ روز صبر کنید اگر مشکل برطرف نشد به پزشک مراجعه نمایید.

 42. سمیرا گفت:

  با سلام مدت یک سال است که قسمتی روی گردن من دچار خشکی و تغییر رنگ شده و به تازگی مشابه آن روی پیشانیم هم اتفاق افتاده این دو قسمت دچار سوزش و خارش کمی هستند.قصد مراجعه به پزشک را دارم اما ترس از شنیدن خبر بد مانع می شود لطف میکنید مرا راهنمایی کنید؟

  1. باسلام خدمت شما
   خارش پوست و خشکی و تغییر رنگ عموما بخودی خود نشان دهنده ابتلا به سرطان پوست نیستند بعلاوه درصورتیکه علامت بیماری خطرناکی هم باشند (که عموما نیستند) بتاخیر انداختن مراجعه به پزشک فقط شانس شما را برای درمان کاهش داده و شانس بهبودی و سلامتی را از خود دریغ می کنید.
   جدای اینکه میبایست برای آرامش خیال به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید، بعد از مراجع به پزشک متخصص پوست میبایست به یک روانپزشک مراجعه کرده و مشکل خود را شرح دهید، ترس از بیماری امریست که برای خیلی ها ممکن است اتفاق بیافتد و با درمان آن این مشکل نیز برطرف می شود.
   بیاد داشته باشید مشکل ترس از بیماری را باید درمان کنید وگرنه باعث می شود در آینده در صورتیکه واقعا بیماری ای جدی شما را تهدید می کرد و شما بخاطر ترس به پزشک مراجعه نکردید، شانس درمان شما کاهش یابد.

 43. Pariaa گفت:

  سلام
  من ١٦سالمه و حدود ٥سال هست كه زخم هايي با كمي ضخامت روي گردنم ميزنم
  و خيلي هم دكتر رفتم ولي هر بار كه كرم و قرص دادن تا ١ماه خوب شدم ولي بعدش دوباره زخم ها برگشتند.
  آخرين باريم كه دكتر رفتم ٣تا كرم و ٢تا قرص داد ، اونارو استفاده كردم تا يك ماه خوب شد ولي دوباره برگشت، يكي از كرما مگاكورت هست كه اونو استفاده ميكنم و اگر نكنم زخم هام بزرگ تر و بزرگ تر ميشه و ميسوزه و كمي خارش، قبلنا هم كه اونارو ميخاروندم ازش اب يا همون چرك ميومد، خيلي ميترسم كه ديگه خوب نشه يا سرطان باشه چون خيلي وقته اين مشكلو دارم .

  1. باسلام اگر به متخصص پوست مراجعه کردید و ایشون معتقد به سرطان نبودند پس احتمال سرطانی بودن زخم بسیار کم هست. بایانحال برای راحتی خیال خود میتوانید به پزشک متخصص دیگری نیز مراجعه نمایید.
   بعلاوه برای نتیجه گرفتن از درمان میبایست داروها و کرم ها را تا زمانیکه دکتر دستور داده مصرف نموده و بعد از تمام شدن داروها دوباره به پزشک مراجعه نمایید.
   اگر موقع مصرف دارو ها مشکلتان بهبود می یابد، این نشانه خوبی می باشد.

 44. azade گفت:

  بیس روز پیش پام خارش شذیدداشت فک کردم عادیه خاروندم.بعدقرمزشدوسطحش بیشترشددکترگف شاید قارچ باشه کاندیزول استفاده کردم اماخوب نشدبعدیک هفته دوباره رفتم دکترگف از عوارض قرص ایزوترتینویین که میخوردمه.بعددوهفتهذبازم خوب نشدوقرنزیش بیشترشدالبتههمچنان هم خارش داشت.رفتم آزملیش قارچ ولی چن قبلش کرم زده بودم مثبت بود.فعلادکترقرص سفالکسین دادن هر۶ساعت بخورم.ازوقتی کرم نمیزنم جوش های بزرگ خونی دراومده ویکبارهم خودبخودخون اومد.نگرانم میشه برام توضیح بدیدچیکارکنم؟
  قراره۸روزبگذره تادوباره برم آزمایش قارچ.
  ولی خون اومدنش نگرانم کرده

 45. زینب گفت:

  ایاسرطان بوست بدخیم درمان دارد

  1. درمان وجود دارد و بسته به نوع درمان، نوع سرطان و شدت آن امکان موفقیت و یا عدم موفقیت درمان ها وجود دارد.