سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

همه چیز درباره واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

واژینوپلاستی روشی است برای «سفت کردن» واژن که پس از زایمان طبیعی یا پیری، شل یا سست می‌شود. برخی جراحان ادعا می‌کنند كه این عمل حتی می‌تواند حساسیت واژن را افزایش دهد. درست است که واژن کشیده و سفت می‌شود، اما سفت شدن واژن با عمل جراحی به‌خودی‌خود نمی‌تواند واکنش جنسی قوی‌تری را تضمین کند، زیرا میل جنسی، تحریک و ارگاسم واکنش‌هایی پیچیده و بسیار شخصی هستند که به ارتباطات عاطفی، روحی و بین فردی و به همان اندازه به امور زیبایی‌شناختی وابسته‌اند. علاوه بر این، نه‌تنها «حساسیت» جنسی به‌خودی‌خود منجر به لذت بیشتر نمی‌شود، بلکه حتی می‌تواند منجر به درد شود.

 

واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

جراحی ترمیمی در مقایسه با جراحی زیبایی

برای انتخاب بین واژینوپلاستی و لابیاپلاستی، باید تفاوت بین جراحی ترمیمی و جراحی زیبایی را بدانید.

در جراحی ترمیمی، عملکرد عضو یا بخشی از بدن بهبود می‌یابد، در حالی‌که در جراحی پلاستیک، تنها برای ایجاد زیبایی ظاهری، آناتومی طبیعی بدن تغییر می‌کند. به‌عنوان‌ مثال، جراحی بینی را در نظر بگیرید: جراح می‌تواند با جراحی و ترمیم حفره‌های داخلی بینی به شما کمک کند بهتر نفس بکشید، یا این‌که فرم بینی را تغییر دهد، تنها به خاطر ایجاد ظاهری زیباتر.

این تفاوت بسیار مهم است، زیرا کالج زنان و زایمان و جراحان آمریکا، جراحی‌هایی را تأیید می‌کند که مشکلات عملکردی بدن (مانند بی‌اختیاری در ادرار) را درمان می‌کنند. این کالج، به دلیل خطرات و عدم وجود اطلاعات علمی کافی در مورد بی‌خطر بودن و اثربخشی عمل جراحی زیبایی واژن، محتاطانه و با شک و تردید با این عمل برخورد می‌کند.

بعضی از روش‌های واژینوپلاستی در ابتدا به‌عنوان جراحی ترمیمی به کار گرفته شدند؛ به‌عنوان‌ مثال برای ترمیم نقایص مادرزادی برخی دختران هنگام تولد، از جمله واژن ناقص، خیلی کوتاه و یا نداشتن واژن، تا بتوانند در بزرگسالی ادرار، قاعدگی و مقاربت طبیعی داشته باشند.

عمل جراحی پلاستیک روی لابیا (لب‌های اطراف واژن) می‌تواند به‌تنهایی یا به همراه واژینوپلاستی انجام شود. جراحی را می‌توان روی لابیای بزرگ (لب‌های بزرگ‌تر بیرونی واژن) یا لابیای کوچک (لب‌های کوچک‌تر داخلی واژن) انجام داد. در عمل لابیاپلاستی اندازه یا شکل لابیا تغییر می‌کند، که طی عمل به‌طور معمول کوچک‌تر می‌شوند، یا عدم تقارن آن‌ها اصلاح می‌شود.

 

جوان‌سازی واژن

جراحی‌های مرتبط با واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

اخیراً، واژینوپلاستی به‌عنوان روش «جوان‌سازی واژن» در بازار جراحی پلاستیک ارائه‌ شده است. جراحان و متخصصین جراحی پلاستیک زنان، مجموعه‌ای از جراحی‌های زیبایی واژینوپلاستی را ارائه می‌دهند که مدعی هستند مانند سایر جراحی‌های زیبایی، به زنان، زیبایی و اعتمادبه‌نفس می‌بخشند.

در حقیقت، طبق گفته کالج زنان و زایمان آمریکا، دستگاه تناسلی زنان به‌طور طبیعی دارای برگه‌های مختلفی است که از نظر آناتومیکی سالم و صحیح است و فرم مشخصی را نمی‌توان به‌عنوان فرم صحیح در نظر گرفت.

اخیراً، روش لیزر توسط «برخی از جراحان» به‌عنوان جایگزین شیوه سنتی استفاده از پوست سر، برای «جوان‌سازی واژن» و سایر جراحی‌های واژینال ارائه‌ شده است.

پزشکان عضو انجمن جراحی پلاستیک به‌طور مستقل روش‌های مختلف «جوان‌سازی واژن» را ارائه می‌دهند، اما خود انجمن این جراحی‌ها را تائید نمی‌کند و هشدار می‌دهد که نیاز به بررسی و مطالعه علمی بیشتری برای اثبات اثربخشی و موفقیت جراحی «جوان‌سازی واژن» وجود دارد. در جراحی‌های پلاستیک واژینوپلاستی، هیچ‌ یک از روش‌های معمول توسط کالج زنان و زایمان آمریکا مورد تائید قرار نگرفته است.

تجدید بکارت: پرده بکارت بافت نازکی در دهانه مهبل (واژن) است که در اولین مقاربت پاره می‌شود. طی جراحی هیمنوپلاستی، پرده بکارت ترمیم می‌شود تا به حالتی مشابه حالت اولیه و قبل از مقاربت بازگردد. به دلیل اعتقادات شدید مذهبی پیرامون اهمیت بکارت در برخی از فرهنگ‌ها، این جراحی یکی از جنجالی‌ترین جراحی‌های پلاستیک واژن است.

برداشتن کلاهک کلیتوریس: برخی از جراحان زیبایی، عمل برداشتن کلاهک کلیتوریس را ارائه می‌کنند که طی آن بافتی که به‌طور معمول کلیتوریس را می‌پوشاند، برداشته می‌شود.

تقویت نقطه جی: برخی از متخصصان معتقدند در دیواره جلوی مهبل (واژن) نقطه‌ای به نام جی وجود دارد که محل حساس و خاصی برای تحریک و ارگاسم زنان است. در روش تقویت نقطه جی، کلاژن به دیواره جلوی مهبل تزریق می‌شود و اعتقاد بر این است که این کار باعث افزایش میل و لذت جنسی و تقویت ارگاسم واژینال در زنان می‌شود.

 

پرسش درباره خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

تاکنون تحقیقات و بررسی درازمدت در مورد میزان رضایت یا شکایت زنان از واژینوپلاستی و لابیاپلاستی انجام‌ نشده است. علاوه بر این، از آنجا که این جراحی‌ها در مجلات پزشکی توسط پزشکان دیگر مورد ارزیابی قرار نگرفته‌اند، کالج زنان و زایمان آمریکا آن‌ها را «تائید نشده» می‌داند.

خطرات جراحی زیبایی واژن شامل موارد زیر است:

 • عفونت
 • تغییرات مداوم در حس جنسی
 • درد مداوم
 • زخم

بهترین توصیه برای خانم‌هایی که قصد جراحی واژن دارند: در مورد احساسات و نگرانی‌های مربوط به دستگاه تناسلی خود و همچنین انتظاراتتان از جراحی و یا هر گزینه درمانی دیگر غیر از جراحی، با پزشک خود صحبت و مشورت کنید. به‌عنوان‌ مثال تمرینات هدفمند مانند کگل می‌توانند عضلات واژن را که ضعیف و سست شده‌اند، مهار کرده و برانگیختگی جنسی را تقویت کنند. در بسیاری موارد، با مشاوره می‌توان مسائل مربوط به عدم اعتمادبه‌نفس جنسی را حل کرد.

برخی از سؤالاتی که باید از جراح خود بپرسید عبارت‌اند از:

 • خطرات و عوارض کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت جراحی چیست؟
 • مزایای عمل چیست؟
 • آیا بعد از عمل، کاهش احساس جنسی در واژن یا کلیتوریس اتفاق خواهد افتاد؟
 • آیا عمل جراحی بر ارگاسم تأثیر خواهد گذاشت؟
 • آیا محدودیت‌هایی در استفاده وجود دارد؟
 • آیا بعد از عمل محدودیتی برای استفاده از محصولات بهداشتی زنان، مانند تامپون، وجود دارد؟
 • آیا جراحی بر بارداری و زایمان در آینده تأثیر خواهد گذاشت؟
 • آیا انتظارات من از جراحی واقع‌بینانه است؟
 • گزینه‌های غیر جراحی چیست؟

 

 

منابع

 • American Urological Association Foundation: “Vaginal Anomalies.”
 • American College of Obstetricians and Gynecologists: “ACOG Committee Opinion No. 378: Vaginal ‘rejuvenation’ and cosmetic vaginal procedures.”
 • News Release: “ACOG Advises against Cosmetic Vaginal Procedures.”
 • American Society of Plastic Surgeons: “Vaginal Rejuvenation.”
 • webmd
 • The Times of London: “Like a Virgin.”
 • The Wall Street Journal: “Genital Procedure Draws Warning.”

منبع تصاویر 

 • ladys-care
 • freedompt
 • money.usnews

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

زیبایی

روش لیپوساکشن ‌بادی جت

آیا لیپو ‌بادی جت به‌ اندازه لیپوساکشن قدیمی مؤثر است؟

پوست و مو

علل و درمان چین‌های بینی

علل و درمان چین‌های بینی

پوست و مو

پرکننده بینی

لیفتینگ بینی با نخ یا فیلر؟

پوست و مو

جراحی لیفتینگ صورت

آنچه باید درباره لیفتینگ صورت بدانید

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

زیبایی

نتیجه به دست آمده از عمل

رینوپلاستی چیست؟

زیبایی

جراحی بینی

نکاتی درباره جراحی بینی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *