سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

پانزده افسانه در رابطه با پزشکی ورزشی!

اگر شما علم ورزش و تناسب بدنی را درک میکنید و خواستار به عمل در آوردن آن هستید ، میتوانید از طریق بدن خود و ورزش مورد پسندتان ، بهترین نتیجه را کسب نمائید اما ابتدا بگذارید برخی از باورها و خرافاتی را که پیرامون علم ورزش قد علم کرده است ، از پیش رو حذف کنیم .
من صدها ورزشکار آماتور و حرفه ای را درمان کرده و با صدها نفر نیز به گفتگو نشسته ام . در طول این گفتگوها با مفاهیم نادرست بسیاری که بطور گسترده در ذهن ها وجود داشته روبرو شده ام . بسیاری از این افسانه ها حتی بوسیله ورزشکاران و مربیان برجسته مورد باور است .

 

تمرین سخت

افسانه اول پزشکی ورزشی ، ورزشکاران متولد میشوند نه ساخته!

این موضوع درست نیست. رسیدن به برتری ورزشی نیازمند به صرف وقت و کار سخت است. بهترین ورزشکاران کسانی هستند که شدیدترین کار را بدون اجرای تمرین بیش از حد انجام میدهند.
آنجلو داندی Angelo Dandee که ورزشکاران برتر را دیده است ، میگوید که محمد علی سختكوش ترین مبارزی است که او یافته است . دیکموتا ، مربی تیم بسکتبال واشنگتن بولتز Washington Bullets قهرمان جهان باید بازیکنان خود را از ورزشگاه بیرون اندازد زیرا که آنها بیش از اندازه تمرین میکنند.

 

بالا رفتن ضربان قلب

افسانه دوم پزشکی ورزشی ، شما با انجام چند دقیقه تمرین درهفته میتوانید به تناسب بدنی برسید!

یکی از پایه های تناسب بدنی گنجایش قلب برای تحمل فشار کار است. این گنجایش تناسب قلبی عروقی نامیده میشود. برای رسیدن به تناسب قلبی عروقی شما باید ضربان خود را به بیش از شصت درصد حداکثر آن ظرف حداقل سی دقیقه برای سه بار در هفته برسانید. حداکثر ضربان قلب شما سریعترین ضربانی است که قلبتان میتواند بزند و هم چنان خون را به بدنتان برساند. اگر بین سنین بیست و چهل سالگی هستید ، این حداکثر ۲۰۰ ضربان دردقیقه است . این امر بدان معناست که شما باید میزان ضربان خود را به ۱۲۰ بالا برید .اگر شما یک ورزشکار تمرین کرده هستید و قصد دارید که سطح آمادگی جسمانی بالا را حفظ نمائید ، باید ضربان قلب خود را به هشتاد درصد آن یعنی ۱۶۰ ضربان در دقیقه برای دوره درازی افزایش دهید. از آنجا که بولینگ و گلف ضربان قلبتان را به این سطوح افزایش نمیدهد . شما را به تناسب قلبی عروقی نمیرساند.

 

ناراحتی تنفسی

افسانه سوم پزشکی ورزشی ، هرچه بیشتر تمرین کنید ، بیشتر آماده و تندرست میشوید !

شما با تمرین بسیار شدید یا بسیار زیاد میتوانید مرتکب اشتباه شوید . هرچه شدیدتر تمرین کنید این تمرین کمتر خواهد بود . مبتدیان اغلب بقدری شدید تمرین میکنند که دچار ناراحتی تنفسی می شوند. آنها باید تمرینات خود را کوتاه نمایند که در نتیجه تمرین کافی برای کسب تناسب بدنی انجام نمیدهند . یک قاعده خوب برای مبتدیان این است که هرگز آنقدر تمرین نکنند که به نفس نفس زدن بیفتند. با افزایش سطح آمادگی تان قادر خواهید بود که بطور شدیدتری تمرین کنید .
هنگامی که تمرین بیش از حد انجام دهید ، وضع بدن شما خراب میشود . با این کار شما بیشتر مستعد پذیرش آسیب دیدگی و عفونت میشوید. همچنین علاقه خود را به تمرین از دست داده و نخواهید توانست که در بهترین سطح خود رقابت کنید .آماتورها تنها کسانی نیستند که این اشتباه را میکنند . مارک کامرون Mark Cameron وزنه بردار برتر و کالدول یکی از اسکی بازان برجسته در رشته صحرانوردی ، هردو موافقند که آنها بعلت انجام تمرین بیش از حد شانس های خود را برای کسب مدال در المپیک ۱۹۷۶ از دست دادند. اکنون که آنها از زیادی تمرین خود کاسته اند ، اجرای بهتری نسبت به قبل دارند.

 

تمرینات فوتبال

افسانه چهارم پزشکی ورزشی ، بهترین راه برای بهبود تناسب بدنی و اجرای ورزشی شما ، تمرین شدید در هر روز است.

هروقت که بطور شدید تمرین کنید ، تارهای عضلانی اندکی آسیب دیده و تهی میشوند . شما باید به عضلات وقت دهید تا استراحت کنند. اگر این کار را نکنید، بیشتر مستعد پذیرش آسیب دیدگی خواهید شد. هیچ ورزشکار بزرگی به اندازه ای که میتواند روزانه تمرین کند ، تمرین نمی کند. شما هم باید چنین باشید . بازیکنان حرفه ای فوتبال هنگام آماده شدن برای بازی فقط یکروز درهفته تمرین سخت انجام می دهند. Frank Shorter فرانک شورتر قهرمان پیشین المپیک در رشته دو مارتن روزهایی را دارد که از برخی دوندگان دبیرستانی نیز کمتر می دود.
تیم هاکی فلايرز یکی از تیم های برجسته در هاکی حرفه ای وقتی که سه بازی در هفته داشته باشد ، روزهای بین بازیها را اغلب به تمرین سبک می گذراند .

 

تنیس

افسانه پنجم پزشکی ورزشی ، اگر شما به سطح بالای تناسب بدنی رسیده باشید این تناسب راحتی بایک وقفه یا فصل کم کاری حفظ خواهید نمود .

تمسخر آمیز است! چه یک دونده باشید که قادر به دویدن ده مایل براحتی است و چه یک تنیس باز که میتواند سه ست سنگین بازی کند، نخواهید توانست همان تمرین خود را بعد از یک وقفه حتی چند هفته ای تعادل بخشید.
نکته ی فوق قابلیت برگشت نامیده میشود و این حقیقت را توصیف مینماید که عضلاتتان از جمله عضله قلب اگر بطور مداوم متحمل فشار نشوند، توانایی خود را برای استفاده موثر از اکسیژن از دست میدهند . درنتیجه این عضلات گنجایش سابق را برای کار بعد از یک دوره وقفه نخواهند داشت. در یکی از مسابقات که بین فوق ستاره ها برگزار گردید اوجی سیمسون که بطور عادی ، بنیه ی خیره کننده ای دارد ، نتوانست مسابقه یک مایل را به پایان برساند زیرا که در گردش و مهمانی بوده و تمرین خود را از دست داده بود.

 

تمرینات کششی

افسانه ششم پزشکی ورزشی ، اگر بدنتان آماده هست، نباید نرمش های کششی انجام دهید!

تمرین سنگین عضلات را کوتاه کرده ، آنها را بیشتر مستعد کشیدگی می سازد. بنابراین هرچه از نظر جسمانی فعالتر باشید ، به تمرینات کششی بیشتری احتیاج خواهید داشت.
محمد علی قبل از هر تمرین چهل و پنج دقیقه حرکات کششی انجام میداد. اعضای تیم بسکتبال بوفالو بريوز تمرینات کششی را پنج سال قبل آغاز نمودند و از آن زمان تاکنون آنها هیچ کشیدگی عضلانی اساسی را تجربه نکرده اند.

 

ورزش و سلامت

افسانه هفتم پزشکی ورزشی ، تمرین میتواند به شما آسیب برساند زیرا که قلب را بزرگ میکند.

دکتر پل دادلی وایت Paul Dudley white متخصص برجسته قلب گفته است ( ورزش نمیتواند به یک قلب سالم صدمه برساند ) تمرین فشار متوسطی را بر قلب شما وارد میاورد که باعث قویتر ، بزرگتر و عضلانی تر شدن آن میگردد. عضله قلب حتی اگر شخص تمرین را متوقف سازد، چربی نمیگیرد. سبب حمله قلبی٬ نارسائی در امر رسیدن خون به قلب است .
در یک شخص بسیار آماده و ورزیده شریانهایی که خون را به قلب میرسانند گشادتر هستند و بنابراین بسیار کمتر مستعد بسته شدن میباشند. این امر شخص را تقریبا از بیماری های قلبی مصون نگاه میدارد .
کلارانس دومار Clarence De Mar دونده بزرگی که ماراتن بوستون را هفت بار فتح نمود، در بیش از پنجاه سال هرهفته تقریبا صد مایل میدوید . اگر این تمرین زیاد میتوانست به قلب آسیب برساند، باید بر قلب دمار صدمه وارد میساخت. اما قلب او در هفتاد سالگی بهتر از سی سالگی کار میکرد . رگهایی که خون را به قلبش میرساندند، سه برابر گشادتر از حالت عادی بودند، برای دومار تقریبا غیرممکن بود که گرفتار حمله قلبی بشود.

 

نوار قلب هنگام ورزش

افسانه هشتم پزشکی ورزشی ، یک نوار قلبی عادی بدان معناست که قلب شما سالم می باشد و شما با اطمینان میتوانید تمرین شدید انجام دهید.

چنین نیست . یک نوار قلبی عادی که در حالت استراحت گرفته شده است معنای چندانی نمیدهد. گزارشاتی در نوشته های پزشکی وجود دارد که نشان می دهد که افرادی بلافاصله بعد از گرفتن نوار قلبی نرمال بر اثر حمله یا مشکلات قلبی مرده اند.
یک نوار قلبی که در حالت تمرین شما گرفته شود داستانش فرق میکند . اگر این نوارقلبی نرمال باشد احتمال بسیار اندکی وجود خواهد داشت که شما در حین تمرین دچار یک حمله قلبی معمولی شوید.

 

قرص ویتامین

افسانه نهم پزشکی ورزشی ، ضمیمه شدن ویتامین مناسب اجرای بدنی را بهبود می بخشد.

هیچ شاهد علمی برای حمایت از این عقیده وجود ندارد .افراد طبقه متوسط طوری تغذیه می کند که برنامه غذائی آنها تمام ویتامین هایی را که احتیاج دارد تقريبا فراهم میآورد .
من مقادیر زیادی ویتامین مصرف مینمودم و زمانی متقاعد شده بودم که بدون آن نمیتوانستم اجرای خوبی داشته باشم . سرانجام دریافتم که مصرف بیش از حد ویتامین ها غیرلازم بوده و ممکن است که شما را از نظر جسمی و روحی به آنها معتاد کند .
تقريبا هرتیم حرفه ای به بازیکنان خود ویتامین میدهد ، چرا ؟ دان سی گر تمرین دهنده تيم فيلادلفيا فيليز میگوید: میدانم که ویتامین کمک نمیکند اما هنگامی که یک ورزشکار یکصد هزار دلاری خواستار قرص ویتامین میشود ، با او بحث نکنید .
فرانک شورتر قهرمان پیشین المپیک در دو ماراتن بینش وسیعتری دارد و میگوید : میدانم که ویتامین کاری نمیکند اما بعد از دویدن صدوچهل مایل درهفته تنفر داشتم که فکر کنم که دونده دیگری ممکن بود فقط به این علت که من از ویتامین استفاده نمیکردم ،برمن برتری داشته باشد .
جای تاسف است که ورزشکاران بسیار زیادی پول خود را برای ویتامین اضافی هدر می دهند . استفاده از ویتامینها نه تنها معمولا غیرضروری است، بلکه مصرف زیاد آن زیان آور خواهد بود.

 

تزریق

افسانه دهم پزشکی ورزشی ، تزریق ویتامین (ب) کوفتگی مزمن را مداوا می کند!

در واقع تزریق ویتامین ب ۱۲ برای گیاهخوارانی که حداقل ده سال از خوردن فرآورده های حیوانی خودداری کرده اند ، یا افرادی که کم خونی شدید و مضر ( بیماری نادری که در آن این ویتامین از طریق غذا جذب نمیشود ) دارند موثر است.
برخی از تیم های لیگ ملی هاکی بعد از هر مسابقه ویتامین ب ۱۲ تزریق میکنند. محمد علی دو روز قبل از یک مسابقه مهم ویتامین ب ۱۲ تزریق میکرد . چنین تزریقاتی هیچ ارزش پزشکی ندارد. تنها فایده اش تاثیر روحی آن میباشد .
علت رایج تر کوفتگی مزمن در ورزشکاران کمبود پتاسیم است. درمان این نقیصه خوردن مقادیر زیاد میوه و سبزی است.

 

پروتئین

افسانه یازدهم پزشکی ورزشی ، ورزشکاران در رژیم غذایی خود به پروتئین بیشتر نیازمندند.

عضلات از پروتئین ساخته شده است ، اما بررسیهای علمی آشکارا نشان میدهد که تقاضای پروتئین بطور عمده با تمرین افزایش نمی یابد . تمرین سنگین عضلات را از قند عضله (گلیکوژن ) تهی می سازد نه از پروتئین .
گرگ ویس ژیمناست سابق که در المپیک شرکت نمود ، عقیده دارد غذاهائی که پروتئین زیاد داشته باشد، به ترمیم بافت آسیب دیده ناشی از تمرین سنگین کمک می نماید. او میگوید: من بخاطر پروتئین موجود در شیرخشک آنرا زیاد مصرف می کردم که اینکار میتوانست زمان بازیافت مرا کوتاهتر کند.
واقعا چه اتفاقی می افتاد؟ ویس از املاح موجود در شیر سود می برد . پروتئین اضافی بوسیله ادرار وی دفع میشد.

 

استیک

افسانه دوازدهم پزشکی ورزشی ،گوشت استیک و سیب زمینی ، بهترین غذای پیش تمرین یا پیش مسابقه است.

استیک به عنوان یک منبع ضعیف کسب انرژی فوری بحساب میآید . به علاوه چربی موجود دراستیک نسبتا دیر هضم میشود ، و اگر قبل از یک بازی خیلی زود مصرف گردد، درواقع میتواند اجرای بدن را دچار اختلال سازد.
بهترین منبع انرژی ورزشکاران کربوهیدرات است که در سیب زمینی ، نان شیرینی و نان یافت میشود .هنوز تقریبا تمام بازیکنان هاکی و فوتبال که ما با آنها مصاحبه کرده ایم می گویند که قبل از بازی های شان استیک مصرف می کنند.

 

نمک

افسانه سیزدهم پزشکی ورزشی ، شما باید برای جایگزینی نمکی که درعرق کردن از دست داده اید ، قرص نمک مصرف کنید.

هرگز قرص نمک مصرف نکنید. بگذارید مذاق تان به شما بگوید که چه موقع به غذای خود نمک بزنید . اگر بدنتان کم نمک دارد ، آنرا طلب خواهید کرد. قرص نمک با ذائقه شما که محافظی طبیعی درمقابل خوردن نمک بیش از حد است، در برخورد می باشد.
اگر بیش از حد نمک مصرف کنید ، ممکن است فشارخونتان بالا رفته و لخته خون در شریان های شما جمع شود و یا اینکه دچار گرمازدگی شوید . چندین فوتبالیست درحرارت بعد از مصرف قرص نمک مرده اند.
علی رغم این امر اعضای تیم  Boston Celtics بوستون سلتیکز یکی از بهترین تیمهای بسکتبال طول سالیان سال ، هرفصل شش هزار قرص نمک مصرف میکنند . تیم فیلادفيا فلايرز یکی از بهترین تیمهای هاکی نیز از قرص نمک استفاده میکند.

 

ورزش در سرما

افسانه چهاردهم پزشکی ورزشی ، در هوای سرد باید از تمرین دوری جست زیرا که این هوا میتواند ششهای شما را منجمد کند.

هیچگاه شش یخ زده در یک ورزشکار گزارش نشده است. آقای روی هاچ یکی از چتربازان برجسته در دمای صفر از یک هواپیما به پائین پرید . وی در هنگام فرود با سرعت ۱۲۰ تا ۱۸۰ مایل در ساعت بدن خود را در معرض برودت منهای چهل درجه سانتیگراد قرار داد، ضمن اینکه عامل باد سرد را نیز در نظر گرفته بود. او گفت : تنها چیزی که مرا آزار میدهد ، دستهایم است.

 

وزنه برداری

افسانه پانزدهم پزشکی ورزشی ، آمفتامین اجرای ورزشی را بهتر میسازد.

اگر آمفتامین کاری کند ، آن کار در واقع عقب انداختن اجرای ورزشی است ، آمفتامین فقط شما را وامیدارد که فکر کنید که بهتر از آنچه که واقعا هستید، در حال اجرای ورزش می باشيد.
در المپیک ۱۹۶۸ این شایعه بطور گسترده پخش شده بود که وزنه برداران ژاپن برای غلبه بر ترس خود از بلند کردن وزنه های خیلی سنگین ، از دارو سود می جستند. حقیقت این بود که آنها از وزنه ها هراسی نداشتند بلکه نمی توانستند آنها را بالا ببرند.

 

مطلب مرتبط : پارگی مینیسک زانو چیست ؟ تعریف٬پیشگیری و درمان آن

منابع

 • گیب مرکین
 • مارشال هافمن
 • جهانگیر چراتی

منبع تصاویر 

 • fitbuilder
 • pinterest
 • aryanto
 • nikecamp
 • sportsgurutips
 • myweightlossfun
 • debati
 • pinsdaddy
 • medscape
 • livestrong
 • mensjournal
 • rd
 • huffingtonpost
 • proteinpluss

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

تغذیه و سلامتی

کاهش وزن بدون رژیم‌های سخت

با اصول تغذیه و رژیم‌درمانی بیشتر آشنا شوید

زیبایی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

انواع روش‌های پیکرتراشی غیرتهاجمی

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

پوست و مو

قبل از عمل ابدومینوپلاستی

قبل از ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات دارویی

نیاسین

از نیاسین یا ویتامین B3 چه می‌دانید؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *