سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ورم مفاصل و تب روماتیسمی

ورم مفاصل اصطلاح مبهمی است که معمولا به معنای درد و انقباض مفاصل بدن به کار می رود . روماتیسم اصطلاح مبهم تر دیگری است که اغلب برای دردهایی که ممکن است در مفاصل ، عضلات یا قسمت های دیگر بدن به وجود بیاید ، استفاده شود . با راستینه همراه باشید .

 

 از بین رفتن غضروفها

ورم مفاصل ، تب روماتیسمی و آستئوآرتریت

بسیاری از اشخاص حتی بعضی از پزشکان ، این کلمات را به طریق نامفهوم به کار می برند زیرا بیماری های ورم مفاصل و روماتیسم با وجود پژوهش های پزشکی در سال های اخیر ، هنوز کاملا شناخته نشده اند .

ورم مفاصل انواع مختلفی دارد که بیشترین نوع آن باعث از بین رفتن غضروفها می شود .غضروف ماده ی درخشانی است که مفصل را در انتهای استخوان ها می پوشاند . هنگامی که غضروف سالم است استخوان ها به نرمی حرکت می کنند ، اما وقتی که غضروف فرسوده یا بیمار است ، دچار ترک شده و زبر و ضخیم می شود و معمولا وقتی که مفصل حرکت می کند ، باعث انقباض ، تورم و درد می شود .

 

 آستئوآرتریت

درباره ی آستئوآرتریت توضیح بفرمایید ؟

رایج ترین نوع ورم مفاصل است . عقیده بر این است که غضروف ها در سنین بالا ، یا به خاطر استفاده ی زیاده از حد ، فرسوده می شوند این بیماری عمدتا بر غضروف هایی از بدن که وزن زیادی را متحمل می شوند مانند باسن ، زانوها ، و مهره ی پشت اثر می گذارد . غضروف های زانوهای فوتبالیست ها و افراد دیگری که ورزش های سنگین انجام می دهند ، از این نوع ورم مفاصل آسیب می بینند .

بعضی افراد حتی زمانی که کاملا جوان هستند به این بیماری دچار می شوند . گاه نیز ممکن است مشکلی در عملکرد مواد شیمیایی بدن آنها وجود داشته باشد که غضروفها را از بین می برد ، یا ممکن است قبلا به مفصل آنها آسیب رسیده باشد .

استئوآرتریت معمولا با داروهای ضد التهاب مانند آسپرین قابل درمان است .

این بیماری اغلب باعث کوتاهتر شدن عمر شخص نمی شود . اگر بیمار ازکار افتاده باشد ، با یک عمل جراحی می توان مفصل ورم کرده را با مفصل مصنوعی تعویض نمود .

حدود ۱۰۰ نوع دیگر ورم مفاصل وجود دارد که اغلب بسیار نادر هستند . کودکان به ورم مفاصل نوجوانی مبتلا می شوند اما سه چهارم آنها کاملا بهبود می یابند . نقرس نوعی دیگر از ورم مفاصل است .

نکته : مفصل طبیعی توسط یک لایه ی درونی به نام سینوویوم Synovium احاطه شده ، که مفصل را مرطوب نگه می دارد و باعث می شود استخوان ها در جای خود قرار گیرند . در ورم مفاصل ، این لایه ی درونی فاسد شده و باعث ضخیم شدن و ورم می شود و ممکن است استخوانها به هم بچسبند . سینوویوم به بافتهای بی مصرفی که پانوس نامیده می شوند تبدیل می گردد .

 

  آرترید روماتوئید

راجع به ورم مفاصل روماتیسمی نیز توضیح بفرمایید ؟

حدود یک نفر از سی نفر که بیشتر جوانان و گاهی اشخاص مسن تر هستند به آرترید روماتوئید دچار می شوند . این بیماری از استئوآرتریت جدی تر و با آن متفاوت است . شخص احساس بیماری می کند و معمولا مفاصل انگشتهایش متورم و قرمز شده و درد می گیرند . همچنین مفصل مچ دست ، شان ، مچ پا ، زانو و آرنج نیز از دیگر مفاصلی هستند که مبتلا می شوند .

بیماری ورم مفاصل روماتیسمی معمولا مزمن می شود و برای سال های متمادی ادامه می یابد ولی گاهی نیز درمان پذیر است ، اما این مداوا یک تسکین موقتی است . عاقبت به مرور زمان دست ها از شکل طبیعی خارج شده ، حرکت دادن آنها مشکل می شود . بعضی داروها برای تخفیف درد مناسب هستند ، اما مانند انواع دیگر ورم مفاصل هیچ درمانی برای آن وجود ندارد .
این بیماری مربوط به سیستم دفاعی بدن است . بدین معنی که سیستم دفاعی بدن که برای مبارزه با عفونت و درمان زخم ها طراحی شده ، اشتباها به بافت های خود حمله می کند .

 

تب روماتیسمی

تب روماتیسمی چگونه ایجاد می شود ؟

این بیماری به خاطر اینکه باعث تورم و درد مفاصل ( روماتیسم ) و بالا رفتن درجه حرارت بدن می شود ، تب روماتیسمی نامیده می شود . درواقع ممکن است تمام بدن به این بیماری مبتلا شود اما معمولا قلب بیشتر از مفاصل و به صورت جدی تر آسیب می بیند .

تب روماتیسمی مستقیما به وسیله ی باکتری به وجود نمی آید ولی عقیده بر این است که باکتری ها تا اندازه ای باعث این بیماری می شوند . ممکن است نوعی حساسیت به باکتری اِستِرِپتوکوک که باعث بوجود آمدن بیشتر گلودردهاست ، موجب بروز این بیماری شود . البته این بیماری ، امروزه بسیار نادر است . مبتلایان به این بیماری ، که معمولا کودکان هستند حدود ۱۰ روز بعد از گلودرد یا ورم لوزه ها ، در مفاصل خود احساس درد و تب می کنند . مفاصل آسیب دیده ممکن است متورم شوند و پوست روی آن گرم و قرمز گردد . به طور معمول پس از بهبود یک مفصل مفصل دیگر مبتلا می شود و ممکن است خارش در بازوها و ساق های پا به وجود آید .

مداوای موقتی به وسیله ی داروهای مسکن انجام می گیرد . بیماری ممکن است از دو هفته تا چند ماه به طول انجامد . با وجود اینکه در بیشتر موارد قلب دچار التهاب می گردد اما کودک بیمارممکن است از درد قفسه ی سینه شکایت نکند اما خطر اصلی در دریچه های قلب پدید می آید که ممکن است برای همیشه صدمه ببینند .

امروزه تب روماتیسمی کمتر از قبل عمومیت دارد ولی هنوز یک بیماری جدی تلقی می شود و بعد از مدتی باعث بوجود آمدن مشکلاتی در قلب خواهد شد . داروهای آنتی بیوتیک کمک می کنند که این بیماری تخفیف یابد و کسانی که قبلا به این بیماری دچار بوده اند باید همیشه به پزشک یا دندانپزشک خود تذکر دهند تا آنها احتیاط های لازم را به عمل آورند .

نوعی بیماری اعصاب به نام سَن ویتوس دَنس St. Vitu s Dance ممکن است از تب روماتیسمی منتج شده باشد . کودکی که به این بیماری مبتلا می شود ، پیوسته ، دست ها ، پاها و یا سر خود را حرکت می دهد .

مقاله مرتبط : تعویض مفصل زانو

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر 

  • wellcometrust.files.wordpress
  • webmd
  • cdn2.curejoy
  • pediatric-partners

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات پزشکی

اسهال

علت‌ها و علامت‌های اسهال

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

کنترل اضطراب با مواد غذایی

کنترل اضطراب با مواد غذایی!

سلامت عمومی

دیابت

تاثیر دیابت بر سلامت پا

سلامت عمومی

معاینه پا

به معاینه پا اکتفا نکنید!

اختصاصی

مشکلات سلامتی بعد از 50 سالگی!

مشکلات سلامتی بعد از ۵۰ سالگی!

اختصاصی

زردچوبه

زردچوبه چیست؟‌ آشنایی با خواص زردچوبه

تغذیه و سلامتی

روغن کنجد

درباره روغن کنجد چه می دانید؟خواص روغن کنجد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *