سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۶ اتفاق زیبایی که با کنار گذاشتن نوشیدن نوشابه های رژیمی رخ می دهد!

این یک تصور غلط است که نوشابه های رژیمی از دیگر نوشابه ها سالمتر هستند . حقیقت اینست که حتی ضرر آن بیشتر هم هست. در حالیکه هنوز تحقیقات برروی این نوشابه ها هنوز در مرحله بررسی مقدماتی میباشد ، مدرک مهمی وجود دارد که صرفنظر کردن از آن برای بدن شما مفید است.
اما آیا ترک کردن آن واقعا در بهبود زندگی شما اثری دارد؟ ما آن را بررسی کردیم و آنچه بدست آمد “آری” است . در اینجا به مواردی که در صورت دوری از نوشابه های رژیمی برای شما اتفاق می افتد اشاره میکنیم :

نوشابه های رژیمی

بهبود در رفتار

اگر نوشیدنی های رژیمی زیاد مصرف کنید ، ممکن است نگران کنار گذاری کافئین باشید هنگامی که از نوشیدنیهای رژیمی صرفنظر میکنید . اما آنچه مشهود است اینست که در واقع شما دچار سردردهای کمتر ، تمرکز و حالت بهتر خواهید شد. برطبق یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ ، آسپاتام ( شیرین کننده مصنوعی ) که در بیشتر نوشابه های رژیمی یافت میشود باعث کج خلقی ، افسردگی و عملکرد شناختی ضعیف میشود.

تمایل کمتر به شکر

اگر نوشابه رژیمی کالری کمتری دارد ، پس مصرف زیاد تر آن نسبت به نوشابه های معمولی ضرری ندارد ، آیا درست است ؟ خیر. حداقل طبق یک مطالعه صورت گرفته درسال ۲۰۱۰ که ثابت کرد شیرین کننده های مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی در واقع تمایل به شکر را افزایش میدهند بعلاوه موجب میشود تمایل بیشتری به غذاهای شیرین داشته باشید در نتیجه موجب افزایش وزن بیشتر در مقایسه با افرادی که نوشابه های معمولی مصرف می کنند داشته باشند.
هر چه به مصرف شکر تمایل کمتری داشته باشید ، کنترل کردن هوس ناگهانی به اسنک ها آسانتر میشود. در نهایت کمک به کنترل افزایش وزن میکند.

 

نوشابه

استخوان های شما محکم تر می شود.

طبق یک مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۱۴ ، مصرف نوشابه باعث ضعف استخوان های بدن کودکان میشود . اما مطالعات کمتری در ارتباط بین مصرف نوشابه و سلامت استخوان های بدن در جوانان انجام شده است و ثابت شده نوشابه ها شامل نوشابه های رژیمی خطر شکستگی لگن را در زنان پس از یائسگی افزایش میدهد . برای نگه داشتن سلامتی و استحکام استخوان های خود تا آنجا که امکان دارد، نه نتنها از مصرف نوشابه ها ی رژیمی صرفنظر کنید بلکه از تمام نوشیدنی های شکر دار و کربن دار دوری کنید.

غذا طعم بهتری می دهد.

شیرین کننده های مصنوعی موجود در نوشابه های رژیمی نه تنها به جوانه های چشایی آسیب میرساند بلکه طعم غذاها را کمتر خوشمزه نشان میدهند. اما آنها میتوانند تاثیرات منفی یرروی دریافت کننده های شیرینی برروی مغز بگذارند. هنگامی که از مصرف نوشابه های رژیمی صرفنظر میکنید از طعم غذاها بیشتر لذت میبرید چراکه مغز و جوانه های چشایی خود را با احساس ساکارین شیرین کننده های مصنوعی پر میکنید.

عملکرد بهتر کلیه

شیرین کننده های مصنوعی بشدت باعث کاهش عملکرد کلیه ، مخصوصا در زنان میشوند. درحالیکه نوشابه های معمولی برای کلیه ها ی شما بهترند .و این بسیار حائز اهمیت است چرا که کلیه های شما نقش مهمی را در سلامت کلی شما ایفا میکنند.

 

 نوشابه های رژیمی

احتمال بروز کمتر دیابت نوع ۲

از آنجاییکه نوشابه های رژیمی حاوی شکر نیستند ، اینطور بنظر میرسد که احتمال بروز دیابت نوع ۲ در آنها وجود دارد بهتر است ، درست است ؟ خیر . برطبق مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته حداقل مصرف روزانه این نوشابه های رژیمی احتمال بروز سندرم متابولیک را تا ۳۶ درصد و دیابت نوع ۲ را تا ۶۷ درصد افزایش میدهد.

در میال جامعه علمی در مورد اینکه آیا شیرین کننده های مصنوعی سالمند یا نه و اینکه چه مقدار از آن برای مصرف مناسب است بحث و جدل وجود دارد . در کنار فواید آن ، مطالعات صورت گرفته برروی حیوانات ثابت کرده شیرین کننده های مصنوعی افزایش وزن ، تومور مغزی ، سرطان تخمدان و بسیاری از آسیب های جدی سلامتی را منجر میشوند.
آسپارتام ، کازارین ،سوکرالوز و دیگر شیرین کننده های مصنوعی همه به سلامت آسیب وارد کرده و باعث واکنش آلرژیک میشوند.
این متن بسیار واضح است : الان زمان آن رسیده از نوشابه های رژیمی دست بکشید.

 

 

منابع

 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24700203
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2892765/
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16945619
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25099544
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3465626/
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3022238/
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19151203
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3198517/

منبع تصاویر 

 • belanjoowellness
 • theconversation
 • soha.vn

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

سلامت عمومی

آزمایش استروژن

آزمایش استروژن چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *