سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

چگونگی درمان فیبریلاسیون دهلیزی

ضربان قلب نامنظم شما به این معناست که خون به اندازه کافی و آن طور که باید، جریان پیدا نمی کند و ممکن است لخته های خون در داخل قلب شما ایجاد شوند. اگر یکی از این لخته ها به مغز برود، می تواند موجب سکته مغزی شود. پزشک شما ممکن است داروهایی به شما توصیه کند، اما دوره درمان شما به سن، علائم و دفعات بروز بیماری، مدت زمانی که فیبریلاسیون دارید، هر گونه مشکلات سلامتی دیگر، و سابقه سکته مغزی شما، بستگی دارد. با مجله سلامتی راستینه همراه شوید.

تشخیص درمان برای بیماری فیبریلاسیون دهلیزی

 

رقیق کننده های خون

رقیق کننده های خون

برای کمک به کاهش احتمال تشکیل لخته، ممکن است پزشک شما یک رقیق کننده قوی تر به نام ضد انعقاد تجویز کند، به ویژه اگر فشار خون بالا، دیابت یا نارسایی قلبی داشته باشید. شایعترین نوع این دارو وارفارین (کومادین) است. این دارو می تواند خطر سکته مغزی شما را کاهش دهد، اما شما باید به طور مکرر آزمایش خون انجام دهید، و مراقب باشید بریدگی یا سایر آسیب ها ایجاد نشوند. بعضی غذاها نیز می توانند باعث کاهش کارآیی وارفارین شوند.

 

دیگر رقیق کننده های خون

دیگر رقیق کننده های خون

ضد انعقادهای جدیدتر از جمله آپیکسابان (الیکویس)، دابیگاتران (پراداکسا) ادوکسان (لیکسیانا، ساوایسا) و ریواروکسابان (زاکرلتو) نیز خطر سکته مغزی را کاهش می دهند. وقتی این نوع داروها را مصرف میکنید، مجبور نیستید مرتب آزمایش خون انجام دهید. علاوه بر این، غذاها نیز تاثیری بر کارایی آنها ندارد. اما باز هم ممکن است مشکلات خونریزی داشته باشید.

 

کاهش ضربان قلب شما

کاهش ضربان قلب شما

هنگامی که ضربان قلب شما خیلی سریع است، دارو می تواند آن را کاهش دهد و فشار عضله قلب شما را کم کند. به دست آوردن میزان کمتر از ۱۰۰ ضربان در دقیقه می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. برای انجام این کار، پزشکان بسته به سلامت شما، اغلب بتا بلوکرها یا مسدود کننده های کانال کلسیم را تجویز می کنند.

 

برگرداندن ریتم قلب نامنظم

برگرداندن ریتم قلب نامنظم

بعضی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نیاز به کاردیوورژی الکتریکی دارند تا ریتم قلب آنها برگردد. در حالی که شما تحت بیهوشی خفیف هستید، پزشک با استفاده از پچ یا دست به آرامی قلبتان را مورد شوک قرار می دهد.
پزشک ممکن است بخواهد ابتدا سونوگرافی انجام دهید تا لخته های قلب شما بررسی شوند. اگر لخته ای داشته باشید، باید چندین هفته قبل از عمل، از رقیق کننده های خون مصرف کنید.

 

احیای قلب با ضد آریتمی ها

احیای قلب با ضد آریتمی ها

حدود نیمی از افرادی که کاردیوورژن (شوک هماهنگ قلبی) داشتند دوباره دچار فیبریلاسیون دهلیزی میشوند. بنابراین پزشکان بعضی اوقات داروهای تحت عنوان ضد آریتمی ها را تجویز می کنند تا به حفظ ضربان قلب منظم کمک کنند. شما باید مرتب به پزشک خود مراجعه کنید زیرا ممکن است این داروها باعث عوارض جانبی مانند مشکلات ریتم قلب میشوند.

 

ابلیشن

ابلیشن

هنگامی که داروها و درمان های الکتریکی تاثیری نداشته باشند، پزشک شما ممکن است روشی به نام ابلیشن (ablation) را پیشنهاد کند. در حالی که شما بیهوش هستید، جراح لوله ای نازک و انعطاف پذیر را در یک رگ بزرگ قرار داده و آن را به نقطه ای در قلب شما که گیر کرده است، هدایت می کند. بافت آن را با حرارت دادن یا انجماد از بین می برد. بسته به نوع ابلیشنی که دارید، ممکن است به دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب نیاز داشته باشید.

 

دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب

دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب برای ضربان ثابت

این وسیله کوچک که با باتری کار میکند در زیر پوست در نزدیکی گردن قرار می گیرد. این وسیله سیم هایی دارد که به قلب شما متصل می شوند تا زمانی که ضربان قلب خیلی کند میشود، به قلب کمک کند.

پس از جراحی، باید از کشیدن این ناحیه اجتناب کنید، اما به زودی خواهید توانست به فعالیت های معمول خود بازگردید. اکثر دستگاه های الکترونیکی مانند مایکروویو یا تلفن در دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب اختلال ایجاد نمیکنند، اما برخی از سیستم های امنیتی و هدفون می توانند اختلال ایجاد کنند. به شما آموزش داده میشود که چه کار باید بکنید و چگونه نبض خود را چک کنید.

 

جراحی قلب

جراحی قلب

اگر دارو و روش های ساده تر کمک نکردند یا اگر مشکلات خاصی در قلب وجود داشته باشند، پزشک ممکن است عملی به نام روش Maze را توصیه کند. در این جراحی، جراح بریدگی های دقیقی برای شکاف سطح حفره های بالای قلب و قطع سیگنال های الکتریکی که ریتم قلب شما را مختل میکنند، ایجاد میکند. گاهی اوقات این عمل می تواند فقط با یک برش کوچک ” سوراخ کلیدی” انجام شود. اگر عمل جراحی اثرگذار باشد، باید علائم کمتری داشته باشید و بتوانید به طور طبیعی زندگی کنید.

 تغییرات شیوه زندگیتغییرات شیوه زندگی

مهم نیست که چطور بیماری خود را درمان می کنید، عادت های روزانه می توانند به قلب شما کمک کنند. رژیم غذایی مناسب برای قلب سالم داشته باشید. نوشیدن کافئین را ترک کنید. (برخی افراد متوجه میشوند که قهوه، نوشابه ها و چای علائم آنها را بدتر می کنند.) برچسب های داروها را به منظور بررسی ضد انعقادها مطالعه کنید، مخصوصا داروهای سرماخوردگی و سرفه. برای  ورزش منظم انجام دهید. اگر سیگار می کشید، ترک کنید. اگر علائم شما بدتر شدند با پزشک خود صحبت کنید.

 

منابع

 • Agency for Healthcare Research and Quality: “Blood Thinner Pills.”
 • American Heart Association Scientific Sessions, Orlando, Nov. 12-16, 2011.
 • American Heart Association: “Atrial Fibrillation Medications,” “Living with Your Pacemaker,” “Medications for Arrhythmia,” “Non-surgical Procedures for Atrial Fibrillation,” “Surgical Procedures for Atrial Fibrillation,” “Types of Blood Pressure Medications.”
 • Cleveland Clinic: “What Is Atrial Fibrillation?”
 • Connolly, S. New England Journal of Medicine, Sept. 17, 2009.
 • De Caterina, R. Journal of the American College of Cardiology, April 2012.
 • WebMD
 • Ebell, M. American Family Physician, June 15, 2005.
 • King, D. American Family Physician, July 15, 2002.
 • Razavi, M. Texas Heart Institute Journal, 2005.
 • Stopafib.org, American Foundation for Women’s Health: “Anticoagulant Medication for Atrial Fibrillation,” “New Stroke Risk Factors for Those with Atrial Fibrillation (AF): Female Gender, Heart Disease, and Age,” “Rate Control Medication for Atrial Fibrillation.”
 • U.S. Preventive Services Task Force: “Aspirin for Prevention of Cardiovascular Disease.”
 • University of Michigan Electrophysiology Service: “The Treatment of Atrial Fibrillation.”

منبع تصاویر 

 • iStock/Getty
 • Plush Studios/The Image Bank
 • Tetra Images
 • Martin Barraud/OJO Images
 • Southern Illinois University/Photo Researchers
 • JGI/Tom Grill/Blend Images
 • James King-Holmes / Science Source
 • Don Farrall/Digital Vision
 • Javier Larrea/Agefotostock
 • Jose Luis Pelaez Inc/Blend Images

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

غبغب

غبغب و چگونگی رهایی از آن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

تغذیه و سلامتی

پسته برای سلامتی

پنج خاصیت عالی پسته برای سلامتی

پوست و مو

آماده شدن برای لیفت بازو

از لیفت بازو بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

رزاشیا

از رزاشیا چه می دانیم؟

سلامت عمومی

آزمایش کلسترول

تفسیر نتایج آزمایش کلسترول

زیبایی

انجام جراحی زیبایی

هرآنچه که باید از جراحی زیبایی بدانید

اطلاعات دارویی

دپاکین

دپاکین چیست؟

اطلاعات پزشکی

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس را جدی بگیرید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *