سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تاثیر مکمل ها بر بیماری های چشم در سالمندان

مطالعه ای جدید نشان می دهد مکمل ارزان قیمت آنتی اکسیدان / روی بدون نسخه که میتواند به حفظ بینایی در سالمندان کمک کنند، بهروه وری خوبی نسبت به قیمت خود نیز دارند.اما به گفته متخصصان چشم، مطالعات زیادی ثابت نکرده اند که قرص های ارزان قیمت روند دژنراسیون ماکولا مربوط به سن را کاهش می دهند.

بیماری های چشم در سالمندان

بیماری های چشم در سالمندان

براساس آزمایشاتی که قبلا مورد مطالعه قرار گرفته اند، قرص ترکیبی به عنوان مکمل “مطالعه بیماری مرتبط با پیری (AREDS)” نامگذاری شده است.

دکتر آرون لی، محقق این آزمایش جدید، گفت که تیمش نشان دادند AREDS ” برای درمان دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، بویژه در افرادی که دژنراسیون ماکولا مرتبط با پیری مرطوب فعال در یک چشم و ماکولا خشک در چشم دیگر دارند، بسیار مقرون به صرفه هستند.”

دژنراسیون ماکولا یک بیماری پیش رونده است که یکی از دلایل اصلی نابینایی است. به گفته لی، این مطالعه جدید نشان می دهد که مکمل AREDS میتواند نیاز به درمان گران تر شکل مرطوب این بیماری را به تاخیر بیندازد.

وی افزود، اینکه دقیقا چطور این مکمل ها سرعت پیشرفت بیماری چشم را کند می کنند، شناخته شده نیست، اما “فرمول فعلی این مکمل ها حاوی آنتی اکسیدان هایی است که تصور میشود محافظ شبکیه در برابر آسیب های ناشی از انقباضات ماکولا مرطوب مرتبط با سن باشد. ”

با این حال، حداقل متخصص چشمی این ایده را مطرح کرد که مکمل AREDS به طور قطعی در پیشگیری از بیماری یا پیشرفت آن اثرگذار است.

دکتر آلفرد سامر، استاد چشم پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور، گفت: “با وجود این که این روش در میان بسیاری از متخصصان شبکیه معمول است، فواید آن هنوز نامشخص هستند.”

با توجه به بنیاد آمریكایی ماكولا دژنراسیون (AMDF)، دژنراسیون ماكولا مربوط به سن باعث آسیب به ماكولا، یعنی نقطه کوچکی در نزدیکی مركز شبكیه، می شود. ماکولا بخشی از چشم است که برای دید مرکزی و دقیق مورد نیاز است. با گذشت زمان، بینایی می تواند تار شود و در نهایت بیمار می تواند بینایی خود را از دست بدهد.

دو نوع اصلی دژنراسیون ماکولا مرطوب و خشک نامیده میشود. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد دژنراسیون ماکولا از نوع مرطوب هستند.

در دژنراسیون ماکولار مرطوب، رگ های خونی زیر شبکیه و ماکولا رشد می کنند. این عروقهای جدید ممکن است خونریزی کنند و نشت کنند، که باعث می شود ماکولا از موقعیت صاف طبیعی خود برآمده و یا بالا برود، بنابراین دید مرکزی دچار مشکل میشود. از دست دادن دید ممکن است سریع و شدید باشد.

براساس AMDF، تقریبا ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد دژنراسیون ماکولا نوع خشک هستند. دژنراسیون ماکولا خشک مرتبط با سن، موجب هیچ گونه نشتی از خون نمی شود. در عوض، ماکولا ممکن است از بین برود و میتواند مواد زائد از سلول های چشم به وجود آیند. و در نهایت از بین رفتن دید می تواند رخ دهد.

تحقیقات پیشین AREDS نشان دادند که مکمل هایی که ویتامین های آنتی اکسیدانی را را با روی و مس ترکیب می کنند در کاهش پیشرفت دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن ارزان هستند.

مکمل های AREDS تحت نام های تجاری مانند پِرِزِرویژن و پرو –اپتیک فروخته می شوند. هزینه ۱۲۰ قرص برای مصرف دو ماهه، از ۲۵ تا ۴۰ دلار است.

لی خاطر نشان کرد، این قیمت بسیار پایین تر از داروهای گران قیمتی است که به عنوان درمان ضد VEGF شناخته می شوند و در حال حاضر برای درمان دژنراسیون ماکولا مرطوب استفاده می شوند. علاوه بر این، داروهای ضد VEGF شامل فرو بردن سوزن در چشم هستند و می توانند عوارض جانبی داشته باشند. یکی از عوارض جانبی احتمالی افزایش خطر تورم داخل چشم است و یکی دیگر از احتمالات سکته مغزی است.

بنابراین، برای محاسبه هزینه بهره وری و مقرون به صرفه بودن مکمل های AREDS، لی و همکارانش استفاده از مکمل ها را در افراد بالاتر از ۵۵ سال مورد بررسی قرار دادند.

کارآزمایی AREDS به این نتیجه رسید که مکمل روزانه با ترکیب آنتی اکسیدان هایی با دوز بالا و روی باعث کاهش خطر ابتلا به ماکولا مرطوب مرتبط با پیری شده و پیشرفت آن را کاهش می دهد.

مکمل های موجود

تیم لی دو فرمول مکمل های موجود را بررسی کردند.

فرمول ۱ دارای دوزهای بالا ویتامین C و ویتامین E ، بتا کاروتن، روی و مس است. فرمول ۲ به جای بتا کاروتن دارای لوتئین و زاکسنتین است.

محققان با استفاده از یک مدل آماری با اطلاعات حاصل از آزمایش AREDS، همراه با داده های بیش از ۹۰۰۰۰ فرد مبتلا به دژنراسیون ماکولا ، استفاده کردند. محققان دریافتند که هر دو فرمولاسیون برای مقابله با بیماران مبتلا به بیماری در مراحل اولیه موثر هستند، اما این مکمل ها حتی برای افرادی که تنها در یک چشم دچار مشکل بودند، مقرون به صرفه تر بود.

لی گفت که طی یک دوره زمانی، محققان دریافتند که این بیماران تقریبا هشت بار کمتر به تزریق داروهای ضد VEGF به چشم خود نیاز دارند.

این تیم انگلیسی نتیجه گیری کردند که این کاهش در تزریق می تواند به هزاران دلار صرفه جویی در هر بیمار منتهی شود.

اما سامر، که یافته های جدید را بررسی کرد، هشدار هایی داد.

سامر اشاره کرد که “در حال حاضر، چشم پزشکان  توصیه می کنند که بیماران خود این مکمل را مصرف کنند.

وی افزود: “اگر کسی معتقد باشد که این مکمل در گروهی که این بیماری در آنها ظاهر میشود، تاثیر گذار است، پس کل مسئله هزینه است، زیرا مدرکی وجود ندارد که نشان دهنده آسیب باشد.”

اما آیا واقعا ARDS تاثیرگذار است؟

طبق گفته سامر، هیچ مطالعه ای در مقیاس بزرگ برای آزمایش این مسئله انجام نشده است. وی خاطرنشان کرد که آزمایش محققان برای AREDS کوچک بود، بنابراین احتمال وجود هر گونه نتیجه مثبت هنوز هم ممکن است.

نتیجه گیری سامر: “علی رغم اینکه توصیه مصرف این مکمل، روش معمول در بین بسیاری از متخصصان شبکیه است، مزایای آن هنوز نامشخص هستند”.

بنابراین، “هنگامی که از این دید به قضیه نگاه میکنیم، هر گونه تجزیه و تحلیل هزینه برای فواید آن تا حدی بی معنی است”.

این مطالعه در ۲۳ اوت در مجله بین المللی چشم پزشکی منتشر شد.

 

منابع

  • Aaron Lee, M.D., assistant professor, ophthalmology, University of Washington, Seattle; Alfred Sommer, M.D., professor, ophthalmology, Johns Hopkins University School of Medicine, and dean emeritus, Bloomberg School of Public Health, Johns Hopkins University, Baltimore; Aug. 23, 2017, British Journal of Ophthalmology
  • medlineplus
  • HealthDay

منبع تصاویر 

  • massey
  • nutraingredients

‏‫‬‬‬

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اختصاصی

از دست دادن شنوایی

نشانه های دریافت ناکافی ویتامین ها!

تغذیه و سلامتی

روغن پالم

خواص روغن پالم

تغذیه و سلامتی

روغن ماهی

فواید سلامتی و موارد مصرف روغن ماهی

اطلاعات پزشکی

خستگی

سوء تغذیه: علائم و درمان آن

با اهمیت

آویشن

درباره آویشن چه می دانید؟ خواص آویشن

اختصاصی

گشنیز

فواید شگفت انگیز گشنیز

اخبار

هویج و سایر سبزیجات باعث افزایش باروری مردان میشوند

هویج و سایر سبزیجات غنی از کاروتنوئید باعث افزایش باروری مردان می شوند!

اختصاصی

چگونگی انتخاب عینک مناسب

چگونگی انتخاب عینک مناسب

دسته‌بندی نشده

میوه ها و سبزیجات

۳۰ ماده غذایی برای زندگی سالم تر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *