سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

آیا گربه من عادی است؟

خوابیدن در تمام روز، تعقیب کردن سایه ها در تمام شب، احساس سرخوشی با خوردن بعضی از گیاهان عجیب و غریب – همگی ممکن است رفتارهای غلطی برای یک نوجوان باشد، اما اینها رفتارهای عادی برای یک گربه هستند. در مورد ویژگی های خاص گربه ها اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید ویژگی های بی ضرر گربه خود را از رفتارهایی که می توانند موجب ناراحتی شوند تفکیک کنید.

چه رفتارهایی برای یک گربه عادی هستند؟

 

مالیدن صورت خود بر روی دست و صورت شما

مالیدن صورت خود بر روی دست و صورت شما

گربه ای که صورتش را به شما می مالد نشانه ابراز محبت است. گربه ها روی گونه ها و گوشه های دهان خود غده هایی دارند. هنگامی که این قسمت ها با پا و یا قسمت های دیگر بدن شما برخورد میکنند، گربه مقداری از عطر و بوی خود را بر روی شما به جای میگذارد. براساس اصول رفتاری گربه سان ها، این کار نوعی ابراز محبت است.

 

آوردن هدیه برای شما

آوردن هدیه برای شما

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که مودبانه به شکارچی کوچک خود گفته اید، “نه، ممنونم.” اما گربه شما اصرار دارد که شما را با موش ها، پرندگان و مارمولک هایی که شکار کرده است هدیه باران کند. آوردن حیوانات مرده برای شما طبیعی است، اما بهتر است گربه خود را داخل منزل نگه دارید. قدم زدن گربه ها در بیرون از منزل، می تواند تاثیرات مخربی بر روی پرندگانی که لانه گذاری کرده اند داشته باشد. در عوض، به گربه خود اسباب بازی بدهید تا بتواند برای خود در داخل خانه شکار کند. این امر باعث می شود که رفتار شکارگری او ارضا شود و حیات وحش نیز امن بماند.

 

نوشیدن از آب توالت فرنگی

نوشیدن از آب توالت فرنگی

احتمالا شاهد آداب دقیق تمیز کردن گربه خود بوده اید. پس چرا او با این که خود را تمیز نگه میدارد از آب توالت فرنگی می نوشد؟ هیچ کس مطمئن نیست چرا گربه ها این کار را انجام می دهند. آب توالت می تواند تازه تر از آب راکد در نظر گرفته شود، زیرا با هر بار کشیدن سیفون آب عوض میشود. در مورد این مسئله نگران نباشید مگر اینکه پاک کننده های شیمیایی در مخزن توالت ریخته باشید. و اگر واقعا این مسئله شما را اذیت میکند، درب توالت را ببندید.

 

خوردن گیاهان

خوردن گیاهان

خوردن مقدار کمی علف می تواند برای گربه ها مغذی باشد. در مقادیر بالاتر، می تواند یک اثر ملین ایجاد کند و یا سبب استفراغ شود. اگر گربه شما به خوردن سبزی ها تمایل دارد، حواستان به موجودی سبزیجات در منزل باشد. بسیاری از گونه های سبزیجات برای گربه سان ها سمی هستند، مانند آلوئه ورا، فیلودندرون، و نیلوفر که کشنده هستند.

 

خوردن پشم

خوردن پشم

در موارد نادر، گربه ها چیزهای غیر قابل خوردن را میخوردند. به دلایل نامعلوم، پشم به طور ویژه ای برای گربه ها جذاب است. بعضی گربه ها آنها را می مکند. بعضی دیگر واقعا آنها را می خورند. بعضی از گربه ها ممکن است حتی بلوزهای پشمی شما را سوراخ سوراخ کنند و بخورند. این رفتار بی اختیار در نظر گرفته می شود و در گربه هایی که فقط در خانه نگهداری میشوند، رایج تر است. با دامپزشک خود درباره اصلاح این رفتار صحبت کنید. ممکن است در اختیار گذاشتن جایگزین های خوشمزه مانند نعناع گربه ای، علف، کاهو و یا پوست خام برای گربه، کمک کننده باشد.

 

خوابیدن در تمام روز

خوابیدن در تمام روز

ممکن است تنبلی به نظر برسد، اما خوابیدن و یا لم دادن در تمام روز یکی از ویژگی های بقا برای گربه هاست. گربه سان ها از آنجا که در طبیعت تکامل یافته اند، الگویی برای حفظ انرژی ایجاد کردند. آنها مدت کوتاهی را شکار می کنند و بقیه روز را در خواب می گذرانند. در گربه هایی که در خانه هستند، این الگو مشابه است. یک بچه گربه مدت کوتاهی را میخورد و بازی میکند، اما بیشتر وقت خود را در حالت استراحت صرف می کند.

 

سر و صدا

سر و صدا

درست مثل انسان ها، بعضی از گربه ها از بعضی دیگر پرحرف تر هستند. آنها ممکن است در تمام طول روز میو میو و ناله کنند. نژادهای آسیایی، به ویژه گربه های سیامی، مستعد داشتن صدای بلند هستند. تا زمانی که گربه شما به نظر نمی رسد مضطرب باشد یا دردی داشته باشد، سر و صدا هیچ دلیلی برای زنگ خطر نیست. با این حال، یک گربه آرام که به طور ناگهانی صدایش بلند میشود باید مورد بررسی قرار گیرد. تغییر در رفتار می تواند نشانه ای برای وضعیت پزشکی، مانند پرکاری تیروئید باشد.

 

پریدن

در صورتی که گربه روی پای شما میپرد و یا خود را به پاهای شما می مالد، این حركت او به این معنی است كه او احساس آرامش، راحتی و امنیت دارد. گربه در سنین پایین این کار را یاد می‌گیرد و اغلب بچه گربه‌ها این كار را هنگامیكه از آنها نگهداری می‌شود نشان می‌دهند.

 

لیس زدن انگشت

لیس زدن انگشت

اگر گربه شما به لیس زدن انگشتانتان عادت دارد، دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد. اولین دلیل این است که گربه شما مزه عرق و یا لوسیون دست شما را دوست دارد. در برخی موارد لیسیدن می تواند یک رفتار آرامش بخش باشد، ممکن است به نگهداری و مراقبت از او مرتبط باشد. اگر گربه شما بیش از حد شما را لیس میزند و نشانه های دیگری از اضطراب را نشان دهد، با دامپزشک مطرح کنید.

 

احساس سرخوشی و مستی

احساس سرخوشی و مستی

اگر مقداری نعناع گربه ای حیوان پشمالوی شما را خوشحال میکند، ممکن است تعجب کنید که آیا واقعا گربه معصوم من مست شده است یا نه. بله، درست است. مواد شیمیایی موجود در نعناع گربه ای واکنشی مشابه مستی و از خود بیخود شدن ایجاد میکند. از آنجا که یک مبنای ژنتیکی برای این مسئله وجود دارد، برخی از گربه ها کشش افراطی را نشان می دهند. برخی از گربه های دیگر اصلا هیچ واکنشی نشان نمی دهند. در برخی از گربه ها، این گیاه شیطانی ممکن است باعث توهم شود. نعناع گربه ای برای گربه ها سمی نیست. با این حال، خوردن مقدار زیادی از آن می تواند منجر به استفراغ یا اسهال شود. نعناع گربه ای نباید به گربه های باردار داده شود.

 

عطسه

عطسه

همانند انسانها، گربه ها نسبت به آلرژی ها، تحریک پذیری سینوس و عفونت های مجاری تنفسی آسیب پذیرند. علائم ممکن است شامل عطسه و آبریزش بینی باشند. عطسه در گربه ها اغلب ناشی از عفونت ویروسی است که از گربه های آلوده دیگر منتقل میشود. علل دیگر عطسه ممکن است شامل آلرژن های استنشاقی، بعضی از علف ها، یا حتی تومور باشد. اگر عطسه بیش از چند روز ادامه داشت، با دامپزشک خود مشورت کنید.

 

بازی کردن گربه در تمام شب

بازی کردن گربه در تمام شب

به طور طبیعی گربه ها تمایل دارند در شب فعال باشند، دید قوی آنها اجازه می دهد تا در تاریکی حرکت کنند. بیشتر گربه های اهلی شده برنامه خود را طوری تنظیم میکنند که وقتی انسان ها بیدار هستند فعال باشند، اما این برنامه ریزی همیشه اتفاق نمی افتد. اگر گربه کوچولوی شما مثل جغد است، سعی کنید قبل از خواب با او بازی انجام دهید و یا آخرین وعده غذایی او را درست قبل از خواب به او بدهید. فعالیت شدید باید او را خسته کند، بنابراین هر دو می توانید خواب خوبی در شب داشته باشید. اما اگر گربه شما در سنین بالاتر بطور ناگهانی در تمام شب بیدار می ماند، با دامپزشک خود در میان بگذارید: ممکن است نشانه ای از هیپرتیروئیدیسم باشد.

 

درخشش چشم ها در تاریکی

درخشش چشم ها در تاریکی

بسیاری از فرهنگ ها، مانند مصریان باستان، گربه ها را به عنوان موجودات الهی ستایش کرده اند. این واقعیت که چشم آنها در تاریکی می درخشد به مسئله عرفانی آنها می افزاید. معلوم شده است که یک توضیح نسبتا معمولی برای این پدیده وجود دارد. چشم های گربه سان ها دارای یک لایه بافتی به نام لایه شفاف (Tapetum lucidum ) است که نور را از پشت شبکیه منعکس می کند. این امر بینایی استثنایی آنها را در شب تسهیل میکند.

مقاله مرتبط: آیا گربه شما میتواند سلامتی تان را تهدید کند؟

 

منابع

 •  American Animal Hospital Association: “Sneezing (cats),” “Why Does My Cat Sleep So Much?” “Why Does My Cat Talk So Much?”
 • ASCPA: “Cats Who Suckle and Lick People.”
 • Louvre: “Divine Standard.”
 • Merck Veterinary Manual: “Other Feline Behavioral Problems.”
 • pets.webmd
 • Ollivier, Veterinary Ophthalmology, January-February 2004.
 • PetsPlace: “Why Do Cats Knead So Much?”
 • Pamela Reid, PhD, CAAB, vice president, ASPCA’s Animal Behavior Center.
 • The Cat Fanciers’ Association: “Plants and Your Cat.”

منبع تصاویر 

 • Peter Cade/Iconica
 • Thomas Northcutt/Digital Vision
 • Radius/Photolibrary
 • Carey Alan and Sandy/Oxford Scientific
 • Jupiter Unlimited/WebMD
 • Sami Sarkis/White
 • Thomas Lauterbach/Age Fotostock
 • Jason Ernst/Age Fotostock
 • Pidjoe/iStock
 • Rachwal81 / iStock
 • Dorling Kindersley/Dorling Kindserley
 •  Lesley Mango/ Flickr
 • Pinto/Zefa Value
 • Cecilia Enholm/Etsa

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات دارویی

ویتامین K

چرا باید ویتامین K مصرف کنیم؟

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات پزشکی

اسهال

اسهال و راه‌های درمان آن

سلامت عمومی

مزایای خرما

کالری خرما چقدر است؟

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

سلامت عمومی

دراکولا

مراقب دراکولا در شمال کشور باشید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *