سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

ویروس و عفونت ویروسی

کوچکترین موجودات زنده ی شناخته شده ، ویروس ها هستند . اگر یک میلیون یا دو میلیون ویروس را کنار هم بگذاریم، طول تمام آنها حدود یک سانتی متر خواهد شد .گاهی ویروس ها را همراه با باکتری ها ، به عنوان میکروب می نامند ، اما در واقع باکتری ها و ویروس ها کاملا از هم متمایزند . ویروس ها ساختمانی بسیار ساده دارند و به تنهایی قادر به تکثیر نیستند بلکه برای تولید مثل ، وارد سایر سلول های زنده شده واز مواد غذایی و انرژی آن سلول استفاده می کنند . بدین ترتیب سلول های زنده از بین رفته و عفونت ویروسی بوجود می آید . با راستینه همراه باشید .

ویروس

درباره ویروس بیشتر توضیح بفرمایید ؟

یک ویروس تنها و کامل را ویریون می نامند . ویریون لایه ای خارجی دارد که کپسید نامیده می شود . این غشاء خارجی از مولکول های پروتئین که مانند آجر کنار هم چیده شده اند ، ساخته شده اند . در داخل این غشاء ، مولکولی از اسید نوکلئیک DNA یا RNA قرار دارد . این اسید نوکئلیک ، ماده ی ژنتیک یا ژن ویروس است .

 

فاژها

از آنجا که تعریف ما از موجود زنده ، موجودی است که فعالیت هایی مانند رشد ، تنفس و حرکت دارد ، جای بحث است که آیا می توان ویروسها را موجود زنده نامید یا خیر ؟ توضیح بفرمایید ؟

در سلول های زنده ، ژن عامل تعیین کننده ی ساخت مولکول های جدید است . اما با ورود ویروس به داخل سلول ، ژن ویروس به ژن سلول دستورساخت ژن های ویروسی را می دهد و آنقدر تعداد ویروسها از این طریق زیاد می شود که با انفجار سلول ، هزاران ویروس جدید منتشر شده و دوباره این ذنجیره ی آلوده سازی ادامه می یابد .

ویروسهایی که وارد باکتری ها می شوند را باکتریوفاژ ، یا ” فاژ “ می نامند . این ویروسها برای مهندسان ژنتیک اهمیت زیادی دارند . زیر این دانشمندان از این ویروسها برای انتقال ژن های مورد نظر به باکتری ها کمک می گیرند .

فاژها این ژن ها را به باکتری های خاصی وارد کرده و باکتری ماده ی دلخواه دانشمندان را تولید می کند ، مثلا یک دارو یا یک هورمون .

 

واکسیناسیون

ویروسها عامل بروز کدام بیماری ها می باشند ؟

ویروسها عامل بسیاری از بیماری مشترک انسان و دام و گیاهان هستند . بیماری هایی مانند سرخچه ، آبله مرغان ، اوریون ، هاری ، تب زرد ، هپاتیت ، آنفلوآنزا ، سرماخوردگی و بیماری مرگبار ایدز .
زگیل ها نیز اغلب به علت وجود برخی ویروس ها در برخی از انواع سرطان نیز دخالت دارند . ویروسها در غبار یا خاک زنده نمی مانند ، به همین علت بیشتر بیماری های ویروسی از طریق تماس مستقیم انسان با انسان یا حیوان با حیوان منتقل می شود . درمان بیماری های ویروسی بسیار مشکل است ، زیرا نمی توان بدون نابودی سلول های میزبان، ویروس را از میان برد .

آنتی بیوتیک ها ( پادزیستها ) که به خوبی روی باکتری ها اثر می کنند ، بر ویروسها موثر نیستند . البته برخی از انواع خطرناک بیماری های ویروسی را میتوان با واکسیناسیون برطرف نمود از جمله فلج اطفال ، آبله و سرخچه .

 

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر

  • cdn.passporthealthusa
  • img.medscape
  • upload.wikimedia

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

زیبایی

آماده شدن برای جراحی لیفت سینه

همه چیز درباره لیفت سینه

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

اطلاعات دارویی

منع مصرف کوآموکسی‌کلاو

همه چیز درباره کو‌آموکسی‌کلاو

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

سلامت عمومی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌

بایدها و نبایدهای آنتی‌بیوتیک

تغذیه و سلامتی

naukrinama

ترکیب معجزه گر زردچوبه و عسل

کمک های اولیه

فرو رفتن خرده شیشه و یا چوب در پوست

درمان فرورفتگی خرده شیشه و یا چوب در پوست

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *