سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

جراحی زیبایی فک پایین

ما در دوره ای زندگی می کنیم که بیشتر افراد تحت تاثیر رسانه های اجتماعی، هالیوود، مدلهای مد و زیبایی و به طور کلی افراد مشهور جهان هستند. برای مثال، یکی از اصلی ترین معیارهای زیبایی در دنیای مدرن امروزی داشتن فک و چانه ای زیباست. عکس هایی که از قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین بازیگران سینما و افراد مشهور دنیا در دسترس است به خوبی بیانگر این موضوع است که تا چه میزان عمل جراحی زیبایی به خصوص در ناحیه صورت کارآمد و پرطرفدار است.

جراحی زیبایی فک پایین

۴ پرسش درباره جراحی زیبایی فک پایین :

جای تعجب نیست اگر افراد عادی هم با دیدن این تغییرات اساسی اشتیاق بیشتری نسبت به انجام جراحی و رفع نقص در صورت خود پیدا کنند. یکی از جدیدترین جراحی هایی که در زمینه زیبایی انجام می شود و بسیار پرطرفدار هم هست جراحی مَندیبِل یا استخوان فک تحتانی است.

در حقیقت اصلاح کامل دندان ها و نحوه درست قرار گرفتن آنها روی هم تنها با انجام ارتودنسی عملی نخواهد بود. این موضوع به دلیل عدم تعادل بین استخوان های صورت و فک شماست. انجام جراحی باعث تغییر ارتباط بين فک تحتانی و فک فوقانی خواهد شد و این مشکل را به خوبی رفع خواهد کرد.

 

اشلی سیمپسونجراحان ، به بازیگرانی که عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، توصیه می کنند چانه خود را نیز عمل کنند . تناسب چهره اشلی سیمپسون بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین ، مورد رضایت بسیاری از علاقه مندان او قرار گرفت . آنها این خواننده و بازیگر آمریکایی را خیلی دوست دارند .

نکته ای مهم از مجله سلامتی راستینه : بسیاری از افراد ، در صورت تناسب اجزای صورت ، از پزشک خود می خواهند چانه شان را شبیه بازیگران کنند ! فراموش نکنیم که جراحی زیبایی فک پایین ، تنها در آنهایی که فک پایینشان عقب رفته ، موجب ایجاد تناسب در اجزای صورت می شود و زیبایی مناسبی ایجاد می کند .

 

conroyortho

جراحی مَندیبِل یا فک پایین چیست؟

اِستِئوتومی یا برش استخوان فک پایین، نوعی جراحی است که از طریق ایجاد برشی در انتهای دهان به منظور دسترسی به فک پایین، روی لثه جایی که دندانهای مولر قرار دارند، انجام می شود. در این جراحی به کمک اره کوچک مخصوص جراحی با ایجاد برشی مورب یا اریب شکل، نوعی شکستگی به شیوه کنترل شده در فک پایینی ایجاد می کنند. سپس در طول جراحی، فک در حالتی جدید و از پیش تعیین شده ای قرار داده می شود که متناسب با مدل و حالت دندان های شماست. پس از آن، نوعی قطعه پلاستیکی کوچک به دندان ها متصل می شود تا فک پایینی بتواند در حالت و شکل جدید که مشخص شده هم است، قرار بگیرد و حرکت کند. سپس با استفاده از صفحات کوچک فلزی و پیچ سر جای مقرر ثابت می شود. این صفحات از جنس تیتانیوم هستند و این فلز بسیار ایمن و بی خطر برای استفاده در بدن انسانهاست. در پایان جراحی هم ، لثه با کمک بخیه های قابل جذب به حالت اولیه بازگردانده می شود.

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین کدام اند؟

به طور کلی انجام این نوع جراحی درد چندانی نخواهد داشت اما به هر حال احساس سوزش ناشی از عمل می تواند شما را مجاب به استفاده از داروهای مسکن تجویز شده کند. معمولا این احساس سوزش و درد خفیف تا چند روز متوالی با شما خواهد بود اما تنها ظرف چند هفته به طور کامل از بین خواهد رفت. نکته مهم و قابل توجه درمان و التیام زخم بدون ابتلا به عفونت است. به همین منظور برای شما آنتی بیوتیک هایی تجویز می شود که استفاده از آنها ضروری است. بلافاصله بعد از عمل ، صورت شما دچار التهاب و تورم خواهد شد و دچار احساس کشیدگی در ناحیه صورت می شوید، به طوری که باز کردن کامل دهان برایتان کمی سخت خواهد بود. علاوه بر این ممکن است در طول بلعیدن غذا هم احساس ناراحتی داشته باشید و عمل بلع برایتان مشکل باشد اما مطمئن باشید تمامی این موارد زودگذر هستند و ظرف چند روز بهبود پیدا خواهید کرد. میزان تورم و کبودی متغیر است. معمولا بعد از گذشت ۲ تا ۳ روز بعد از عمل شرایط کمی بدتر می شود و بعد از آن رفته رفته بهتر می شود. شما می توانید برای کاهش التهاب تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنید و هنگام خوابیدن هم به حالت صاف و عمودی به پشت بخوابید. اغلب این تورم بعد از ۲ هفته از بین خواهد رفت اما در بعضی افراد این التهاب تا ماه ها باقی خواهد ماند.

 خوراکی های نرم بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین چه بخوریم؟

جای تعجب نیست اگر تا یک یا دو روز بعد از عمل به دلیل وجود مشکلات در بلعیدن غذا تمایل به مصرف مایعات داشته باشید اما تنها بعد از چند روز می توانید با استفاده از خوراکی های نرم به تدریج به رژیم غذایی عادی خود بازگردید.

عوارض جانبی احتمالی ، بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایینعوارض جانبی احتمالی ، بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین کدام اند؟

مطمئنا هر نوع عمل جراحی ای می تواند عواقب خاص خود را داشته باشد اما خوشبختانه این نوع جراحی مشکلات خاصی نخواهد داشت. توصیه می شود در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه و با وی مشورت کنید :

خونریزی: به طور کلی خونریزی خفیف ناشی از محل جراحی زیبایی فک پایین ، در شب اول در دهان طبیعی است. مشاهده خونریزی شدید غیر معمول اما قابل کنترل است. شما می توانید با استفاده از یک گاز استریل یا دستمال کاغذی ۱۰ دقیقه محل زخم را فشار دهید تا خونریزی قطع شود.

بی حسی: بعد از عمل جراحی زیبایی فک پایین ، لب پایینی شما دچار بی حسی و خارش خواهد بود، موردی شبیه تزریق آمپول بی حسی در دندان پزشکی لازم است بدانید این نوع بی حسی می تواند تا چند ماه ادامه داشته باشد و حتی در مواردی نادر، در برخی افراد تا پایان عمر باقی بماند.

عفونت: معمولا صفحات فلزی کوچک و پیچ های به کار رفته در جراحی زیبایی فک پایین که برای نگهداری فک شما در جایگاه و حالت جدید استفاده شده بودند برای همیشه در همان محل باقی خواهند ماند. این قطعات پزشکی به ندرت دچار عفونت می شوند و نیاز به خارج کردن پیدا می کنند اما در صورت ابتلا به عفونت آن هم بعد از گذشت چند ماه بعد از عمل، خارج کردن شان مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد. خوب است بدانید، فلز به کار رفته در این قطعات از جنس تیتانیوم است که به وسیله فلزیاب های موجود در فرودگاه ها هم قابل تشخیص نخواهد بود.

تنظیم و تطبیق دندان ها: در هفته های ابتدایی بعد از عمل، اغلب ضروری است تا از باندهای قابل ارتجاع (فنری) روی پروتز ارتودنسی استفاده کنید تا دندان ها به درستی و به شیوه درست تنظیم و روی هم منطبق شوند.

مقاله مرتبط : روش‌های محبوب جراحی زیبایی

 

منابع

  • کتابخانه راستینه
  • www.baoms.org

منبع تصاویر 

  • conroyortho
  • radiologyprotocols
  • plasticsurgery
  • chatswooddentalcare
  • recetasthermomix

 

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

سلامت عمومی

علائم خال‌‌ها

خال‌ها را بهتر بشناسیم

اطلاعات پزشکی

میلیا

بیماری میلیا در بزرگسالان و کودکان

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

اطلاعات پزشکی

عوامل پرخطر زگیل

هرآنچه که باید از زگیل بدانیم

پوست و مو

انواع لیفت ابرو

همه چیز درباره لیفت ابرو

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

اطلاعات پزشکی

واکنش آلرژیک

التهاب پوست ؛ علل، تشخیص، درمان

پوست و مو

انجام مزوتراپی

همه چیز درباره مزوتراپی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *