شما در حال حاضر اینجا هستید :

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه اطلاعات درمانی اطلاعات پزشکی ویروس و عفونت ویروسی

ویروس و عفونت ویروسیافزودن دیدگاه

کوچکترین موجودات زنده ی شناخته شده ، ویروس ها هستند . اگر یک میلیون یا دو میلیون ویروس را کنار هم بگذاریم، طول تمام آنها حدود یک سانتی متر خواهد شد .گاهی ویروس ها را همراه با باکتری ها ، به عنوان میکروب می نامند ، اما در واقع باکتری ها و ویروس ها کاملا از هم متمایزند . ویروس ها ساختمانی بسیار ساده دارند و به تنهایی قادر به تکثیر نیستند بلکه برای تولید مثل ، وارد سایر سلول های زنده شده واز مواد غذایی و انرژی آن سلول استفاده می کنند . بدین ترتیب سلول های زنده از بین رفته و عفونت ویروسی بوجود می آید . با راستینه همراه باشید .

ویروس

درباره ویروس بیشتر توضیح بفرمایید ؟

یک ویروس تنها و کامل را ویریون می نامند . ویریون لایه ای خارجی دارد که کپسید نامیده می شود . این غشاء خارجی از مولکول های پروتئین که مانند آجر کنار هم چیده شده اند ، ساخته شده اند . در داخل این غشاء ، مولکولی از اسید نوکلئیک DNA یا RNA قرار دارد . این اسید نوکئلیک ، ماده ی ژنتیک یا ژن ویروس است .

 

فاژها

از آنجا که تعریف ما از موجود زنده ، موجودی است که فعالیت هایی مانند رشد ، تنفس و حرکت دارد ، جای بحث است که آیا می توان ویروسها را موجود زنده نامید یا خیر ؟ توضیح بفرمایید ؟

در سلول های زنده ، ژن عامل تعیین کننده ی ساخت مولکول های جدید است . اما با ورود ویروس به داخل سلول ، ژن ویروس به ژن سلول دستورساخت ژن های ویروسی را می دهد و آنقدر تعداد ویروسها از این طریق زیاد می شود که با انفجار سلول ، هزاران ویروس جدید منتشر شده و دوباره این ذنجیره ی آلوده سازی ادامه می یابد .

ویروسهایی که وارد باکتری ها می شوند را باکتریوفاژ ، یا ” فاژ “ می نامند . این ویروسها برای مهندسان ژنتیک اهمیت زیادی دارند . زیر این دانشمندان از این ویروسها برای انتقال ژن های مورد نظر به باکتری ها کمک می گیرند .

فاژها این ژن ها را به باکتری های خاصی وارد کرده و باکتری ماده ی دلخواه دانشمندان را تولید می کند ، مثلا یک دارو یا یک هورمون .

 

واکسیناسیون

ویروسها عامل بروز کدام بیماری ها می باشند ؟

ویروسها عامل بسیاری از بیماری مشترک انسان و دام و گیاهان هستند . بیماری هایی مانند سرخچه ، آبله مرغان ، اوریون ، هاری ، تب زرد ، هپاتیت ، آنفلوآنزا ، سرماخوردگی و بیماری مرگبار ایدز .
زگیل ها نیز اغلب به علت وجود برخی ویروس ها در برخی از انواع سرطان نیز دخالت دارند . ویروسها در غبار یا خاک زنده نمی مانند ، به همین علت بیشتر بیماری های ویروسی از طریق تماس مستقیم انسان با انسان یا حیوان با حیوان منتقل می شود . درمان بیماری های ویروسی بسیار مشکل است ، زیرا نمی توان بدون نابودی سلول های میزبان، ویروس را از میان برد .

آنتی بیوتیک ها ( پادزیستها ) که به خوبی روی باکتری ها اثر می کنند ، بر ویروسها موثر نیستند . البته برخی از انواع خطرناک بیماری های ویروسی را میتوان با واکسیناسیون برطرف نمود از جمله فلج اطفال ، آبله و سرخچه .

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • کتابخانه راستینه

منبع تصاویر

  • cdn.passporthealthusa
  • img.medscape
  • upload.wikimedia

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات دارویی

مترونیدازول

هشدارهایی در باب مصرف مترونیدازول

سلامت عمومی

مصرف آنتی‌بیوتیک‌

بایدها و نبایدهای آنتی‌بیوتیک

تغذیه و سلامتی

naukrinama

ترکیب معجزه گر زردچوبه و عسل

کمک های اولیه

فرو رفتن خرده شیشه و یا چوب در پوست

درمان فرورفتگی خرده شیشه و یا چوب در پوست

کمک های اولیه

استنشاق دود

استنشاق دود

کمک های اولیه

تورم پلک چشم

درمان تورم پلک چشم

تغذیه و سلامتی

مواد غذایی پروبیوتیک

بهبود وضعیت گوارشی با مواد غذایی پروبیوتیک

کمک های اولیه

گاز گرفتگی کوسه

درمان گاز گرفتگی کوسه

پوست و مو

زیبایی پوست و مو

بهترین داروهای گیاهی در بهداشت و زیبایی پوست و مو

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *