سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

افزایش بیش از حد مرگ و میر افراد بستری شده در بیمارستان پس از مسمومیت اپیوئید

پژوهشی جدید نشان می دهد میزان مرگ و میر در میان افرادی که استفاده آنها از مواد مخدر در بیمارستان آنها را گرفتار کرده است، چهار برابر افزایش یافته است. محققان خاطرنشان کردند که اکثر مصرف کنندگان داروهای مخدر بیشتر در اثر استفاده بیش از حد (اوردوز) که تهدید کننده زندگی فرد است، به بیمارستان منتقل می شوند تا درمان اعتیاد به داروهای مخدر.

مسمومیت اپیوئید

تجزیه و تحلیل جدید داده های بیمارستان فدرال نشان داد، در سال ۲۰۱۴، حدود ۲ درصد از افرادی که به دلیل مصرف اپیوئیدها بستری شده بودند فوت کردند، در مقایسه با ۰٫۴ درصد، قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی.

دکتر زیروئی سانگ گفت: همان تحلیل نشان داد که در سالهاي اخير بستري شدن به خاطر مسموميت با مواد مخدر يا هروئين افزايش یافته است، حتي با وجود کاهش ميزان افرادي که به دنبال درمان اعتیاد به اپیوئیدها در بیمارستان بستری میشوند. وی استادیار سیاست مراقبت های بهداشتی در دانشکده پزشکی هاروارد است.

قبل از قرن بیستم، اکثر بستری های مربوط به اپیوئیدها برای درمان وابستگی به مواد مخدر و سوء مصرف بودند. سانگ گفت،” وضعیت دشوار تر اوردوز مواد مخدر در حال حاضر به عنوان علت اصلی پذیرش مربوط به مواد مخدر در بیمارستان ها است. ”

وی خاطر نشان کرد، شما می توانید ببینید که تشخیص های اولیه به دلیل وابستگی یا سوء مصرف به تدریج کاهش می یابند، در حالی که تشخیص اولیه مسمومیت با مواد مخدر و هروئین به طور پیوسته افزایش می یابد.” طبق تحلیل سانگ از بزرگترین پایگاه اطلاعاتی افراد بستری شده در بیمارستان کشور، بیماران پذیرش شده برای مسمومیت مواد مخدر یا هروئین بیشتر احتمال داشت سفیدپوست و میانسال باشند، از منطقه ای با درآمد پایین باشند و یا برای معلولیت تحت درمان قرار گرفته باشند.

یکی از کارشناسان سیاست سلامت این نتایج را نگران کننده ارزیابی کرد. امیلی فاینشتاین، مدیر قانون و سیاست سلامت مرکز ملی اعتیاد و سوء مصرف مواد، گفت: “بحران اپیوئید گریبان افرادی که قبلا در بحران های هروئین در تاریخ کشور ما درگیر نبودند، را نیز گرفته است.”

فاینشتاین افزود: “مطالعات به ما می گویند که آمریکایی های سفید پوست زودتر جان خود را از دست میدهند.” “ما فکر می کنیم این مسئله به دلیل سوء مصرف مواد است و این مطالعه این دلیل را تایید می کند. ما شاهد سوء مصرف مواد مخدر هستیم که تا حدی موجب ایجاد این روند میشود.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، روزانه حدود ۹۱ نفر به خاطر مصرف بیش از حد مواد مخدر می میرند. بیش از ۶۴۰۰۰ مرگ و میر ناشی از مسمومیت در سال ۲۰۱۶ رخ داده است، از جمله بیش از ۱۵۰۰۰ مرگ و میر ناشی از هروئین و بیش از ۲۰۰۰۰ مرگ ناشی از اپیوئیدهی مصنوعی.

فاینشتاین گفت، مشاهدات سانگ تاییدی بر آنچه که کارشناسان در مورد پیشرفت اپیدمی اپیوئید گمان میکردند است، که به افزایش تعداد آمریکایی هایی که به داروهای ضد درد تجویزی روی می آورند و به استفاده از آن ها وابسته میشوند، منتهی میشود.

فاینشتاین گفت: “ما می دانیم چیزی که آغازگر این مشکل است، استفاده نادرست از داروهای مخدر تجویز شده است، همچنین می دانیم که این مسئله دیگر موجب بروز مشکل نمی شود.”

فاینشتاین توضیح داد: واکنش اولیه به اپیدمی اپیوئید، دسترسی محدود به داروهای تجویزی است، اما به موضوع اصلی اعتياد به مواد مخدر پرداخته نشده است.

به گفته فاینشتاین و سانگ، مصرف کنندگان مواد مخدر احتمالا بیشتر از مرگ و میر ناشی از اوردوز (مسمومیت) رنج می برند زیرا آنها داروهای تجویز شده را به مواد مخدر قوی تر و راحت تر مانند هروئین و فنتانیل تغییر داده اند.

سانگ می گوید: “هروئین و به ویژه فنتانیل، که شکل قوی تری از اپیوئیدها است، موجب خطرات بالاتری از مسمویت قرص های اپیوئیدی معمولی، میشود.”

دکتر تیم برنان، پزشک متخصص در موسسه اعتیاد در دانشکده پزشکی ایکانی در Mount Sinai ، گفت: “فنتانیل می تواند ۵۰ تا ۱۰۰ برابر قویتر از هروئین باشد و اغلب مانند هروئین خیابانی یا قرصهای غیرقانونی خیابانی بدون اطلاع مصرف کننده داده می شود.”

 

 بستری شدن در بیمارستان پس از مسمومیت اپیوئید

برنان گفت: “در حال حاضر بسیاری از افراد دیگر بدین دلیل روانه بیمارستان میشوند که به طور تصادفی با مواد مخدری که خود انتخاب کرده اند مسموم شده اند. شما فکر می کنید که هروئین خریده اید، اما بیشتر هروئین ها تقلبی هستند و آغشته از فنتانیل می باشند، که باعث می شود هروئین بسیار خطرناک تر شود. نه تنها افراد بیشتر از این محصول استفاده می کنند، بلکه این محصول خطرناک تر از قبل نیز می باشد”.

با این وجود توضیح دیگری نیز ممکن است. سانگ گفت، اکثر افراد ممکن است برای اعتیاد به مواد مخدر، در جامعه تحت درمان قرار گیرند (نه در بیمارستان) و این بدان معناست که احتمال بیشتری وجود دارد که تنها برای مسمومیت به بیمارستان مراجعه کنند.

سانگ گفت: “اگر برای یک لحظه فرض کنید که مواردی با شدت پایین تر بتوانند بلافاصله در جامعه یا خانه یا خیابان مورد درمان قرار گیرند، به طور متوسط افرادی که سر و کارشان به بیمارستان کشیده شده است، ممکن است بیمارتر باشند.

سانگ افزود: این تجزیه و تحلیل نمی تواند افرادی را که ممکن است در جامعه به خاطر اوردوز (مسمومیت) جان خود را از دست داده باشند، نیز در نظر بگیرد. در نهایت، این ارقام نشان می دهند که درمان اعتیاد به طرز اسف باری با کمبود بودجه مواجه است.

فاینشتاین گفت: “ما نیازمند سرمایه گذاری های فوری و گسترده در درمان خوب و کارآمد هستیم. هنگامی که افراد مسمومیت تجربه کنند، در آن لحظه باید به جای بی توجهی و رفتار به گونه ای که بیماری مرگباری ندارند، تحت درمان قرار گیرند. روی این مسئله به اندازه کافی کار انجام نشده است. ما می توانیم از چنین مرگ هایی جلوگیری کنیم.”

این مطالعه در شماره دسامبر مجله Health Affairs منتشر شد.

مقاله مرتبط : تجویز داروهای افیونی پس از مسمومیت

 

منابع

  • HealthDay
  • medlineplus

منبع تصاویر 

  • rightstep
  • assets.vice

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

داروهای تزریقی

چه داروهایی به بهبود درد سرطان کمک می کنند؟

اختصاصی

سیلوسایبین (قارچ جادویی)

ماشروم چیست؟ تاثیرات ماشروم بر بدن

اختصاصی

کروکودیل

کروکودیل چیست؟ اثرات کروکودیل بر بدن

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

عوامل خطرساز اعتياد!

سلامت عمومی

دوره نقاهت

چکار کنیم تا مريض نشویم؟

رپورتاژ آگهی

تاثیر مصرف مواد بر قلب

ریپورتاژ: اعتیاد به مواد مخدر و بیماری های قلبی عروقی

کمک های اولیه

مصرف بیش از اندازه دارو

درمان مصرف بیش از اندازه دارو

اطلاعات پزشکی

سرطان کبد

سرطان کبد: انواع، علائم و تشخیص آن

اطلاعات دارویی

نحوه مصرف مورفین

موارد استفاده و عوارض مورفین

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *