سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

گل مژه و شالازیون : درمان، داروها، تصاویر و علائم آنها

گل مژه برآمدگی کوچک و دردناکی است که می تواند داخل یا خارج از پلک ظاهر شود. گاهی اوقات گل مژه داخل پلک ممکن است به شالازیون تبدیل شود. برای اطلاعات بیشتر راجع به گل مژه و شالازیون با این مقاله از راستینه همراه باشید.

گل مژه

گل مژه چیست؟

این برآمدگی میتواند همانند یک جوش در انتهای مژه ها ظاهر شود. گل مژه زیر پلک ممکن است در ابتدا کمتر قابل توجه باشد. اما هر دو نوع می توانند پلک شما را قرمز، متورم و حساس به لمس کنند. چشم ممکن است احساس خارش و درد داشته باشد.

 

شالازیون

شالازیون چیست؟

شالازیون (Chalazion) برآمدگی بر روی پلک است که وقتی که غده ی چربی مسدود می شود رشد می کند. بر خلاف گل مژه، معمولا بدون درد و احساس خارش است.

 

عوامل بروز گل مژه

چه چیزی سبب بروز گل مژه می شود؟

مشکل نوعی باکتری است. این باکتری غده چربی داخل پلک یا فولیکول موی یکی از مژه ها را آلوده می کند. این میکروب ها می توانند از هر چیزی که با آن چشم های خود را لمس یا پاک کنید، مانند دست ها و یا لوازم آرایش منشاء بگیرند. ممکن است در طول فصل آلرژی که چشم ها بیشتر دچار خارش میشوند، بیشتر به گل مژه مبتلا شوید. اگر به بلفاریت که نوعی التهاب در اطراف لبه پلک هاست، مبتلا باشید بیشتر احتمال دارد که دچار گل مژه شوید.

 

غدد اطراف پلک ها

چه چیزی سبب بروز شالازیون را ایجاد می کند؟

هنگامی که غدد اطراف پلک ها نوعی چربی تولید میکنند که بسیار غلیظ است یا منفذ غدد مسدود میشود، چربی در آن قسمت تجمع می یابد و این ناحیه التهاب پیدا میکند و موجب بروز برآمدگی میشود. معمولا پزشک شما نمیتواند بگوید دقیقا علت چه چیزی است، هرچند انواع خاصی از پوست و بیماری ها مانند بلفاریت ممکن است بروز این برآمدگی را بیشتر شایع کنند.

 

گل مژه

تفاوت گل مژه و شالازیون چیست؟

تمایز این دو می تواند دشوار باشد، اما تفاوت هایی وجود دارند. به طور کلی، گل مژه عفونت است و شالازیون این طور نیست. عفونت می تواند موجب بروز نقطه چرکی کوچکی در نوک گل مژه شود (که در این تصویر نشان داده شده است) که شبیه جوش است. این وضعیت می تواند موجب درد، خارش، پوسته پوسته شدن، آبریزش، و حساسیت بیشتری نسبت به نور شود. گل مژه حتی ممکن است باعث فرو رفتن کامل پلک شما شود. شالازیون معمولا آسیبی نمی زند و فقط میتواند پلک را متورم کند. حتی ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید.

 

گل مژه را فشار ندهید

سعی نکنید آنها را فشار دهید.

گل مژه می تواند بسیار شبیه جوش باشد. این مسئله ممکن است شما را تحریک کند تا آنها را بترکانید. این کار را نکنید، این کار می تواند باعث گسترش عفونت در پلک شما شود. فقط به آن دست نزنید. هم گل مژه و هم شالازیون معمولا طی چند روز یا چند هفته به خودی خود از بین می روند.

 

کمپرس گرم

کمپرس گرم بهبودی را تسریع میکند.

یک حوله تمیز را در آب گرم خیس کنید و آنرا هر بار به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه، ۳-۵ بار در روز روی پلک قرار دهید. این کار می تواند کمک کند گل مژه یا شالازیون نرم شوند و سر باز کنند. اگر دچار شالازیون شده اید، می توانید به آرامی ناحیه مورد نظر را با انگشتان خود ماساژ دهید (آن را فشار ندهید). فقط مطمئن شوید که دست های شما تمیز هستند. اگر به طور منظم به گل مژه و شالازیون مبتلا می شوید، کمپرس گرم به صورت روزانه نیز میتواند به پیشگیری از آنها کمک کند.

 

به پزشک مراجعه کنید

چه موقع نیاز است به پزشک مراجعه کنیم؟

اکثر موارد گل مژه و شالازیون به خودی خود از بین می روند و به درمان نیاز ندارند. در صورتی که چند روز بعد، شروع به بهتر شدن نکرد، سریع رشد کرد، شروع به خونریزی کرد یا بینایی شما تحت تاثیر قرار داد، نزد چشم پزشک بروید و چشمانتان را کنترل کند. همچنین اگر شروع به گسترش به سمت سفیدی چشم کرد یا در گونه های خود قرمزی مشاهده کردید، به چشم پزشک مراجعه کنید. این علائم می توانند نشانه هایی از شیوع عفونت باشند.

 

پزشک چه میکند؟

پزشک چه میکند؟

پزشک معمولا با نگاه کردن به چشم شما، گاهی اوقات زیر نور مغناطیسی، میتواند گل مژه یا شالازیون را تشخیص دهد. اگر گل مژه بزرگ و دردناک باشد یا بعد از ۱ تا ۲ هفته کوچکتر نشود، ممکن است پزشک آن را تخلیه کند. پزشک ناحیه را خراشیده، سپس یک برش کوچک برای خروج چرک ایجاد میکند. در برخی موارد، پزشکان یک پماد آنتی بیوتیکی را برای قرار دادن روی پوست تجویز می کنند. اگر شالازیون داشته باشید، ممکن است استروئید برای کاهش مقدار از تورم تزریق شود.

 

لوازم آرایشی

پیشگیری: لوازم آرایشی

اگر گل مژه یا شالازیون دارید، تا زمان بهبودی، از خط چشم، ریمل مژه و سایر لوازم آرایشی استفاده نکنید. اگر لوزام آرایش قدیمی خود را دور بریزید می توانید از آنها جلوگیری کنید. بهتر است هر ۶ ماه یک بار لوازم آرایش مربوط به چشم را جایگزین کنید و به صورت مشترک از آنها استفاده نکنید. همچنین، هر شب قبل از اینکه به رختخواب بروید، صورت خود را کاملا بشویید تا منافذ و فولیکول های مو را مسدود نکنید.

 

لنزهای تماسی

پیشگیری: لنزهای تماسی

اگر از لنزهای تماسی استفاده میکنید، مطمئن شوید که آنها تمیز هستند. پزشک می تواند بهترین راه برای ضد عفونی کردن لنزها را به شما بگوید. مهم است که قبل از هر بار دستکاری لنز، دست های خود را کاملا بشویید. سعی کنید وقتی دچار گل مژه یا شالازیون هستید، از لنز استفاده نکنید.

 

شستن دست ها

پیشگیری: شستن دست ها

دست ها اغلب میکروب هایی را حمل می کنند که می توانند در چشم شما موجب بروز شالازیون یا گل مژه شوند. دست ها را با صابون و آب گرم تمیز کنید، یا از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید. وقتی چشم ها دچار خارش هستند، مالیدن آنها وسوسه انگیز است. بهتر است این کار را نکنید. استفاده از داروهای آلرژیک برای کمک به خارش را مدنظر قرار دهید.

 

 

منابع

 • American Association for Pediatric Ophthalmology and Strabismus: “Chalazion.”
 • Cleveland Clinic Health Essentials: “Styes: How You Can Avoid Them and Best Treatment Tips.”
 • Mayo Clinic: “Diseases and Conditions: Blepharitis,” “Diseases and Conditions: Sty.”
 • Michigan Medicine Kellogg Eye Center: “Chalazion and Stye.”

منبع تصاویر 

 • H_Barth / Thinkstock
 • Eskemar / Thinkstock
 • Masopasi / Thinkstock
 • Carol Werner / Medical Images
 • grebcha / Thinkstock
 • Hero Images / Getty Images
 • Amie Brink / WebMD
 • PhotoAlto / Eric Audras / Getty Images
 • triocean / Thinkstock
 • Purestock / Thinkstock
 • bluebeat76 / Getty Images
 • Wavebreakmedia Ltd / Thinkstock

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

پوست و مو

جراحی سابسیژن

سابسیژن چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *