سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر مصرف سیگارهای الکترونیکی بر ترک سیگار

سیگارهای الکترونیکی تنها در صورتی که ۲۰ روز در ماه مصرف شوند میتوانند به ترک سیگار کمک کنند.

مطالعات جدید نشان میدهند، سیگارهای الکترونیکی تنها در صورتی می توانند به ترک سیگار کمک کنند، که افراد به خاطر بخاری که این سیگارها تولید میکنند، مصرف تنباکو را کنار بگذارند.

 سیگارهای الکترونیکی

 سیگارهای الکترونیکی تنها در صورتی که به صورت مکرر استفاده شوند میتوانند به ترک سیگار کمک کنند.

براساس تجزیه و تحلیل نظرسنجی فدرال در خصوص سیگار کشیدن، افراد سیگاری سابق در صورتی که به صورت مکرر از سیگار الکترونیکی استفاده کنند، تقریبا سه برابر بیشتر از سایر افراد از سیگار کشیدن خودداری میکنند.
دیوید لوی، پژوهشگر ارشد این پژوهش، گفت: “سیگارهای الکترونیکی روشی موثر برای کمک به ترک سیگاری ها هستند، اما شما واقعا باید از این سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید. استفاده از آنها چند روز در ماه به اندازه اینکه شما بیشتر روزها از آنها استفاده کنید، موثر نیست.
لوی، پروفسور مرکز سرطان، گفت که شانس افراد سیگاری برای ترک موفق سیگار با هر روز استفاده بیشتر از سیگارهای الکترونیکی تا ۱۰ درصد افزایش می یابد.
با این حال، دکتر لوئیز د پالو متخصص ریه گفت که او نگران است ترک سیگارهای الکترونیکی مانند ترک سیگارهای تنباکوی سنتی دشوار باشد.
پالو گفت: “افراد به شکل های دیگر جایگزین نیکوتین وابسته نمیشوند زیرا آنها جالب نیستند.”
وی توضیح داد: “آدامس های ترک سیگار خیلی خوش طعم نیستند. انالایزر های بینی مجاری بینی را اندکی می سوزانند. پچ ها تحریک کننده هستند و هیچکدام از آنها از لحاظ روانشناختی حس در دست گرفتن سیگار و دود کردن را ارضا نمیکنند.”
پالو در ادامه گفت: “سیگارهای الکترونیکی بسیار اعتیاد آور هستند، استفاده از آنها آسان است و سرگرم کننده اند. این مطالعه به راهکاری برای ترک سیگارهای الکترونیکی نمی پردازد.”
برای این مطالعه، لووی و همکارانش اطلاعاتی را از بیش از ۲۴۰۰۰ شرکت کننده در نظرسنجی جمعیت فعلی مکمل مصرف دخانیات در سال ۲۰۱۴/۲۰۱۵ مرور کردند، که این نظر سنجی به طور منظم در مورد مصرف سیگار توسط اداره آمار ایالات متحده انجام می شود.
محققان این مدت زمان خاص را بدین دلیل انتخاب کردند که “در این سال استفاده از سیگار الکترونیکی واقعا کنار گذاشته بود.”

 

انواع سیگاراین تیم تحقیقاتی الگوهای استفاده از سیگار الکترونیکی را با توانایی افراد سیگاری سابق برای خودداری از مصرف سیگارهای سنتی به مدت حداقل سه ماه، مقایسه کردند.
لوی گفت: “ما از سه ماه استفاده کردیم زیرا افراد ادعا می کنند که این سه ماه مهم است، زیرا شما در طی سه ماه اول بیشترین میزان عود را مشاهده می کنید.”
محققان دریافتند که سیگاری های سابق، در صورت استفاده از سیگار الکترونیکی حداقل ۲۰ روز در ماه، ۲٫۸ برابر بیشتر از سیگار کشیدن دور می مانند و در ترک سیگار سنتی موفق هستند.
نتایج نشان دادند، در مقایسه، کسانی که از سیگار الکترونیکی تنها یک یا پنج روز در ماه استفاده می کردند فقط ۶۰ درصد احتمال داشت که طی سه ماه از مصرف سیگار های سنتی خودداری کنند.
به گفته محققان، حدود یک سوم افراد سیگاری که تقریبا هر روز از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کردند با موفقیت سیگار را ترک کردند، در مقایسه ۵ تا ۶ درصد از افرادی که از سیگارهای الکترونیکی بین ۵ تا ۱۴ روز در ماه استفاده می کردند، توانستند در ترک سیگار موفق شوند.
محققان همچنین دریافتند که افراد سیگاری که ۲۰ روز در ماه سیگار الکترونیکی مصرف می کردند تقریبا پنج برابر بیشتر احتمال داشت برای ترک سیگار سنتی تلاش کنند.
لوی گفت: “ما نمی گوییم که پزشکان باید قبل از اینکه روش های دیگر را مورد آزمایش قرار دهند، مصرف سیگار الکترونیکی را توصیه کنند، اما اگر روش های دیگر با شکست مواجه شدند، نتایج ما به شدت نشان می دهند که افراد میتوانند از طریق سیگار الکترونیکی سیگار خود را ترک کنند.”

 

 ترک سیگار لوی افزود، با این حال، این روش تنها در صورتی اثر میگذارد که افراد سیگار خود را برای همیشه کنار بگذارند.
لوی گفت: “مزایای استفاده از سیگار الکترونیکی تنها در صورتی مشاهده می شود که فرد به طور کامل سیگارکشیدن را ترک کند.”
پالو گفت: همچنین نگرانی های مربوط به ایمنی سیگار های الکترونیکی از قبیل احتمال اینکه بخار سیگارهای الکترونیکی حاوی فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی مضر باشد، به قوت خود باقی هستند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده در حال وضع قوانین مربوط به سیگار های الکترونیکی می باشد اما این روند هنوز در حال انجام است.
پالو گفت، “ممکن است عواقبی مربوط به سیگارهای الکترونیکی وجود داشته باشند که هنوز شناخته نشده اند.” علاوه بر این، سیگارهای الکترونیکی ابزاری برای افراد معتاد به نیکوتین که ممکن است هرگز تنباکو را انتخاب نکنند، فراهم آورد.
پالو گفت، بهترین راه برای ترک سیگار، ترکیب جایگزین نیکوتین با درمان رفتاری شناختی و یا انواع دیگری از درمان است. به این ترتیب، هر دو جنبه جسمی و روانی اعتیاد در آنِ واحد مورد توجه قرار می گیرند.

این مطالعه در ۳۱ اوت در مجله نیکوتین و تنباکو منتشر شد.

 

منابع

  • David Levy, Ph.D., professor, Georgetown University’s Lombardi Comprehensive Cancer Center, Washington, D.C.; Louis De Palo, M.D., associate professor, pulmonary, critical care and sleep medicine, Icahn School of Medicine at Mount Sinai, New York City; Aug. 31, 2017, Nicotine & Tobacco Research
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • sciencedaily
  • newsroom.cumc.columbia
  • ۲rdnmg1qbg403gumla1v9i2h-wpengine.netdna-ssl

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

زیبایی

آماده شدن برای جراحی لیفت سینه

همه چیز درباره لیفت سینه

پوست و مو

لیفت گردن

هر آنچه که باید در مورد لیفت گردن بدانید

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

پوست و مو

چین و چروک زیر چشم

چگونه از بروز چین و چروک چشم جلوگیری کنیم؟

سلامت عمومی

دندان‌ قروچه

عاداتی که دندان‌‌هایتان را خراب می‌کند و شما نمی دانستید!

سلامت عمومی

خوردن قرص

مصرف روزانه این قرص، حملات قلبی را به نصف کاهش می دهد!

اعتیاد به سیگار و مواد مخدر

عوامل خطرساز اعتياد!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *