سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونه هنگام سفر از بیماری‌ها در امان بمانیم؟

برخی از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین مقصدها در جهان، محل زندگی برخی از خطرناکترین حشرات جهان نیز هستند. تب زرد، مالاریا، و حتی فلج اطفال می‌توانند مسافران بین المللی را تهدید کنند. محافظت از خود با یادگیری انواع واکسن‌ها و یا مراحل ایمنی، ایده خوبی برای داشتن سفری بی خطر است. اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید این مقاله از راستینه را حتما مطالعه فرمایید  و برای دریافت زمان به موقع واکسن، چهار تا شش هفته قبل از سفر خود به پزشک مراجعه کنید.

مسائل مربوط به سلامت در مناطق زیبای جهان

 

تقویت کننده فلج اطفال

تقویت کننده فلج اطفال

اگر در حال برنامه ریزی برای مسافرت به سافاری آفریقا هستید، ممکن است به یک تقویت کننده فلج اطفال نیاز داشته باشید. این بیماری در بسیاری از بخش‌های آفریقا و آسیا همچنان فعال است. میکروب‌ها می‌توانند از طریق غذا، آب، و تماس با فرد آلوده، شیوع پیدا کنند. حتی اگر در هنگام کودکی واکسن فلج اطفال دریافت کرده‌اید، ممکن است برای اطمینان از اینکه در برابر هر سه نوع این ویروس محافظت شوید، نیاز به تقویت کننده داشته باشید.

 

واکسن تب زرد

واکسن تب زرد

در طول مرز آرژانتین و برزیل، آبشار ایگواسو بازدید کنندگان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. متاسفانه، این منطقه پشه‌هایی را نیز جذب می‌کند که حامل ویروس تب زرد هستند. تب زرد در بخش‌هایی از امریکای جنوبی، و همچنین مناطق گرمسیری آفریقا نیز رخ می‌دهد. برای بازدید از برخی کشورها، با تزریق تقویت کننده پس از ۱۰ سال، نیاز به واکسینه شدن دارید. جلوگیری از گزش پشه نیز حائز اهمیت است.

 

واکسن تب حصبه

واکسن تب حصبه

تب حصبه یک عفونت جدی شایع در جهان در حال توسعه است. این بیماری ناشی از یک نوع باکتری است که می‌تواند در غذاها یا نوشیدنی‌ها یافت شود. سالانه حدود ۵۷۰۰ نفر در ایالات متحده از تب حصبه رنج می‌برند که اکثر این افراد هنگام بازدید از آسیا، امریکای جنوبی یا آفریقا دچار این بیماری شده‌اند. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها واکسن حصبه را حداقل یک تا دو هفته قبل از سفر به این مناطق توصیه می‌کند. اگر این واکسن را در گذشته دریافت کرده‌اید، از پزشک بپرسید آیا به تقویت کننده نیاز دارید یا خیر.

 

تقویت کننده کزاز

تقویت کننده کزاز

قبل از برنامه ریزی هر سفر ماجراجویانه، مطمئن شوید که آخرین واکسیناسیون کزاز خود را انجام داده‌اید. عفونت‌های کزاز اغلب ناشی از آسیب‌های پوست، از جمله: سرمازدگی، سوختگی، و یا سوراخ شدن پوست هستند. عامل این بیماری یک نوع باکتری است که در تمام نقاط جهان یافت می‌شود. تزریقات تقویت کننده هر ۱۰ سال یکبار توصیه می‌شوند.

 

واکسن هپاتیت A

واکسن هپاتیت A

یکی از بزرگترین لذت‌های مسافرت‌های بین المللی امتحان کردن تمام انواع غذاهای عجیب و غریب است. متاسفانه، مواد غذایی یا آب کثیف می‌توانند برخی عفونت‌ها، از جمله هپاتیت A را پراکنده سازند. این عفونت ویروسی، که باعث التهاب کبد می‌شود، در سراسر جهان در حال توسعه، شایع است. اگر هنگام کودکی علیه این بیماری واکسینه نشده‌اید، از پزشک خود درباره تزریق این واکسن قبل از رفتن به خارج از کشور مشورت بگیرید.

 

واکسن هپاتیت B

واکسن هپاتیت B

ویروس هپاتیت B نیز باعث التهاب کبد می‌شود، اما از طریق خون یا دیگر مایعات بدن که به این ویروس آلوده شده‌اند، شیوع پیدا می‌کند نه از راه غذا و نوشیدنی‌ها. بسیاری از افراد آلوده حامل این ویروس در آفریقا، آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه، جزایر اقیانوس آرام، جزایر کارائیب، و حوزه رودخانه آمازون هستند. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، واکسن هپاتیت B را برای تمام مسافران به این مناطق، به ویژه مسافران ماجراجو، مبلغان، داوطلبان ارتش صلح، و پرسنل نظامی توصیه می‌کند.

 

واکسن هاری

واکسن هاری

هاری در سراسر جهان به جز قطب جنوب یافت می‌شود، و از طریق گزش حیوانات شیوع می‌یابد. سگ‌های خیابانی در آفریقا، آسیا و جنوب امریکا، پس از میمون‌هایی که در میان معابد آسیا زندگی می‌کنند، بزرگ‌ترین مشکل مسافران محسوب می‌شوند. واکسنی با سه دوز در دسترس است، هرچند شما باز هم پس از گزش نیاز به درمان دارید. دریافت واکسن در زمان مراقبت‌های پزشکی، میزان درمانی که نیاز دارید را کاهش می‌دهد.

 

واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا

اگر سالانه واکسن آنفولانزا دریافت می‌کنید، سفر خود را با زمان دریافت واکسن تنظیم کنید. در نیمکره جنوبی، شایع‌ترین زمان شیوع آنفولانزا از ماه آوریل تا سپتامبر است. بنابراین، به عنوان مثال خانواده‌ای که برای تعطیلات تابستانی در استرالیا برنامه ریزی می‌کنند، باید حتماً قبل از خروج واکسینه شوند.

 

هشدارهایی برای مالاریا

هشدارهایی برای مالاریا

مالاریا یک نوع بیماری است که توسط پشه‌ها منتقل می‌شود. این بیماری در کشورهای جنوب صحرای آفریقا شایع‌تر است، اما در بخش‌هایی از آسیای جنوبی و امریکای جنوبی نیز رخ می‌دهد. اگر قصد رفتن به سفر خارجی دارید، در مورد جوانب مثبت و منفی داروهایی که از این بیماری جلوگیری می‌کنند، با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از وسایل دافع پشه (۳۰٪ – ۵۰٪ DEET برای بزرگسالان)، پوشیدن لباس آستین بلند و شلوار خارج از منزل، و خوابیدن زیر پشه بند، هوشمندانه هستند.

 

هشدارهایی برای تب دانگ

هشدارهایی برای تب دانگ

تب دانگی شایع‌ترین علت تب در مسافران بازگشته از کارائیب، آسیای مرکزی و جنوبی، و مرکزی امریکا است. به تازگی، تعداد کمی از بیماری ناشی از این پشه در غرب اصلی، یعنی فلوریدا، گزارش شده است. در حالی که این بیماری در بیشتر موارد خفیف است، برخی افرد دچار تب هموراژیک دنگی جدی‌تری می‌شوند. هیچ واکسنی وجود ندارد، اما می‌توانید با محافظت در مقابل نیش پشه، شانس ابتلا به این بیماری را هنگام سفر کاهش دهید.

 

هشدارهایی برای سل

هشدارهایی برای سل

اگر چه سل (TB) در سراسر جهان یافت می‌شود، اما در آسیا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا شایع‌تر است. این بیماری زمانی که یک فرد مسری سرفه می‌کند، پراکنده می‌شود. مسافرانی که وقت خود را به صورت داوطلبانه یا غیر داوطلبانه صرف کار در بیمارستان‌ها، زندان‌ها، و یا پناهگاه‌های بی خانمان می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که در معرض این بیماری قرار گیرند. اگر فکر می‌کنید ممکن است در معرض این بیماری قرار گرفته باشید، انجام آزمایش پوستی حائز اهمیت است. درمان سریع برای اجتناب از مشکلات بعدی ضروری است.

 

هشدارهایی برای لیشمانیوز

هشدارهایی برای لیشمانیوز

خواب در ساحل ممکن است مادامی که به صدای امواج فکر می‌کنید، رمانتیک باشد. نیش حشرات می‌تواند نوعی بیماری تحت عنوان لیشمانیوز را پراکنده کند. شایع‌ترین نوع در بخش‌هایی از خاورمیانه، آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی و مرکزی یافت می‌شود که موجب زخم‌ها و التهابات پوستی می‌شود. برای اجتناب از گزش حشرات، از زمان غروب خورشید تا طلوع خورشید در خانه بمانید. لباس‌های آستین بلند، شلوار و جوراب بپوشید. حشره کش و پشه بند نیز می‌توانند کمک کننده باشند.

 

هشدارهایی برای فیلاریازیس

هشدارهایی برای فیلاریازیس

فیلاریازیس لنفاوی ناشی از کرم‌های انگلی کوچکی است که از طریق نیش پشه گسترش می‌یابد. این بیماری میلیون‌ها نفر را در آسیا، آفریقا، و غرب اقیانوس آرام، و کسری از افرادی که دچار داءالفیل هستند، را تحت تأثیر قرار داده است. در آمریکا، این بیماری در هائیتی، جمهوری دومینیکن، گویان، و برزیل رخ می‌دهد. مسافران کوتاه مدت در معرض خطر کمی هستند، اما جلوگیری از گزش پشه کاری هوشمندانه است. از مواد دافع، لباس آستین بلند و شلوار، و پشه بند استفاده کنید.

 

تشخیص ساس

تشخیص ساس

گفتن اینکه ساس‌ها در کجا اقامت دارند دشوار است ، آن‌ها در هتل‌ها و استراحتگاه‌های پنج ستاره در سراسر جهان یافت می‌شوند. ساس‌ها باعث گزش‌های قرمز خارش دار در صورت، گردن، بازوها، دست‌ها، و یا دیگر قسمت‌های بدن می‌شوند. اما این علائم می‌توانند تا دو هفته طول بکشد تا خود را نشان دهند. برای تشخیص سریع‌تر، به دنبال ساس‌های کوچک بین تشک‌ها یا ملافه‌ها، لکه‌هایی به رنگ زنگار بر روی تشک و بوی کپک شیرین باشید.

 

پیشگیری از اسهال در مسافرت

پیشگیری از اسهال در مسافرت

اسهال مسافران از بیماری‌های مهم مربوط به سفر است، که نیمی از مسافران بین المللی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افرادی که از امریکای لاتین، خاورمیانه، آفریقا، و آسیا دیدن می‌کنند، بیشتر احتمال دارد دچار این بیماری شوند. این بیماری به ندرت جدی است و تقریباً همیشه به خودی خود از بین می‌رود. با این حال، شما می‌توانید گام‌هایی برای جلوگیری از این بیماری و همچنین کمک به توقف بیماری‌های جدی‌تر مانند وبا بردارید. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، اجتناب از مصرف آب‌های جاری، مواد غذایی فروخته شده توسط فروشندگان خیابانی، گوشت خام یا نیم پز و غذاهای دریایی، میوه‌ها و سبزیجات پوست نگرفته را توصیه می‌کند.

 

درمورد میوه‌ها و سبزیجات

آنچه باید درمورد میوه‌ها و سبزیجات بدانید

با چند قدم ایمنی، شما می‌توانید از میوه‌ها و سبزیجات در هنگام سفر لذت ببرید. میوه‌ها و سبزیجات خام مصرف نکنید، مگر اینکه بتوانید خودتان پوست آنها را بگیرید. قاعده تجربی خوب: آن‌ها را بجوشانید، بپزید، پوست بکنید، و یا از خوردن آنها پرهیز کنید. همچنین از خوردن سالادهایی که ممکن است با آب شیر شسته شده باشند یا اسموتی های تهیه شده با یخ تصفیه نشده پرهیز کنید.

 

تصفیه آب

تصفیه آب

ننوشیدن آب ممکن است قانونی برای مسافران بین المللی باشد، اما در واقع چندین روش برای بی خطر کردن آب محلی وجود دارد. امن‌ترین راه جوشاندن آب حداقل به مدت یک دقیقه است. هنگامی که این کار میسر نیست، می‌توانید آن را با قرص‌هایی ضد عفونی کنید، اما این کار ممکن است تمام انواع انگل‌ها را از بین نبرد. همچنین می‌توانید از فیلتر آب قابل حمل استفاده کنید. اگر بطری آب می‌خرید، مطمئن شوید که بطری از یک منبع قابل اعتماد باشد.

 

آنتی بیوتیک ها برای اسهال

آنتی بیوتیک ها برای اسهال

با وجود تمام مراحل ایمنی، باز هم ممکن است شانس ابتلا به اسهال برای مسافران وجود داشته باشد. اگر قصد رفتن به منطقه‌ای را دارید که در آنجا احتمال ابتلا به اسهال زیاد است، بهتر است از پزشک در مورد بردن آنتی بیوتیک ها با خود، مشورت بگیرید. اسهال مسافرتی متوسط تا شدید اغلب با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک ها بازهم اسهال داشتید، انجام آزمایش برای عفونت انگلی احتمالی حائز اهمیت است.

 

هشدارهایی برای کم شدن آب بدن

هشدارهایی برای کم شدن آب بدن

ماجراجویی در آب و هوای بسیار گرم و مرطوب می‌تواند شما را در معرض خطر کم آبی قرار دهد. در صورتی که دچار اسهال مسافرتی شده باشید احتمال ابتلا به کم آبی حتی بیشتر نیز می‌شود. نشانه‌های کم آبی عبارتند از: چشمهای گود رفته، خشکی دهان و بینی، و نیاز کمتر به توالت رفتن. اگر بدنتان کم آب نیست، نوشیدنی‌های ورزشی می‌توانند به هیدراته ماندن شما کمک کنند، اما در صورتی که اسهال هستید، این کار ایده خوبی نیست. در آن صورت، شما باید محلول درمانی خوراکی را امتحان کنید.

 

هشدارهایی برای آفتاب سوختگی

هشدارهایی برای آفتاب سوختگی

چند چیز لذت بردن از تعطیلات ساحلی را خدشه دار می‌کنند، مانند پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست. اشعه UV و آفتاب سوختگی، علاوه بر دردناک بودن می‌توانند به پیری زودرس و سرطان پوست نیز منجر شوند. با کرم‌های ضد آفتاب وسیع الطیف که مانع اشعه‌های UVA و UVB می‌شوند، از خود محافظت کنید. راه‌های دیگر برای محافظت از خود پوشش مناسب، پوشیدن کلاه و حفاظت از چشم با عینک آفتابی هستند.

 

هشدارها در دوران بارداری

هشدارها در دوران بارداری

باردار شدن بدین معنا نیست که نباید سفر کنید، بلکه باید برخی از مراحل ایمنی را رعایت کنید. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌ها توصیه می‌کند از کشورهایی که در آن مالاریا وجود دارد، دوری کنید. به خصوص هوشمند بودن در مورد ایمنی مواد غذایی و آب حائز اهمیت است چرا که حاصل بیماری منتقله از غذا می‌تواند جدی‌تر باشد. و اگر در سه ماهه سوم بارداری خود هستید، حتماً در نزدیکی یک مرکز پزشکی که بتواند زایمان زودرس و / یا زایمان را مدیریت کند، اقامت کنید.

 

هشدارهایی برای کودکان

هشدارهایی برای کودکان

بهترین راه برای محافظت از نوزادان در مقابل بیماری‌های منتقله از مواد غذایی و آب، شیردهی در هنگام سفر است. اگر این کار ممکن نیست، حتماً از آبی که به خوبی جوشیده شده است و یا در بطری‌های استاندارد است، استفاده کنید. هنگامی که نوزادان یا کودکان خردسال دچار اسهال می‌شوند، می‌توانند به سرعت دچار کم آبی شوند و ممکن است به کمک‌های پزشکی نیاز داشته باشند. کودکان نیز در صورتی که به مالاریا و عفونت‌های دیگر آلوده شوند، بیشتر احتمال دارد دچار چنین مشکلاتی شوند.

 

کیت کمک‌های اولیه برای مسافران

کیت کمک‌های اولیه برای مسافران

شما می‌توانید کیت کمک‌های اولیه سفر بخرید و یا خودتان بسازید. این کیت باید دستکش یکبار مصرف، باند چسب با اندازه‌های مختلف، گاز، ضد عفونی کننده، سواب پنبه‌ای، قیچی، باند زخم بندی الاستیک برای پیچ خوردگی، کرم ضد قارچ و ضد باکتری، کرم ضد خارش، ژل آلوئه، قطره‌های شور چشمی، و کارت مرجع کمک سریع داشته باشد. همچنین باید هر گونه دارویی را که به طور منظم مصرف می‌کنید در بسته بندی اصلی خود، همراه با یک کپی از نسخه آن را همراه داشته باشید.

 

بیمه سفر و خروج از کشور

بیمه سفر و خروج از کشور

قبل از سفر، با ارائه دهنده بیمه درمانی خود برای فهمیدن اینکه کدام خدمات در خارج از کشور تحت پوشش هستند، مشورت کنید. بهتر است هنگام سفر بیمه‌های اضافی برای پرداخت هزینه‌های درمانی را خریداری کنید. بیمه خروج از کشور سیاستی ویژه است که هزینه آمبولانس هوایی را پوشش می‌دهد. این بیمه برای مسافران به مناطق با تجهیزات پزشکی محدود اهمیت بسزایی دارد.

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

 • CDC
 • WebMD

منبع تصاویر 

 • Thinkstock/Monica & Michael Sweet/Pacific Stock, Imagebroker, Ryan McVay/Photodisc, Hemera
 • Bridge, Laguna Design/Photo Researchers
 • MedicalRF.com
 • Ingram Publishing, Kwangshin Kim / Photo Researchers
 • Thinkstock
 • Ray Laskowitz/Pacific Stock
 • Thinkstock
 • Adam Barnes/Stone
 • Imagebroker
 • iStock
 • i.huffpost
 • Reza, Webistan/Reportage
 • Karen Kasmauski/Corbis
 • Thinkstock
 • Thinkstock
 • Pacific Stock
 • Flickr
 • Roger De La Harpe/Gallo Images
 • John Foxx/Stockbyte
 • Tom Grill/Photographer’s Choice
 • img.maximummedia
 • s.yimg
 • Driendl Group/Lifesize
 • Andy Crawford/Dorling Kindersley
 • Yuri Lev/Workbook Stock

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

انجام لیزر لیپولیز

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می‌کند؟

اطلاعات پزشکی

تعریق بیش‌ازحد

اگر تعریق بیش‌ازحد دارید، بخوانید

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

مشکلات مربوط به زیبایی

مشکلات زیبایی و نکاتی درباره آن

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

کاهش چین ‌و چروک‌‌ پیشانی

چگونه می‌توان از چین ‌و چروک‌ پیشانی خلاص شد؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *