سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

جراحی مغز در حالت بیداری

به گفته محققان، جراحی مغز در حالت بیداری ممکن است درمان آنوریسم مغزی را بهبود بخشد.

محققان می گویند در روش جدید برای ضایعات خطرناک، جراحان می توانند بازخورد بیمار را در طی مراحل جراحی دریافت کنند.

جراحی مغز

نتایج بهتر جراحی مغز آنوریسم در حالت بیداری

آنوریسم مغزی یک ناحیه ضعیف در یک رگ خونی است که خون را به مغز می رساند. این مشکل معمولا با یک روش جراحی موسوم به “کلیپینگ“، در حالی که بیمار تحت بیهوشی عمومی است، درمان میشود.

اما تیمی از محققان دانشگاه سنت لوئیس در میسوری دریافتند که “عمل جراحی مغز در حالت بیداری” با استفاده از آنچه که آرام سازی آگاهانه نامیده می شود، میتواند نتایج را بهبود بخشد.

با آزمایش این روش روی ۳۰ بیمار آنوریسم، سرپرست این مطالعه دکتر سلیم عبدالرئوف و تیمش قادر به برقراری ارتباط با بیماران و آزمایش عملکرد مغز در طول عمل جراحی بودند.

در طی عمل، جراحان جمجمه را باز کرده و سرخرگ زیر آنوریسم را با کلیپس میبندند تا خون دیگر به آن وارد نشود. این کار باعث می شود رگ خونی کوچک شود و مانع از پارگی آن شود. به گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی ، آنوریسم پاره شده می تواند منجر به ناتوانی جدی یا مرگ شود.

در حالی که با این روش، سه نفر از ۳۰ بیمار علائم هشدار دهنده ای از خونریزی مسدود شده، نظیر تاری دید و یا عدم توانایی مشت کردن، را ایجاد کردند.

عبدالرئوف، رئیس بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه، گفت: هنگامی که این علائم هشدار ایجاد میشود، پزشکان میتوانند جای کلیپس ها را تغییر دهند و مشکلات احتمالی را طی چند ثانیه حل کنند.

او گفت: “این عمل فورا اتفاق می افتد و شگفت انگیز است.”

عبدالرئوف گفت که بیماران هرگز درد را احساس نکردند. آنها عمیقا خواب بودند، زیرا تیم جراحی قطعه ای از جمجمه آنها و بخش متاثر بر درد در مغز آنها را برداشته بودند. وی توضیح داد که بیماران فقط هنگامی که آنوریسم پنس میشود بیدار و هوشیار بودند و خود مغز بدون گیرنده درد بود.

عبدالرئوف گفت: با عمل متعارف جراحی تحت بیهوشی عمومی، زمانی که یک یا چند پنس به سرخرگ زده میشود، ممکن است عروقی کوچک در پشت آنوریسم وجود داشته باشند که ممکن است به طور غریزی بسته شوند.

وی افزود، اگر این رگ های مسدود شده نواحی مغز که در عملکردهای حیاتی مانند صحبت کردن، حرکت و بینایی نقش دارند را خون رسانی کنند، بیماران ممکن است با مشکلات دائمی عصب شناختی از خواب بیدار شوند.

عبدالرئوف توضیح داد که نظارت بر موج مغزی که در حین بیهوشی عمومی بیماران انجام میشود، به طور کامل قابل اعتماد نیست. او گفت که هیچ راهی برای نظارت بینایی بیماران در هنگام خواب وجود ندارد.

جراحی در حالت بیداری

جراحی در حالت بیداری ممکن است مزایای دیگری نیز داشته باشد. به گفته محققان برخی از خطرات مربوط به بیهوشی عمومی را حذف میکند و گزینه ای مناسب برای بیماران مبتلا به آنوریسم های مغزی تهدید کننده حیات است که کاندید بیهوشی عمومی نیستند.

این نوع جراحی در حال حاضر برای درمان تشنج و برخی تومورهای مغزی استفاده می شود.

با این حال، عمل جراحی مغز در حالت بیداری برای همه مناسب نیست.

دکتر مارک باین، جراح مغز و اعصاب در کلینیک کلیولند که در این مطالعه مشارکت نداشته است، گفت: “این عمل بیمار خاص می طلبد.” وی گفت، همچنین هنوز مطالعات بیشتری برای بررسی اثرات آرامش بخشی آگاهانه در هنگام کلیپینگ آنوریسم مورد نیاز هستند.

مارک باین گفت: چندین دلیل مهم برای این مسئله وجود دارد. وی توضیح داد: “هنگامی که بیماران تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرند، از لحاظ مکانیکی تهویه می شوند و مغز آنها آرام تر می شود.” بیماران آرام شده و بیدار ممکن است خوب نفس نکشند و این مسئله سبب تورم مغز می شود. وی افزود که این امر می تواند جراحان را برای رسیدن به آنوریسم دشوارتر کند.

باین گفت عمل جراحی آنوریسم یک پروسه بسیار دقیق است که شامل رگ های خونی کوچک است. احتمال اینکه بیمار بتواند حرکت کند نقطه ضعف بزرگ این روش است.

در همین حال، باین اشاره کرد که درمان های غیر جراحی موثر برای آنوریسم های مغزی، مانند کویل ها و کاتتر ها وجود دارند. وی گفت: “ما می توانیم برخی از انواع حفاظت را با این روش های کمتر تهاجمی استفاده کنیم.”

اکثر آنوریسم های مغزی تا زمانی که خیلی بزرگ نشوند و نترکند، علائمی ایجاد نمی کنند. به طور کلی، در حدود ۳۰۰۰۰ نفر، هر ساله از آنوریسم مغزی پاره شده رنج می برند.

به گفته موسسه اختلالات عصبی و سکته مغزی، از این موارد، حدود ۴۰ درصد مرگ و میر در ۲۴ ساعت اول و ۲۵ درصد دیگر بیماران طی شش ماه به خاطر عوارض، جان خود را از دست می دهند.

یافته های این مطالعه در نسخه اوت مجله جراحی مغز و اعصاب منتشر شدند.

 

منابع

  • Saleem Abdulrauf, M.D., chair, neurosurgery, Saint Louis University, Missouri; Mark Bain, M.D., neurosurgeon, Cleveland Clinic, Ohio; Journal of Neurosurgery, August 2017
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • ۳٫bp.blogspot
  • /i.ytimg
  • planetacurioso

‏‫‬‬‬

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

اطلاعات پزشکی

دیابت نوع 1

آینده درمان دیابت: آیا درمان ممکن است؟

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف پلاویکس (کلوپیدوگرل)

موارد استفاده و عوارض پلاویکس

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن با خوردن سبزیجات

۸۷ نوع از سبزیجات با کربوهیدرات پایین که کاهش وزن را تسهیل میکنند!

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

15 خوراکی غنی از منیزیم

با خوردن این ۱۵ خوراکی از بروز سکته مغزی جلوگیری کنید!

سلامت عمومی

زردچوبه

تاثیر مصرف روزانه زردچوبه بر روی مغز!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *