سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

راهکارهایی برای افزایش تستوسترون با ورزش

شما چه کار می توانید انجام دهید؟ اگر بدنبال افزایش تستوسترون هستید و می خواهید قوی تر شوید به باشگاه بروید و از یک برنامه ورزشی استفاده نمایید.

دوی سرعت با شدت بالا

دوی سرعت با شدت بالا

شما بطور کلی باید از دویدن بیش از حد اجتناب کنید اما دوهای سرعت کوتاه و مداوم، راه های موثری برای افزایش تولید تستوسترون هستند.
یک مطالعه مشخص کرد که در ورزشکاران آموزش دیده، دو جلسه دوی سرعت کوتاه در هر هفته برای افزایش میزان تستوسترون کافی است.
در این مطالعه، ورزشکاران دوبار در هفته یک ست دوی سرعت ۶ در ۳۵ متر با حداکثر تلاش انجام دادند. شما می توانید با جای دادن دوهای سرعت کوتاه در برنامه تمرینیتان، نتایج آنها را تکرار کنید.
ایرادی ندارد که دوهای سرعت را روی زمین صاف انجام دهید اما انجام آنها روی زمین شیب دار باعث می شود که حداکثر تلاشتان را بکار ببرید.
یک تپه، تردمیل شیبدار یا یک پلکان طولانی را امتحان کنید.

 

وزنه زدن

وزنه زدن

تحقیقات نشان می دهند که بلند کردن وزنه، تستوسترون شما را افزایش می دهد. کاملا واضح است، مگر نه؟ مساله کلیدی در اینجا این است که مهم نیست شما چه نوع وزنه ای بلند کنید. مطالعات روی تمرین وزنه ای با حجم بالا، متوسط و کم نشان می دهد که غلظت های هورمونی با تغییر شدت تکرارها یا تعداد ست ها تغییر نمی کنند.

پس چرا مردم به شما می گویند که اگر تستوسترون بیشتری می خواهید، باید وزنه سنگین بلند کنید؟ این واقعا یک باور غلط است ــ بلند کردن وزنه های سنگین تر باعث نمی شود که تستوسترون بیشتری تولید کنید بلکه فقط شما را قوی تر می کند. تحقیقات می گویند که تمرین با حجم پایین برای رشد عضلانی و افزایش قدرت از همه بهتر است.

 

استراحت طولانی تر در حین وزنه زدن

استراحت طولانی تر در حین وزنه زدن

در مورد موضوع استراحت در حین وزنه زدن و افزایش تستوسترون، دو عقیده وجود دارد. برخی مطالعات نشان می دهند که دوره های استراحت کوتاه در حین بلند کردن وزنه، هورمون و پاسخ تستوسترون کمتری در مقایسه با فواصل استراحت طولانی تر ۲ دقیقه ای ایجاد می کند. سایر محققان نشان دادند که فواصل استراحت حدود یک دقیقه باعث افزایش تستوسترون می شود. اما حق با چه کسی است؟

حتی مطالعاتی که نشان می دهند یک دقیقه استراحت باعث افزایش پاسخ تستوسترون می شود، تصدیق می کنند که این پاسخ بر رشد عضلانی تاثیر نمی گذارد و فقط چند هفته طول می کشد.

دوره های استراحت طولانی تر بطور کلی برای افزایش قدرت، بهتر هستند چون شما بطور کامل تری ریکاوری خواهید شد و قادر خواهید بود وزنه بیشتری بلند کنید. همچنین شما انرژی بیشتری برای انجام تعداد بیشتری از تمرینات دارید ــ‌ و شاید بتوانید با حداکثر تلاشتان دوی سرعت انجام دهید.

 

تکرارهای اجباری

تکرارهای اجباری

انجام دادن یک تکرار سخت پایانی که شما به دشواری می توانید انجام دهید، ممکن است باعث افزایش تستوسترون شود.

مجله بین المللی طب ورزشی، مطالعه ای منتشر کرد که بهبود پاسخ هورمونی را پس از انجام تکرارهای اجباری نشان می دهد. انجام دادن چنین تکراری، خطرناک است و فقط باید برای وزنه برداران حرفه ای که بر تکنیک و فرم لازم مسلط هستند، اختصاص داده شود.

همچنین شما مجبور نیستید تکرارهای اجباری را با هر ست یا در هر جلسه وزنه برداری انجام دهید. حتی زیاده روی در چیزهای خوب نیز مضر است. اگر قصد دارید به انتهای ست هایتان تکرارهای اجباری اضافه کنید، مطمئن شوید که یک اسپاتر دارید.

 

لیفت های پا

لیفت های پا را از قلم نیندازید.

ممکن است افراد زیادی را ببینید که از تمرین پایشان می کاهند یا وقتی خسته هستند، آنها را انجام نمی دهند. وقتی بحث تستوسترون به میان می آید، نباید فقط به بالاتنه توجه کنید. یک مطالعه اخیر، اهمیت برنامه لیفتینگ کل بدن را در افزایش تستوسترون نشان می دهد.

دو گروه از وزنه برداران، برنامه های وزنه زدن مختلف را انجام دادند ــ یک گروه فقط بازوها و گروه دیگر بازوها و پاها را تمرین داد. گروهی که تمرین کل بدن انجام داده بود، پیشرفت های بیشتری در قدرت مشاهده کرد که محققان آن را به افزایش پاسخ هورمونی نسبت دادند.

با شروع اولین جلسه تمرینی، تولید تستوسترون در گروهی که تمرینات کل بدن انجام دادند، بطور قابل توجهی بالاتر بود. پس حتما لیفت های پا را به برنامه تمرینیتان اضافه کنید و یک برنامه تمرین کل بدن بسازید. روزهای تمرین پا را از قلم نیندازید.

 

اجتناب از تمرینات کاردیوی بیش از حد

از کاردیوی بیش از حد اجتناب کنید.

بدن شما برای تطبیق با نوع تلاش هایی که از او می خواهید انجام دهد،‌خودش را با شرایط وفق می دهد ــ تمرینات خاص، نتایج بخصوصی ایجاد می کنند. وقتی بحث جلسات طولانی تمرین کاردیو مانند دوچرخه سواری یا دویدن به میان می آید، بدن شما تولید تستوسترون را کاهش می دهد.

مطالعات نشان می دهد که سطوح تستوسترون در دوچرخه سواران، بسیار پایین تر از وزنه برداران است. مطالعات دیگر حاکی از آنند که مدت تمرین زیاد بر تولید تستوسترون پس از تمرین، تاثیر منفی می گذارد.

کاردیو یک ضمیمه سالم به هر برنامه تمرین با وزنه است اما ممکن است باعث شود که عضله از دست دهید. از آنجا که بدن شما خود را با نوع فشاری که بر آن وارد می کنید وفق می دهد، تولید تستوسترون پایین تر که از تمرینات مقاومتی حاصل می شود، برای دونده ها و دوچرخه سواران که می خواهند لاغر بمانند مفید است. اگر می خواهید با تمرینات وزنه ای حجیم شوید، باید از کاردیو اجتناب کنید.

 

منابع

 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21849912
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21058750
 • http://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/1997/08000/The_Effect_of_Weight_Training_Volume_on_Hormonal.3.aspx
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20555276
 • http://journals.lww.com/nsca-jscr/Abstract/2009/01000/The_Effect_of_Resistive_Exercise_Rest_Interval_on.11.aspx
 • https://www.thieme-connect.com/ejournals/abstract/10.1055/s-2003-41171
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11782267
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12580668
 • http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15942766

منبع تصاویر 

 • thompsonphysicaltherapy
 • greatist
 • paihealth
 • mensjournal

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

پوست و مو

درمان آکنه

آکنه چگونه درمان می‌شود؟

دسته‌بندی نشده

تستوسترون

دی هیدروتستوسترون

دسته‌بندی نشده

شیر دادن به نوزاد

اکسی توسین

اختصاصی

هندوانه

بهترین خوراکی ها برای کمک به اختلال نعوظ

سلامت جنسی

ورزش کردن

مهمترین راه پیشگیری از اختلال نعوظ

سلامت عمومی

دستگاه تصفیه هوا

آیا دستگاه تصفیه هوا فایده ای دارد؟

تغذیه و سلامتی

فواید سلامتی گزنه

راجع به کاربردهای گزنه چه می دانید؟ خواص گزنه

اطلاعات دارویی

کتوكونازول

موارد استفاده و عوارض کتوکونازول

تغذیه و سلامتی

منیزیم

۹ ویتامین و مواد معدنی که بدن شما نیاز دارد تا التهاب را تحت کنترل بگیرید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *