سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

اطلاعاتی درباره انزال زودرس

انزال زودرس یا زود انزالی زمانی رخ می دهد، که یک مرد زودتر از آنچه که خودش و همسرش می خواهد، دچار انزال می شود. البته درصورتیکه این مشکل همیشگی نباشد جای نگرانی نیست و فقط زمانیکه انزال زودرس همیشگی بوده و قبل از اینکه رابطه جنسی را شروع کنید و یا زمانیکه تازه رابط جنسی را شروع کرده اید، رخ دهد، می شود به آن انزال زودرس یا زود انزالی گفت. هرچند خیلی از آقایان ممکن است از گفتن اینکه دچار زود انزالی هستند ناراحت باشند، اما انزال زودرس مشکلی است که برای خیلی از مردان پیش می‌آید، تحقیقات نشان می دهد که شیوع این بیماری در آقایان ۱ به ۳ است. بهترین درمان این بیماری ترکیبی از درمان های ذهنی، دارویی و تکنیک های جنسی می باشد، که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

 

نشانه های انزال زودرس

نشانه های انزال زودرس

هرچند تعریف دقیق زود انزالی تقریبا ممکن نیست اما پزشکان انزالی را انزال زودرس می گویند، که قبل از آن زمانیکه هردو طرفین رابطه جنسی می خواهند، رخ دهد. در یک دسته بندی دیگر انزال زودرس به انزالی گفته می شود که بین ۱ تا ۳ دقیقه از شروع رابطه جنسی رخ دهد. پزشکان انزال زودرس را به دو دسته، مادام العمری (اولیه) و اکتسابی (ثانویه) تقسیم می کنند.

نشانه انزال زودرس اولیه شامل:

 • انزالی که همیشه حداکثر یک دقیقه بعد از ورود به واژن (مهبل) رخ می دهد.
 • ناتوانی در به تاخیر انداختن انزال در تقریبا همه انزال ها.
 • اثرات منفی بر شخص، مانند استرس، ناامیدی و یا دوری از رابطه جنسی.

انزال زودرس ثانویه یا اکتسابی هم عموما در موارد بالا شریک است، اما یک تفاوت کلیدی با انزال زودرس اولیه دارد:

 • انزال زودرس ثانویه زمانی است که در گذشته انزال رضایت بخش و دلخواه داشته اید ولی هم اکنون قادر به کنترل انزال خود نیستید.

 

دلایل انزال زودرس

دلیل قطعی و دقیق انزال زودرس هنوز معلوم نیست، زمانی پزشکان انزال زودرس را ناشی از مشکلات روانی و ذهنی می دانستند، اما امروزه ثابت شده که این مشکل ترکیبی از عوامل روانی و جسمی می‌باشد.

 

عوامل روانی موثر بر زود انزالی

اختلال نعوظ، مردانی که درمورد داشتن و یا حفظ نعوظ نگرانند، ممکن است برای اینکه نعوظشان از بین نرود علاقه به ارضا و انزال زودتر داشته باشند.
اضطراب و نگرانی، اکثر مردانی که دچار زود انزالی هستند، اضطراب و نگرانی هم آزارشان می دهد، که این اضطراب بدلیل عملکرد جنسیشان و یا مسائل دیگر باشد.

 • افسردگی
 • توقعات غیر منطقی جنسی از خود
 • مشکلات احساسی و ارتباطی با همسر

بعضی از مشکلات که ممکن است در جوانی در فرد رخ دهد و بر انزال زودرس تاثیر داشته باشد:

 • قرار گرفتن در موقعیتی که باید زود ارضا شوید وگرنه توسط دیگران رویت می شوید.
 • احساس گناه در رابطه جنسی که باعث عجله شما در ارضا شدن و پایان رابطه جنسی می شوند.

عوامل جسمی موثر بر زود انزالی

کمبود سروتونین (serotonin)، سروتونین ماده‌ای طبیعی است که توسط مغز ترشح می شود، تحقیقات نشان می دهد که کمبود سروتونین می تواند باعث بوجود آمدن حالتی مانند زود انزالی شود.

 • مشکلات خاص تیروئیدی
 • التهاب و عفونت پروستات یا پیشابراه
 • رفلکس غیر طبیعی سیستم انزال
 • سطوح غیر طبیعی از مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی (neurotransmitters)
 • سطوح غیرطبیعی هورمون در بدن

البته مشکلات جسمی گفته شده معمولا تاثیر کم تری نسبت به عوامل روانی دارد. عوارض و مشکلاتی که انزال زودرس ایجاد می کند هرچند که انزال زودرس نمی تواند مشکلات جسمی جدی و شدیدی برای شما ایجاد کند، اما می تواند در زندگی شخصی شما مشکلاتی را بوجود آورد، مشکلاتی از قبیل:

 • مشکلات در زندگی زناشویی و رابطه جنسی با همسر و ایجاد فشار و استرس بر شما.
 • مشکل در باروری، بعضی اوقات انزال زودرس می تواند زوجهایی را که بدنبال بچه‌دار شدن هستند دچار مشکل کند.

 

درمان انزال زودرس

درمان زود انزالی شامل درمان جنسی ، دارو و درمان های ذهنی و روانی می شود. برای بیشتر آقایان بهترین درمان ترکیبی از همه‌ی درمان های ذکر شده است.

درمان جنسی

در بعضی مواقع پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا یک یا دو ساعت قبل از رابطه جنسی با همسراتان، وی بدون رابطه جنسی شما را ارضاء کند، تا زمان رابطه هیجان کم‌تری داشته باشید و انزالتان را بیشتر طول دهید. بعضی مواقع پزشک ممکن است به شما توصیه کند برای اینکه مدتی فشار و استرس رابطه جنسی از روی شما برداشته شود، از رابطه جنسی خودداری کرده و شما و همسرتان به شکل‌های دیگر رابطه های لذت بخش داشته باشید.

تکنیک فشاردادن

پزشک شما ممکن است، به شما و همسرتان توصیه کند که از روشی به نام تکنیک فشار استفاده کنید، این تکنیک شامل موارد زیر می شود:

 • مانند همیشه شروع به رابطه جنسی نمایید، تا زمانیکه احساس کنید، درحال ارضا هستید.
 • از رابطه جنسی دست بکشید و از همسرتان بخواهید، کلاهک آلت شما را فشار دهد، و این فشار را تا زمانیکه احساس انزال از شما رفع شود، نگه دارد.
 • بعد از اینکه فشار برداشته شد، حدود ۳۰ ثانیه صبر کنید و سپس دوباره شروع به رابطه جنسی نمایید. ممکن است بدلیل فشار وارد کردن به آلت جنسی، آلت به نعوظ کامل نرسد، اما مشکلی نیست و بعد از مدتی تحریک بیشتر آلت دوباره به نعوظ کامل می رسد.
 • زمانیکه دوباره احساس کردید که موقع انزال است دوباره قدم های بالا را تکرار کنید.

با تکرار این تکنیک تا آنجایی که لازم است شما به حالتی می‌رسید که دیگر احساس می کنید می توانید، انزالتان را خودتان کنترل کنید، درضمن حتی بعد از تکرار این تمرین در تعداد زیادی از رابطه‌های جنسیتان شما ممکن است که دیگر نیازی به تمرین نداشته باشید و بصورت عادی انزالتان را عقب بیاندازید.

تکنیک شروع و پایان

در این تکنیک همسر شروع به تحریک مرد تازمانیکه مرد احساس می کند درحال انزال است، می کند، سپس تحریک را قطع کرده و حدود ۳۰ ثانیه صبر می کنند، سپس همسر دوباره شروع به تحریک می‌کند و این کار را چند بار ادامه می‌دهند، در آخرین دور مرد می‌تواند انزال داشته باشد.

درمان دارویی برای انزال زودرس

هرچند هنوز توسط سازمان غذا و دارویی آمریکا ( FDA ) دارویی برای درمان زود انزالی تایید نشده است، با اینحال بعضی از داروهایی که برای درمان افسردگی استفاده می شوند و کرم‌های بیحس کننده نشان داده‌اند که می توانند به درمان انزال زودرس کمک کنند، این‌ داروها شامل داروهای مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می شود، که در ادامه به معرفی بعضی از آنها میپردازیم.

سیتالوپرام (سلگزا)، فلوکستین (پروزاک)، سترالاین (زولوفت) و پاروکستین (پاکسیل، پاکساوا)، اینها همه داروی مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می‌باشد، که برای درمان انزال زودرس هم استفاده می شوند. تاثیر نداشتن این داروها تا ۳ هفته طبیعی می‌باشد ولی در صورتیکه تا ۶ هفته تاثیری نداشتند و یا اثرات جانبیشان مشکل‌زا بود، میبایست مصرفشان قطع شده و از یک داروی دیگر استفاده کرد.

درصورتیکه درمان با هریک از داروهای بالا جواب نداد، می شود از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA) استفاده کرد، یکی از معروف ترین این داروها که اثرات ثابت شده‌ای بر انزال زودرس دارد، کلومیپرامین (آنافرانیل) است.

کرم ها و داروها

کرم ها و داروهای بی حس کننده موضعی که حاوی لیدوکائین یا پریلوکائین هستند هم می‌توانند با کم کردن حساسیت آلت، کمک به تاخیر انزال کنند. این کرم‌ها باید مدت کمی قبل از رابطه جنسی استفاده شوند و قبل از رابطه جنسی باید آنها را شست و پاک کرد، چرا که باقی ماندن آنها باعث بیحس شدن واژن خانم‌ها و دیر ارگاسم شدنشان می شود. بعضی از آقایان بدلیل کاهش احساس لذت از این کرم ها ناراضی هستند. همچنین بعضی از خانم ها هم اعلام کرده‌اند، با اینکه این کرم‌ها قبل از رابطه جنسی شسته شده بودند، اما بازهم باعث کاهش حساسیت ناحیه تناسلی و کاهش لذت جنسیشان شده‌اند.

 

منابع

 • urologyhealth
 • medscape
 • U.S. National Library of Medicine
 • netdoctor
 • mayoclinic

منبع تصاویر 

 • gastroimg

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

کربوکسی‌تراپی

کربوکسی‌تراپی چیست؟

اطلاعات دارویی

اطلاعات مهم درباره فلوکستین

از فلوکستین بیشتر بدانید

اطلاعات پزشکی

حمله قلبی

نحوه تشخیص و درمان حمله قلبی

اطلاعات پزشکی

علائم ناتوانی جنسی در مردان

علائم ناتوانی جنسی در مردان چیست؟

اختصاصی

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان

تغییرات آلت تناسلی با بالا رفتن سن در مردان!

اختصاصی

هندوانه

بهترین خوراکی ها برای کمک به اختلال نعوظ

اختصاصی

کمبود میل جنسی در مردان

۸ علت کمبود میل جنسی در مردان

اطلاعات پزشکی

سردردهای میگرنی

۱۰ علامت هشدار دهنده که نشان دهنده عدم تحمل گلوتن هستند!

سلامت جنسی

ورزش کردن

مهمترین راه پیشگیری از اختلال نعوظ

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. محمد گفت:

  سلام
  دوستان عزیز که مثل من مشکل زودانزالی دارند راحت بروند به پزشک مشکلشان را بگویند دکتر خیلی عادی و کاملا صمیمانه و راحت شما را راهنمایی میکنند برخوردی نمیکنند که باعث خجالت ما در حضورشان شود. کاملا درک میکنند. مطمئن باشید مث من اولش خیلی میترسیدم حتی نمیتونستم حرف بزنم باهاش ولی دیدم خیلی عادی و محترمانه برام دارو نوشت بدون خجالت.
  دکترها درک میکنند دوستان نترسید

 2. فرهاد گفت:

  من ۳۱ سالمه ماهی ۱بار نهایت ۲‌بار از کلومپرامین ۱۰ استفاده میکنم ( میخواستم بدونم ضررش چقدره ) البته مشکل زود انزالی ندارم با این قرص خیلی بیشتر لڋت میبرم ….عوارصی در اینده داره یا نه ؟؟؟؟؟

 3. فرشید گفت:

  سلام
  ممنون از سایت خیلی خوبتون .من ۳۲ ساله هستم و مجرد ب دلایل مختلف از قبیل ترسو نگرانیو و حتی فوت عزیزانم در چند سال گذشته اصلا سکس خوبی نداشتم و بدیه کیفیت سکسم با انزال زود خودشو نشون میداد حتی در ۴ سال گذشته ۲ بار سکس داشتم اونم خیلی بد بود
  ب تازگی یه پارتنر دارم ولی شدید انزال زودرس دارم ب دلایلی قید ازدواجو زدم یکیشم همین مشکله
  سوالم اینه من ب چه دکتری مراجعه کنم روانپزشک یا اورولوژیست نظرتون برام مهمه بازم ممنونم

 4. قاسم گفت:

  سلام قاسم اس تم
  میشه معلومات دهید که چی باید کرد.
  من ۲۴ ساله ام هنوز ازدواج نکردم و به مشکل زود انزالی گرفتارم حتا بحد که بغیر از دخول آلت. در وقت شوخی با دوست دخترم آبم می ره ارضا میشم.لطفا بگوید چیکار کنم آیا به پزشک مراجعه کنم اگر بلی به کدام پزشک باید برم ممنون تان .

 5. مانی گفت:

  سلام.
  سوالی که دارم اینه که آیا روشی وجود دارد که با سوزاندن عصبهای ناحیه تناسلی یا تزریق که عصبها رو فلج کنه بشه زود انزالی رو درمان کرد؟ مشکل من مربوط به یک سمت زیر کلاهک که وقتی لمس میشه نمی تونم کنترل کنم و این فقط در یک سمت اتفاق میفته نه در وسط و طرف دیگر. ممنون میشم راهنمایی کامل کنید

 6. پدرام گفت:

  سلام
  من ۲۴ سال سن دارم و هر هفته یک روز و در اون روز ۴ و ۵ بار سکس دارم و ارضا میشم. دیر انزالی فقط توی سکس اول اتفاق میفته واسه من. توی رابطه های بعدی درست میشه. آیا این طبیعیه یا نه؟
  استفاده از قرص کلومیپرامین چقدر میتونه مفید باشه؟

 7. aaa گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه و دچار زود انزالی هستم ۶ روزی هست ک دارم فلوکستین ۲۰ مصرف میکنم هر روز بعد از صبحانه خیلی تشنم میشه و دهنم خشک میشه
  میخواستم بدونم تا چه مدت مصرف کنم تاثیرشو میبینم؟ ممنون میشم جوابمو بدین

 8. حسین گفت:

  خیلی مناسب

 9. محمد گفت:

  سلام
  من واس زود انزالی از تیدی پرام استفاده میکنم آیا باید قبل از هر رابطه ای استفاده کنم این قرص رو یا یه مدت مشخصی مصرف باید بکنم

 10. اسماعیل گفت:

  من کلوپرامین مصرف کردم باعث تهوع ودلدردم شدنمیدونم ادامه بدم یاخیر تاثیری هم روی زودانزالی نداشته

 11. اسماعیل گفت:

  من کلوپرامین مصرف کردم باعث تهوع ودلدردم شدنمیدونم ادامه بدم یاخیر

 12. رضا گفت:

  سلام خسته نباشيد دکتر براب زود انزالي ب من قرص کلومیپرامین ده و بيستو پنج دادن…
  سوالم اينه اين قرص احيانا اسپرم رو از بين نميبره؟اخه قصد دارم بچه دار بشم.
  ممنون

 13. رضا گفت:

  همش عوارض استمنا در جوانیه

 14. وحيد گفت:

  باسلام
  من ۲۶ سال سن دارم وبدبختانه زود انزالم.از ترس همين زود انزالي از ازدواج ميترسم.اما من دوشب يه بار در خواب دچار انزال ميشم وبهد انزال مجبورم برم دوش بگيرم .خوهش ميكنم منو راهنمايي كنيدكه ديگه دچار انزال شبانه نشم خيلي ممنونم

  1. باسلام خدمت شما
   انزال شبانه طبیعی هست و اگر نگران زودانزالی هستید باید برای درمان به متخصص روانپزشکی مراجعه نمایید.

 15. asad گفت:

  عالی هستش مجله

 16. مهندس گفت:

  با سلام بنده مدتی هس دچار مشکل انزال خودبخودی شدم (یک هفته) ب پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کردم ک گفتن از حالت عصبی است
  من تا ب چیز محرکی فکر و یا جای التم تنگ باشه بدون اینکه نعوظ پیدا کنه حس انزال پیدا میکنم…
  بعضی دوستان گفتن ک این استمنای ذهنه و کاریش نمیشه کرد لطفا راهنماییم کنید خیلی فکرو روانمو تحت تاثیر قرار داده
  ممنون میشم. از راهنماییتون..

  1. باسلام خدمت شما شما میبایست به متخصص روانپزشکی مراجعه نمایید.

 17. ali گفت:

  عالیییییییی

  1. سلام و سپاس از لطف و محبت شما خواننده گرامی

 18. نادر گفت:

  من ۱۷ساله هستم و مشکل زود انزالی دارم میخواستم راهنمایی کنید چی کار کنم آیا قرص یا کرمی هست من در آلمان هستم و به خاطر سن کمم روم نمیشه پیش دکتر برم اگر قرصی،یا کرمی هست که در آلمان هم هست. خیلی ممنون

  1. باسلام خدمت شما
   هیچ نیازی به خجالت نیست مشکل زود انزالی مشکلی شایع بوده و خیلی ها به آن مبتلا هستند.
   با مراجعه به پزشک می توانید بخوبی مشکل خود را برطرف نمایید.

 19. محمدجواد گفت:

  محترما!
  درمورد انزال زود رس یا ارضاع شدن زود یعنی درمدت کمتراز۵ دقیقه نظرشما رامیخواستم . لطف نموده درمورد تداوی آن ما را رهنمائی نمایید.
  تشکر

  1. باسلام خدمت شما
   برای شناسایی علت و درمان آن بایستی به پزشک مراجعه نمایید.

 20. omid گفت:

  باسلام ایا برای درمان زود انزالی فلوکستین هر روز باید مصرف گردد یا قبل از نزدیکی؟

  1. باسلام خدمت شما
   اصولا فلوکسیتن بدلیل مدتی که برای اثر کردنش طول می کشد میبایست روزانه تجویز گردد. زودانزالی هم نمیبایست از این قاعده مستثنا باشد. با اینحال بدستور پزشکتان عمل نمایید.

 21. yasser گفت:

  سلام دوست عزیز. ایا قرص کلومیپرامین ایرانی با خارجی تفاوت زیادی دارد.؟

  1. باسلام خدمت شما
   تفاوت زیادی بین خیلی از داروهای ایرانی و خارحجی وجود ندارد.
   بدلیل سود بیشتر فروش داروهای خارجی افراد اقدام به تبلیغ بیشتر آنها می نمایند.

 22. رضا گفت:

  با سلام و تشکر از سایت خویتون که اطلاعات خیلی خوبی در اختیار همه میذاره
  من ۲۷ سالمه و مجردم و مشکل زود انزالی دارم که خیلی شدیده و گاهی حتی با یه تحریک کوچیک انزال میشم بخاطر همین مشکلم نمیخوام ازدواج کنم و هم میترسم و هم خجالت میکشم ضمن اینکه من قبلا حدود ۱۵ سال پیش این مشکل رو نداشتم و بعد از اون به خاطر کارای اشتباهی که کردم اینجوری شدم لطفا منو راهنمایی کنید.ممنون

  1. باسلام خدمت شما دوست عزیز
   نیازی به ترس از ازدواج نیست. این مشکل مشکلی معمول در بین همه مردان جهان می باشد. درمان این بیماری بسیار ساده بوده و نیازی به نگرانی نیست. ابتدا به متخصص کلیه و مجاری ادراری برای بررسی مشکلات جسمی و سطح هورمون ها مراجعه نمایید. بعد از آن نتایج آزمایش ها را بعلاوه نظر پزشک متخصص کلیه و مجاری ادراری را به روانپزشک نشان دهید.
   درمان مشکل شما چه در صورت مشکلات جسمی و چه در صورت مشکلات روحی امکانپذیر و اکثر مواقع ساده می باشد.
   بخدا توکل نموده و با شروع درمان زندگی باعتماد به نفس و جدیدی را شروع نمایید.

 23. Daee گفت:

  سلام . با تشکر از سایت خوبتون
  من تو داروخونه کار میکنم و با داروها آشنایی خوبی دارم .
  مدتیه دچار زودانزالی شدم و شدیدا به مشکل برخوردم.
  داروهایی مثل ترامادول و کلومیپرامین و … استفاده کردم ولی نتیجه بخش نبوده .
  بخاطر مشغله کاری هم قادر به رفتن به مطب دکتر نیستم و اصلا دکتر خوبی هم سراغ ندارم و نمیدونم پیش چه دکتری باید برم .
  میشه منو راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم ؟؟
  بی صبرانه منتظر جواب شما هستم .
  با سپاس فراوان

  1. باسلام خدمت شما
   از شما که در این زمینه فعالیت میکنید بعید هست که اقدام به خوددرمانی کنید
   بخصوص اینکه قرص هایی مثل ترامادول نسبت به سایر داروها جزء انتخاب آخر هستند
   شما میبایست با پزشک در اینباره مشورت نمایید مشکل شما یا باید توسط روانپزشک و یا پزشک مجاری ادراری بررسی شود ولی حتی پزشک عمومی هم احتمالا قادر به کمک به شما باشد
   پس نگران نباشید و فکر نکنید که پزشکانی که شما مراجعه می کنید خوب نیستند
   بهترین راهنمایی ما به شما این است که به پزشک مراجعه نمایید.

 24. رضا گفت:

  سلام لطفا بفرمایید آیا سابقه مبتلا به بیماری کلامدیا باعث زود انزالی میشود؟

  1. باسلام خدمت شما عموما نباید باعث این مشکل بشه ولی یک یا دو منبع ما متعقد به این هستند که ممکن است باعث زودانزالی شود
   باید در اینباره به پزشک مراجعه کرده و مشورت نمایید.

   1. فالح گفت:

    ممنون ازشما

 25. korosh گفت:

  خوبه بیشتر توضیح بدین

 26. peymanp گفت:

  سلام ببخشید ۱سوال داشتم واقعا ممنون میشم اگه جواب بدید الان اکثر پسرا چ مجرد چ متاهل برای درمان و انزال دیر تر بخاطر نداشتن اطلاع کافی مجبورن ب قرصهای ترامادول یا متادون روی بیارن ک باعت اعتیاد و عوارض شدید هستن شما ب عنوان دکتر چه قرصهایی رو ک با عوارض کمتر وانزال دیرتر باشه رو پیشنهاد میدید.ممنون میشم اگ پاسخ بدید

  1. با سلام خدمت شما به هیچ عنوان هیچکدوم از قرصهای که گفتید نباید بدون تجویز پزشک مصرف بشه بعلاوه که تاثیر این قرص ها از سایر قرص هایی که برای زودانزالی مصرف میشن کم تر است.
   مشکل زود انزالی همونطور که نوشتیم باید بررسی بشه و علتش کشف بشه.
   معمولا علت زودانزالی روانی و بسته به مغز است و بنابراین پزشکان از قرص هایی چون فلوکستین، سیتالوپرام و سایر قرص های این خانواده استفاده می کنند.

 27. خدری گفت:

  لطفا دوز استفاده ار فلوکستین و سیتالو رام ومدت مصرف رو جهت درمان بفرمایی

  1. با سلام خدمت شما این دوز بسته به مشکل شما و نیازتان توسط پزشک میبایست تعیین شود

 28. جلیل وهابی گفت:

  سلام من ۵۵ سال دارم به علت داشتن مشکل زود انزالی به روانپزشک مراجعه کردم داروهایی از جمله فلوکستین، کلومیپرامین به من داده است. بعد از یک از مصرف داروها در ادارار مشکل پیدا کردم دهانم خشک می شود قند خونم هم زیاد شده است. از دکتر معالج پسیدم گفت کلومیپرامین ۲۵ را که هر شب یکی مصرف می کردی حالا نصف مصرف کن، بعد از یک هفته از عمل به توصیه دکتر هنوز مشکلات ذکر شده باقی هستند. لطفا راهنمایی بفرمائید. آیا به کلومیپرامین قرص دیگری می توانم مصرف کنم؟

  1. با سلام خدمت شما
   هیچ گونه جایگزینی بدون دستور پزشک ما نمی تونیم تجویز کنیم
   برای رفع مشکل خشکی دهان انشاءالله در آینده مطلبی می‌گذاریم که در این رابطه توضیح داده باشه
   فعلا توصیه میکنیم مصرف آب رو افزایش دهید و روزانه آب و مایعات بیشتری بنوشید.

 29. هادی گفت:

  خیلی کمک کرد ممنونم

  1. سپاس از شما خوشحالیم که تونستیم کمکی کرده باشیم.