سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

شروع مناسب کلاس های ورزشی

انتخاب رشته ورزشی یکی از مهم ترین دغدغه های والدین است و از آن مهم تر اینکه کودک خود را در چه سنی و در چه رشته ای ثبت نام کنند؟ برای پاسخ دادن به این پرسش باید ابتدا هدف خود را از ثبت نام کودک خود در کلاس های ورزشی مشخص کنیم. آیا برای اوقات فراغت و حرکات اصلاحی است ؟ یا فعال نگه داشتن کودک یا حتی کسب قهرمانی؟
در این بخش از مجله راستینه ، بنا به درخواست خانمی ارجمند که برای انتخاب رشته ورزشی پسرشان در ۱۴ سالگی ، نیاز به همراهی داشتند به این سوالات پاسخ خواهیم داد .

قبل از شروع هر کاری باید هدف را مشخص کنیم و عموما ثبت نام کلاس های ورزشی دارای ۳ هدف هستند :

کلاس های ورزشی

هدف اول شروع مناسب کلاس های ورزشی : اوقات فراغت است .

زمانی که بحث از اوقات فراغت می شود، هدف بیشتر شادی و تفریح است که باید به علایق کودک توجه شود، اما نکته ای که بسیار مهم است زمان اوقات فراغت است. والدین در تابستان کودک خود را در کلاس های مختلفی ثبت نام می کنند اما باید به این نکته توجه داشته باشند که کلاس های ورزشی نباید به صورت متوالی باشند؛ یعنی ساعت ۸ تا ۱۰ یک رشته ورزشی، ساعت ۱۰ : ۳۰ تا ۱۲ یک رشته ورزشی دیگر و… زیرا فشار بیش از حد موجب آسیب رساندن به بدن می شود، اما اگر این فشارها شديد نباشد موجب تحریک صفحات رشدی و رشد بهتر استخوان و در نتیجه افزایش قد خواهد شد. برای مثال اگر قد نوجوانی ۱۵۰ سانتی متر است و دچار تخریب صفحات رشدی شده، قد او به ۱۴۹ سانتی متر کاهش پیدا نمی کند، بلکه در همان ۱۵۰ سانتی متر باقی خواهد ماند و دیگر رشد نخواهد کرد. اگر کودکی ۶ روز در هفته و هر روز بیش از ۳ ساعت به یک فعالیت ورزشی شدید مانند فوتبال، دو و … بپردازد فشارهای شدیدی بر صفحات رشدی او وارد می شود، در حالی که اگر کودک روزانه ۳۰ دقیقه یا هفته ای ۵-۴ بار به مدت ۱ ساعت ورزش های دو، والیبال، بسکتبال، فوتبال و… انجام دهد موجب تحریک صفحات رشدی او می شود و به رشدش کمک خواهد کرد. بنابراین بهتر است کودک را بیش از یک رشته ورزشی در روز ثبت نام نکنید . باید به این نکته توجه کنید که فرزند شما در طول روز علاوه بر فعالیت های داخل کلاس های ورزشی، فعالیت های دیگری مانند دویدن، دوچرخه سواری و … در خارج از کلاس های ورزشی نیز انجام می دهد بنابراین نباید با ثبت نام در کلاس های ورزشی به صورت متوالی به بدن او فشار بیاورید.

 

کلاس های ورزشی

هدف دوم شروع مناسب کلاس های ورزشی : حفظ سلامت است .

سقراط می گوید : “حرکت یعنی زندگی ” بنابراین اگر می خواهیم زنده باشیم و سالم زندگی کنیم باید در حال حرکت باشیم. بهترین روش برای تحرک، فعالیت های بدنی و ورزش است. طبق آمار جدید مجله پزشکی لنست، میزان چاقی کودکان و نوجوانان در طول ۴ دهه گذشته در جهان ۱۰ برابر شده که به معنای وجود ۱۲۴ میلیون پسر و دختر چاق است. کودکان چاق با احتمال بیشتری به بزرگسالان چاقی تبدیل می شوند که در معرض خطر مشکلات پزشکی جدی مانند دیابت نوع ۲، چاقی، سکته مغزی و برخی سرطان ها مانند سرطان سینه و سرطان روده بزرگ قرار می گیرند.
یکی از عوامل مهم در چاقی کودکان بی تحرکی آنهاست که به زندگی آپارتمانی و ماشینی مربوط است. امروزه کودکان به جای اینکه به بازیها و فعالیت های بدنی بپردازند بیشتر به تماشای تلویزیون، بازی های کامپیوتری و استفاده از گوشی ها مشغول اند که این موارد عامل مهم و اصلی در افزایش چاقی در کودکان است. نکته دیگری که حائز اهمیت است، دلسوزی والدین است. والدینی که از روی دلسوزی برای کودکان به غذاهای پرحجم و چرب ، نه نمی گویند، در واقع پایه ی چاقی و بیماری های آینده فرزندان خود را ساخته اند ، در حالی که علاوه بر آموزش درست شیوه زندگی و تغذیه مناسب باید کودکان را به اجرای فعالیت های ورزشی تشویق کرد. از این رو، برای حفظ و بهبود سلامت، کودکان باید ۵-۴ روز در هفته به مدت ۱ ساعت به یک رشته ورزشی بپردازند. البته انتخاب رشته ورزشی باید متناسب با سن کودک باشد که در جدول ذیل به این موضوع اشاره شده است.

 

شروع مناسب کلاس های ورزشی

هدف سوم شروع مناسب کلاس های ورزشی : ورزش قهرمانی است .

کودکان یا والدین علاقه مند هستند وارد عرصه قهرمانی و حرفه ای شوند اما چگونه باید رشته ورزشی مناسب را انتخاب کنند؟ در چه سنی می توانند وارد این عرصه شوند؟ دوره سنی ۴ تا ۱۵ سالگی را دوره استعدادیابی ورزشی می نامیم. متخصصان استعدادیابی با مجموعه ای از تست ها تشخیص می دهند تیپ بدنی و بدن کودک شما برای چه رشته ورزشی مناسب تر است و در چه رشته ای بهتر پاسخ می دهد، اما این یک بخش داستان است، بخش بعدی سن کودک است که در چه رشته ای و در چه سالی بهتر پاسخ می دهد که در جدول به آن اشاره شده است. برای مثال، کودک شما پسر و برای رشته شنا مناسب است (یا می خواهید در رشته شنا او را ثبت نام کنید باید در سن ۷ تا ۸ سالگی او را ثبت نام کنید تا با گذر زمان ، تکنیک های پایه شنا را فرا گیرد و بدن او آماده شود و در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی بدن او آمادگی تحمل فشارهای سنگین تر برای تمرین و مسابقه را پیدا کند و در این زمان نتایج خوبی به دست بیاورد. فقط باید به این موضوع توجه کرد که در ورزش ، اصلی وجود دارد به نام اصل فردیت و با توجه به این اصل ، باید هر کودک را با توجه به شرایط جسمانی و روانی خود مقایسه کرد و شرایطش را سنجيد .

دو میدانیشروع مناسب کلاس های ورزشی ، به معنی آمادگی فرزند شماست :

برای تشخیص موارد فوق به متخصصان ورزشی و مراکز تخصصی استعدادیابی ورزشی مراجعه کنید. همچنین قبل از ثبت نام در کلاس های ورزشی توسط متخصصان پزشکی ورزشی سلامت ، کودک خود را تایید کنید و در صورت هرگونه مشکل با آنها مشورت کنید. علاوه بر این ۳ رشته ورزشی شنا، ژیمناستیک و دو میدانی رشته های مادر هستند؛ یعنی در این ۳ رشته الگوهای حرکتی اغلب رشته های ورزشی و همه فعالیتهای بدنی وجود دارد . با اجرای ورزش های مادر، الگوهای حرکتی، مهارتهای بنیادی و سطح سلامت و آمادگی کودک بالا می آید و بدن او برای اجرای سایر رشته های ورزشی بسیار آماده تر می شود.

مقاله مرتبط : انواع خستگی و علت های آن

 

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • حمید مهدوی محتشم ( کارشناس آسیب شناسی ورزشی )

منبع تصاویر 

  • cretapalace
  • pinsdaddy
  • basketballismypassion

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

لیفتینگ با نخ

لیفتینگ با نخ و همه چیز درباره آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

زیبایی

ورزش دوران بارداری

آنچه باید در مورد تمرینات EMS بدانید

سلامت عمومی

نتایج آزمایش

چگونه آزمایش های خود را متوجه شویم؟

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. فاطمه گفت:

    ورزش کردن عین یه غذا برای جسم میمونه اما امروزه هرکسی وقت ورزش کردن نداره. من با اسان اسپرت تونستم ورزش در خانه رو ببینم که واقعیت داره .