سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

انتخاب تنقلات سالم

بیسکویت، سیب یا ماست؟ انتخاب میان وعده برای کودکان همیشه ساده نیست. به گفته محققان بچه ها براساس ترجیح و سلیقه خود تصمیم به خرید تنقلات میکنند، اما برندها و پول تو جیبی دادن به کودک نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

انتخاب تنقلات سالم

چه عواملی در انتخاب تنقلات سالم توسط کودکان نقش دارند؟

طبق مطالعه ای جدید، کودکان اغلب براساس اولویت های خود میان وعده ها را انتخاب میکنند نه براساس سلامت آن. با توجه به تحقیقات جدید، بعضی از آنها ممکن است تحت تاثیر برند های غذایی و پول تو جیبی خود قرار گیرند.

سین کَش، نویسنده این مطالعه گفت: “تنها عامل مهم در اینکه چرا یک کودک یک میان وعده را انتخاب کرده است این است که آنها می خواهند آنچه را که دوست دارند بخورند، خریداری کنند.”

محققان دریافتند، کسانی که گزارش دادند که مقرری (پول تو جیبی) دریافت می کنند، هزینه های آگاهانه تری داشتند، یعنی قیمت تنقلات در تصمیم گیری هایشان برای خریدن یا نخریدن آنها تاثیر دارد. و کسانی که از برند ها آگاه بودند، مایل بودند فقط اگر برند آن را دوست دارند آن محصول را انتخاب کنند.

به گفته کَش، نتایج نشان می دهند، حداقل برای بچه هایی که مقرری دریافت میکنند، افزایش قیمت تنقلات غیرسالم ممکن است الهام بخش انتخاب تنقلات سالم تر باشد.

برای این مطالعه، محققان گزینه های برای میان وعده به ۱۱۶ کودک دادند. بچه های ۸ تا ۱۱ ساله همگی بعد از برنامه های مدرسه در منطقه بوستون شرکت کردند. انتخاب ها شامل بیسکوییت های شکلاتی، تکه های سیب یا نوشمک های ماست و توت فرنگی بودند. برند ها یا مک دونالد بودند یا عمومی بودند.

قیمت ها از ۳۰ سنت به ۷۰ سنت متغیر بود و به هر کدام از بچه ها ۲ دلار داده شده بود تا خرج کنند. ده بار به هر کودک عکس هایی از دو انتخاب میان وعده نشان داده شد و گفته شد که یکی از آنها را انتخاب کنید یا تصمیم بگیرید چیزی را انتخاب نکنید.

محققان گفتند اغلب بچه ها بیسکویت ها را انتخاب کردند.

کَش گفت: “تنها بچه هایی که دیدیم به قیمت توجه دارند کسانی بودند که مقرری دریافت می کردند.” “آنها باز هم بیسکویت را انتخاب کردند اما در مورد قیمت دقت بیشتری داشتند.”

گروه تنقلات مک دونالد برای تست اهمیت نام تجاری بر روی انتخاب بچه ها مورد استفاده قرار گرفت. در حالی که نتایج نشان می دهند که کودکان ممکن است به اندازه ای که والدین فکر میکنند، به برندها توجه نمی کنند، محققان دریافتند که دوست داشتن نام تجاری بیشتر از نام تجاری اهمیت داشت.

به طور کلی، کَش گفت: “خود خوراکی، بیش از دو برابر برند آن، برای کودکان اهمیت داشت، و حدود ۲٫۵ برابر مهمتر از قیمت بود.”

وی اذعان داشت، یکی از محدودیت های این مطالعه این بود که بچه ها در محدوده کنترل شده با محققان بودند نه در یک فروشگاه، چرا که در فروشگاه عوامل دیگر مانند ویترین های وسوسه انگیز ممکن است بر تصمیمات آنها تأثیر بگذارند.

تنقلات سالم

گیلدا مورنو، روانشناس بالینی در بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی است. وی نتایج را بررسی کرد و گفت که محیط خانه نقش مهمی در انتخاب میان وعده کودک هنگامی که دور از خانه است ایفا میکند.

او پیشنهاد داد، والدینی که می خواهند فرزند خود را به خوردن تنقلات سالم تر تشویق کنند، باید تنقلات سالم در منزل نگهداری کنند و تنقلات ناسالم را به خانه وارد نکنند.

مورنو گفت: تنقلات در خانه باید شامل گزینه هایی مانند سیب با کره بادام زمینی باشند. او پیشنهاد کرد که از نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید و به جای آن شیشه ای را با آب و لیمو، یا آب و انبه پر کنید. وی گفت، “این کار خوردن نوشیدنی را برای کودک جالب میکند.”

در تجربه خود، مورنو گفت: “من فکر نمی کنم قیمت عامل تعیین کننده در تصمیم گیری خرید تنقلات باشد. بلکه آنچه که والدین در خانه به کودکان می آموزند و خوراکی هایی که در خانه در دسترس آنهاست، در تصمیم گیری خرید تنقلات اهمیت دارند”.

این مطالعه در شماره اکتبر نشریه “Appetite” به چاپ رسیده است.

 

منابع

  • Sean Cash, Ph.D, professor, Friedman School of Nutrition Science and Policy, Tufts University, Boston; Gilda Moreno, Psy.D., clinical psychologist, Nicklaus Children’s Hospital, Miami; October 2017, Appetite
  •  medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • r.ddmcdn
  • content.paodeacucar

‏‫‬‬‬

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

وعده صبحانه

۱۶ مورد از بدترین و بهترین خوراکی ها برای وعده صبحانه

تغذیه و سلامتی

زنجبیل

۳۰ خوراکی که باعث کاهش درد مفاصل و التهاب می شوند!

تغذیه و سلامتی

خوردن تنقلات در حال تماشای تلویزیون

۱۴ روش شگفت انگیز مقابله با پرخوری در خانه

رانینگ تایتل

کمی بخندید

نکات بسیار آسان و فوق العاده برای کمک به جلوگیری از استرس

تغذیه و سلامتی

مصرف مواد اولیه طبیعی

با انجام این نکات آسان مصرف مواد اولیه فرآوری شده را کاهش دهید!

تغذیه و سلامتی

دونات های بازاری و غذاهای آماده

۸ خوراکی برای پیشگیری از دیابت

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن

کارهایی که باعث میشود وزن کم نکنید !

اختصاصی

میان وعده‌های ساده

میان وعده‌های ساده با کربوهیدرات پایین

اختصاصی

کیک خامه ای

افزایش وزن در دو سال !

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *