سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ترکیب گریپ فروت با برخی داروها میتواند خطرناک باشد!

گریپ فروت می تواند در ترکیب با داروها بسته به نوع دارو، خطرناک باشد. اگر آب میوه گریپ فروت را دوست دارید، باید بدانید که گریپ فروت می تواند عملکرد بعضی از داروها را تحت تاثیر قرار دهد، به ویژه داروهایی که برای درمان فشار خون بالا و یا ریتم نامنظم قلب استفاده میشوند. این پیامی است که از سوی سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) منتشر شده است.

 

ترکیب گریپ فروت با برخی داروها

هشداری برای اینکه گریپ فروت و داروها بسته به نوع دارو، همیشه نباید ترکیب شوند.

FDA در مورد مصرف برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه که از طریق دهان مصرف می شوند، به همراه نوشیدن آب گریپ فروت یا خوردن گریپ فروت هشدار میدهد.

قائم مقام سازمان غذا و دارو آمریکا در نشست خبری گفت: در بسیاری از انواع داروها که با آب گریپ فروت ارتباط دارند، “آب گریپ فروت باعث می شود بیشتر دارو به خون وارد شود. هنگامی که داروی زیادی در خون وجود داشته باشد، ممکن است عوارض جانبی بیشتری داشته باشید.”

نمونه هایی از انواع داروهایی که می توانند تحت تاثیر گریپ فروت قرار گیرند عبارتند از: داروهای استاتین کاهش دهنده کلسترول، مانند زاکور (سیمواستاتین) و لیپیتور (آتورواستاتین). داروهای فشار خون بالا مانند پروکاردیا و Adalat CC (که هر دو نیفدیپین هستند).

داروهای مورد استفاده پس از پیوند اعضا، مانند سندیمون و نئورال (که هر دو سیکلوسپورین هستند). داروهای ضد اضطراب مانند بوسپیرون.

کورتیکواستروئیدهای مورد استفاده برای درمان بیماری کرون یا کولیت زخمی، مانند انتاکورت EC و اوسریس (که هر دو بودزوناید هستند).

 

گریپ فروت

داروهای مورد استفاده برای درمان ریتم های غیر طبیعی قلب مانند Pacerone و Nexterone (که هر دو آمیودارون هستند). بعضی از آنتی هیستامین ها مانند Allegra (فکسوفنادین).

آب گریپ فروت بر تمام داروهای موجود در دسته های ذکر شده تاثیر نمی گذارد. FDA می گوید، شدت تعامل می تواند بسته به فرد، دارو و مقدار مصرف آب گریپ فروت متفاوت باشد.

تمام اطلاعاتی که در بروشور داروهای شما ذکر شده اند را بخوانید و با پزشک، داروساز یا سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود مشورت کنید تا در مورد اینکه آیا دارو توسط آب گریپ فروت تحت تاثیر قرار می گیرد یا اینکه (در صورت تاثیر داشتن) چه مقدار آب گریپ فروت میتوانید بخورید، اطلاعات کسب کنید.

همچنین بررسی کنید که آیا میوه ها یا آبمیوه های دیگر ممکن است داروهای شما را به نحوی مشابه با آب گریپ فروت تحت تاثیر قرار دهند یا خیر.

 

منابع

  • U.S. Food and Drug Administration, news release
  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • cdn.images.express
  • foodtribute

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

پاکسازی کبد

بهترین خوراکی ها برای پاکسازی کبد

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

موادی بر داروی شما تاثیر میگذارند

موادی که می توانند بر روی داروی شما تأثیر بگذارند!

پوست و مو

محافظت از پوست در برابر آفتاب

۱۰ خوراکی که پوست شما را از آسیب آفتاب محافظت می کند!

اختصاصی

سلامت چشم

خوراکی های مفید برای چشمان شما

اختصاصی

سلامتی آقایان

آقایان! این ۱۰ اشتباه را در مورد سلامتی خود مرتکب نشوید…

اطلاعات پزشکی

دیابت

دیابتی ها چطور سفر کنند؟

اختصاصی

اختلال پرخوری یا پراشتهایی روانی؟

اختلال پرخوری چیست ؟

رپورتاژ آگهی

تاثیر مصرف مواد بر قلب

ریپورتاژ: اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های قلبی عروقی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *