سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

مصاحبه با کاشف ویروس ایدز

بیماری ایدز ، نخستین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی شناخته شد و در تهران ، پس از هشت سال تاخیر ، ظاهراً در نیمه های آذرماه ۱۳۶۷ معرفی شد . در طول سالهایی که از کشف ویروس ایدز گذشته ، تحقیقات زیادی صورت گرفته است .

ایدز از موقعی که به عنوان یک بیماری خطرناک جهانگیر شناخته شده از جانب دولت آمریکا و انستیتو پاستور فرانسه و نیز کاشف ایدز لوک مونتانیه در فرانسه و محقق آمریکایی به نام روبرت گالو قراردادهای علمی و سیاسی بسیاری را جهت گسترش تحقیقات به خود دیده است .

 

لوک مونتانیه

متن مصاحبه با لوک مونتانیه کاشف ویروس ایدز

یکی از معروفترین مصاحبه های تاریخ پزشکی ، مصاحبه با لوک مونتانیه ، کاشف ویروس ایدز است که در این فرصت آن را تقدیم می کنیم :

 • آقای مونتانیه اصل ویروس ایدز از کجاست ؟

انواع ویروس از زمانهای قدیم وجود داشته است . این موضوع را می توان از تکامل میمون های مختلف دریافت . ویروسهای موجود در بدن انواع میمونها اساساً دارای خصوصیات مشابهی با ویروس های موجود در گلبول های سفید خون بدن انسان است .

 • برخی از دانشمندان معتقدند که ویروس ایدز از آفریقا به آمریکا آمده است آیا نظر شما نیز همین است ؟ در ادامه سوال باید گفت که چرا این ویروس قبل از آمریکا به اروپا نیامد ؟ با وجودی که اروپا از قدیم روابط نزدیکتری با آفریقا داشته است ؟

آمریکایی ها معتقدند که آمیزشهای خونی موجب گسترش این اپیدمی شده است . کسی چه می داند شاید یک جمعیت دورافتاده در آمریکای لاتین با فروش فراورده های خونی ، عامل سرایت این بیماری بوده است .

 

Luc Montagnier

 • آقای مونتانیه چرا فکر می کنید ویروس ایدز یک ویروس قدیمی است ؟

باید گفت ، اغلب ویروس هایی که کشف می شوند از مدتها قبل وجود داشته اند که در یک زمان مشخص خود را نشان می دهند . موجودیت ویروس ایدز به ۹ نسل برمی گردد . هیچگونه تغییری در ماهیت آن داده نشده است . شرایط و ویژگی های شهرنشینی امروزی عوامل بروز دهنده اپیدمی ایدز است . عوامل به وجود آورنده ایدز عبارتند از : تضعیف سیستم ایمنی بدن انسان ، اختلاط در آمیزش های جنسی ، آلودگی های ناشی از پیشرفت صنایع ، مواد مخدر و آمیختگی های انسانها در یک دنیای مشترک .

 • آیا ویروس ایدز از میمون به انسان منتقل شده است ؟

ایدز از دو ویروس تشکیل شده است : (HTV1 و HTV2 ) . HTV2 به ویروس یک نوع میمون غرب آفریقا شباهت دارد که احتمالاً به طور اتفاقی به انسان منتقل شده است . ولی تاکنون هیچ گونه شباهتی بین ویروس HTV1 ایدز در انسان و میمون دیده نشده است . شاید این ویروس که زمانی در یک ایالت دور افتاده ی آفریقا یا آمریکا هیچ گونه ناسازگاری به وجود نمی آورد از طریق آمیزش های جنسی به مناطق دیگر منتقل شده و ایجاد اپیدمی نموده است . تحقیقاتی که در چند دهکده در غرب زئیر انجام گرفته این امر را به اثبات رسانده است . در این دهکده بیماری ایدز همه گیر است ولی درصد افراد مبتلا به این بیماری در طی ۱۰ سال گذشته هیچ گونه تغییری نکرده است .

 

ویروس ایدز

 • چرا بیماری ایدز در ایالات متحده آمریکا قبل از همه ، هم جنس بازان را مبتلا ساخت ؟

ویروس ایدز نقش شیر را بازی می کند که به گروهی از آهو ها حمله می کند . او به طور یقین ضعیفترین آنان را گرفتار خواهد ساخت . ویروس ایدز کودکان و بزرگسالان را از پای خواهند انداخت که از سیستم ایمنی ضعیفتری نسبت به دیگران برخوردار باشند . سیستم ایمنی در هم جنس بازان نیز مکان خوبی برای استقرار ویروس ایدز است زیرا نه تنها ضعف بدنی بلکه عوامل جانبی و شرایط زیستی هم جنس بازان موقعیت مناسبی برای رشد ویروس ایدز فراهم می آورد . ایدز چه در کشورهای پیشرفته و چه در آفریقا ، بیماری شهرهای بزرگ است . گسترش اختلاط های آمیزش جنسی در شهرها موجب گسترش ویروس ایدز می شود . عوامل دیگر نیز موجب گسترش ویروس ایدز می گردد ، عواملی مانند آلودگی هوا هم در این امر دخالت دارند . پژوهش ها و تحقیقات انجام شده نشان می دهند که این ویروس می تواند تا مدت ها پنهان بماند و به محض اینکه عوامل مناسبی به وجود آمد خود را بروز دهد . حتی فرد می تواند مبتلا به بیماری باشد بدون اینکه علایم بیماری در بدن او مشاهده شود . این امر نشانگر آن است که تعداد بیشتری از افراد نسبت به آمار ارایه شده مبتلا به این بیماری هستند .

 • دو ویروس چه اختلافاتی با یکدیگر دارند ؟

HTV2 در ساکنین پرتغال در آفریقا دیده شده و به نظر می رسد که اصل این ویروس در گینه ی بیسائو بوده و به دیگر نقاط آفریقا انتقال یافته است . هر دو ویروس ناهنجاری های عصبی به وجود می آورند ولی از جهت ژنتیکی و تولید بیماری اختلافات زیادی در آنها دیده می شود .

 

مبتلایان به ایدز

 • ویروس ایدز چگونه تشخیص داده می شود ؟

این ویروس نمی تواند بدون یک سلول وجود داشته باشد . موجودیت آن را می توان با یک نوار در ضبط صوت مقایسه کرد . ویروس بدون سلول مانند نوار بدون ضبط می ماند . ژنهای موجود در یک سلول در عملکرد آن تأثیر مستقیم دارند . اما همیشه این خطر وجود دارد که یکی از ژنها از این کلیت خارج شود . این ژن برای نجات خود از مرگ ، خود را در میان چندین ژن دیگر در ویروس و پروتئین های محافظ احاطه می کند و بدین ترتیب ویروس تشخیص داده می شود .

 • چگونه می توان ویروس های قدیمی ایدز را از دیگر ویروس ها تشخیص داد ؟

این ویروس ها ژن های قدیمی هستند که از سلول جدا شده اند . آن ها مولکول هایی هستند که می خواهند به خانه ی خود بازگردند ؛ خانه آنها سلول DNA کروموزوم است . این ویروس ها در حیوانات موجب سرطان می شوند و شاید در انسان هم ، چنین تأثیری داشته باشد .

 • به چه دلیل از این ویروس به عنوان ویروس زیرک یاد کرده اید ؟

ژن ها تغییر پذیری زیادی دارند و موقعیت های مناسب را همواره پذیرا هستند . ویروس هایی که مدت ها قبل وجود داشته اند بسیار تغییر پذیرند . زیرا آنزیم های آنها اشتباهات زیادی انجام می دهند . ویروس ایدز از این ظرفیت تغییر پذیری کاملاً استفاده می کند . این ویروس یک زندگی دوگانه را در پیش می گیرد . بخشی از زندگی این ویروس در خواب می گذرد و هیچ نمی کند ولی زمانی که بیدار می شود برای مقابله با سیستم ایمنی بدن تغییر می کند . ویروس ایدز هزاران سال در خواب ولی در عین حال رشد یابنده وجود داشته تا این که تمدن امروزی و عوامل لازم آن را به عمل وا داشته است .

شرایط اجتماعی مشابه درگذشته وجود نداشته تا بتواند اپیدمی ایدز را رواج دهد . تمدن امروزی با اختلالات آمیزشی و برخوردهای جنسی باعث رواج این اپیدمی و از بین رفتن تعداد زیادی از افراد گردیده است.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • کتابخانه راستینه
 • منبع تصاویر thesundaytimes , autographpics , themix , jscimedcentral

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

عوامل خطرساز اعتياد!

سلامت عمومی

دوره نقاهت

چکار کنیم تا مريض نشویم؟

کمک های اولیه

تب در بزرگسالان

درمان تب در بزرگسالان

سلامت عمومی

رشد قدی نسبت به سن

رشد قدی نسبت به سن

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

ماری جوانا

مهمترین سوالات راجع به اعتیاد!

رانینگ تایتل

سیستم ایمنی

همانطور که این مطلب را می خوانید، بدنتان سرطان های خودانگیخته را نابود می کند!

اطلاعات دارویی

زینک

موارد استفاده و عوارض زینک

اطلاعات پزشکی

التهاب لثه (ژنژیویت)

بیماری التهاب لثه (ژنژیویت): علل، عوامل خطر و علائم آن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *