سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

موارد استفاده و عوارض دکسترومتورفان

دکسترومتورفان برای تسکین موقت سرفه بدون خلط ناشی از عفونت های خاص مجاری تنفسی (مانند سینوزیت، سرماخوردگی) مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول نباید برای سرفه مداوم ناشی از سیگار کشیدن یا مشکلات تنفسی دراز مدت (به عنوان مثال برونشیت مزمن، آمفیزم) استفاده شود، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شود.

موارد مصرف دکسترومتورفان

موارد مصرف دکسترومتورفان

دکسترومتورفان یک سرکوب کننده سرفه است که با کاهش احساس نیاز به سرفه عمل می کند.

مشخص شده است که محصولات سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر ۶ سال ایمن نیستند و اثربخشی ندارند. بنابراین، از این محصول برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان زیر ۶ سال استفاده نکنید، مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک تجویز شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده ایمن از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این محصول طول مدت سرماخوردگی را درمان و یا کوتاه نمیکند و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شود. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی، به دقت تمام دستور العمل های دوز دارو را دنبال کنید. از این محصول برای خواب آلوده کردن کودک استفاده نکنید. داروهای دیگر سرفه و سرماخوردگی که ممکن است حاوی مواد مشابه یا یکسان با این دارو باشند را مصرف نکنید (به بخش تداخلات دارویی نیز مراجعه کنید). از پزشک یا داروساز در مورد روش های دیگر برای تسکین سرفه و علائم سرماخوردگی (از قبیل نوشیدن مایعات کافی، استفاده از قطره ها/ اسپری های بینی یا مرطوب کننده های هوا) سؤال کنید.

 

شربت دکسترومتروفان

نحوه مصرف شربت دکسترومتروفان

دکسترومتورفان را به صورت خوراکی، معمولا هر ۴ تا ۱۲ ساعت یک بار در صورت نیاز یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت بروز ناراحتی معده، دارو را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید. برای اندازه گیری دوز داروهای مایع از وسیله اندازه گیری مخصوص دارو استفاده کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید. در صورت استفاده از سوسپانسیون، قبل از اندازه گیری دوز خود، محصول را خوب تکان دهید.
دوز دارو بر اساس محصولاتی که مصرف میکنید، سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. اگر از این دارو به صورت خود درمانی (بدون نسخه پزشک) استفاده می کنید، دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را برای پیدا کردن دوز مناسب برای سن خود دنبال کنید.
اگر پزشک مصرف روزانه این دارو را تجویز کرده است، آن را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. به منظور کمک برای یادآوری، هر روز آن را در همان زمان (ها) مصرف کنید.
استفاده نامناسب از این دارو (سوء مصرف) ممکن است سبب آسیب جدی (مثلا آسیب مغزی، تشنج، مرگ) شود. دوز خود را از آنچه تجویز شده است افزایش ندهید، دفعات و دوره مصرف دارو را بیشتر نکنید. مصرف دارو را طبق دستور پزشک متوقف کنید.
اگر علائم شما بیش از یک هفته طول بکشند، یا در صورت داشتن تب، احساس سرما، سردرد یا بثورات، به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد ممکن است علائم یک بیماری جدی تر باشند.

 

عوارض جانبی

عوارض جانبی

با مصرف این دارو خواب آلودگی / سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است رخ دهند. به ندرت، برخی افراد ممکن است با دوز های معمولی، احساس خواب آلودگی یا سرگیجه شدیدی داشته باشند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود بگویید.

اگر پزشک مصرف این دارو را تجویز کرده باشد، به خاطر داشته باشید که وی نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات، خارش / تورم (به ویژه صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، به پزشک مراجعه نمایید.

در این مقاله از راستینه ارائه لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی امکان پذیر نیست. اگر متوجه عارضه دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

دکسترومتورفان

موارد احتیاط

قبل از مصرف دکسترومتورفان، اگر به این دارو حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید با پزشک خود مطرح کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود مطلع کنید، به خصوص سوابقی همچون: مشکلات ریه (مثلا آسم، آمفیزم).
این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. مصرف الکل یا ماری جوانا می تواند موجب سرگیجه یا خواب آلودگی بیشتر شود. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری که نیاز به هشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.
این دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشد. اگر فنیل کتونوری (PKU) یا هر بیماری دیگری که نیازمند محدود کردن مصرف آسپارتام (یا فنیل آلانین) است، دارید، با پزشک خود و یا داروساز در مورد استفاده ایمن این دارو مشورت کنید.
در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایا آن با پزشک خود صحبت کنید.
مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی

اگر پزشک مصرف این دارو را تجویز کرده است، پزشک یا داروساز از هر گونه تداخل احتمالی دارو مطلع است و ممکن است این تداخلات را بررسی کند. قبل از بررسی پزشک یا داروساز، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکنید یا دوز دارو را تغییر ندهید.

مصرف مهارکننده های خاص MAO با این دارو ممکن است باعث ایجاد یک اختلال جدی (احتمالا مرگ و میر) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف ایزوکاربوکسازید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین ، راساژیلین، سافینامید، سلژیلین یا ترانیل سیپرومین اجتناب کنید. اکثر مهار کننده های MAO نیز نباید دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را از تمام داروهای تجویزی و غیر دارویی / گیاهی که ممکن است برای سرفه استفاده کنید (مانند هیدروکودون، محصولات ضد سرفه / سرماخوردگی) مطلع کنید. این مقاله از راستینه شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، پزشک یا داروساز خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید آگاه کنید. لیستی از تمام داروهای مصرفی خود تهیه و به پزشک و داروساز خود ارائه دهید.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

علائم اوردوز یا مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشند:
ضربان قلب سریع، استفراغ، عرق کردن، عصبی بودن، احساس سرخوشی (هیجان)، توهم، مشکلات راه رفتن (تلو تلو خوردن)، تشویش و اضطراب، خواب آلودگی شدید.

 

نکته های مهم

دکسترومتورفان را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

منابع

  • webmd

منبع تصاویر 

  • mediskus
  • westcoastin
  • holybee
  • ruencore
  • indiamart

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

اطلاعات پزشکی

حقایقی درباره هماتوم

حقایقی درباره هماتوم

تغذیه و سلامتی

کاهش سریع وزن

کاهش سریع وزن

اطلاعات پزشکی

آماده شدن برای ملاقات با پزشک

هرآنچه که باید از توده‎ها و غدد لنفاوی بدانیم

پوست و مو

نتایج عمل لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت

لیپوساکشن با کمک فن‌آوری فراصوت(Ultra_Z)

پوست و مو

خط لبخند

آیا راهی برای رهایی از خط لبخند وجود دارد؟

اطلاعات پزشکی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی

رگ‌های عنکبوتی و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

پوست و مو

خطرات یا عوارض جانبی لیزر

همه چیز درباره لیزر بدن

اطلاعات پزشکی

تسکین آفتاب‌سوختگی

آفتاب‌سوختگی را جدی بگیرید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *