سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

در آب چه چیزهایی وجود دارد؟

چیزهای دیگری نیز در آبی که مصرف میکنید، وجود دارند، عنصر اصلی H20 است، ترکیبی که تا ۷۵ درصد از وزن بدن، بسته به سن فرد، را تشکیل میدهد. آب مواد مغذی را به شکل هایی که بدن بتواند از آنها استفاده کند، تجزیه میکند و آنها را که به جایی که مورد نیاز هستند، حمل میکند. همچنین به حفظ تعادل مناسب آب و نمک در بدن شما کمک میکند و حتی به عنوان یک نوع جذب کننده که از بافت ها و استخوان های شما محافظت می کند، عمل می کند.

 

آب

چیزهای دیگری در آب وجود دارند؟

ممکن است هنگامی که دوش میگیرید یا شیر آب را برای نوشیدن یک لیوان آب باز میکنید، زیاد به آن فکر نکنید، اما بیش از ۲ میلیارد نفر در سراسر جهان از آبی می نوشند که دارای آفت کش ها، فاضلاب، سرب، جیوه، زباله های خطرناک، و خطرات دیگر است. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) مجموعه استانداردها را برای آن چه در آب لوله کشی در ایالات متحده وجود دارد، را تعیین میکند.

 

آب چاه

آب چاه

اگر از آب چاه به جای مرکز آب محلی استفاده میکنید، باید قبل از اینکه اولین بار از آن استفاده کنید، برای وجود آفت کش ها، مواد شیمیایی آلی و فلزات سنگین، آب آن را آزمایش کنید. سپس برای وجود مواد شیمیایی، کود و انواع خاصی از باکتری ها در هر سال آن را تست کنید. برخی از مشکلات سلامتی، مانند سردرد، اسهال، و خستگی مزمن، می توانند نشانه ای از یک مشکل باشند.

 

فلوراید

فلوراید

حدود دو سوم از آب معمولی در ایالات متحده حاوی فلوراید است که به آن اضافه شده است. این ماده معدنی از  پوسیدگی دندان جلوگیری میکند. میزان عادی کمتر از ۱ قسمت در یک میلیون است، و این مقدار توسط CDC بی خطر در نظر گرفته شده است، که آنرا یکی از بزرگترین دستاوردهای بهداشت عمومی در قرن ۲۰ می نامد. وب سایت CDC اطلاعات مربوط به سطوح فلوراید در مناطق خاص را ارائه میدهد.

 

سدیم

سدیم

سدیم حتی در آبی که می نوشید نیز هست. مقدار کم آن خوب است، اما مقدار زیادی از آن را از مواد غذایی دریافت میکنید. اگر دچار مسائل سلامتی مربوط به نمک مثل فشار خون بالا یا دیابت هستید، سطح سدیم آبی که میخورید را بررسی کنید (هم آب شیر و هم آب معدنی در بطری ها).

 

آرسنیک

آرسنیک

شما ممکن است چیزهای بدی در مورد آرسنیک شنیده باشید، اما آرسنیک یک ماده شیمیایی طبیعی است و برخی از منابع آب، مانند حلقه های چاه، می توانند از سطوح پایین آرسنیک برخوردار باشند. ارائه دهنده آب محلی شما باید مقدار آن را در آب مصرفی شما کنترل کند، اما اگر شما آبی که استفاده میکنید را از چاه و یا منابع طبیعی دیگر دریافت میکنید، آزمایش این مایع حیاتی برای میزان آرسنیک ایده خوبی است. در سطوح بالا، آرسنیک با بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، و عملکرد پایین مغز در کودکان مرتبط است.

 

سرب

سرب

ارائه دهنده آب محلی شما ممکن است سربی در آب نبیند زیرا سرب اغلب از لوله های قدیمی در خانه و یا محله شما می آید. سرب درست قبل از اینکه از شیر بیرون بیاید، وارد این مایع حیاتی میشود. صفحه اصلی سیستم های فیلترینگ می توانند آن را از آب شیر شما حذف کنند، اما تست سطح سرب و تغییر فیلتر به طور منظم حائز اهمیت است چرا که سرب با مشکلات سلامتی جدی در کودکان و بزرگسالان مرتبط است.

 

کلرین

کلرین

از کلرین برای کشتن میکروب در سیستم های آب عمومی استفاده میکنند. گاهی اوقات از سایر مواد شیمیایی نیز استفاده می شود، اما کلر رایج ترین ماده شیمیایی برای این منظور است. این ماده در سطوح پایین بی خطر در نظر گرفته میشود، اما شما ممکن است متوجه بو و طعم اندک آن شوید.

 

سیستم های تصفیه

سیستم های تصفیه

یک سیستم تصفیه با کیفیت که به خوبی نگهداری شود، می تواند بسیاری از فلزات سنگین و باکتری ها را حذف کند. اما برخی از آنها میتوانند فلزات سنگین مثل فلوراید، که از دندانها و لثه ها محافظت میکنند، را حذف کنند. به دنبال سیستم هایی باشید که توسط NSF (سازمان بهداشت ملی) تایید شده اند.

 

آب معدنی

آب معدنی

استفاده از استانداردهای تعیین شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست در آبهای معدنی، توسط FDA کنترل میشود، بنابراین معمولا بی خطر هستند. اما خیلی از آبی که از  شیر بیرون می آید بهتر نیستند. و به خاطر داشته باشید که – جدا از هزینه اضافی – آبهای معدنی اغلب از فلوراید که از دندان های شما محافظت می کنند، برخوردار نیستند.

 

چه زمانی آب را بجوشانیم؟

چه زمانی آب را بجوشانیم؟

اگر در مورد ایمنی آبهای مصرفی خود به دلیل جاری شدن سیل، شکستگی لوله، و یا چیزهای دیگر مطمئن نیستید، می توانید آن را بجوشانید. با جوشاندن آبهای مصرفی از شر باکتری ها، ویروس ها، و موجودات دیگر که میتوانند شما را بیمار کنند، خلاص میشوید. یک دقیقه برای انجام این کار کافی است، اگر شما ۵۰۰۰ فوت یا بیشتر بالاتر از سطح دریا هستید ۳ دقیقه کافی است.

 

ضدعفونی آب با وایتکس

آب را با وایتکس (آب ژاول) ضدعفونی کنید!!

این مساله کمی عجیب و غریب است، اما روش تایید شده توسط EPA برای ضد عفونی کردن آب در شرایط اضطراری یا باکتری های موجود در آب چاه، ضدعفونی کردن آب با آب ژاول است. تنها ۶ قطره در هر گالن میتواند آب را ضدعفونی کند –بیشتر از این مقدار می تواند خطرناک باشد. از سفید کننده ساده استفاده کنید، نه سفید کننده هایی که رنگ و بو دارند و یا پاک کننده های دیگری به آنها اضافه شده است. هم بزنید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه بماند. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی و دلیل انجام این کار به وب سایت سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه کنید.

 

منابع

 • CDC: “Disinfection with Chlorine,” “A Guide to Drinking Water Treatment Technologies for Household Use,” “Commercially Bottled Water,” “Well Water.”
 • Environmental Health Perspectives: “Arsenic Exposure from Drinking Water and QT-Interval Prolongation: Results from the Health Effects of Arsenic Longitudinal Study.”
 • Environmental Protection Agency: “Drinking Water From Household Wells,” “Drinking Water Contaminants — Standards and Regulations,” “Protect Your Home’s Water,” “Emergency Disinfection of Drinking Water.”
 • European Journal of Clinical Nutrition: “Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration.”
 • LiveScience: “Facts About Fluoridation.”
 • WebMD
 • National Institutes of Health: “Magnesium — Fact Sheet for Health Professionals,” “Arsenic in well water may diminish intelligence in children,” “Lead,” “Lead in Drinking Water as a Public Health Challenge,” “Hygienic safety of reusable tap water filters (Germlyser®) with an operating time of 4 or 8 weeks in a haematological oncology transplantation unit,” “Water, Hydration and Health,” “Fluoridated Water,” “How Much Calcium Is in Your Drinking Water? A Survey of Calcium Concentrations in Bottled and Tap Water and Their Significance for Medical Treatment and Drug Administration,” “Intake of calcium, magnesium and sodium through water: health implications.”
 • National Sanitation Foundation: “About NSF.”
 • Mayo Clinic: “Is tap water as safe as bottled water?”

منبع تصاویر 

 • watergroup7
 • Thinkstock Photos

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *