سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آشنایی با استروئیدهای آنابولیک ٬عوارض و آسیب ها

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که چگونه آن وزنه‌برداران بزرگ، وزنه‌های سنگین را برمی‌دارند؟ درحالی که بعضی از آنها ممکن‌است عضلات خود را از طریق یک رژیم سفت‌وسخت کاهش وزن و رعایت اصول رژیمی بدست‌آورند، برخی دیگر ممکن ‌است از طریق استفاده‌ غیرقانونی از استروئیدهای آنابولیک بدست‌آورند.

همه چیز درباره استروئیدهای آنابولیک 

 

استروئیدهای آنابولیک

استروئیدها، ساختارهای ترکیبی مشابه به هورمون‌های جنسی تستسترون مردانه هستند. آن‌ها استفاده‌های پزشکی قانونی دارند. برخی اوقات، پزشکان استروئیدهای آنابولیک را برای کمک به مردانی که تستوسترون کافی در بدن خودشان تولید نمی‌شود تجویز می‌کنند. پزشکان، هم‌چنین نوع خاصی از استروئیدها به نام کورتیکواستروئیدها را برای کاهش ورم استفاده‌می‌کنند. کورتیکواستروئیدها، استروئیدهای آنابولییک نیستند و آن اثرات مضر را ندارند.

اما پزشکان هرگز استروئیدهای آنابولیک را برای جوانان و افراد سالم برای ساختن عضلات آنها تجویز نمی‌کنند. بدون نسخه‌ی پزشک، استروئیدها غیرقانونی هستند.

انواع مختلفی از استروئیدها وجود دارد. دراینجا، لیستی از برخی از استروئیدهای آنابولیک وجود دارد که امروزه مورداستفاده‌است: پارابولان، سوستانون، دایانوبول، وینسترول، دکا-دورابولین و ترنبلون.

استروئید خیابانی

نام های خیابانی استروئید ها چیست ؟ 

کلمات عامیانه برای استروئیدها، به‌سختی پیدا می‌شوند. اکثر مردم فقط می‌گویند استروئید. استروئیدها ممکن‌است هورمون یا آمپول نامیده‌شوند. نام علمی برای این رده از داروها، استروئیدهای آندروژنی آنابولیک است. آنابولیک به عضله‌سازی اشاره‌دارد. آندروژنی به افزایش ویژگی‌های مردانه اشاره‌دارد. اما حتی دانشمندان هم به آن، به‌طور کوتاه، استروئیدهای آنابولیک می‌گویند.

تزریق استروئید

استروئیدهای آنابولیک چگونه استفاده‌می‌شوند؟

برخی مصرف‌کنندگان، استروئیدها را به‌صورت قرص مصرف‌می‌کنند. برخی دیگر استروئید را به‌صورت تزریقی مستقیم به عضله هدف تزریق می‌کنند. وقتی که مصرف‌کنندگان این دارو را به مقدار زیاد مصرف‌می‌کنند، “معتاد” نامیده‌می‌شوند. معتادان به این دارو، ده تا صد برابر بیش‌تر از مقدار تجویز شده برای مصرف پزشکی استفاده‌می‌کنند.

بسیاری از مصرف‌کنندگان استروئید، یک یا دو نوع از استروئیدها را در یک بار استفاده‌می‌کنند. استک کردن یا ترکیب استروئید روشی است برای مصرف‌کنندگانی که می‌خواهند به‌سرعت عضلات خود را حجیم کنند . برخی از معتادان، دوز مصرف دارویی خود را در چرخه‌ هفتگی ۶ تا ۱۲ هفته، هرمی می‌کنند. در آغاز دوره ، مصرف‌کنندگان استروئید، با دوز کم شروع می‌کنند و به آهستگی به دوزهای زیاد افزایش می‌دهند. در نیمه‌ی دوم چرخه، آنها به‌تدریج مقدار استروئیدها را کاهش می‌دهند.دلیل هیچ یک از این روش‌ها تاکنون ثابت نشده‌ است . 

استفاده نوجوانان از استروئید

آیا نوجوانان از استروئیدهای آنابولیک استفاده‌می‌کنند؟

اغلب نوجوانان باهوش هستند و از استروئیدها دوری می‌کنند. به‌عنوان بخشی از مطالعه‌ی NIDA (موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر) ، از نوجوانان پرسیده‌شده‌بود که آیا تاکنون شده‌است که حتی برای یک بار اقدام به مصرف استروئید کرده‌باشند ؟ ۲٫۵% از کلاس هشتم اقدام به این کار کرده‌بودند ٬ ۳٫۵% از دانش‌آموزان کلاس دهم و ۴% از کلاس دوازدهمی‌ها از استروئید استفاده‌کرده‌بودند.

عوارض مصرف استروئید

عوارض شایع مصرف استروئیدهای آنابولیک چیست؟

استروئیدها باعث ریزش مو و جوش می‌شوند. باعث رشد سینه در مردان و رویش ریش در زنان می‌شود. استروئیدها باعث رشد تومور در کبد  و مسدود شدن رگ های قلب می‌شوند. آن‌ها هم‌چنین ممکن‌است باعث عصابنیت مصرف‌کننده شوند. به‌ طور خلاصه ، استروئیدها ضربه‌ی سختی به بدن میزنند.

استروئیدها، مصرف‌کنندگان را عضلانی می‌کنند اما سلامت را به میزان وحشتناکی به خطر می‌اندازند. این درست است که با استروئیدها، ماهیچه‌ های سر شانه برآمده می‌شود ٬‌ سیکس پک یا شکم شش تکه در می آورید و دور بازو هایتان ۴۰ سانت می شود ! اما همه این‌ها ظاهری است . مصرف‌کنندگان استروئید ممکن‌است زمانی که در آینه نگاه می‌کنند بسیار خوشحال شوند اما استروئید ها برای آن ها مشکلات داخلی بسیاری به وجود می آورد. این مشکلات ممکن‌است در بقیه زندگی به آن‌ها صدمه‌بزند. استفاده از استروئید ممکن‌است عمر آن‌ها را کاهش‌دهد.

عدم تعادل هورمونها

چگونه استروئیدها باعث عدم تعادل هورمون‌ها می‌شوند ؟

برای نوجوانان، تعادل هورمون مهم‌است. هورمون‌ها در توسعه‌ ویژگی‌های دخترانه در دختران و ویژگی‌های پسرانه در پسران نقش دارند. وقتی که شخصی به استروئید معتاد می‌شود، ادغام جنسیتی رخ می‌دهد. استفاده از استروئید در پسران باعث چروک شدن بیضه و کاهش تعداد اسپرم می‌شود. هم‌چنین ممکن‌است منجر به ایجاد سینه زنانه شود.

استفاده از استروئیدها در دختران باعث می‌شود عضلانی‌تر شوند. صدایشان بم‌تر می‌شود. رویش موی بدنشان زیاد می‌شود. سایز سینه‌هایشان کاهش می‌یابد.

خطر توقیف رشد

نوجوانان در معرض خطر توقف رشد

نوجوانانی که سوء‌مصرف استروئید دارند، قبل از رشد بزرگسالی جهش می‌کنند و در معرض خطر توقف رشد هستند و ممکن‌است قدشان کوتاه بماند و به اندازه‌ی کامل بالغ خود نرسند. چرا؟ زیرا بدن برای توقف رشد بعد از نوجوانی برنامه‌ریزی‌شده‌است. وقتی که سطوح هورمون‌ها به نقطه‌ی خاصی می‌رسد، بدن فکر می‌کند که قبلا به بلوغ رسیده‌است. بنابراین، استخوان‌ها این پیام را می‌گیرند و رشد را خیلی زود متوقف می‌کنند.

استروئید کشنده است

سوء‌مصرف استروئید می‌تواند کشنده باشد

وقتی‌که استروئیدها وارد بدن می‌شوند، به اندام‌ها و عضلات مختلفی می‌روند. استروئید بر سلول‌های فردی اثر می‌گذارد و باعث‌می‌شود آن‌ها پروتیین تولیدکنند. این پروتیین‌ها مشکل ساز می‌شوند.

برای‌مثال، کبد تومور تولید می‌کند و باعث سرطان می‌شود. سوء‌مصرف‌کنندگان استروئید ممکن‌است به یک موقعیت پیچیده دچار شوند که peliosis hepatis نامیده می‌شود که در آن کیست‌های پر از خون در کبد ایجاد می‌شود. تومورها و کیست‌ها هر دو می‌توانند پاره‌شوند و باعث خونریزی داخلی شوند.

استروئیدها اصلا دوست قلب نیستند. سوء‌مصرف استروئید می‌تواند باعث حملات و سکته‌های قلبی، حتی در ورزشکاران جوان شود. نحوه‌ی اثر آن اینگونه است؛ استفاده از استروئید می‌تواند منجر به شرایطی شود که بیماری آترواسکلروز یا تصلب شرايين نامیده‌می‌شود که باعث رسوب چربی در عروق می‌شود و جریان خون را مختل می‌کند. وقتی که جریان خون به قلب مسدود شود، حمله‌ قلبی رخ می‌دهد. اگر جریان خون به مغز مسدود شود، باعث سکته‌ مغزی می‌شود.

حجیم کردن عضلات با استفاده از استروئید، نوجوانان را در خطر بیش‌تر بیماری‌های کبدی و قلبی‌-عروقی قرار می‌دهد. استروئیدها می‌توانند سیستم ایمنی را که به بدن کمک می‌کند در برابر میکروب‌ها و بیماری‌ها مبارزه‌کنند، تضعیف کنند. این بدین معنی است که ابتلا به بیماری های ساده پیش پا افتاده ترین عوارض سوء‌مصرف‌کننده‌ی استروئید است.

با تزریق استروئید، نوجوانان در معرض بیماری‌های ایدز ، هپاتیت آ و هپاتیت سی قرار می‌گیرند. بسیاری از سوء‌مصرف‌کنندگان، به‌صورت مشترک و غیر استریل تزریق می‌کنند که می‌تواند باعث شیوع عفونت‌های ویروسی شود.

خشونت و افسردگی ناشی از مصرف استروئید

استروئیدها می‌توانند باعث تغییرات خلقی شدید شوند

استروئیدها هم‌چنین می‌توانند مغز شما را آشفته‌کنند. خشم و حتی آدم کشی می‌تواند از چگونگی فعالیت استروئید در مغز ناشی‌شوند. درست است. حتی افرادی که آرام و نرمال شناخته‌شده‌اند ممکن‌است در اثر مصرف این هورمون‌های مصنوعی، مرتکب قتل شوند.

خلق‌وخو و احساسات شما توسط سیستم لیمبیک مغز متعادل می‌شود. استروئیدها بر روی سیستم لیمبیک اثر می‌کنند و ممکن‌است باعث تحریک‌پذیری و افسردگی خفیف شوند. در نهایت، استروئیدها می‌توانند باعث جنون، هذیان و تجاوز خشونت‌آمیز شوند.

جوش و آکنه در اثر مصرف استروئید

اثرات بدشکلی ظاهری استروئیدها

استروئیدها به‌طور شدید باعث بدشکلی، آکنه ، موهای چرب و طاسی در دختران و پسران می‌شود.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • webmd
 • wikipedia
 • National Institute on Drug Abuse
 • National Institutes of Health, U.S
 • Department of Health and Human Services

منبع تصاویر

 • shreddedphysique
 • steroidal
 • gizmodo
 • medshadow
 •  drarpitajain
 • livestrong
 • momjunction
 • steroidcentraluk
 • theconversation
 • dermquest

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

علائم رینوفیما

رینوفیما چیست؟

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

علل و درمان چین‌های بینی

علل و درمان چین‌های بینی

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

پوست و مو

محصولاتی مناسب برای مراقبت از پوست صورت

حقایقی پیرامون مراقبت از پوست صورت

پوست و مو

جوش‌های سرسیاه

۸ روش پاک‌سازی جوش‌های سرسیاه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *