سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

هفته سیزدهم بارداری

در هفته سیزدهم بارداری بسیاری از ناراحتی های سه ماهه اول بارداری از جمله بیماری صبحگاهی، نوسانات خلقی، و خستگی باید کاهش یافته باشند. دلیل این کاهش ناراحتی ها تثبیت سطح هورمون ها در سه ماهه دوم است.

تغییرات و علائم مادران در هفته سیزدهم بارداری

 

هفته سیزدهم بارداری

کاهش خطر ابتلا به سقط جنین

خطر ابتلا به سقط جنین در حال حاضر به طور قابل توجهی پایین تر است. در واقع، ۸۰ درصد از تمام موارد سقط جنین در دوازدهم هفته اول بارداری رخ میدهند.

برای بهبود شانس داشتن نوزاد سالم، تغذیه سالم و پرهیز از عادات خاص زندگی، مانند سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی های الکلی، و مصرف مواد مخدر را به خاطر داشته باشید. سیگار کشیدن و مصرف الکل با افزایش احتمال سقط جنین مرتبط هستند.

 

بزرگ شدن شکم و رحم

بزرگ شدن شکم و رحم

اکنون حتما شکم شما برجسته شده است. همان طور که رحم بزرگ میشود و رشد می کند، اندام های داخلی شما مجبور به تغییر موقعیت خود به سمت بالا هستند تا به رشد سریع جنین کمک کنند.

اگر چه شکم شما آنقدر بزرگ نشده است که نیاز به لباس بارداری داشته باشید، اما ممکن است که دیگر شلوارهای جین تان برایتان مناسب نباشند. سعی کنید در صورت امکان لباس های راحت تر بپوشید. این کار کمک خواهد کرد که احساس بهتری داشته باشید، و میتواند درد شکمی که ممکن است در این هفته احساس کنید را کاهش دهد. برخی زنان در این هفته در لباس های راحت و شلوار های گشادتر احساس بهتری نسبت به لباس های معمولی دارند.

 

احساس بهتر و انرژی بیشتر

در هفته سیزدهم بارداری، شما احتمالا به طور قابل ملاحظه ای احساس بهتری نسبت به هفته های قبلی دارید. اکنون تهوع و خستگی باید تا حد زیادی کم شده باشد، و حتی ممکن است احساس تازه ای از سلامت و قدرت را تجربه کنید.

ممکن است متوجه شوید که انرژی بیشتری از قبل دارید. برای اکثریت زنان، هر هفته که میگذرد احساس خستگی کمتر میشود. از سطوح بالاتر انرژی خود در هفته های بعدی لذت ببرید. این انرژی تا آخر ادامه نمی یابد. دوباره در بخش بعدی بارداری خود احساس خستگی را تجربه خواهید کرد.

 

تغییرات در سینه ها

تغییرات در سینه ها

تغییرات در سینه ها در حال حاضر و در طول بارداری رایج هستند. ممکن است در هفته سیزدهم بارداری متوجه شوید که آرئول (هاله دور نوک پستان) شما تیره تر شده است، و رگهای آبی در سینه های شما برجسته تر شده اند. برخی از زنان نیز برآمدگی های کوچکی روی آرئول خود می بینند. این برآمدگی ها سل مونتگمری نامیده می شوند، که جزو تغییرات طبیعی بارداری هستند.

 

تنگی نفس

تنگی نفس

ممکن است در این هفته تنگی نفس را تجربه کنید. در حالی که این مسئله می تواند نگران کننده باشد، اما نشانه بسیار شایعی در بارداری است و در حالت عادی باید خفیف باشد. برآورد می شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد از زنان این نشانه را در برخی از بخش های دوران بارداری خود تجربه می کنند.

برخی از زنان باردار تنگی نفس را در اوایل بارداری تجربه می کنند. با این حال، در بخش های بعدی دوران بارداری شایع تر است، همان طور که رحم رشد میکند و اندام ها بالاتر میروند بر دیافراگم (عضله اصلی درگیر در تنفس) فشار می آید. همانطور که بزرگتر میشوید، ممکن است احساس کنید که تنفس شما دشوارتر میشود. خوشبختانه، این تنگی نفس، پس از زایمان از بین خواهد رفت.

تنگی نفس اغلب زمانی که در حال نشسته هستید بدتر میشود. برای کمک به راحت تر شدن تنفس، ممکن است بخواهید صاف بایستید. این کار میتواند فضای بیشتری برای ریه های شما فراهم آورد. همچنین می توانید بازو های خود را روی سر خود بلند کنید تا فشار را از قفسه سینه خود بردارید.

 

درد رباط اطراف شکم

درد رباط اطراف شکم

ممکن است در هفته سیزدهم بارداری درد شکم یا درد در هنگام تغییر موقعیت را تجربه کنید. این درد “درد رباط اطراف شکم” نامیده میشود این یک نشانه طبیعی بارداری است که در سه ماهه دوم شایع تر است، اما برخی از زنان آن را زودتر تجربه میکنند.

درد رباط اطراف شکم می تواند گرفتگی یا درد شدید، و یا گاهی اوقات دردی خفیف اغلب در سمت راست شکم شما باشد (هر چند برخی از زنان این درد را در دو طرف شکم خود تجربه میکنند). این درد یا فشار نباید بیش از چند ثانیه و یا چند دقیقه طول بکشد.

هر چند درد رباط اطراف شکم ناراحت کننده است، اما یک یادآوری فیزیکی از بزرگ شدن رحم است. همانطور که بارداری شما ادامه می یابد، رحم شما به بزرگ شدن خود ادامه میدهد و رباط ها که از آن حمایت میکنند نیز کشیده می شوند و کشیده شدن عصب اندام های نزدیک رحم موجب درد و یا ناراحتی های شدید میشود.

برای جلوگیری از درد رباط اطراف شکم، شما باید از تغییر وضعیت سریع خودداری کنید. فقط با نشستن و استراحت است که این ناراحتی کاهش می یابد. اگر به نظر می رسد درد شما بدتر میشود، لازم است با پزشک خود تماس بگیرید.

 

التهاب لثه در بارداری

التهاب لثه در بارداری

لثه های متورم و حساس یک تجربه رایج در دوران بارداری هستند. بدن شما دو برابر مقدار گردش خون طبیعی را در دوران بارداری دارد، و این مسئله می تواند لثه های شما را نرم کند و باعث تحریک جزئی در هنگام مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان شود. همچنین ممکن است لثه های شما هنگام مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان خونریزی کنند. این مشکل التهاب لثه بارداری نامیده میشود، البته احتمالا تمایل دارید به منظور جلوگیری از بیماری های لثه، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

 

افزایش وزن

افزایش وزن

به طور متوسط، افزایش وزن در هفته سیزدهم بارداری ممکن است بین دو تا دو نیم کیلو باشد. در سه ماهه دوم و سوم خود بیشتر وزن اضافه خواهید کرد. در واقع، باید انتظار به دست آوردن نیم تا یک کیلو را در هفته های بعدی داشته باشید.

اگر قبل بارداری وزن معمولی داشتید، باید بین ۱۲ تا ۱۶ کیلو اضافه وزن را در دوران بارداری تجربه کنید. این میزان افزایش وزن در دوران بارداری توصیه می شود. اگر قبل از بارداری کاهش وزن داشتید بیشتر از این مقدار اضافه وزن خواهید داشت (حدودا بین ۱۳ تا ۱۸ کیلو) و در صورتی که قبل از بارداری دچار اضافه وزن بوده اید، باید کمتر از این مقدار اضافه وزن داشته باشید (تنها بین ۷ تا ۱۳ کیلو).

 

سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

منابع

  • womenshealthcaretopics

منبع تصاویر 

  • assets-eu-1.generation-y
  • aisafiv
  • dryarabia
  • resources.stuff
  • medical-center.lomalindahealth
  • rd
  • desai-dental
  • directlyfitness

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

زیبایی

عمل لیپوماتیک

از لیپوماتیک بیشتر بدانید

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک: علائم، دلایل و درمان

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

بارداری

آزمایش‌ بارداری HCG

آنچه باید در مورد آزمایش‌ بارداری HCG بدانیم

زیبایی

انجام عمل ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی (تامی تاک) چیست؟

تغذیه و تناسب اندام

عوارض کاهش وزن سریع

اثرات جانبی رژیم لاغری سریع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *