سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

۷ محرک ناملموس میگرن!

بین سردرد و میگرن اختلاف واضحی وجود دارد. سردرد معمولا با گذشت زمان یا با کمک داروهای ضد درد از بین می رود. میگرن می تواند ناتوان کننده و مکرر باشد.اگر از میگرن رنج می برید، مواردی وجود دارند که می توانند آن را تحریک کنند.

به روال زندگی روزانه خود توجه داشته باشید و اگر این موارد در زندگی شما وجود دارند، آن ها را در نظر داشته باشید:

 

غذای مانده

غذای مانده

مواد غذایی غنی از پروتئین پس از پخته شدن شروع به تجزیه می کنند، که باعث تولید تیرامین می شوند، تیرامین ترکیبی طبیعی است که به عنوان عامل سردرد شناخته شده است. اگر غذایی مانده حاوی پروتئین دارید که بیش از ۴۸ ساعت از پخت آن گذشته است، بهتر است آن را دور بریزید. بنابراین سعی کنید قبل از پخت غذا برنامه ریزی کنید.

 

کافئین

کافئین

مشکل کافئین این است که اغلب به جای ایجاد سردرد، کمک به رفع آن می کند. با این حال، مصرف زیاد کافئین همانطور که بعد از مدتی تاثیرش از بین می رود یا وقتی زمان زیادی از مصرف این ماده بگذرد، می تواند باعث ایجاد سردرد شود.

توجه داشته باشید که خود کافئین همچنان می تواند برای برخی افراد مبتلا به میگرن باعث تحریک این بیماری شود و ممکن است نه تنها به شکل قهوه بلکه در شکلات و برخی از چای ها نیز وجود داشته باشد.

 

مدل موی دم اسبی

مدل موی دم اسبی

کشیدن موها به سمت عقب باعث ایجاد فشار در پوست سر شما می شود. این مشکل ممکن است در همان حین رخ ندهد، اما در طول زمان ممکن است خود را در معرض تشدید سردرد قرار دهید. برای حفظ اعصاب و عضلات پوست سر از فشار بیش از حد، از کش یا بندی باریک استفاده کنید. یک ضرب المثلی قدیمی آمریکایی می گوید: “موی خود را به سمت پایین رها کن!”

 

گل

گل

گل ها به عنوان ماده ای دارای بوی قوی شناخته شده هستند؛ اگر حتی موقع لذت بردن از بوی گل ها، متوجه سردرد خود شدید، این موضوع می تواند نشانه ای از بوی خیلی قوی آن ها باشد. خواه بوی خوشایند باشد یا ناخوشایند، برخی بوها می توانند عاملی برای برانگیختگی میگرن باشند.

 

حذف وعده های غذایی

حذف وعده های غذایی

حفظ قند خون، عامل مهمی در اجتناب از میگرن است زیرا مغز شما نمی تواند خودش تنظیم قند خون را انجام دهد. برای جلوگیری از میگرن، سعی کنید وعده های غذایی کوچکتر و با دفعات بیشتر مصرف کنید.

 

استفاده از کامپیوتر

استفاده از کامپیوتر

خیره شدن به کامپیوتر و تلویزیون می تواند باعث ایجاد اضطراب شود، که انتقال دهنده های عصبی التهابی آزاد میشود که ممکن است به سردرد منجر شود. سعی کنید زمان زیادی صرف استفاده از این فن آوری ها نکنید و خواندن کتاب یا بیرون رفتن را جایگزین این کار کنید.

اگر مجبورید با این ابزار کار کنید، از صفحات جایگزین با روشنایی کمتری استفاده کنید. بعضی رایانه ها و تلویزیون ها حتی به شما اجازه می دهند روشنایی روی صفحه را کنترل کنید.

 

سطح هورمون زنانه

سطح هورمون زنانه

شما ممکن است از میگرن قاعدگی رنج ببرید. نوسان سطح هورمون ها ناشی از قاعدگی و تخمک گذاری در بدن زنان، به عنوان عاملی برای ایجاد میگرن شناخته شده است. اگر متوجه شدید میگرن شما در سیکل ماهانه اتفاق می افتد، در مورد داروهایی که می توانند به رفع آن کمک کنند با پزشک خود صحبت کنید.

توجه به زمان شروع و پایان میگرن، در رابطه با برنامه روزانه، می تواند همان سیستمی باشد که شما باید از آن اجتناب کنید و به تمام میگرن های خود پایان دهید. به غیر از موارد ذکر شده در بالا ممکن است در زندگی شما عوامل دیگری وجود داشته باشند که با سردرد شما مرتبط باشند.

به هر نشانه ای دقت کنید آیا راه های دیگری برای تحت کنترل داشتن میگرن خود دارید؟ به ما اطلاع دهید.

مقاله مرتبط : مواد غذایی محرک میگرن !

 

منابع

 • http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/tyramine-and-migraines
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19219847
 • http://www.headaches.org/education/Headache_Topic_Sheets/Exertional_Headaches
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19143770
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3002599/

منبع تصاویر 

 • media.phillyvoice
 • positivelyoakes
 • alibris
 • corecare
 • static.psycom
 • cmeimg-a.akamaihd
 • rd

‏‫‬

 

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

زیبایی

فرآیند کویتیشن اولتراسوند

آیا کویتیشن اولتراسوند در از بین‎ بردن چربی مؤثر است؟

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *