سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری هستید پس چیزی تا زایمان باقی نمانده؛ اندازه شکم شما ثابت مانده است. اگر کودک شما در لگن افتاده باشد – که نشانه این است که ممکن است چند روز دیگر زایمان فرا رسد، ممکن است متوجه شوید که شکم شما پایین تر از قبل است.

تغییرات و علائم مادران در هفته سی و هشتم بارداری

 

هفته سی و هشتم بارداری

اکنون بازی انتظار شروع می شود. شما باید سعی کنید صبور باشید و مراقب علائم زایمان باشید. انقباضات ممکن است شروع شوند؛ کیسه آب شما ممکن است پاره شود؛ ممکن است پلاگین موکوس را از دست بدهید (تجمع ترشحات واژن که برای محافظت نوزاد از عفونت در دهانه دحم وجود دارند). به هر چیز غیر معمول توجه کنید و حتما وسایل بیمارستان خود را آماده کنید.

شما در حال حاضر بیشتر انقباض براکستون- هیکس را احساس می کنید. بر خلاف اوایل سه ماهه سوم، این انقباضات کاذب زایمان شدیدتر هستند و حتی ممکن است دردناک باشند. آنها ممکن است نزدیک به یکدیگر رخ دهند، که می تواند موجب شود شما به اشتباه فکر کنید که زایمان نزدیک است.

با این حال، اگر انقباضات شما با استراحت یا تغییر موقعیت از بین بروند، بنابراین جزو انقباضات براکستون هیکس هستند. دردهای واقعی زایمان با تغییر در موقعیت همچنان ادامه خواهند داشت، و با گذشت زمان دردناک تر و شدیدتر می شوند.

 انقباضات براکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس برای آماده کردن بدن شما برای زایمان کار می کنند. آنها دهانه رحم را نرم، نازک و حتی کمی باز می کنند.

برای مادرانی که برای بار دوم باردار شده اند، دهانه رحم احتمالا یک یا دو سانتیمتر قبل از شروع زایمان با انقباضات براکستون هیکس باز می شود. (به یاد داشته باشید که تا زمانی که حداقل دهانه رحم ۴ سانتی متر باز نشود، شما در وضعیت فعال زایمان نیستید.)

با تغییرات گردن رحم، ممکن است متوجه شوید که ترشحات واژن اندکی همراه با خون هستند. این وضعیت “نمایش خونین” نامیده می شود و اغلب نشانه ای از این است که زایمان در راه است. با این حال ممکن است ساعتها یا حتی روزهای قبل از اینکه به زایمان واقعی برسید، این وضعیت رخ دهد.

 

مراجعه به پزشک

در طی مراجعه به پزشک در هفته سی و هشتم بارداری ، پزشک یا ماما احتمالا معاینه ای برای بررسی اینکه آیا در رحم دچار تغییری شده است یا نه، انجام دهد. پزشک شما ممکن است از شرایط زیر استفاده کند:

افاسمان (Effacement): نازک شدن دهانه رحم. این مورد به صورت درصدی محاسبه می شود، مثلا ۵۰ درصد نازک شده یا ۱۰۰ درصد نازک شده (کاملا نازک شده است). دهانه رحم نازک راحت تر باز میشود. مادرانی که بار اول است باردار شده اند، دهانه رحم آنها با کمک انقباضات براکستون هیکس در آخرین ماه بارداری شروع به نازک شدن می کند. رحم شما قبل از اینکه شروع به باز شدن کند، نازک میشود.

دیلاتاسیون: گردن رحم شما برای آمادگی برای زایمان شروع به باز شدن میکند. هنگامی که دهانه رحم شما به طور باز شده باشد، یعنی دهانه رحم شما ۱۰ سانتیمتر باز میشود و شما آماده فشار دادن و زاییدن هستید.

استیشن: این اصطلاح به موقعیت سر کودک شما اشاره دارد یعنی قرار گیری آن در لگن (فرآیندی که فرود نامیده می شود). استیشن کودک شما به پزشک می گوید که چقدر سر کودک در لگن افتاده است.

یادگیری این اصطلاحات به شما کمک خواهد کرد تا متوجه شوید که چقدر ممکن است به شروع زایمان نزدیک باشید.

 

 هفته سی و هشتم بارداری

تورم پاها و مچ پا در هفته های آخر بارداری نشانه عادی است. این علامت “ادم” نامیده می شود و زمانی رخ می دهد که مایع اضافی در بافت ها جمع می شود. شما می توانید علل این مشکل را تغییرات فیزیکی (مانند رحم بزرگ با اضافه کردن فشار به رگه)، تغییرات شیمیایی در خون (پمپاژ خون بیشتر در بدن باردار) و گردش خون ضعیف برای پا، مچ پا و دست ها بدانید.

گرچه تورم خفیف طبیعی است، اگر علائم شدید باشد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. اگر تورم شما با سردردهای مداوم، تاری دید یا سایر تغییرات بینایی عجیب، درد شدید و یا ناراحتی در قسمت فوقانی شکم یا حالت تهوع همراه باشد، ممکن است نشانه پره اکلامپسی باشد – عارضه ای جدی که باید درمان شود.

در هفته سی و هشتم بارداری سینه های شما ممکن است مایعی ترشح کنند. این مایع آغوز است- مایعی که قبل از شیر است و نوزاد شما را در اولین روزهای زندگی تغذیه می کند.

 

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • news.psu.edu
  • ak6.picdn
  • img.aws.livestrongcdn
  • assets.babycenter
  • ۴٫bp.blogspot

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

واریس

درمان‌های جدید واریس

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

بارداری

انواع آزمایش‌های ژنتیک قبل از تولد

آزمایش ژنتیک قبل از تولد چیست؟

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *